Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Classification
1. Power transfer
(a) Those absorbing power (fans, compresses, pumps).
(b) Those producing power (hydraulic, steam & gas
turbines).
2. Nature of flow path(a) when through flow over rotor is wholly or mainly
parallel to the Axis of rotation AXIAL FLOW
TURBOMACHINES.
(b) When through flow is wholly or mainly in a plan
perpendicular to the Rotation axis RADIAL FLOW
TURBOMACHINES.
(c) When through flow has both axial and radial direction
MIXED FLOW TURBOMACHINES.
Cn
C
dA
Flow direction
Through a cycle
(dQ-dW) = 0
12 (dQ-dW).
Q
1
w
Control
volume
2
Q- W =
Stagnation enthalpy ho = h + C2
Q-W = m ( h02-h01)
Most turbomachinery flow processes are (nearly) adiabatic [Q = 0].
Fx = d/dt { M Cx }
= [(M/t). (Cx)]
( For control volume).
= m {CX2-CX1}
[m mass/sec]
2). Eulers equation of motion
1/ dp + cdc + gdz = 0
3). Bernoullis equation
12 1/ dp + (C22-C12) + g (Z2- Z1) = 0
For incompressible fluid is constant
1/ (p2-p1) + (C22-C12) + g (Z2- Z1) = 0
1/ (p02-p01) + g (Z2- Z1) = 0
Where po = stagnation pressure = p + c 2
If change of gravitational potential is negligible
1/ (p02-p01) = 0
For incompressible fluid
p02=p01 = p0
4)
MOMENT OF MOMENTUM ------- Rate of change of
moment of momentum on system is equal to the moment
of the force acting.
OR
2
Vector sum of moment of all external forces acting on the
system is equal to rate of change of angular momentum
{or moment of momentum}.
Cr
T =
d/dt (r MCn )
Cn
M d/dt ( r Cn )
C
= (M/ t) . ( r Cn)
=m (r2 Cn2-r1Cn1)
r
O
The second law thermodynamics:--In order to specify the degree of imperfection of actual
processes in Turbo machines, an ideal process is required
for comparison. The second law of thermodynamic defines
an ideal process by introducing the concept of entropy.
Stagnation properties
Stagnation temperature
When the fluid is a perfect gas CpT can be substituted for h, and
the corresponding concept of Stagnation (or total) temperature
To is defined as
h0 = h+C2/2
To = T+C2/2Cp
C2/2Cp is called dynamic temp.
T-Static temp.
[For atmospheric air, Cp = 1.005KJ/kg k flowing at 100m/s
To T = 1002 / (2*1.005*103) = 50K ]
From energy equation with no heat & work transfer.
Q W = 0 = m [ h02-h01]
(h02 = h01
& T02 = T01)
h0 & T0 Remains Constant .
0.1
0.2
0.3
0.4
0.5
1.0
Percentage
Deviation
0.3
1.0
2.3
4.1
6.4
27.5
Definition of Efficiency
Efficiency of turbines
Fluid Energy converted to mechanical energy of rotation .
Max energy
Difference
possible
Energy
transferred to
rotor
Adiabatic or
Hydraulic efficiency
Mechanical
energy
Available at
the shaft
Mechanical
efficiency
Efficiency of turbines
Enthalpy entropy diagram
po1
p1
01
C12 /2
h
1
Wa
Wi
p02
p2
02
02s
C2s2 /2 2s
s1
C22 /2
2
s2
Efficiency of compressors
In compressors the
compressed air carry its
kinetic energy along with and
the only meaningful efficiency
is the total - to - total
efficiency which is
C2s2 /2
C = (h02S-h01 ) /(h02-h01)
h
For small difference of kinetic
energy at inlet and outlet
C = (h2S-h1) / (h2-h1)
T 1)
= Cp (T2S-T1)/Cp (T2-
02s
po2
02
2
p2
C22/2
2s
p01
p1
01
C12 /2
= (T2S-T1)/ (T2-T1)
s
Compression process
p+dp
compression process
p
P = dhs /dh
dhs
dh
For a reversible process
Tds = dh - vdp
s
for one isentropic process Tds = o = dhS vdp
Or
dhS = vdp
Therefore P = vdp/(CpdT)
=(RT/p)dp/(CpdT)
[ Substituting v
= RT/P]
Integrating
T2/T1 = (p2/p1) (-1)/p
--------------(A)
For a compressor adiabatic efficiency is (For equal velocity at
inlet & outlet)
c = (h2S-h1 ) /(h2- h1 )
P =0.9
(-1)/
1]
This value
as shown
(-1)/
P =0.8
P =0.7
0.6
for different values of ( P2/P1 ) is
Therefore
T2/T1 = (P2/P1)
= (p2/p1)
(-1)/( )
P
(n-1)/n
(-1)/P = (n-1)/n
P = [ (-1)/] * [ n/(n-1)]
n = P / [1- (1- P)]
-1/
Nozzle efficiency
In a large number of turbo machine components the flow
process can be regarded as a purely nozzle flow in which
the fluid receives an acceleration as a result of drop
p1
in Pressure.
