Sei sulla pagina 1di 15

ANALGEZICE ANTIPIRETICE

Definitie: analgezicele-antipiretice sunt medicamente ce diminua sau suprima durerea si


combat febra.

Clasificare:

DERIVATI DE ACID SALICILIC: acid acetilsalicic, acetilsalicilat de lizina, salicilamida,


diflunisal, benorilat (=esterul acidului acetilsalicilic cu paracetamol)

DERIVATI DE PIRAZOLONA: fenazona, aminofenazona, noraminofenazona (metamizol),


propifenazona, salipirina;

DERIVATI DE p-AMINOFENOL: fenacetina, paracetamol(acetaminofen)

DERIVATI DE CHINOLINA: glafenina

Actiunile principale de intensitate variabila sunt:

• Analgezica
• Antipiretica
• Antiinflamatoare
• Antispastica

Nu au actiune sedativa sau euforizanta.

Actiunea analgezica mecanism:

-central, la nivel thalamic , radicand pragul de percepere al durerii;

-periferic inhiba biosinteza de prostaglandine implicate in nociceptie si inflamatie ; PG potenteaza


mediatorii algici periferici (bradikinina,serotonina)

Prostaglandinele ca PGE1 si PGE2 cresc sensibilitatea terminatiilor nervoase sensitive (nociceptorilor)


precum si eliberarea de substanta P provocand hiperalgie.

Eficacitatea analgezicelor antipiretice este mai mare in dureri somatice -nevralgii,artralgii, cefalee.

Actiunea antipiretica mecanism:

Antipireticele reduc febra; nu sunt hipotermizante -nu scad temperatura normala.

-readuc la nivel normal nivelul radical al centrilor termoregulatori;consecinta:stimularea mecanismelor


de termoliza(transpiratie , vasodilatatie periferica).

1
La nivel molecular:inhiba biosinteza de PGE2 cu efect pirogen la nivel central hipotalamic.

Actiunea antiinflamatoare mecanism: inhiba biosinteza PG inflamatoriii prin inhibarea


ciclooxigenazei (COX).

COX este o enzima mebranara care exista in doua izo-forme:

COX-1 constitutiva;

COX-2 constitutiva si inductibila.

Indicatii:

Pt act. analgezica

• Nevralgii,artralgii,mialgii,cefalee,dismenoree;
• Afectiuni ortopedice fracturi,luxatii,entorse.
• Dureri post operatorii moderate.

Pt act. antispastica

• colici intestinale
• colici renale
• colici biliare
• dismenoree.

Pt act. antipiretica

• infectii cu febra mare

ASPIRINA
FARMACODINAMIE:

❖ analgesic moderat
❖ antipiretic moderat
❖ antiinflamator antireumatic puternic
❖ antiaggregant plachetar
❖ uricozuric-inhiba reabsorbtia tubulara active a acidului uric la doze de cca 2g /zi
❖ hipocolesterolemiant
❖ hipoglicemiant

FARMACOTOXICOLOGIE:

Aparat digestiv-efect ulcerigen prin hipersecretie gastrica acida si scaderea secretiei de mucus
protector ( mec de inhibare a PGI2 si PGE2 citoprotectoare prin acetilarea ireversibila a COX 1) cu
gastralgia si reactivarea ulcerelor la pacienti ulcerosi.

2
-microhemoragii gastrice la 1-3 g/zi

Sange:-hipocoagulare -este antiaggregant plachetar la doze mici si hipoprotrombinizant la doze mari!


Cu favorizarea microhemoragiilor si anemiei;

-hiperagregare plachetara la doze foarte mari antiinflamatoare -inhiba biosinteza PGI2 antiagregante
prin acetilarea ireversibila a COX 1 din endoteliul vascular cu favorizarea accidentelor trombotice.

Aparat respirator: bronhoconstrictie cu agravarea astmului bronsic -inhiba biosinteza de PGE2


bronhodilatatoare prin acetilarea ireversibila a COX 1.

Aparat renal: scade filtrarea glom si retentive hidrosalina

SNC si analizatori : euforie, tulburari de echilibru si auditive, acufene (zgomote in urechi)

Reactii alergice la pacientii cu teren alergic.

Sindrom Reye = hepatita fulminanta si edem cerebral frecvent fatal la copii sub 4 ani tratati cu AAS
ca antipiretic in infectii virale (gripa,varicela,hepatita)

Intoxicatia acuta- alcaloza repiratorie prin stimularea centrului respirator cu hiperventilatie, ulterior
acidoza metabolica prin paralizia centrului respirator cu acumulare de CO2, convulsii, delir, deces la
copil la adm a 10 g de AAS.

