Here, Current asset= Inventories+ Trade & Other Receivables+ Advances, Deposits & Pre- payments + Investments+ Cash & Cash Equivalents =1,241,582,497+225,707,484+935,762,144+4,062,349,340+804,260,075 = 7,269,661,540 Current liability= Short-term Loans and Overdraft+ Long-term Loans-Current Portion+ Lease Finance-Current Portion+ Interest Payable Creditors for Goods+ Creditors for Services+ Accrued Expenses+ Advance against Sales+ Liabilities for Other Finance +Provision for Taxation +Unclaimed Dividend+ Employee Benefit Obligations = 820,993,054+ 251,035,767 + 2,701,587+ 490,033 + 527,504,597 + 10,673,084+ 155,508,752+ 241,732,325+ 138,501,893 + 232,079,826 + 205,576,988 + 273,041,895 = 2,859,839,801 So, Current ratio=7269661540/2859839801=2.5419:1 2.Quick ratio=Quick asset/Quick liability Here, Quick asset=Current asset-Inventories- Advances, Deposits & Pre- payments= =7,269,661,540-1,241,582,497-935,762,144 =5,092,316,899 Quick liability=Current liability- Short-term Loans and Overdraft =2,859,839,801- 820,993,054 =2,038,846,747 So, Quick ratio=5,092,316,899/2,038,846,747 =2.498:1 3. Inventory Turnover Ratio=Cost of goods sold/Average inventory
Here, Cost of goods sold=2,644,903,536
Average inventory=(Opening inventory + closing inventory)/2 = (1,241,582,497 + 1,253,065,390 )/2 = 2,494,647,887/2= 1,247,323,943.5 So, Inventory Turn Over Ratio= 2,644,903,536/1,247,323,943.5=2.12 times 4.Debt –Equity Ratio=Long term debt/Shareholders' Equity
Here, Total debt=
Shareholders' Equity=Share Capital + Retained Earnings =1,999,388,860 + 5,774,500,805 = 7,773,889,665 Long term debt=383,406,103 So, Debt-Equity ratio= 383,406,103/ 7,773,889,665 = 0.0493 5.Debt –Capital ratio=Long term debt/Share capital
Here, Share capital= 1,999,388,860
So, Debt- Capital ratio= 383,406,103 /1,999,388,860 =0.1918 6. Gross Profit ratio=(Gross profit/Net sale)*100 = (1,318,410,628/ 3,963,314,164 )*100 =33.27% 7.Net Profit ratio=(Net profit after tax/Net sale)*100 =( 557,581,039 /3,963,314,164)*100 =14.07% 8.Earning Per Share(EPS)=Total Comprehensive Income/Number of share Here, Total Comprehensive Income=557,581,039 Number of share=199,938,886 So, EPS=557,581,039/199,938,886 =2.79 taka 9.Return On Equity(ROE)=Net Income/Equity Capital*100 =557,581,039/ 7,773,889,665*100 =7.17% 10.Return on Asset(ROA)= Net Income/Total Asset *100 =557,581,039/11,158,323,301 *100 =4.99% 11.Dividend Per Share(DPS)=Dividend/Number of share Here, Dividend Paid =143,151 Number of share=199,938,886 So, DPS=143,151/199,938,886 =.000715 taka 12.Dvidend payout ratio=DPS /EPS =0.000715/2.79*100 =.026%