1 Voti positivi0 Voti negativi

77 visualizzazioni34 pagineAug 16, 2011

© Attribution Non-Commercial (BY-NC)

DOC, PDF, TXT o leggi online da Scribd

Attribution Non-Commercial (BY-NC)

77 visualizzazioni

Attribution Non-Commercial (BY-NC)

- The Total Money Makeover: Classic Edition: A Proven Plan for Financial Fitness
- The Nest
- I Will Teach You to Be Rich, Second Edition: No Guilt. No Excuses. No BS. Just a 6-Week Program That Works
- The Total Money Makeover Workbook: Classic Edition: The Essential Companion for Applying the Book’s Principles
- Rich Dad Poor Dad
- Clinton Cash: The Untold Story of How and Why Foreign Governments and Businesses Helped Make Bill and Hillary Rich
- The Richest Man in Babylon
- You Need a Budget: The Proven System for Breaking the Paycheck-to-Paycheck Cycle, Getting Out of Debt, and Living the Life You Want
- You Need a Budget: The Proven System for Breaking the Paycheck-to-Paycheck Cycle, Getting Out of Debt, and Living the Life You Want
- Permanent Record
- Buy It, Rent It, Profit!: Make Money As a Landlord in Any Real Estate Market
- Rich Dad's Cashflow Quadrant
- Bad with Money: The Imperfect Art of Getting Your Financial Sh*t Together
- The Borrowers
- The Spider Network: The Wild Story of a Math Genius, a Gang of Backstabbing Bankers, and One of the Greatest Scams in Financial History
- The Spider Network: How a Math Genius and a Gang of Scheming Bankers Pulled Off One of the Greatest Scams in History
- The Mandibles: A Family, 2029-2047
- The Mandibles: A Family, 2029-2047
- Personal Finance For Dummies

Sei sulla pagina 1di 34

at the end of each year. 1. a. b. c. d. a. b. c. d. 100/(1.08)10 100/(1.08)20 100/(1.04)10 100/(1.04)20 100 100 100 100 (1.08)10 (1.08)20 (1.04)10 (1.04)20 = = = = = = = = $46.32 $21.45 $67.56 $45.64 $215.89 $466.10 $148.02 $219.11

2.

3.

With simple interest, you earn 4% of $1000, or $40 each year. There is no interest on interest. After 10 years, you earn total interest of $400, and your account accumulates to $1400. With compound interest, your account grows to 1000 (1.04)10 = $1480. Therefore $80 is interest on interest. FV = 700 PV = 700/(1.05)5 = $548.47

4. 5.

Years 11 4 7

To find the interest rate, we rearrange the equation FV = PV (1 + r)n to conclude that r = ()1/n - 1 To use a financial calculator for (a) enter PV= (-)400, FV = 684, PMT = 0, n = 11 and compute the interest rate.

6.

You should compare the present values of the two annuities. Discount Rate 5% 20% Present Value of 10-year, $1000 annuity 7721.73 4192.47 Present Value of 15-year, $800 annuity 8303.73 3740.38

a. b.

When the interest rate is low, as in part (a), the longer (i.e., 15-year) but smaller annuity is more valuable because the impact of discounting on the present value of future payments is less severe. When the interest rate is high, as in part (b), the shorter but higher annuity is more valuable. In this case, with the 20 percent interest rate, the present value of more distant payments is substantially reduced, making it better to take the shorter but higher annuity. 7. PV = 200/1.05 + 400/1.052 + 300/1.053 = 190.48 + 362.81 + 259.15 = $812.44 In these problems, you can either solve the equation provided directly, or you can use your financial calculator setting PV = ( )400, FV = 1000, PMT = 0, i as specified by the problem. Then compute n on the calculator. a. b. c. 400 (1 + .04)t = 1,000 400 (1 + .08)t = 1,000 400 (1 + .16)t = 1,000 t = 23.36 periods t = 11.91 periods t = 6.17 periods

8.

