Sei sulla pagina 1di 5

Proiect de activitate didactică

DATA :
CLASA : a X-a
DISCIPLINA : Chimie
PROFESOR :
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Compuşi naturali şi de sinteză cu importanţă practică deosebită.
TITLUL LECŢIEI: DETERGENŢI
TIPUL LECŢIEI : Dobândire de noi cunoştinţe prin activităţi centrate pe elev
DURATA: 50 min.

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1.Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă;
2.1.Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi , relaţii;
2.2.Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii de tip cauză-efect;
4.1.Procesarea informaţiilor scrise, a datelor, conceptelor pentru utilizarea lor în activităţile de tip proiect ;
4.2.Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice , într-o varietate de contexte de comunicare;
5.1.Analizarea consecinţelor echilibrelor generate de procesele chimice poluante şi folosirea necorespunzătoare a produselor
chimice;
5.2.Justificarea importanţei compuşilor organici .
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
1.Definirea detergenților. Modelarea formulelor de structură plane ale unor săruri ce compun
detergenţii.
2. Explicarea proprietății de spălare a detergenților.
3. Clasificarea detergenților.
4.Aprecierea impactului utilizării detergenților, asupra mediului înconjurător și a propriei persoane.

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, învățarea prin descoperire, modelarea ,


problematizarea ,explicația , diagrama Venn.

MATERIALE DIDACTICE FOLOSITE:manual.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII : în grup, individual,frontal

LOCUL DE DESFĂȘURARE A ACTIVITĂȚII: sala de clasă

FORME DE EVALUARE: observare sistematică , utilizare a operațiilor gândirii , explicarea proprietății de


spălare a detergenților, modul de sintetizare și exprimare a ideilor.
Desfășurarea activității didactice

RESURSE
MOMENTELE RESURSE DE
ACTIVITATEA ACTIVITATEA
LECȚIEI PROCEDURALE TIMP
PROFESORULUI ELEVULUI

1. Moment Se notează elevii absenți și se Elevii se pregătesc pentru


stabilește atmosfera propice activitatea didactică.
organizatoric desfășurării lecției. „ Detergenți”.
Conversația 2 min.
Elevii rezolvă cerințele
testului .
Se realizează conexiunile cu lecția Se discută apoi rezolvarea Explicația
2. Evocare anterioară, „Acizi grași.Grăsimi ”. corectă a testului. 7 min.
Profesorul împarte elevilor câte un
test , explicând cerințele.
Se notează titlul lectiei pe
caiete.
Profesorul notează titlul lectiei pe
Elevii sunt aranjați în grupele
3.Realizarea tablă:”Detergenți”.
sensului Anterior a fost stabilită tema de
stabilite. Descoperirea dirijată 30 min.
Elevii – lider vor prezenta
studiu , elevii au fost impărțiți în 4
principalele aspecte ale lecției
grupe de cate 6 elevi, fiecare grupă a
și vor face o schiță pe tablă.
primit câte o subtemă pentru studiu
Restul elevilor vor nota
și prezentare.
schița lecției pe caiete.
Grupa I –„Săpunuri.Tensiunea
Elevul (sau elevii) desemnați
superficială a apei . Scurt istoric al
de fiecare grupă în parte vor Modelarea
săpunului.Definiția săpunului.Tipuri
de săpunuri.Obtinerea săpunului” prezenta , pe rând , fiecare
Grupa II – „Proprietatea de spălare subtemă a lecției .
a săpunurilor.Factorii ce După fiecare subtemă
influențează calitatea unui studiată, se stabileste un
săpun.Procesul tehnologic de dialog între elevii din fiecare
obtinere a săpunurilor.Utilizările grup și restul elevilor și
săpunurilor.” profesor , pentru lămurirea Conversația
Grupa III. –”–”Detergenții.Scurt eventualelor inadvertente din
istoric.Definiție.Clasificare” notiunile discutate.
Grupa IV.-” Utilizările Elevii notează informatiile pe
detergenților.Alte utilizări ale caiete.
săpunurilor și detergenților.Poluarea Se modelează la tablă :
produsă de săpunuri și detergenți” -formulele de structură plane
Pe parcursul desfășurării ale unor săpunuri ( ...etc.), Problematizarea
prezentărilor făcute de elevi, - ecuatia reactiei de
profesorul intervine cu explicații ionizare a unui săpun în
suplimentare dacă este necesar și soluție apoasă diluată,
elevii au nelămuriri . -cele 2 părți distincte
:hidrofobă și hidrofilă din
molecula unui săpun si
formarea micelelor. Explicația

Ascultă cerința profesorului.


Elevii vor completa la tablă
Profesorul desenează pe tablă 2 noțiunile deosebirile și
4. Reflecție cercuri, parțial suprapuse și solicită asemănările dintre săpunuri și
elevii să completeze fiecare cerc cu detergenți. Diagrama Venn
deosebirile dintre săpunuri și 8 min.
detergenți iar în porțiunea comună
celor două cercuri să noteze
asemănările dintre cele două
categorii de compuși organici.
Elevii notează tema pentru
acasă.
5. Notarea și Profesorul apreciază activitatea Explicatia
aprecierea depusă de elevi ,notează elevii
3 min.
elevilor, implicați și anunță tema pentru acasă
(ex.2/pag.133 , manual Chimie
anunțarea temei cls.aX-a,ed.LVS Crepuscul).
pentru acasă

SĂPUNURI DETERGENȚI

Potrebbero piacerti anche