Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
PAGE 1
PAGE 2
PAGE 3
SUMMARY OF RESULTS
PAGE 5
ROOF DESIGN
PAGE 8
BOTTOM DESIGN
PAGE 44
PAGE 49
PAGE 51
PAGE 52
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
2012-008
27/01/2012 , 05:37
27/01/2012
Devaux J-P
Belgomazout
B10
Wandre
Wandre
Liege
API-653 4th Edition, April 2009,
& API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009
----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------12
6,287 A-131 Gr B
27.400 30.100 18.715
0
11
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 18.716
0
10
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 18.716
0
9
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 24.980
0
8
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 28.072
0
7
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 34.334
0
6
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 34.334
0
5
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 39.645
0
4
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 45.192
0
3
6,288 A-131 Gr B
27.400 30.100 50.739
0
2
6,288 A-131 Gr B
24.900 27.400 55.493
0
1
6,288 A-131 Gr B
24.900 27.400 71.336
0
-----------------------------------------------------------------------Total Weight
440.272
Shell API 653 Summary (Bottom is 1)
----------------------------------------------------------------Shell t.design(Sd) t.test(St) t.external t.required t.actual
#
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
(in.)
----------------------------------------------------------------12
0,0427
0,0451
0
0,1
0,236
11
0,0913
0,0965
0
0,1
0,236
10
0,1405
0,1484
0
0,1405
0,236
9
0,1897
0,2005
0
0,1897
0,315
8
0,2391
0,2528
0
0,2391
0,354
7
0,2887
0,3053
0
0,2887
0,433
6
0,3383
0,3578
0
0,3383
0,433
5
0,388
0,4104
0
0,388
0,5
4
0,4378
0,463
0
0,4378
0,57
3
0,4875
0,5156
0
0,4875
0,64
2
0,5905
0,6235
0
0,5905
0,7
1
0,654
0,6911
0
0,654
0,9
----------------------------------------------------------------Structurally Supported Conical Roof
Plate Material = A-285 Gr C,
Struct. Material = A-131 Gr A
t.required = 0,1925 in.
t.actual = 0,375 in.
Roof Joint Efficiency = 0,85
Plate Weight = 116.550 lbf
Rafters:
45 Rafters at Rad. 49,212 ft.: COMBO C15 X 33.9 + C 12 X 20.7
Rafters Weight = 125.346 lbf
Girders:
PG 6::> Girders Weight = 0 lbf
Columns:
1 Column at Center:
Columns Weight = 2.677 lbf
R = 49,2125 ft
pt = 0,75 in/ft (Cone Roof Pitch)
Theta = ATAN(pt/12) = ATAN(0,0625) = 3,5763 degrees
Ap_Vert =
=
=
=
MINIMUM # OF RAFTERS
< FOR OUTER SHELL RING >
l = 84 in. since calculated l > 84 in. (7 ft)
N_min = 2*PI*R/l = 2*PI*(49,2125)(12)/84 = 44,17
N_min = 45
Actual # of Rafters = 45
Minimum roof thickness based on actual rafter spacing
l = 82,46 in. (actual rafter spacing)
t-Calc = l/SQRT(1.5*Fy/p) + CA
= 82,46/SQRT(1.5*30.000/0,2451) + 0
= 0,1925 in.
NOTE: Governs for roof plate thickness.
l = Column Length
= 942 in = 78,5 ft (as computed)
r = Radius of gyration
if l/r must be less than 180, then
r req'd = l/180 = 942/180 = 5,23 in.
Actual r = 3,41 in. using FPB C 12 X 25.0 + 12.25 X 3/8
* * Warning * * Center Column:
Actual r = 3,41 in.,
Req'd r = 5,23 in.
P =
=
=
=
FS = Factor of Safety
= 5/3 + 3*(276,2)/(8*(129,3)) - (276,2)^3/(8*(129,3)^3)
= 1,2493
Since R > 120, Using API-650 Formulas in 5.10.3.4.
Fa = [(12*PI^2(E))/(23*R^2)]/(1,6 - R/200)
= [(12*PI^2(28.799.999))/(23*(276,2)^2)]/(1.6 - 276,2/200)
= 8.877 PSI
Fa is not modified Since Design Temp. <= 200 F.
(API-650 M.3.5 N.A.)