Note: To solve directly, use the natural log function, ln. For example, for (a), ln[ (1.04)t ] = ln[1000/400] t ln[1.04] = 0.91629 t = 0.91629/.03922 = 23.36 period. Using the calculator: PV = (-)400, FV = 1000, i = 4, compute n to get n = 23.36. 9. a. b. c. d. a. b. c. d. PV = 100 PVIFA(.08,10) = 100 6.7101 = 671.01 PV = 100 PVIFA(.08,20) = 100 9.8181 = 981.81 PV = 100 PVIFA(.04,10) = 100 8.1109 = 811.09 PV = 100 PVIFA(.04,20) = 100 13.5903 = 1,359.03 FV = 100 FVIFA(.08,10) = 100 14.4866 = 1,448.66 FV = 100 FVIFA(.08,20) = 100 45.7620 = 4,576.20 FV = 100 FVIFA(.04,10) = 100 12.0061 = 1,200.61 FV = 100 FVIFA(.04,20) = 100 29.7781 = 2,977.81

10.

a. b. c.

12% 8% 10%

1 month (m = 12/yr) .12/12 =.01 3 months (m = 4/yr) .08/4 = .02 6 months (m = 2/yr) .10/2 = .05

2 4

12

12. Effective Annual Rate, EAR a. 10.0% Compounding Period 1 month Number of Periods per year, m 12 Per period rate, (1+EAR)1/m -1 1.1 1 = .008 1.0609 1 = .03 1.0824 1 = .02

1/4 1/2 1/12

APR, m per period rate 12.008 = .096 = 9.6% 2.03 = .06 = 6% 4.02 = .08 = 8%

b.

6.09%

6 months

c.

8.24%

3 months

13.

We need to find the value of n for which 1.08n = 2. You can solve to find that n = 9.01 years. On a financial calculator you would enter PV = ( FV = 2, )1, PMT = 0, i = 8 and then compute n. Semiannual compounding means that the 8.5 percent loan really carries interest of 4.25 percent per half year. Similarly, the 8.4 percent loan has a monthly rate of .7 percent. APR 8.5% 8.4% Period 6 months 1 month m 2 12 Effective annual rate = (1 + per period rate)m 1 (1.0425)2 1 = .0868 = 8.68% (1.007)12 1 = .0873 = 8.73%

14.

Choose the 8.5 percent loan for its slightly lower effective rate.

4-3 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

15.

52

16.

Our answer assumes that the investment was made at the beginning of 1900 and now it is the end of 2008. Thus the investment was for 106 years (2008 1900 + 1). a. b. 1000 (1.05)109 = $204,001.61 PV (1.05)109 = 1,000,000 implies that PV = $4,901.92 First-year interest = $50 Second-year interest = $1102.50 $1050 = $52.50

17.

After 9 years, your account has grown to 1000 (1.05)9 = $1551.33 After 10 years, your account has grown to 1000 (1.05)10 = $1628.89 Interest earned in tenth year = $1628.89 $1551.33 = $77.56 18. Method 1: If you earned simple interest (without compounding) then the total growth in your account after 25 years would be 4% per year 25 years = 100%, and your money would double. With compound interest, your money would grow faster, and therefore would require less than 25 years to double. Method 2: Another quick way to answer the question is with the Rule of 72. Dividing 72 by 4 gives 18 years, which is less than 25. The exact answer is 17.673 years, found by solving 2000 = 1000 (1.04)n. [On your calculator, input PV = (-) 1000, FV = 2000, i = 4, PMT = 0, and compute the number of periods.] 19. We solve 422.21 (1 + r)10 = 1000. This implies that r = 9%. [On your calculator, input PV = (-)422.21, FV = 1000, n = 10, PMT = 0, and compute the interest rate.] The number of payment periods: n = 12 4 = 48. If the payment is denoted PMT, then PMT annuity factor( %, 48 periods) = 8,000

4-4 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

20.

PMT = $202.90. The monthly interest rate is 10/12 = .8333 percent. Therefore, the effective annual interest rate on the loan is (1.008333)12 1 = .1047 = 10.47 percent. 21. a. PV = 100 annuity factor(6%, 3 periods) = 100 = $267.30 b. If the payment stream is deferred by an extra year, each payment will be discounted by an additional factor of 1.06. Therefore, the present value is reduced by a factor of 1.06 to 267.30/1.06 = $252.17. This is an annuity problem with PV = (-)80,000, PMT = 600, FV = 0, n = 20 12 = 240 months. Use a financial calculator to solve for i, the monthly rate on this annuity: i = .5479%. EAR = (1 +.005479) 1 = .06776 = 6.776% APR = 12 monthly interest rate = 12 .5479% = 6.5748%, compounded monthly

12

22.

a.

b.

