Sei sulla pagina 1di 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRTĂ

DATA: 01. 02.2024

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnazială Satulung


EDUCATOARE:Culcean Daniela

GRUPA:Grupa Mare B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:„Animale de la Poli”

TEMA ACTIVITĂȚII:,,Călătorie în lumea lui Apolodor”

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare numerație in concentrul 1-6.

FORMA DE REALIZARE:

⮚ Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE( DȘ+DOS)+ALA2)

COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ADP:

ÎNTALNIREA DE DIMINEATA:

SALUTUL:,,Buna dimineata grupa pinguinilor”

PREZENTA: ”Îmi pun poza pe panou”

CALENDARUL NATURII: Data, ziua, anotimpul, starea vremii

ÎMPĂRTĂSIREA: Dacă ai fi un animal de la Poli, ce ai vrea sa fii?

ACTIVITATEA DE GRUP: Joc de mișcare – dansul pinguinilor

NOUTATEA ZILEI: ” Copiilor li se spune că au primit o scrisoare de la un


prieten din depărtare, în care li se cere ajutorul. Pinguinul Apolodor are
nevoie de ajutor deoarece sa rătăcit si nu mai recunoaște drumul spre casă.
În ținutul înghețat a fost furtună și totul in jur este amestecat. Apolodor
trebuie să se întoarcă acasă la familie și la prieteni, dar nu mai știe cum.
-De la cine credeți că este această scrisoare?

-Ce credeți că ne spune pinguinul Apolodor în această scrisoare?

-Vreți să aflați ce ne-a scris Apolodor?

MESAJUL ZILEI:” Dacă ai fi un animal de la Poli, ce ai vrea să fii?”

RUTINE:” Sosirea copiilor, salutul, prezenta, gimnastica de înviorare,


servirea mesei”

TRANZITII: ”Bat din palme..” ”Câte unu ,Câte doi..”

ALA 1 : JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

Arta: realizare Pinguinii

Joc de masă: puzzle animale polare- lipire

Știință: Copii trebuie sa lipească tot atâția pești cât indică numărul
de pe pinguin.

ADE: Activități pe domenii experientiale:

DȘ- (ACTIVITATE MATEMATICĂ)- ”ne jucăm cu animalele


polare”-joc didactic (consolidare numeratie 1-6)

DOS:-activitate practică- ”Prietenii lui Apolodor”-confecționare


animale de la Poli

ALA2: Activități recreative : ”Dansul Pinguinilor”

”Răstoarnă pinguini ”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII VIZATE:

Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;

Curiozittea, interes si initiativă în învățare;

Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de


probleme și cunoaștere mediului apropiat;

Activare si manifestare a potențialului creativ;


COMPORTAMENTE VIZATE:

-Să inițieze activități de învățare și interacțiuni cu copii de vârstă


apropiată;

- Să cunoasca și să utilizeze corect materialele de lucru pentru


realizarea activității practice;
- Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru
realizarea temei propuse in cadrul activității practice.
- Să efectueze operații de scriere,grupare, clasificare.
- Să demonstreze familiarizarea cu conceptul de număr și numerație

SCOPUL: Dezvoltarea capacității de cunoaștere si înțelegere a mediului


înconjurător, precum si stimularea curiozității pentru investigarea acestuia,
dezvoltarea promtitudiniii si repidității in gândire, consolidarea unor
abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică și dezvoltarea
simțului practic și estetic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

• Să-și consolideze cunoștințele referitoare la animalele polare;


• să recunoască anumite caracteristici și/sau curiozități ale unor
animale polare;
• să denumească materialele necesare realizării lucrării;
• să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior- rupere, lipire;
• să sorteze corect piesele de puzzle;
• să îmbine piesele pentru întregirea imaginii;
• să lipească tot atâția pești cât indică cifra de pe pinguin;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si Procedee: Conversația, explicația, demonstratia, , exercițiu,


evaluarea, jocul.

MIJLOACE DIDACTICE SI MATERIALE DIDACTICE:

Piese puzzel animale polare, lipici,coli cartonate, pet de 0,5 l, vată,


polistiren.
FORMA DE ORGANIZARE A COPIILOR: frontal, individual, pe grupe.

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educatia timpurie 2019


2. Piramida cunoașterii
3. Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor intre 3-6/7
ani M.E.C.T-2008
SCENARIUL ZILEI
Se creează condițiile psiho-pedagogice necesare desfașurării
activității în bune condiții: pregătirea materialelor didactice, aerisirea sălii
de grupă, așezarea ordonată a copiilor în semicerc pe scăunele.

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii intră în sală în


ordine, câte unul, așezându-se în semicerc. Prin tranziția ”dimineața a sosit,
Toți copiii au venit ......” începem sa ne salutăm,,Bună dimineaţa grupa
pinguinilor !”. Copiii răspund salutului meu, pe urmă se vor saluta unul pe
altul de la dreapta la stângă, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celalalt,
folosind formula de salut ” Bună dimineața” și numele colegului. După
salut, se va trece la prezentă, copiii îsi vor recunoaște și își vor așeza
simbolul pe panoul de prezență.