Fa = 8.877 * 1
= 8.877 PSI
A_reqd = P/Fa
= [196.788 + (942/12)(34,1)]/8.877
= 22,47 in^2
F = actual induced stress for the column
= P/A = [ 196.788 + (942/12)(34,1) ] / 9,92
= 20.107 PSI
PG 11::>
(New)
(Corroded)
= 12 * (0,375 - 0)
= 4,5 in^2
A =
=
=
=
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
= 75 + 2.31*0/1 = 75ft
<Hydrostatic Test Condition>
tpt = 2,6*OD*(H' - 1)/St
= 2,6*98,425*(75 - 1)/27.400 = 0,6911 in.
t1t = [1,06 - (0,463*OD/H')*SQRT(H'/St)]*(2,6*H'*OD/St)
0,463*OD/H' = 0,463*98,425/75 = 0,6076
SQRT(H'/St) = SQRT(75/27.400) = 0,0523
(2,6*H'*OD/St) = 2,6*75*98,425/27.400 = 0,7005
PG 14::>
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*18,8001 + 3,84*0,2172*68,71 = 68,778
12*C*H' = 12*0,2172*68,71 = 179,0934
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*18,8001 = 22,9361
x = min(x1,x2,x3) = 22,9361
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(68,71 - 22,9361/12)/(24.900*1) + 0
= 0,5904 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,5904 - (0,5985+0)) = 0,0081
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*18,6725 + 3,84*0,2246*68,71 = 70,6614
12*C*H' = 12*0,2246*68,71 = 185,2225
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*18,6725 = 22,7804
PG 15::>
x = min(x1,x2,x3) = 22,7804
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(68,71 - 22,7804/12)/(24.900*1) + 0
= 0,5905 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,5905 - (0,5904+0)) = 0,0001
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*19,3252 + 3,84*0,1871*68,71 = 61,1589
12*C*H' = 12*0,1871*68,71 = 154,2828
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*19,3252 = 23,5768
x = min(x1,x2,x3) = 23,5768
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
=
=
=
=
=
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
= 0,61*19,1872 + 3,84*0,1949*68,71 = 63,1407
x2 = 12*C*H' = 12*0,1949*68,71 = 160,7391
x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*19,1872 = 23,4084
x = min(x1,x2,x3) = 23,4084
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(68,71 - 23,4084/12)/27.400 = 0,6235 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*17,068 + 3,84*0,1855*62,42 = 54,8815
12*C*H' = 12*0,1855*62,42 = 138,9686
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,068 = 20,823
x = min(x1,x2,x3) = 20,823
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(62,42 - 20,823/12)/(27.400*1) + 0
= 0,4874 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4874 - (0,4933+0)) = 0,0059
PG 17::>
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*16,9657 + 3,84*0,1921*62,42 = 56,3945
12*C*H' = 12*0,1921*62,42 = 143,8919
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,9657 = 20,6981
x = min(x1,x2,x3) = 20,6981
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(62,42 - 20,6981/12)/(27.400*1) + 0
= 0,4875 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4875 - (0,4874+0)) = 0,0001
t-Calc_3 = tdx = 0,4875 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 62,4234 + 2.31*0/1 = 62,42ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(62,42 - 1)/30.100
= 0,5222 in.
Trial # 1
Tl = 0,7 in.
K = Tl/Tu = 0,7/0,5222 = 1,3405
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*17,5609 + 3,84*0,1545*62,42 = 47,7375
12*C*H' = 12*0,1545*62,42 = 115,7044
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,5609 = 21,4243
x = min(x1,x2,x3) = 21,4243
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(62,42 - 21,4243/12)/30.100 = 0,5155 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0067
PG 18::>
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*17,4479 + 3,84*0,1615*62,42 = 49,3548
12*C*H' = 12*0,1615*62,42 = 120,9738
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*17,4479 = 21,2864
x = min(x1,x2,x3) = 21,2864
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(62,42 - 21,2864/12)/30.100 = 0,5156 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_3 = ttx = 0,5156 in.
Course # 4;
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
Trial # 1
Tl = 0,64 in.