CI:

• Ulcer gastro duodenal


• Astm
• Diateza hemoragica
• Sarcina ! intarzie travaliul ! sangerare postpartum!
• Alergie la salicilati
• CI inainte de o interventie chirurgicala cu minim o saptamana

FARMACOTERAPIE , FARMACOGRAFIE:

▪ Algii moderate, mialgii, artralgii, cefalee


▪ febra de etiologie diversa -procese inflamatorii, infectii microbiene si virale acute
▪ !!! excluse infectii virale la copii cu 4 ani !
▪ afectiuni reumatismale RPA, PAR
▪ afectiuni trombo-embolice tromboze arteriale profilaxia infarctului de miocard

Administrarea-daca apar efecte iritante gastrice se administreaza dupa masa

Posologie:

Analgezic si antipiretic:

❖ adult 2g /zi in 4 prize;


❖ copil 65 mg/kg C/zi fractionat la 4-6 h

3
AI:
❖ adult 3-5 g in 4 prize
❖ copil 100 mg kgC/zi fractionat la 4-6h

Antiagregant plachetar :
❖ adult 0,1-0,3 g odata/zi sau 0,3-0,5 la 2/3 zile

Profilaxia IM: 0,3 g/zi

RPA(reumatism poliartcular acut)


la copil DA=0,1g/kgC.zi fractionat la 4-6 h timp de 20-30 zile, apoi 2/3 din DA timp de 10-20 zile si ½-
1/3 timp de 30-40 de zile.

!!! CI ca antipiretic la copil cu viroze febrile gripa , varicela doarece induce sindrom Reye!

!!! CI automedicatia continua mai mult de 10 zile la adult si mai mult de 5 zile la copil

Monitorizarea RA: tinitus, melena, sangerari

Interactiuni : alcoolul potenteaza microhemoragiile, AINS potenteaza efectele sec consecutive inhibitiei
COX 1 -gastrice,resp,renale

Asocierea AAS cu AINS este CI

Influenteaza testele de laborator: ph acid uric colesterol etc.

PRODUSE OTC

ACID ACETILSALICILIC RICHTER cpr. 500 mg

Indicaţii terapeutice Ca analgezic şi antipiretic:- pentru tratamentul


simptomatic al durerilor de intensitate slabă sau moderată, în cefalee,
mialgii, dureri reumatice articulare şi periarticulare, nevralgii, dureri
dentare, dismenoree; - pentru tratamentul simptomatic al febrei. Ca
antiinflamator:- combaterea fenomenelor inflamatorii în reumatismul
poliarticular acut;- atenuarea inflamaţiei articulare în poliartrita
reumatoidă.

Doze
Adulţi: -pentru efectul analgezic şi antipiretic se administrează 500 mg acid acetilsalicilic (un comprimat Acid
acetilsalicilic-Richter 500 mg), repetând doza în funcţie de necesităţi la intervale de 4 ore; -pentru efectul
antiinflamator se administrează 3-4 g acid acetilsalicilic (6-8 comprimate Acid acetilsalicilic-Richter 500 mg) pe zi, în
administrare fracţionată, la intervale de 6 ore.
Doza zilnică maximă este de 4 g acid acetilsalicilic (8 comprimate Acid acetilsalicilic-Richter 500 mg).

Copii și adolescenți: La copii și adolescenți, administrarea pentru efectele analgezice şi/sau antipiretice din cadrul
afecţiunilor virale, cu sau fără febră, se face doar la indicaţia medicului şi sub stricta lui supraveghere.

4
Copii cu vârsta peste 12 ani- pentru efectul analgezic şi antipiretic se administrează 250 mg acid acetilsalicilic,
repetând doza în funcţie de necesităţi la intervale de 4-8 ore; - pentru efectul antiinflamator în reumatismul
poliarticular acut se administrează 85-100 mg acid acetilsalicilic/kg şi zi (fără a depăşi 3 g pe zi), fracţionat, la
intervale de 4-6 ore, timp de 20-30 zile; în continuare se administrează 2/3 din doza de atac 10-20 zile, apoi 1/2-1/3 alte
30-40 zile. Copii cu vârsta sub 12 ani Nu se recomandă utilizarea acidului acetilsalicilic la copii cu vârsta sub 12 ani
fără prescripție medicală. Doza zilnică recomandată este de 60 mg/kg și zi, în prize de 4-6 doze, echivalent cu 15
mg/kg la interval de 6 ore sau 10 mg/kg la interval de 4 ore.

