Sei sulla pagina 1di 10

Proiect de activitate

Educatoare: * Stoiconiu-Vulpe Cristina Grupa: Mic A Grdinia cu Program Prelungit Constantin Brncui Tg-Jiu Tema: Cine i cum planific o activitate? Subtema: Tradiii i obiceiuri de iarn Forma de realizare: Activitate integrat Tipul leciei: mixt ( predare i evaluare ) Categorii de activiti: * ALA ( construcii, art, joc de micare )

* ADE ( DLC i DOS ) ACTIVITI LA LIBERA ALEGERE o Construcii:


* Sania lui Mo Crciun o Art : activitate pe grupuri * Desen : mpodobim bradul * Pictur : Globulee / stelue colorate * Modelaj : Colcei pentru colindtori

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE:


o DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun o DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul ( rupere, lipire, alternarea culorilor )

Scopul activitii:
o Exersarea/aprofundarea unor cunotine i deprinderi legate de tema propus; o Dezvoltarea capacitii de a realiza podoabe pentru pomul de iarn; o Dezvoltarea capacitii copiilor de a stabili diverse legturi ntre cunotinele dobndite despre iarn i implicit despre Mo Crciun; o Dezvoltarea capacitii de a opta, de a lua decizii ; o Creterea abilitii de a relaiona cu ceilali ; o Consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare. ALA- COMPORTAMENTE URMRITE: o Construcii: s redea prin imbinare din piesele Lego de construcii sania lui Mo Crciun; sa formuleze propozitii dezvoltate pentru a-si descrie lucrarile; s transmit un mesaj simplu n cadrul jocului; s utilizeze, n joc, formule de politee;

o Art :
* Desen : mpodobim bradul S denumeasc materialele de lucru ; S coloreze bradul, precum i podoabele aflate n el. * Pictur : Globulee / stelue colorate S denumeasc materialele de lucru ; S picteze globulee / stelue colorate folosind mai multe tehnici de lucru (dactilopictur, pictur cu beioarre i cu pensula ). * Modelaj : Colcei pentru colindtori S denumeasc materialele de lucru ; S modeleze colcei pentru colindtori. * Joc de micare : se joac, respectnd regulile jocurilor de micare; sa-i consolideze deprinderile motrice nvate: mers i alergare

OBIECTIVE DE REFERINE VIZATE DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun


S citeascimagini reprezentnd legenda prezentat; S rein titlul legendei; S redea linia povestirii, urmrind imaginile date; S denumeasc personajele prezente nlegenda citit; S formuleze propoziii simple corecte din punct de vedere gramatical; S rspund corect ntrebrilor de la jocul Isteel.

DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul ( tiere, lipire, alternarea culorilor )
S recunoasc i s foloseasc n mod adecvat materialele puse la dispoziie; S lipeasc corect hrtia colorata pentru realizarea podoabelorpentru pomul de iarn; S execute individual i pe grupuri mici tema propus; S-i dezvolte gustul estetic i ndemnarea.

STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: povestirea, conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea,


metoda descoperirii, jocul, lucrul individual, n perechi sau n grupuri mici, Tehnica Blazonului

Resurse materiale: cuburi lego, plane de colorat, creioane colorate, carioca,


acuarele, foi, pensule, erveele umede, plastilin, planete, legenda lui Mo Crciun, plane ilustrnd tema propus, coule cu ntrebri, stimulente, hartie glase, foarfece, cartoane colorate, fie de lucru.

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea ntregii grupe, mpletit cu cea pe


grupuri mici i individual

EVALUARE: continu, expoziie cu lucrri DURATA : o zi BIBLIOGRAFIE:


,,Programa Activitilor instructiv-educative n grdinia de copii

,,Revista nvmntului precolar nr.1-2/2008 i nr.3-4/2008 ,,Metode moderne de nvare-Pintilie,Mariana

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA
Educatoarea adreseaz precolarilor cteva ntrebri ajuttoare pentru completarea calendarului naturii: n ce anotimp suntem?, Cum este vremea afar?, Cum ne mbrcm? . De asemenea se poart o discuie introductiv cu tema Ce mi-a povestit bunica? datini i obiceiuri de Crciun. Noutatea zilei va fi scrisoarea adus de Zna Iarn. Acest scrisoare a fost redactat de ctre Mo Crciun i n ea sunt gndurile moului, precum i nite sarcini adresate precolarilor grupei mici A, de la Grdinia cu Program Prelungit Constantin Brncui din Tg-Jiu. De asemeana, moul a scris n scrisoare i o poezie pe care vrea sa v-o spuna acum si voua. Scrisoarea va fi citita cu ajutorul copiilor prin Tehnica Blazonului. Dragi copii din tara asta, Va mirati voi cum se poate, Mos Craciun, din cer de-acolo, Sa le stie toate, toate. Uite cum: Va spune Badea... Iarnan noapte, pe zapada, El trimite cte-un nger La fereastra ca sa vada... Ingerii se uitan casa Vad si spun, iar mosul are Colon cer, la el in tinda, Pe genunchi o carte mare. Cu condei de-argint el scrie Ce copil si ce purtare... Si de-acolo stie Mosul, C-i siret el, lucru mare. (Cuvintele subliniate sunt reprezentate prin imagini)