K = Tl/Tu = 0,64/0,4429 = 1,445
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,445)*(1,445 - 1)/(1 + SQRT(1,445)^3) = 0,1955
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,4429] = 16,1726
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*16,1726 + 3,84*0,1955*56,14 = 52,
12*C*H' = 12*0,1955*56,14 = 131,6708
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,1726 = 19,7306
x = min(x1,x2,x3) = 19,7306
PG 19::>
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*16,0774 + 3,84*0,2019*56,14 = 53,3328
12*C*H' = 12*0,2019*56,14 = 136,0172
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,0774 = 19,6145
x = min(x1,x2,x3) = 19,6145
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(56,14 - 19,6145/12)/(27.400*1) + 0
= 0,4378 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,4378 - (0,4377+0)) = 0,0001
t-Calc_4 = tdx = 0,4378 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 56,1351 + 2.31*0/1 = 56,14ft
<Hydrostatic Test Condition>
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*16,6388 + 3,84*0,1644*56,14 = 45,5952
12*C*H' = 12*0,1644*56,14 = 110,7673
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,6388 = 20,2993
PG 20::>
x = min(x1,x2,x3) = 20,2993
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(56,14 - 20,2993/12)/30.100 = 0,4629 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0059
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*16,5338 + 3,84*0,1713*56,14 = 47,0205
12*C*H' = 12*0,1713*56,14 = 115,4216
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*16,5338 = 20,1712
x = min(x1,x2,x3) = 20,1712
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(56,14 - 20,1712/12)/30.100 = 0,463 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_4 = ttx = 0,463 in.
Course # 5;
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
x1 = 0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
= 0,61*15,2227 + 3,84*0,1983*49,85 = 47,2467
x2 = 12*C*H' = 12*0,1983*49,85 = 118,6275
x3 = 1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,2227 = 18,5717
x = min(x1,x2,x3) = 18,5717
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(49,85 - 18,5717/12)/(27.400*1) + 0
= 0,388 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,388 - (0,3924+0)) = 0,0044
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*15,1372 + 3,84*0,2045*49,85 = 48,3736
12*C*H' = 12*0,2045*49,85 = 122,3123
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,1372 = 18,4673
x = min(x1,x2,x3) = 18,4673
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(49,85 - 18,4673/12)/(27.400*1) + 0
= 0,388 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,388 - (0,388+0)) = 0
t-Calc_5 = tdx = 0,388 in.
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*15,6606 + 3,84*0,1673*49,85 = 41,585
12*C*H' = 12*0,1673*49,85 = 100,1
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,6606 = 19,106
x = min(x1,x2,x3) = 19,106
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(49,85 - 19,106/12)/30.100 = 0,4103 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,005
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*15,5661 + 3,84*0,1739*49,85 = 42,7925
12*C*H' = 12*0,1739*49,85 = 104,0536
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*15,5661 = 18,9906
x = min(x1,x2,x3) = 18,9906
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(49,85 - 18,9906/12)/30.100 = 0,4104 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_5 = ttx = 0,4104 in.
Course # 6;
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
Tl = 0,5 in.
K = Tl/Tu = 0,5/0,3418 = 1,4628
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,4628)*(1,4628 - 1)/(1 + SQRT(1,4628)^3) = 0,2021
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3418] = 14,2074
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*14,2074 + 3,84*0,2021*43,56 = 42,4796
12*C*H' = 12*0,2021*43,56 = 105,666
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,2074 = 17,333
x = min(x1,x2,x3) = 17,333
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(43,56 - 17,333/12)/(27.400*1) + 0
= 0,3383 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,3383 - (0,3418+0)) = 0,0035
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*14,1345 + 3,84*0,2078*43,56 = 43,3755
12*C*H' = 12*0,2078*43,56 = 108,6046
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,1345 = 17,244
x = min(x1,x2,x3) = 17,244
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(43,56 - 17,244/12)/(27.400*1) + 0
= 0,3383 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,3383 - (0,3383+0)) = 0
t-Calc_6 = tdx = 0,3383 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 43,5585 + 2.31*0/1 = 43,56ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(43,56 - 1)/30.100
= 0,3618 in.
PG 24::>
Trial # 1
Tl = 0,5 in.