Acidul acetilsalicilic nu trebuie administrat timp de mai mult de 3-


5 zile fără a consulta medicul.

ASPENTER (Terapia, Romania) cpr. filmate


gastrorezistente 100 mg / 75 mg

Doze şi mod de administrare

Infarct miocardic acut

Se administrează o doză iniţială de 100 - 300 mg imediat ce există suspiciune de IM. Se menţine administrarea unei
doze de întreţinere de 100 - 300 mg timp de 30 de zile după infarct. După 30 de zile, trebuie avută în vedere terapia
suplimentară pentru prevenirea infarctului miocardic recurent. Dacă pentru această indicaţie sunt folosite
comprimate gastrorezistente, pentru o absorbţie rapidă se recomandă mestecarea dozei iniţiale. Profilaxia recidivei
infarctului miocardic, profilaxia atacurilor ischemice tranzitorii (AIT) şi a infarctului cerebralDoza recomandată este
de 100-300 mg acid acetilsalicilic pe zi.

Prevenirea tromboembolismului după intervenţii chirurgicale sau chirurgie vasculară.

Doza recomandată este de 100 - 300 mg acid acetilsalicilic pe zi. Profilaxia trombozei venoase şi a embolismului
pulmonar Doza recomandată este de 100 mg acid acetilsalicilic pe zi. Profilaxia trombozei vaselor coronariene la
pacienţii cu factori multiplii de riscDoza recomandată este de 100 – 200 mg acid acetilsalicilic pe zi sau de 300 mg acid
acetilsalicilic la intervale de 2 zile.

Angină pectorală instabilă

Doza recomandată este de 100 - 300 mg acid acetilsalicilic pe zi. Inhibarea profilactică a agregării plachetare în
anevrismul coronarian Mai târziu (de la a doua - a treia săptămână de boală), tratamentul trebuie urmat într-o doză
de 3-5 mg / kg corp pe zi. Comprimatele trebuie administrate după masă, cu mult lichid. Comprimatele trebuie
înghiţite întregi, nesfărâmate

Indicaţii terapeutice

Aspenter 100 mg este indicat pentru următoarele utilizări cardiovasculare: -inhibarea agregării plachetare la
pacienţii la care se suspectează infarct miocardic acut, -profilaxia secundară la pacienţii cu infarct miocardic în
antecedente, -profilaxia secundară a accidentului vascular cerebral, -reducerea riscului de atacuri ischemice
tranzitorii (AIT) şi accident vascular cerebral la pacienţii cu AIT, -inhibarea agregării plachetare la pacienţii cu angina
pectorală stabilă şi instabilă, -profilaxia trombembolismului după chirurgie vasculară sau intervenţii chirurgicale, de
exemplu, PTCA (Angioplastia Coronariană Percutanată Transluminală), CABG (Bypass Coronarian), endarterectomie
carotidiană, şunturi arterio-venoase, -profilaxia trombozei venoase profunde şi a embolismului pulmonar după
imobilizare pe termen lung, de exemplu, după intervenţie chirurgicală majoră, -reducerea riscului primar de infarct
miocardic la persoanele cu factori de risc cardiovascular, de exemplu, diabet zaharat, hiperlipidemie, hipertensiune

5
arterială, obezitate, fumat, vârsta înaintată, -pentru inhibarea profilactică a agregării plachetare în anevrism
coronarian.

ASAPRIN cpr. 500 mg


Doze şi mod de administrare

Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 16 ani

Pentru efectul analgezic şi antipiretic se recomandă 500 mg acid


acetilsalicilic (1 comprimat ASAprin 500 mg), repetând în funcţie de
necesităţi la interval de 4 ore. Doza zilnică maximă este de 8 comprimate
ASAprin (4 g acid acetilsalicilic).

Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani

Nu este indicată administrarea la acest grup de vârstă. Mod de administrare Comprimatele se administrează cu o
cantitate suficientă de apă, de preferatdupă mese.

Dacă simptomele persistă timp de mai mult de 3 zile, după 3 zile (pentru febră), respectiv mai mult de 3-4 zile (pentru
durere), adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru reevaluarea tratamentului.