Calendarul naturii se va completa pe baza întrebărilor adresate


copiilor:” Ce zi a fost ieri? În ce zi ne aflăm? Ce zi va fi mâine? În ce lună
ne aflăm? Cum este vremea? Ce se întâmpla în anotimpul iarna? Copii sunt
rugații sa privească pe fereastră, să spună cum este vremea. Se va discuta și
despre ținuta adecvată condițiilor meteorologice de azi, după care se va
stabili ziua din săptămână, luna și anotimpul în care ne aflăm.

Noutatea zilei si Captarea atentiei se va realiza printr-o scrisoare


primită de la un prieten din depărtare, în care li se cere ajutorul. Pinguinul
Apolodor are nevoie de ajutor deoarece s-a rătăcit și nu mai recunoaște
drumul spre casă. În ținutul înghețat a fost furtuna si totul în jur este
amestecat. Apolodor trebuie să se întoarca acasă la familie și la prieteni,
dar nu mai știe cum.

De la cine credeți că este această scrisoare?

-Ce credeți că ne spune pinguinul Apolodor în această scrisoare?

-Vreți să aflați ce ne-a scris Apolodor?

Se citește scrisoarea de la Apolodor copiilor.


Îi voi îndruma spre mesele de lucru prin tranziția ,,Câte unu, câte
doi.....” iar în continuare voi face trecerea la activitățile din centre.

Li se explică copiilor și li se demonstrează etapele de lucru, li se arată


lucrarea model, dupa care se trece la executarea temei, nu înainte de
executarea unor exerciții de încălzire a mușchilor mâinilor.

Educatoarea îi atenționează pe copii că trebuie să fie atenți, să nu


murdărească lucrările, să realizeze lucrări frumoase și curate.

După executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mâinilor, se trece la


executarea propriu zisă a lucrării.

Urez copiilor ,,Spor la lucru!” și voi urmări permanent activitatea lor!


Acolo unde este necesar, ofer indicații și ajutor.

La centrul ARTĂ copiii trebuie sa realizeze pinguini, punând vată sau


bucați de hartie mototolită într-o sticla pâna se umple,puțină hârtie neagră
pentru aripi și pentru cap, niște ochișori mobili, un cioc mic de hârtie, niște
labe pe care le decupăm din hârtie galbenă.

La centrul JOC DE MASĂ copiii vor realiza puzzle cu animale polare


lipind piesele pe coală cartonată.

La centrul STIINȚĂ copii trebuie să lipească tot atâți pești cât indică
cifra de pe pinguin.

După realizarea sarcinilor la centrul ales prima dată, copiii au


posibilitatea de-ași alege urmatorul centru ,realizându-se astfel rotirea pe
centre.

După ce sarcinile de lucru au fost indeplinite, tranziția către Activitatea


practică (DȘ) se va face prin cântecelul ”Pinguinul Willy” , se trece la
activitatea de matematică unde vor desfășura jocul didactic matematic ”Ne
jucăm cu animalele polare”, joc in care copiii trebuie să-l ajute pe Apolodor
să separe animalele polare, să așeze crescator animalele după mărime ,
animalele mici de cele mari.

Se realizează prin intermediul unei siluete de pinguin care vine însoțit de


o scrisoare în care cere ajutorul copiilor și de machetă.
Pinguinul Apolodor îi roagă pe copii să îl ajute să își găsească familia și
prietenii deoarece în seara trecută a fost furtună și s-au amestecat toate
animalele polare, iar el nu mai știe unde este casa lui și nici unde sunt
prietenii lui de joacă.
Se va propune copiilor să răspundă la toate sarcinile ascunse în
plicurile de pe machetă, jucându-se jocul propus de Apolodor, cu
tema : ,,Ne jucăm cu animalele polare”.
Joc în care vor consolida cunoștințele matematice privind numerația în
concentrul 1-6, formarea grupelor de obiecte după formă, mărime și
culoare, vor separa urșii mici de cei mari, vor ordona obiectele de mărimi
diferite în șir crescător, vor raporta numărul la cantitate și invers, vor
așeza cu un obiect mai mult decât indică cifra.
Se explică regulile jocului și se demonstrează jocul.
Copiii trebuie să separe animalele polare, formând grupe de animale polare
după culoare pe care le vor așeza la locul de adunare al fiecărei grupe.
Se atrage atenția copiilor că furtuna a amestecat pinguinii și urșii de
diferite mărimi, pe care îi vom așeza pe toți în același( adică și mari și mici
la un loc). Copiii trebuie să le separe pe masa rotundă neagră, formând
grupe după culoare.
După ce jocul matematic a fost desfășurat se trece la activitatea
practică unde vor confecționa mai mulți prieteni pentru Apolodor, iar la
sfârșit vor se vor distra desfășurând jocul distractiv ” Dansul pinguinilor”.
EVALUAREA ACTIVITĂȚI va avea loc prin metoda Turul
galeriei, copiii vor alege cele mai frumoase lucrări. Se vor face aprecieri
verbale. Pentru că au răspuns și au lucrat corect, copii vor fi rasplatiți cu
stimulente.

Potrebbero piacerti anche