01 02
From steady flow energy
C12 /2
h
equation with no shaft work
C22 /2
C1s2/2
h02-h01= 0
1
so
h01=h02
h 1+
p2
C12=h2+ C22
2s
h1-h2 = (C22-C21)
(A)
(C2S2-C11)
(B)
h2-h2S =
(h1-h2S)-(h1-h2)
= 1/(P1-P2)-1/2(C22-C12)
=1/(P01-P02)
N = (h1-h2)/(h1-h2S )
=[ (h1-h2S)-(h2-h2S)] / (h1-h2S)
=1- (h2-h2S) / (h1-h2S)
=1- ( p01-p02) / (p1-p2 )
Diffuser efficiency
h1+
C1 =h2+ C2
2
h
01 02
C12 /2s
2s
2
h2-h1= (C12-C22)
C22 /2
2
p1
D = 2(p2-p1) /(C12-C22)
2
p2
Compressible Flow
Sonic velocity a = (dp/d) =
(P/)
=(RT)
[For isentropic process ]
Mach no
M = C/a
or
(dp/d ).(d / ) +C dC =
For M < 1;
dA is ve or area must decrease
For M > 1;
dA is + ve
or area must increase
Converging-diverging nozzle
Normal
shock
Inlet
pressure
M<1
M<1
Critical
pressure
M<1
Normal
shock
M=1
pr
M>1
Length
Subsonic
diffusion
h01 =h 02
h1+ C1 2 =h2+ C22
Putting C = M.a =M(RT)
CpT1+ M12RT1=CpT2+ M22RT2
Putting Cp= R/-1 and rearranging
T2/T1=(1+ (-1)M12)/(1+ (-1)M22)
Stagnation properties
h0=h + C2/2
T0=T+C2/2Cp
T0/T= 1+ C2/2CpT= (M2 .RT)/[2R/(-1) = 1+[(-1)]M2
(-1)M2 ) (+1)/2(-1)
T0/T* = (+1)/2
P0/P* = ((+1)/2) /(-1)
0/ =((+1)/2) 1/(-1)
A/A* =1/M [(2+(-1)M2)/+1] (+1)/2(-1)
GAS TABLE
The valve of M*(value at a
point/Critical value at throat )
=(C/A*) , A/A*, T0/T, P0/P & 0/
computed for an ideal gas having
=1.4 for various value of mach no. M
from above equations. These are
given in the gas table for isentropic
flow.
M>1
M<1
p p+p
Shock
wave
M<1
B
C
Low speed
High speed
When shock waves occur normal to the axis of the flow, they are
discontinuities which occupy a finite but very short length of duct for this
reason they can be treated as adiabatic frictionless processes in a duct
of constant cross sectional area .In general, three conservation laws are
satisfied without satisfying reversibility.
Flow in a duct
entrance to nozzle
Flow at
STEADY STATE ENERGY EQATION
h02-h01 = 0
Cp(T2-T1) +1/2(C22-C12) = 0.
(4)
From eq..(3)
p2+ 2C22 =p1 + 1C11
p2(1+( 2C22 )/p2) =P1 (1+ 1C12 / p1)
p2/p1 = (1+ 1C12 /p1) /(1+ 2C22 / p2)
=
=
(1+M12)/(1+M22)
..(5)
(T2/T02) * (T01/T1)
=
(1+(-1)/2M12)/(1+(-1)/2M22)
( From
eqn ..2)
= (p1/RT1)/(p2/RT2) *(T1/T2)
= p1/p2 * (T2/T1)
Substituting from (5) and (6)
M2/M1
= (1+M22)/(1+M12) *[ (2+(-1) M12)/
(2+(-1) M22)]
Simplifying
Substituting for M2 in
eqn ..(5)& eqn ..(6)
Across the shock wave
T2/T1
= [ 2M12-(-1) ] * [ (2+(-1) M12)/(-1) M12)]
.(9)
= [(+1) M12)]
..(10)
/( -1)
/( -1)
/ [( 2M12-(-1) )/ (+1)]
1/( -1)
P2/P1
Will give for M1 > 1 , +ve value of s where as for
M2< 1, -ve valve of s which is impossible
therefore normal shock wave can only arise in a
supersonic flow.
For different value of M1 and for = 1.4 . The
value of M , P /P , T /T , P /P
/ , P /P
EXAMPLE
A stream of air flows in a duct of 100 mm dia
at a rate of 1kg/s. The stagnation temp. is
370C. At one section of the duct the static
pressure is 40 kPa . Calculate the mach no. ,
Velocity, and stagnation pressure at this
section.
SOLUTION
Given
T0 = 37+273 = 310k, P = 40 kpa, = 1.4.
1/[(/4)(0.1)2] = (1.4/(0.287.1000).40
kN/m2 . M/310 .[1+0.2 M2]1/2
127.39 =
(1.4/[(0.287 . 1000) .310] .
40 .103 M . [1+0.2 M2]1/2
M4 + 5M2 3.225 = 0
M = 0.76
Ans.