ASPIRIN MAX 1000 mg drajeuri


Indicat adultilor si adolescentilor cu varste intre 16-65 ani

Doze : 1 drajeu la 4-6 h , doza zilnica maxima nu trebuie sa depaseasca 3 drajeuri.

Nu se va administra mai mult de 3 zile pt febra sau 3-4 zile pentru durere, decat la
recomandarea medicului.

ASPIRIN PLUS C 400 mg/240 mg cpr efervescente


Fiecare comprimat efervescent conţine acid acetilsalicilic 400 mg şi acid
ascorbic 240 mg.

ASPIRIN PLUS C nu trebuie administrat pentru mai mult de 3-5 zile fără a se
consulta medicul. Adulţi si adolescenţi( cu vârsta peste 12 ani ) 1 – 2
comprimate efervescente de ASPIRIN PLUS C (în medie 500 mg acid
acetilsalicilic) repetând în funcţie de necesităţi la intervale de 4-8 ore, fără să
se depăşească doza zilnică maximă de 4000 mg acid acetilsalicilic) Copii şi
adolescenţiNu se recomandă utilizarea acidului acetilsalicilic in cazul
copiilor sub 12 ani. Se recomandă a nu se depăşi doza de 1 g acid ascorbic pe
zi, timp îndelungat. În caz de ingestie accidentală sau a utilizării de către copii. Comprimatele efervescente se dizolvă
într-un pahar cu apă înainte de administrare.

6
FASCONAL cpr filmate
Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, fosfat
de codeină hemihidrat 10 mg, cafeină anhidră 25 mg.

Fasconal este indicat în: -tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate medie


sau severă cu diferite localizări: cefalee, migrene, nevralgii, mialgii, artralgii, algii
dentare sau în sfera ORL, dismenoree; -tratamentul simptomatic al febrei.

Doze
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani: doza uzuală este de un comprimat Fasconal, administrat oral, la nevoie;
dacă este necesar, doza se poate repeta la intervale de 6 ore, fără a depăşi 4 comprimate Fasconal pe zi. Nu se
recomandă administrarea la intervale mai mici de 6 ore. Fasconal nu trebuie utilizat la adolescenți cu vârsta cuprinsă
între 15 și 18 ani cu funcție respiratorie compromisă pentru tratamentul simptomatic al febrei din răceală .
Copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani
Fasconal este contraindicat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
Vârstnici
Aceleaşi doze ca pentru adulţi, cu toate acestea poate fi necesară o reducere a dozei, în funcţie de tolerabilitatea
individuală.
Durata tratamentului Durata tratamentului trebuie limitată la 3 zile, iar dacă nu se obţine ameliorarea eficientă a
durerii, pacienţii/persoanele care îi îngrijesc trebuie sfătuiţi să se adreseze unui medic

ANTINEVRALGIC P

Fiecare comprimat conţine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 150 mg şi cafeină
anhidră 20 mg.

Doze Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani

Doza recomadată este de 1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie,
fără a depăşi 7 comprimate Antinevralgic P pe zi. A nu se lua comprimatele la un
interval mai mic de 4 ore. Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani Siguranţa şi eficacitatea Antinevralgic P la copii şi
adolescenţi cu vârsta sub 16 ani nu au fost evaluate. Ca urmare, nu se recomandă să se administreze Antinevralgic P
la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 16 ani (vezi pct. 4.3 şi 4.4). Vârstnici (cu vârsta peste 65 de ani)Doza uzuală este de
1-2 comprimate Antinevralgic P, de 2-3 ori pe zi, la nevoie, fără a depăşi 5 comprimate de Antinevralgic P pe zi. Din
considerente medicale generale, este necesară precauţie la vârstnici, în special la persoanele cu greutate corporală
mică.

7
THROMBO ASS cpr gastrorezistente 50 mg/75 mg/100 mg

Indicaţii terapeutice - reducerea riscului de infarct miocardic la


pacienţii cu angină pectorală, - profilaxia recidivei infarctului
miocardic, - profilaxia trombozelor după angioplastie, de exemplu
bypass coronarian , - profilaxia secundară după accidente ischemice
cerebrale tranzitorii şi infarct cerebral, - profilaxia evenimentelor
cardiovasculare la pacienţii cu diabet zaharat cu risc cardiovascular
ridicat.