ACTIVITI LA LIBERA ALEGERE


Educatoarea prezint materialele, explic i demonstreaz procedeele de lucru din fiecare centru de interes, iar copiii vor alege punctul de lucru preferat.

Construcii: Sania lui Mo Crciun


Copiii sunt ndemnai s realizeze prin mbinri de cuburi Lego sania moului, preciznd n acelai timp ntrebuinarea sniuei. n timpul realizrii sniuei copiii audiaz cntecul Sniua.

Art :
Desen : mpodobim bradul Copiii vor primi cte o fi pe care vor trebui s o coloreze cu atenie. Pictur : Globulee / stelue colorate Micuii vor picta globulee / stelue colorate folosind mai multe tehnici de lucru (dactilopictur, pictur cu beioarre i cu pensula ). Modelaj : Colcei pentru colindtori Precolarilor li se va explica faptul c cu ocazia srbtorilor de iarn copiii merg s colinde i c acetia primesc drept rsplat de la gazde colcei. i de aceea trebuie s modeleze i ei: colcei pentru colindtori.

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE: DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun


Activitatea ncepe prin intonarea cntecului Mo Crciun de ctre educatoare, cntec pe care micuii l recunosc imediat. Aceasta le precizeaz c la activitatea de educarea limbajului, le va povesti Legenda lui Mo Crciun. De asemenea le spune faptul c ei trebuie s asculte cu atenie i s rein cele povestite, deoarece la sfrtul activitii vor desfura un joc-concurs intitulat: Isteel. Educatoarea trece la povestirea legendei, precum i la prezentarea planelor suport, timp n care copiii ascult cu atenie cele spuse. La final se desfoar concursul Isteel. Sunt prezentate regulile acestuia: precolarii sunt mprii pe dou grupe grupa fulgiorilor i grupa omuleilor de zpad. ntr-un coule se afl mai multe ntrebri ce fac trimitere la Legenda lui Mo Crciun. Fiecare micu va extrage cte o ntrebare. Grupa care va rspunde corect la cele mai multe ntrebri va fi desemnat ctigtoare.

Trecerea de la o activitate la cealalt se va realiza prin intonarea cntecelor Mo Crciun i O, brad frumos! .

DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul ( tiere, lipire, alternarea culorilor ).
Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de copii. Copiii sunt indemnati s realizeze podoabe pentru pomul de iarn, alternnd diferite culori. Educatoarea le demonstreaz modul de lucru, le vorbete despre importana bradului de iarn i despre modul de mpodobire al acestuia. Se pune accent pe imaginaia copiilor n mbinarea culorilor pentru realizarea temei. La semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se va insista asupra pozitiei corecte a corpului la masa de lucru. ncntat de munca copiilor, educatoarea le propune micuilor s mpodobeasc bradul cu ajutorul podoabelor realizate de ei.

Joc de micare - Ultimul fulg de nea rmne fr scaun


Se va realiza jocul de micare intitulat : Ultimul fulg de nea rmne fr scaun. Copiii se aeaz n cerc cu un scaun mai puin dect numrul de copii. Se pornete muzica, micuii vor dansa pn se va opri muzica. n acel moment ei trebuie s-i gseasc un scaun, cel care rmne fr scaun este eliminat. Treptat se vor elimina toate scaunele. Ultimul copil rmas va fi declarat ctigtor.

FINALITATEA ZILEI: expoziie cu lucrrile copiilor

Nr. Ctr. 1.

Momentele activitatii Moment organizatoric

Continut stiintific Pregatirea copiilor pentru inceperea activitatii

Strategia didactica Voi aseza mobilierul pentru nceperea activitii.De asemenea solicit copiilor sa adopte o pozitie corecta pe scaunele si sa pastreze linsitea. Zna Iarn i va face apariia n sala de grup cu o scrisoare trimis de ctre Mo Crciun. n ea sunt scrise gndurile moului, precum i nite sarcini adresate precolarilor grupei mici A, de la Grdinia cu Program Prelungit Constantin Brncui.