T = 277.78 K.
Ans.
C = RT
= (1.4 . 0.287 . 1000 . 277.78)
= 334.08 m/s
Ans.
V = CM = 334.08 . 0.76
= 253.9 m/s
Ans.
P0/P =( T0/T ) /( -1)
= (1.116)1.4/0.4 = 1.468
P0
Ans.
EXAMPLE- 2
A conical air diffuser has an intake area of 0.11 m 2 , an exit
area of 0.44 m2 . Air enter the diffuser with a static
pressure of 0.18 Mpa , static temp. of 370C , and velocity of
267 m/s.
Calculate
a. Mass flow rate of air through the diffuser.
b. The mech no. , Static Temp. , and
static pressure of
2
air leaving the diffuser.
1
T1 =370C
P1 = 0.18MPa
V1 = 267m/s
A1 = 0.11 m2
V2
A2 = 0.44m2
M2 = ?
T2 = ?
P2 = ?
1
2
Sol.
m =
=
=
=
C =
=
=
AV
p/(RT1) * A1 * V1
(0.18 *106 * 0.11 * 267)/(287*310)
59.42 kg/s
Ans.
RT
(1.4 * 287 *310)
352 m/s
Ans.
M1 = V1/C1
= 267/352
= 0.76.
Ans.
From gas table for the isentropic flow of air (=1.4).
When M1 = 0.76;
A1/A* = 1.0570 , P1/P01 = 0.68207, T1/T01 = 0.89644
A2/A1 = 0.44/0.11 = 4 = A2/A* / A1/A*
A2/A* = 4 * 1.0570
= 4.228
M2 = 0.135,
P2/P02 = 0.987 , T2/T02 = 0.996
EXAMPLE 3.
A convergent divergent nozzle has a throat area 500
mm2. Air enters the nozzle with stagnation Temp. of
360K and stagnation pressure of 1 Mpa. Determine the
Max. flow rate of air that nozzle can pass, and the static
pressure, static temp, mach no. , and velocity at the exit
from the nozzle if
(a)The divergent section acts as a nozzle. And
(b) the divergent section acts as a diffuser.
2
1
*
T01 = 360K
P01 = 1MPa
A* = 500mm2
A2 =
1000mm2
Sol
A2/A* = 1000/500 = 2
From isentropic flow rate , when A2/A* = 2 There are two value of the
mach no.,
One for supersonic flow when the divergent section acts as a nozzle , and
the other for subsonic flow when divergent section acts as a diffuser,
which are
M2 =2.197&M2 =0.308.
(a)When M2 =2.197
Ans.
P2/P0 = 0.0939, T2/T0 = 0.5089
[P0= P01 , T0=T0 1]
P2 = 0.0939 *1000
= 93.9 Kpa.
Ans.
T2 = 0.5089 * 360
= 183.2 K
Ans.
C2 = RT2 = 20.045 * 183.2
V2 = 271.2*2.197
= 596 m/s.
= 271.2 m/s.
Ans.
(b) M2 =0.308
P2/P0 = 0.936 , T2/T0 = 0.9812
P2 = 0.936 *1 = 0.936 Mpa.
T2 = 0.9812 *360 = 35302 K.
C2 = RT2
= 376.8 m/s.
V2 = 376.8 *0.308
= 116 m/s.
m = 1.065Kg/s
Ans.
Example 4
A convergent divergent nozzle operate at off design
condition while conducting air from a high pressure tank to
a large pressure tank to a large container .A normal shock
occurs in the divergent part of the nozzle at a section
where the cross sectional area is 18.75cm2. if the
stagnation pressure and stagnation temp. at the inlet of the
nozzle are 0.21 Mpa and 360C resp. and the throat area is
12.50cm2 and the exit area is 25 cm2 estimate the exit
mach no. , exit pressure , loss of stagnation
pressure and
2
entropy increase
during the flow between two tanks
1
*
MX
My
A* = 12.5 cm2
A2 = 25cm2
2
Sol
At shock section
A/Ax = 1.5 ;
Mx = 1.86
Px/P0 x = 0.159
Px = 0.159*0.21*1000 = 33.4 Kpa
From the gas table on normal shocks
When Mx = 1.86; My = 0.604
Py/P x = 3.87
P0y/P x = 4.95, P0y/P0 x = 0.786
Py = 3.87 * 33.4
= 129.3 Kpa
P0y = 4.95*33.4
= 165.3 Kpa
From the shock section to the exit of the nozzle, the flow is again
isentropic.
My = 0.604 from the isentropic table
Ay/A* =1.183
= 25/18.75 * 1.183
1.582
A2/A* = 1.582 , from isentropic flow tables M2 = 0.402
Ans.
P0/P 0y = 0.895 .
P2 = 0.895 * 165.3
= 147.94 Kpa.
Loss in stagnation pressure occurs only across the shock
P0x - P0y = 210-165.3 = 44.7 Kpa
Entrpy increase Sy Sx = R ln P0x/P 0y
= 0.287 ln 210/165.3
= 0.00686KJ/Kg K
Ans.