Doze:
Adulţi :-pentru reducerea riscului de infarct miocardic la pacienţii cu angină pectorală: 75-150 mg acid acetilsalicilic
pe zi. -pentru profilaxia recidivei infarctului miocardic: 75- 150 mg acid acetilsalicilic pe zi. -pentru profilaxia
trombozelor după angioplastie, de exemplu bypass coronarian: 75-150 mg acid acetilsalicilic pe zi -pentru profilaxia
secundară după accidente ischemice cerebrale tranzitorii şi infarct cerebral: 50-300 mg acid acetilsalicilic pe
zi.pentru profilaxia evenimentelor cardiovasculare la pacienţii cu diabet zaharat cu risc cardiovascular ridicat: 100
mg acid acetilsalicilic pe zi, 75 mg acid acetilsalicilic pe zi în cazuri speciale.
Copii și adolescenți:
Nu există date relevante privind utilizarea Thrombo ASS la copii şi adolescenţi.
Medicamentele care conţin acid acetilsalicilic pot fi administrate copiilor cu vârsta sub 16 ani numai dacă medicul
recomandă.

Prin administrarea comprimatelor gastrorezistente reacţiile adverse ale acidului acetilsalicilic asupra stomacului
sunt diminuate. Comprimatul nu trebuie să fie divizat pentru a nu-i distruge stratul protector.

PARACETAMOL (ACETAMINOFEN)

Este metabolitul activ al fenacetinei.

N-acetil p-benzochinon-imina metabolit toxic.

FARMACODINAMIE:

• Analgezic antipiretic moderat


• Nu este antiinflamator
• In doza unica , eficacitatea analgezica comparabila cu AAS

FARMACOTOXICOLOGIE:

8
• Methemoglobinizant slab -efect puternic la indivizi cu enzimopatie de NADH-methemoglobin-
reductaza
• Trombocitopenie rar, purpura trombocitopenica
• Toxicitate hepatica la doze mari (citoliza hepatica, hepatita acuta prin leziuni necrotice)
• Toxicitate renala la doze mari(nefrita interstitiala , necroza tubulara, IRC)
• Rabdomioliza (destructii ale muschilor striati)
• Eruptii cutanate (eritem,prurit)

Intoxicatia acuta (la doze duble fata de cele maxime de 3 g /zi )

Simptome necroza acuta hepatica , durere in hipocondrul drept,hepatomegalie, icter, got crescut, edem
cerebral, encefalopatie.

Antidot specific- acetilcisteina

CI: insuficienta hepatica si renala

Precautii : durata tratamentului mai mult de 5 zile numai cu avizul medicului

INTERACTIUNI :

Hepatotoxicele alcool ,izoniazida , rifampicina, fenotiazine potenteaza toxicitatea hepatica a


paracetamolului

Inductoarele enzimatice grabesc biotransformarea paracetamolului la metabolitul hepatotoxic

INDICATII :

• algii usoare si moderate : nevralgii, mialgii, cefalee, dismenoree


• febra de etiologie diversa (infectii microbiene si virale )
• antipiretic de electie la copii mici , in viroze ( caz in care AAS este CI , deoarece poate produce
sindrom Reye )
• dureri reumatice

POSOLOGIE:

Adulti 0,5-1 g x 2-4 pe zi (maxim 4 g /zi)

Copil 3-15 ani 0,125-0,375 g x 2-3 pe zi

9
Monitorizare functia hepatica

PRODUSE OTC

PARACETAMOL cpr 500 mg

Paracetamol Zentiva este indicat la adulţi, adolescenţi cu vârsta peste 12 ani şi copii
cu vârsta peste 6 ani, în tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu
diferite localizări: cefalee (inclusiv migrenă), artralgii, lombalgii, algii dentare,
dureri faringiene, durere postvaccinală, dismenoree. Tratamentul simptomatic al
febrei.

Doze şi mod de administrare

Paracetamol Zentiva se administrează pe cale orală la adulţi, adolescenţi cu vârsta peste 12 ani şi copii cu vârsta
peste 6 ani, cu respectarea intervalului de minim 4 ore între două administrări şi a dozei maxime zilnice.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani: Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2
comprimate) la intervale de 4 ore, administrată la nevoie. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de
4 ore. Doza maximă recomandată pentru adulţi este de 4 g paracetamol (8 comprimate) pe zi. Copii cu vârsta
cuprinsă între6-12 ani:Doza zilnică maximă este de 60 mg/kg, care trebuie împărţită în prize egale, de exemplu: -în
prize de câte 15 mg/kg, administrate la intervale de 6 ore sau -în prize de câte 10 mg/kg, administrate la intervale
de 4 ore.

Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.

PARAMOL cpr 500 mg

Paramol 500 mg este indicat în: -tratamentul simptomatic al


durerilor uşoare şi moderatecu diferite localizări: cefalee,
artralgii, lombalgii, algii dentare, dismenoree;-tratamentul
simptomatic al febrei.

Adulţi şi copiicu vârsta peste 12 ani:500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paramol 500 mg) la intervale de 4
ore, administrată la nevoie. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Doza maximă
recomandată pentru adulţi este de 4 g paracetamol (8 comprimate Paramol 500 mg)pe zi.Copii cu vârsta cuprinsă
între6-12 ani:Doza este de 60 mg/kg şi zi, repartizată în prize egale, de exemplu 15 mg/kg şi priză la 6 ore sau 10
mg/kg şi priză la 4 ore.Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore.Nu trebuie administrate mai
mult de 4 doze pe zi.Copii cu vârsta sub6 ani:Se va administra o formă farmaceutică adecvată vârstei.

COLDREX 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate


10
Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.

Medicamentul este recomandat pentru ameliorarea durerii sinuzale şi a


simptomelor din răceală şi gripă: febră, cefalee, durere faringiană, dureri la
nivelul membrelor şi congestie nazală

Doze şi mod de administrare


Se va utiliza cea mai mică doză eficace necesară.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste.
Doza recomandată este de unul (500 mg paracetamol/25 mg cafeină/5 mg
clorhidrat de fenilefrină) până la două (1000 mg paracetamol/50 mg
cafeină/10 mg clorhidrat de fenilefrină) comprimate filmate de până la 4 ori
pe zi. Doza maximă zilnică este de 8 comprimate filmate (4000 mg
paracetamol/200 mg cafeină/40 mg clorhidrat de fenilefrină) în 24 de ore. Intervalul minim între administrări
trebuie să fie de 4 ore. Nu se continuă tratamentul mai mult de 7 zile, fără recomandarea medicului.
Copii cu vârsta sub 12 ani -nu se administrează la copii cu vârsta sub 12 ani.

FERVEX“pentru copii” fără zahăr granule pt

solutie orala

1 plic cu granule pentru soluţie orală conţine paracetamol 280 mg, acid
ascorbic 100 mg şi maleat de feniramină 10 mg.

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru
ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, cefaleei şi durerilor musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

Doze şi mod de administrare

Copii cu vârsta între 6 şi 10 ani:1 plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 2 ori pe zi. Copii cu vârsta între 10 şi 12 ani:1
plic Fervex “pentru copii” fără zahăr de 3 ori pe zi. Copii cu vârsta între 12 şi 15 ani: 1 plic Fervex “pentru copii” fără
zahăr de 4 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Plicurile se administrează cu o
cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte. Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea
acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ, pulbere pentru soluţie orală

11
Un plic unidoză cu pulbere pentru soluţie orală conţine paracetamol 650 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

Indicaţii

Theraflu Sinus răceală şi gripă este indicat pentru tratamentul


simptomelor asociate răcelii și gripei, cum ar fi congestia nazală,
congestia sinusală, cefalee, dureri de intensitate mică și febră.

Theraflu Sinus răcealăşi gripă este indicat la adulţi şi adolescenţi (cu


vârsta mai mare de 12 ani).

Doze şi mod de administrare Doze Adulţi şi adolescenţi (peste 12 ani): un


plic la fiecare 4-6 ore după cum este necesar, fără a se depăşi 3-4 plicuri
pe zi. Utilizarea nu trebuie să depăşească 5 zile. Mod de administrare Conţinutul unui plic se dizolvă într-o cană cu
apă fierbinte , dar nu clocotită (aproximativ 250 ml) şi se bea când ajunge la o temperature optimă.

SARIDON 250 mg/ 150 mg/ 50 mg comprimate

Fiecare comprimat conţine: paracetamol 250 mg, propifenazonă


150 mg, cafeină 50 mg.

Indicatii

Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate uşoară până la


moderată, de exemplu, cefalee, dureri dentare, dureri în gât, dureri menstruale, dureri musculare şi articulare,
dureri de spate, dureri minore din artrită. Tratamentul simptomatic al durerii şi febrei asociate cu răceala şi gripa.