K = Tl/Tu = 0,5/0,3618 = 1,382
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,382)*(1,382 - 1)/(1 + SQRT(1,382)^3) = 0,1711
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,3618] = 14,6171
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*14,6171 + 3,84*0,1711*43,56 = 37,5347
12*C*H' = 12*0,1711*43,56 = 89,4319
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,6171 = 17,8329
x = min(x1,x2,x3) = 17,8329
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(43,56 - 17,8329/12)/30.100 = 0,3577 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0041
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*14,5341 + 3,84*0,1773*43,56 = 38,5246
12*C*H' = 12*0,1773*43,56 = 92,6837
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*14,5341 = 17,7316
x = min(x1,x2,x3) = 17,7316
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*13,1159 + 3,84*0,2109*37,27 = 38,182
12*C*H' = 12*0,2109*37,27 = 94,3165
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,1159 = 16,0014
x = min(x1,x2,x3) = 16,0014
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(37,27 - 16,0014/12)/(27.400*1) + 0
= 0,2886 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2886 - (0,2913+0)) = 0,0027
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*13,4954 + 3,84*0,1797*37,27 = 33,9542
12*C*H' = 12*0,1797*37,27 = 80,3813
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,4954 = 16,4644
x = min(x1,x2,x3) = 16,4644
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(37,27 - 16,4644/12)/30.100 = 0,3052 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0032
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*13,4252 + 3,84*0,1854*37,27 = 34,7266
12*C*H' = 12*0,1854*37,27 = 82,929
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*13,4252 = 16,3787
x = min(x1,x2,x3) = 16,3787
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(37,27 - 16,3787/12)/30.100 = 0,3053 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_7 = ttx = 0,3053 in.
Course # 8;
PG 27::>
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
Sd = 27.400 PSI
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*11,925 + 3,84*0,3138*30,98 = 44,5999
12*C*H' = 12*0,3138*30,98 = 116,6429
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*11,925 = 14,5484
x = min(x1,x2,x3) = 14,5484
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(30,98 - 14,5484/12)/(27.400*1) + 0
= 0,2391 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,2391 - (0,2408+0)) = 0,0017
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,2391 in.
Tl = 0,433 in.
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*11,8828 + 3,84*0,3175*30,98 = 45,0214
12*C*H' = 12*0,3175*30,98 = 118,0404
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*11,8828 = 14,497
x = min(x1,x2,x3) = 14,497
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(30,98 - 14,497/12)/(27.400*1) + 0
= 0,2391 in.
PG 28::>
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*12,2691 + 3,84*0,2833*30,98 = 41,1912
12*C*H' = 12*0,2833*30,98 = 105,3344
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*12,2691 = 14,9683
x = min(x1,x2,x3) = 14,9683
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(30,98 - 14,9683/12)/30.100 = 0,2528 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0021
Trial # 2
Tu = tx from previous trial = 0,2528 in.
Tl = 0,433 in.
K = Tl/Tu = 0,433/0,2528 = 1,7128
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,7128)*(1,7128 - 1)/(1 + SQRT(1,7128)^3) = 0,2878
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2528] = 12,2185
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*12,2185 + 3,84*0,2878*30,98 = 41,6891
12*C*H' = 12*0,2878*30,98 = 106,9869
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*12,2185 = 14,9065
x = min(x1,x2,x3) = 14,9065
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(30,98 - 14,9065/12)/30.100 = 0,2528 in.
PG 29::>
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*10,601 + 3,84*0,3317*24,69 = 37,9144
12*C*H' = 12*0,3317*24,69 = 98,2744
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*10,601 = 12,9332
x = min(x1,x2,x3) = 12,9332
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(24,69 - 12,9332/12)/(27.400*1) + 0
= 0,1897 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,1897 - (0,1903+0)) = 0,0006
t-Calc_9 = tdx = 0,1897 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 24,6936 + 2.31*0/1 = 24,69ft
<Hydrostatic Test Condition>
Tu = 2,6*OD*(H' - 1)/St = 2,6*98,425*(24,69 - 1)/30.100
= 0,2014 in.
PG 30::>
Trial # 1
Tl = 0,354 in.
K = Tl/Tu = 0,354/0,2014 = 1,7577
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(1,7577)*(1,7577 - 1)/(1 + SQRT(1,7577)^3) = 0,3016
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,2014] = 10,9058
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*10,9058 + 3,84*0,3016*24,69 = 35,2504
12*C*H' = 12*0,3016*24,69 = 89,3683
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*10,9058 = 13,3051
x = min(x1,x2,x3) = 13,3051
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(24,69 - 13,3051/12)/30.100 = 0,2005 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0009
t.test_9 = ttx = 0,2005 in.
Course # 10;
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
Trial # 1
Tl = 0,315 in.
