Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Performance Management
For exams from 1 September 2015 – 31 August 2016
CVP analysis
Break-even chart
… diagrammatically shows the relationship between
revenue, costs and sales volume.
• Plot total revenue
• Plot total costs
Profit-volume chart
… illustrates the relationship of costs and profit to sales
and emphasises the impact of volume changes on profit.
(a) Calculate total fixed costs = loss when sales are 0
(b) Calculate profit at target sales volume
(c) Plot both points and join with a straight line
Break-even chart
Calculate cumulative revenues and costs and plot in
order of C/S ratio
or
Individual products individually plotted to allow
comparison of profitability.
Profit-volume chart
Calculate cumulative revenues and cumulative profit
and plot in order of C/S ratio
Fixed costs
Break even point =
Weighted average unit contribution
Fixed costs
Break even revenue =
Weighted average C / S ratio
Example answer
• Contribution: M = $4 N = $10
• Contribution from sale of std mix: ($4 × 5) + ($10 × 1) =
$30
• Fixed costs ÷ contribution per mix = $30,000 ÷ $30 = 1,000
mixes
• M 1,000 × 5 = 5,000 units 5,000 × $7 = $35,000 revenue
• N 1,000 × 1 = 1,000 units 1,000 × $15 = $15,000 revenue
• Total breakeven revenue = $50,000
Example
• Revenue per mix ($7 × 5) + ($15 × 1) = $50
• Contribution per mix ($4 × 5) + ($10 × 1) = $30
• Average C/S ratio ($30 ÷ $50) × 100% = 60%
• Fixed costs ÷ C/S ratio = $30,000 ÷ 0.6 = $50,000
• ($7 × 5) : ($15 × 1) = 35 : 15 or 7 : 3
M = $50,000 × 7/10 = $35,000
N = $50,000 × 3/10 = $15,000
$50,000
Example
C/S ratio of X = 45%
C/S ratio of Y = 35%
Ratio of sales = 3:4
(45% × 3) + (35% × 4)
Average C/S ratio =
7
= 39.3%
Target contributions
Example
• J Co (from earlier example) wishes to earn contribution of
$500,000
• Contribution / sales = 0.6 $500,000 / sales = 0.6
• Sales revenue = ($500,000 ÷ C/S ratio) = $833,333
• Any change in the proportions of products in the mix will
change the contribution per mix
• Also the average C/S ratio and hence the breakeven point
• The overall C/S ratio has increased because of the increase in the proportion
of the mix of the Beta, which has the higher C/S ratio.
Example (J Co)
Suppose J Co wishes to earn profit of $24,900.
1. Contribution per mix $30 (as earlier)
2. (Fixed costs + required profit)/contribution per mix = $(30,000 +
24,900)/$30 = 1,830 mixes
$
3. M: (1,830 5) units for ( $7) 64,050
N: (1,830 1) units for ( $15) 27,450
Total revenue 91,500
Variable costs (9,150 $3) + (1,830 $5) 36,600
Fixed costs 30,000
Profit 24,900
Margin of safety
• Calculate the breakeven point in revenue
• Calculate the margin of safety
Example
• Suppose J Co has budgeted sales of $62,000
• Breakeven sales $50,000 (from earlier)
• Budgeted sales – breakeven sales
• = $(62,000 – 50,000) = $12,000
• = 19.4% of budgeted sales
Breakeven chart
Profit/volume chart
• J Co's sales budget is 6,000 units of M and 1,200 units
of N
• Revenue (6,000 × $7 + 1,200 × $15) = $60,000
• Variable costs (6,000 × $3 + 1,200 × $5) = $24,000
• On the chart, products are shown individually, from left to
right, in order of size of decreasing C/S ratio
P/V chart
A company has fixed costs of $5,700 and variable costs per unit of $6.50.
Required
(a) If the selling price is $8/unit at all levels, what is the break even point
(in units)?
(b) What is the break even revenue?
(c) If budgeted sales are 5,000 units, what is the margin of safety in
units? What is the margin of safety as a %? What does this mean?
(d) What is the sales volume (in units) required to make a profit of
$10,000?
1,200
or 100 = 24%
5,000
The sales volume must fall by 24% from budgeted level before a
loss is made.
10,000 + 5,700
(d) Sales volume = = 10,467 units
$1.50
Required
Sketch the break-even chart for Question CVP 1.
5,000 $8 = $40,000
(5,000 $6.5) + 5,700 =
$38,200
Required
Sketch the profit-volume chart for Question CVP 1.
Required
(a) How would the line differ if the fixed costs increased to $6,500?
(b) Describe the impact on the break-even point if the selling point
increased to $10.
(a) The line would start at – 6,500 and cross the x axis at 4.333 units
FC 6,500
using BEP = = = 4,333 units
unit cost 1.5
The gradient would not change.
(b) If selling price is $10
The contribution will become:
$10 – 6.50 = $3.50
So break-even point will be:
5,700
= 1,629 units
3.50
Fixed costs
Breakeven point =
Average contribution
$20,000
=
$2.889(W1)
= 6,923 units
= $2.889
The 6,923 units would be split as follows.
(a) (b)
Sales mix Units SP Revenue
$ $
Football 2 1,538 7 10,766
Baseball 4 3,077 6 18,462
Rugby ball 3 2,308 9 20,772
9 6,923 50,000
Required
Sketch a breakeven chart for Question CVP 5, indicating the
profit at budgeted sales.
Required
Sketch a multi-product P/V chart for Question CVP 5.
Fixed costs
Break even point =
Unit contribution
Contribution / unit
Contribution/Sales ratio =
Selling price / unit
Fixed costs
Break even revenue =
C / S ratio
Fixed costs
Break even point =
Weighted average unit contribution
Fixed costs
Break even revenue =
Weighted average C/S ratio
A 15,000