Doze

Adulţi și adolescenți peste 16 ani: 1-2 comprimate la 8 ore. Adolescenţi între 12-16 ani: 1 comprimat la 8 ore. Mod de
administrare Comprimatele trebuie administrate cu o cantitate suficientă de lichid. Pacienţii ce utilizează
analgezice ce pot fi obţinute fără prescripţie medicală trebuie să nu le utilizeze mai mult de 1 săptamână sau în
doze mai mari decât cele recomandate, doar dacă acest lucru nu a fost recomandat de către un medic.

PARACETAMOL INFANT cpr 160 mg

12
Indicaţii

Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate uşoară până la moderată şi/sau al febrei.

La copii dozele trebuie stabilite în raport cu greutatea şi se vor utiliza forme farmaceutice adecvate. Informaţiile
despre relaţia vârstă/greutate detaliate mai jos sunt doar orientative. Administrarea regulată reducefluctuaţiile
de intensitate ale durerii sau febrei. La copii, administrarea trebuie să fie regulată, incluzând perioada nopţii, de
preferat la interval de 6 ore, sau la intervalede minim 4 ore. La copiii sub 12 ani, se recomandă să nu se
administreze, mai mult de 4doze într-o perioadă de 24 de ore.Dozele trebuie ajustate în acord cu severitatea
durerii şi cu răspunsul terapeutic al pacientului. Copii între 6 şi 9 ani (20 –30 Kg): doza recomandată este de 160 mg
paracetamol la 4 -6 ore, atât cât este nevoie, cât timp persistă simptomele, fără a se administra mai mult de 4 doze
în 24 ore;Copii între 9 şi 11 ani (31 –33 Kg): doza recomandată este de320 mg paracetamolla 4 -6 ore, atât cât este
nevoie, cât timp persistă simptomele, fără a se administra mai mult de 4 doze în 24 ore;Copii între 11 şi 12 ani (34 –
40 kg): doza recomandată este de 480 mg paracetamol la 4 -6 ore, atât cât este nevoie, cât timp persistă
simptomele, fără a se administra mai mult de 4 doze în 24 ore.Doza maximă zilnică nu trebuie depăşită, din cauza
riscului de afectare hepatică gravă.

DALERON 120 mg/5 ml suspensie orala

5 ml suspensie orală conţin paracetamol 120 mg.

Suspensia orală Daleron este indicată pentru: - reducerea temperaturii crescute a


corpului din timpul infecţiilor bacteriene sau virale, precum şi în reacţiile
postvaccinale; - ameliorarea durerilor de intensitate uşoară - moderată (cefalee,
algii dentare); - ameliorarea durerilor apărute după leziuni, proceduri chirurgicale
sau dentare.

Doza recomandată pentru administrarea în priză unică este de 10-15 mg paracetamol/kg. Pentru dozarea orală
precisă a medicamentului, în ambalaj este prevăzută o seringăpentru administrare orală. Seringa umplută
complet (5 ml) conţine 120 mg paracetamol. Cantitatea necesară de medicament se măsoară cu seringa pentru
administrare oralăşi se administrează pe cale orală. Seringa se poate goli într-o lingurăşi medicamentul se
administrează cu lingura. Flaconul se va agita bine înainte de administrare. După utilizare, seringa se va clăti cu
apă.

EFFERALGAN 1000/500 mg cpr efervescente

Indicaţii

13
Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente este indicat în: - tratamentul simptomatic al stărilor febrile şi/sau
durerilor uşoare până la moderate. - tratamentul simptomatic al durerilor artrozice. Acest medicament este
indicat la adulţi şi adolescenţi cu greutatea corporală peste 50 kg (cu vârsta mai mare de 15 ani).

Dozele se stabilesc în funcţie de greutatea corporală. Intervalele de vârstă aproximative, în raport cu greutatea,
sunt prezentate numai în scop orientativ. Pentru a evita riscul supradozării, aveţi grijă ca niciun alt medicament
administrat concomitent (incluzând medicamentele care se eliberează cu sau fără prescripţie medicală) să nu
conţină paracetamol.

BIOFLU BABY 120 mg/5 ml sirop

5 ml sirop conţinparacetamol 120 mg.