K = Tl/Tu = 0,315/0,1398 = 2,2532
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,2532)*(2,2532 - 1)/(1 + SQRT(2,2532)^3) = 0,4293
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,1398] = 9,0862
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*9,0862 + 3,84*0,4293*18,41 = 35,8897
12*C*H' = 12*0,4293*18,41 = 94,8346
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*9,0862 = 11,0852
x = min(x1,x2,x3) = 11,0852
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
PG 31::>
= 2,6*98,425*0,86*(18,41 - 11,0852/12)/(27.400*1) + 0
= 0,1405 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,1405 - (0,1398+0)) = 0,0007
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*9,3489 + 3,84*0,401*18,41 = 34,0521
12*C*H' = 12*0,401*18,41 = 88,5915
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*9,3489 = 11,4056
x = min(x1,x2,x3) = 11,4056
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(18,41 - 11,4056/12)/30.100 = 0,1484 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0004
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2883ft
Tu = 2,6*OD*G*(H' - 1)/(Sd*E)
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 1)/(27.400*1)
= 0,0893 in.
Trial # 1
Tl = 0,236 in.
K = Tl/Tu = 0,236/0,0893 = 2,6428
C = SQRT(K)*(K - 1)/(1 + SQRT(K)^3)
= SQRT(2,6428)*(2,6428 - 1)/(1 + SQRT(2,6428)^3) = 0,5042
SQRT[r*Tu] = SQRT[590,55*0,0893] = 7,262
x1 =
=
x2 =
x3 =
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*7,262 + 3,84*0,5042*12,12 = 27,8976
12*C*H' = 12*0,5042*12,12 = 73,337
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,262 = 8,8596
x = min(x1,x2,x3) = 8,8596
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 8,8596/12)/(27.400*1) + 0
= 0,0914 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0914 - (0,0893+0)) = 0,0021
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*7,3469 + 3,84*0,4937*12,12 = 27,4596
12*C*H' = 12*0,4937*12,12 = 71,8062
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,3469 = 8,9632
x = min(x1,x2,x3) = 8,9632
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(12,12 - 8,9632/12)/(27.400*1) + 0
= 0,0913 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0913 - (0,0914+0)) = 0,0001
t-Calc_11 = tdx = 0,0913 in.
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 12,117 + 2.31*0/1 = 12,12ft
PG 33::>
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*7,4704 + 3,84*0,4784*12,12 = 26,8205
12*C*H' = 12*0,4784*12,12 = 69,5735
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,4704 = 9,1139
x = min(x1,x2,x3) = 9,1139
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(12,12 - 9,1139/12)/30.100 = 0,0966 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0021
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*7,553 + 3,84*0,4681*12,12 = 26,3928
12*C*H' = 12*0,4681*12,12 = 68,0797
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*7,553 = 9,2146
x = min(x1,x2,x3) = 9,2146
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(12,12 - 9,2146/12)/30.100 = 0,0965 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0001
t.test_11 = ttx = 0,0965 in.
Course # 12;
Material: A-131 Gr B;
Width = 6,2877ft
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*4,7868 + 3,84*0,7834*5,83 = 20,4574
12*C*H' = 12*0,7834*5,83 = 54,8047
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*4,7868 = 5,8399
x = min(x1,x2,x3) = 5,8399
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(5,83 - 5,8399/12)/(27.400*1) + 0
= 0,0429 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0429 - (0,0388+0)) = 0,0041
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*5,0333 + 3,84*0,7594*5,83 = 20,0704
12*C*H' = 12*0,7594*5,83 = 53,1253
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*5,0333 = 6,1407
x = min(x1,x2,x3) = 6,1407
tdx = 2,6*OD*G*(H' - x/12)/(Sd*E) + CA
= 2,6*98,425*0,86*(5,83 - 6,1407/12)/(27.400*1) + 0
= 0,0427 in.
delta = ABS(tdx - (Tu + CA)) = ABS(0,0427 - (0,0429+0)) = 0,0002
t-Calc_12 = tdx = 0,0427 in.
PG 35::>
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*4,9266 + 3,84*0,7699*5,83 = 20,241
12*C*H' = 12*0,7699*5,83 = 53,8618
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*4,9266 = 6,0105
x = min(x1,x2,x3) = 6,0105
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(5,83 - 6,0105/12)/30.100 = 0,0453 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0042
Trial # 2
Tu
Tl
K
C
=
=
=
=
=
0,61*SQRT[r*Tu] + 3,84*C*H'
0,61*5,1722 + 3,84*0,7454*5,83 = 19,8418
12*C*H' = 12*0,7454*5,83 = 52,1459
1,22*SQRT[r*Tu] = 1,22*5,1722 = 6,3101
x = min(x1,x2,x3) = 6,3101
ttx = 2,6*OD*(H' - x/12)/St
= 2,6*98,425*(5,83 - 6,3101/12)/30.100 = 0,0451 in.
delta = ABS(ttx - Tu) = 0,0002
t.test_12 = ttx = 0,0451 in.