Evaluare Initiala (Observ comportamentul copiilor) Initiala (Observ comportamentul copiilor)

2.

Captarea atentiei

Scrisoarea de la Mo Crciun

3. Anuntarea temei i a obiectivelor

4.

Reactualizarea cunotinelor

Educatoarea citete coninutul scrisorii prin care copiii sunt anunai activitile pe care le vor Prezentarea centrelor de desfura pe parcursul ntregii zile. activitate De asemenea enunarea obiectivelor se va realize n termini accesibili vrstei, precolarii reinnd c n activitatea de fa i vor aminti aspecte ale anotimpului iarna, datinile i obiceiurile de iarn, precum i importana lui Mo Crciun. Joc-exerciiu Invit copiii la centrul tematic dedicat anotimpului iarna, unde sunt rugai s spun tot ce gndesc atunci cnd aud cuvntul IARNA. Se relizeaz un joc-exerciiu: se afieaz toate variantele de rspuns, identificndu-se aspecte caracteristisce ale acestui anotimp, punndu-se accent pe Legenda lui Mo Crciun, precum i pe mpodobirea pomului de iarn.

Partiala

Parial

5.

Dirijarea invatarii i obinerea performanei

Construcii: Sania lui Mo Crciun

Copiii sunt ndemnai s realizeze prin mbinri de cuburi Lego sania moului, preciznd n acelai timp ntrebuinarea sniuei. n timpul realizrii sniuei copiii audiaz cntcul Sniua.

Art : Desen : mpodobim bradul Pictur : Globulee / stelue colorate Copiii vor primi cte o fi pe care vor trebui s o colorize. Micuii vor picta globulee / stelue colorate folosind mai multe tehnici de lucru ( dactilopictur, pictur cu beioarre i cu pensula ). Precolarilor li se va explica faptul c cu ocazia srbtorilor de iarn copiii merg s colinde i c acetia primesc drept rsplat de la gazde colcei. i de aceea ei trebuie s modeleje : colcei pentru colindtori. Activitatea ncepe prin intonarea cntecului Mo Crciun de ctre educatoare, cntec pe care micuii l recunosc imediat. Aceasta le precizeaz c la activitatea de educarea limbajului, le va povesti Legenda lui Mo Crciun. De asemenea le spune faptul c ei trebuie s asculte cu atenie i s rein cele povestite, deoarece la sfrtul activitii vor

Evaluare frontala, individual i pe grupuri

Modelaj : Colcei pentru colindtori

DLC Lectura educatoarei Legenda lui Mo Crciun

desfura un joc-concurs intitulat: Isteel. Educatoarea trece la povestirea legendei, precum i la prezentarea planelor suport, timp n care copiii ascult cu atenie cele spuse. La final se desfoar concursul Isteel. Sunt prezentate regulile acestuia: precolarii sunt mprii pe dou grupe grupa fulgiorilor i grupa omuleilor de zpad. ntr-un coule se afl mai multe ntrebri ce fac trimitere la Legenda lui Mo Crciun. Fiecare micu va extrage cte o ntrebare. Grupa care va rspunde corect la cele mai multe ntrebri va fi desemnat ctigtoare. Trecerea de la o activitate la cealalt se va realiza prin intonarea cntecelor Mo Crciun i O, brad frumos! . Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de copii. Copiii sunt indemnati s realizeze podoabe pentru pomul de iarn, alternnd diferite culori. Educatoarea le demonstreaz modul de lucru, le vorbete despre importana bradului de iarn i despre modul de mpodobire al acestuia. Se pune accent pe imaginaia copiilor n mbinarea culorilor pentru realizarea temei. La semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se va insista asupra pozitiei corecte a corpului la masa de lucru. ncntat de munca copiilor, educatoarea le propune micuilor s mpodobeasc bradul cu

DOS Activitate practic Podoabe pentru pomul de iarn Lanul ( tiere, lipire, alternarea culorilor ).

ajutorul podoabelor realizate de ei. Ca joc de tranzitie se va realiza un joc de micare intitulat : Ultimul fulg de nea rmne fr scaun. Copiii se aeaz n cerc cu un scaun mai puin dect numrul de copii. Se pornete muzica, micuii vor dansa pn se va opri muzica. n acel moment ei trebuie s-i gseasc un scaun, cel care rmne fr scaun este eliminat. Treptat se vor elimina toate scaunele. Ultimul copil rmas va fi declarat ctigtor. Se va face analiza lucrarilor ce vor fi expuse la panou. Analiza lucrarilor si aprecierea modului in care s-a desfasurat activitatea.

Joc de micare : Ultimul fulg de nea rmne fr scaun

6.

Evaluarea i ncheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale

10

Potrebbero piacerti anche