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al durerii şi al stărilor febrile la copii cu vârsta cuprinsă între 0 luni şi 12 ani:-febra
asociată bolii infecto-contagioase ale copilăriei(de exemplu:varicelă, tuse convulsivă, rujeolă sau parotidită
epidemică), afecţiuni ORL, hipertermia consecutivă vaccinării;-durere de intensitate uşoară până la moderată cu
diferite localizări de exemplucefalee, migrenă, durerea din timpul erupţiei dentare,dureri de
dinţi,dureri în gât, dureri musculo-scheleticeşi articulare

Doza recomandată pentru o dată este dependentă de greutatea corporală: 10 -15 mg


paracetamol/kg.În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:

Copii cu vârsta cuprinsă între 0-3 luni: 2,5 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febră după
vaccinare, alte cauze de febră şi/sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/kgşi
doză; dacă pacientul este icteric dozatrebuiescăzută la 5 mg/kg şi doză). La nevoie, se mai
poate administra o doză după 6 ore. Aceste două doze se pot administra copiilor cu
greutatea mai mare de 4 kg şi care nu s-au născut prematur (înainte de a 37-a săptămână
de sarcină).Copii cu vârsta cuprinsă între 3–12 luni: 2,5 -5 ml (60 –120 mg paracetamol) de 1 -
4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între1 -6ani: 5 -10 ml (120 –240 mg paracetamol) de 1 -4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 –12 ani: 10 -20 ml (240 –480 mg paracetamol) de 1 -4 ori pe zi.

PANADOL BABY120 mg/5 ml suspensie orală

Indicaţii terapeutice

14
Panadol Baby conţine paracetamol care are efecte analgezice şi antipiretice Tratamentul simptomatic al durerilor
de intensitate uşoară-moderată (durerea din timpul erupţiei dentare, dureri de dinţi, dureri în gât, cefalee,
migrene, dureri musculare, dismenoree, dureri musculo-scheletice, durerile din osteoartrită) şi al stărilor febrile
(febra asociată răcelii şi gripei, febra asociată bolilor copilăriei, de exemplu varicelă, tuse convulsivă, rujeolă sau
parotidită epidemică, febra post-vaccinare la copii).

Doze şi mod de administrare

Acest produs este destinat uzului pediatric.Panadol Babyse administrează oral.

Copii în vârstă de 3 luni şi peste: doza maximă zilnică recomandată este de 60 mg paracetamol/kg, divizat în doze
de 10-15 mg/kg în 24 de ore.

Copii în vârstă de 2-3 luni:se recomandă o singură doză de 10-15 mg paracetamol/kg pentru tratamentul
simptomatic al febrei post-vaccinare. Doza se poate repeta după 4-6 ore. Dacă febra persistă după cea de-a doua
doză de Panadol Baby se recomandă reconsiderarea diagnosticului şi tratamentului. Pentru alte indicaţii produsul
se va utiliza numai sub supraveghere medicală.

SOLPADEINE Duo 500 mg/12,8 mg comprimate filmate

Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg și fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.

Solpadeine Duo este recomandat pentru ameliorarea durerii moderate acute, care
necesită analgezice mai puternice decât paracetamolul sau ibuprofenul sau acidul
acetilsalicilic în monoterapie. Pentru tratamentul: algiilor dentare (inclusiv durerii
după extracție), cefaleei, migrenei (cu și fără aură), dismenoreei, lombalgiilor,
durerilor la nivelul oaselor și articulațiilor cauzate de artrită și reumatism,
nevralgiilor, luxaţiilor și entorselor, în sciatică. Acest medicament este indicat pentru
utilizare la vârsta de 12 ani şi peste.

Doze
Adulți: Două comprimate de până la 4 ori pe zi. Această doză nu trebuie repetată la intervale mai mici de 4 - 6 ore.
Adolescenți cu vârsta de 16-18 ani: Două comprimate de până la 4 ori pe zi. Această doză nu trebuie repetată la
intervale mai mici de 6 ore.
Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze (echivalent la paracetamol 4 g si fosfat de codeină hemihidrat 102,4
mg) într-un interval de 24 de ore.

Adolescenți cu vârsta de 12-15 ani: Un comprimat de până la 4 ori pe zi. Această doză nu trebuie repetată la
intervale mai mici de 6 ore şi nu trebuie administrate mai mult de 4 doze la adolescenți cu vârsta de 12-15 ani
(echivalent la paracetamol 2 g si fosfat de codeină hemihidrat 51,2 mg) într-un interval de 24 de ore.

Pacienţii vârstnici pot necesita doze mai mici. Copii cu vârsta mai mică de 12 ani Codeina nu trebuie utilizată la copii
cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de toxicitate la opioide, ca urmare a metabolizării variabile şi imprevizibile a
codeinei la morfină.

15