PG 36::>
Wtr
= Transposed Width of each Shell Course
= Width*[ t_thinnest / t_course ]^2,5
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,7]*12*6,2883*0,7
55.493 lbf
(New)
55.493 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,57]*12*6,2883*0,57
45.192 lbf
(New)
45.192 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,433]*12*6,2883*0,433
34.334 lbf
(New)
34.334 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,354]*12*6,2883*0,354
28.072 lbf
(New)
28.072 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,236]*12*6,2883*0,236
18.716 lbf
(New)
18.716 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*98,425)-0,236]*12*6,2877*0,236
18.715 lbf
(New)
18.715 lbf
(Corroded)
Sd =
=
=
=
Mw (Wind moment)
= M_roof + M_shell = 7.800.724 + 3.502.737
= 11.303.461 ft-lbf
= 202,2169 lbf/ft
MF_min_liq = wa_min_liq*PI*OD
= 202,2169*3,1416*98,425
= 202,2169 lbf
PG 48::> MF = Stabilizing Moment due to Bottom Plate and Liquid Weight.
= (OD/2)*wl*PI*OD
= (49,2125)(1.751)(3,1416)(98,425)
= 26.648.876 ft-lbf
Criteria 1
0,6*(11.303.461) + 0 < (27.402.604 + 62.528)/1,5
Since 6.782.077 < 18.310.090, Tank is stable.
Criteria 2
11.303.461 + 0,4 * 0 < (27.402.604 + 26.648.876)/2
Since 11.303.460 < 27.025.740, Tank is stable.
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)
F_wind = vF * 18 * As
= 0,6944 * 18 * 7.427
= 92.838 lbf
F_friction = Maximum of 40% of Weight of Tank
= 0,4 * (W_Roof_Corroded + W_Shell_Corroded +
W_Btm_Corroded + RoofStruct + W_min_Liquid)
= 0,4 * (116.550 + 440.272 + 78.124 + 128.023 + 406.865)
= 467.934 lbf
No anchorage needed to resist sliding since
F_friction > F_wind
<Anchorage Requirement>
Anchorage NOT required since Criteria 1, Criteria 2, and Sliding
ARE acceptable.
PG 49::>ANCHOR BOLT DESIGN
Bolt Material : A-193 Gr B7
Sy = 105.000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 98,425 ft
P (design pressure) = 0 INCHES H2O
Pt (test pressure per F.4.4) = P = 0 INCHES H2O
Pf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)
t_h (roof plate thickness) = 0,375 in.
Mw (Wind Moment) = 11.303.461 ft-lbf
Mrw (Seismic Ringwall Moment) = 0 ft-lbf
W1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
:
:
:
:
4.288.078
4.255.681
56.742
4.198.939
gal
gal
gal
gal
New Condition
Corroded
----------------------------------------------------------Shell
440.272 lbf
440.272 lbf
Roof
Plates
116.550 lbf
116.550 lbf
Rafters
125.346 lbf
125.346 lbf
Girders
0 lbf
0 lbf
Columns
2.677 lbf
2.677 lbf
Bottom
78.124 lbf
78.124 lbf
Stiffeners
2.009 lbf
2.009 lbf
Nozzle Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Roof Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Shell Wgt
0 lbf
0 lbf
Insulation
0 lbf
0 lbf
----------------------------------------------------------Total
764.978 lbf
764.978 lbf
Weight of Tank, Empty
:
764.978 lbf
Weight of Tank, Full of Product
(SG=0,86): 31.540.703 lbf
Weight of Tank, Full of Water
: 36.550.704 lbf
Net Working Weight, Full of Product
: 30.900.950 lbf
Net Working Weight, Full of Water
: 35.806.800 lbf
7.609 ft^2
100,54 lbf/ft^2
4.145 lbf/ft^2
4.804 lbf/ft^2
SURFACE AREAS
Roof 7.623 ft^2
Shell 23.333 ft^2
Bottom 7.609 ft^2
Wind Moment
Seismic Moment
11.303.461 ft-lbf
0 ft-lbf