Again use a financial calculator and enter n = 240, i = .5%, FV = 0, PV = ( )80,000 and compute PMT = $573.14

23.

a.

With PV = 9,000 and FV = 10,000, the annual interest rate is defined by 9,000 (1 + r) = 10,000, which implies that r = 11.11%. Your present value is 10,000 (1 d), and the future value you pay back is 10,000. Therefore, the annual interest rate is determined by: PV (1 + r) = FV [10,000 (1 d)] (1 + r) = 10,000 1 + r = r = 1 = > d Since 0 < d < 1, then 1 d < 1 and d/(1 d) > d. So r must be greater than d.

b.

c.

With a discount interest loan, the discount is calculated as a fraction of the future value of the loan. In fact, the proper way to compute the interest rate is as a fraction of the funds borrowed. Since PV is less than FV, the interest payment is a smaller fraction of the future value of the loan than it is of the present value. Thus, the true interest rate exceeds the stated discount factor of the loan.

24.

If we assume cash flows come at the end of each period (ordinary annuity) when in fact they actually come at the beginning (annuity due), we discount each cash flow by one period too many. Therefore we can obtain the PV of an annuity due by multiplying the PV of an ordinary annuity by (1 + r). Similarly, the FV of an annuity due also equals the FV of an ordinary annuity times (1 + r). Because each cash flow comes at the beginning of the period, it has an extra period to earn interest compared to an ordinary annuity. a. Solve for i in the following equation: 10,000 = 275 PVIFA(i, 48) Using the calculator, set PV = -10,000, PMT = 275, FV = 0, n = 48 and solve for i i= 1.19544% per month APR = 12 1.19544% = 14.3453% EAR = (1 + .0119544)12 1 = .153271, or 15.3271% Annual payment = 12 275 = 3,300 Repeat the steps in (a) to find the EAR of this car loan to see which loan is charging the lower interest rate: Solve for i in the following equation: 10,000 = 3,330 PVIFA(i, 4) Using the calculator, set PV = -10,000, PMT = 3,300, FV = 0, n = 4 and solve for i i= 12.11% per month Little Bank's loan interest rate of 12.11% is less than the EAR of 15.53% on Big Bank's loan. With a lower interest rate, Little Bank's loan is better. Find the annual loan payment, P, such that 10,000 = X PVIFA(15.3271%, 4) Using the calculator, set PV = -10,000, FV = 0, n = 4, i = 15.3271 and solve for PMT = $3,525.86. By comparison, 12 times $275 per month is $3,300. The annual payment on a 4-year loan equivalent to $275 per month for 48 months is greater than 12 times the monthly payment of $275 because of the benefit of delaying payment to the end of each year. The borrower gets to delay payment and therefore is better off. If Little Bank doesn't charge at least $3,525.86 annually, it earns less on its loan than Big Bank earns on its loan. Compare the present value of the lease to cost of buying the truck. PV lease = 8,000 PVIFA(7%, 6) = -$38,132.32 It is cheaper to lease than buy because by leasing the truck will cost only $38,132.32, rather than $40,000. Of course, the crucial assumption here is that the

25.

b.

c.

26.

a.

truck is worthless after 6 years. If you buy the truck, you can still operate it after 6 years. If you lease it, you must return the truck and replace it. b. If the lease payments are payable at the start of each year, then the present value of the lease payments are: PV annuity due lease = 8,000 + 8,000 PVIFA(7%, 5) = 8,000 + 32,801.58 = $40,801.58. Note too that PV of an annuity due = PV of ordinary annuity (1 + r). Therefore, with immediate payment, the value of the lease payments increases from its value in the previous problem to $38,132 1.07 = $40,801 which is greater than $40,000 (the cost of buying a truck). Therefore, if the first payment on the lease is due immediately, it is cheaper to buy the truck than to lease it. Compare the PV of the payments. Assume the product sells for $100. Installment plan: Down payment = .25 100 = 25 Three installments of .25 100 = 25 PV = 25 + 25 annuity factor(6%, 3 years) = $91.83. Pay in full: Payment net of discount = $90. Choose this payment plan for its lower present value of payments. Note: The pay-in-full payment plan will have the lowest present value of payments, regardless of the chosen product price. b. Installment plan: PV = 25 annuity factor(6%, 4 years) = $86.63. Now the installment plan offers the lower present value of payments. PMT annuity factor(12%, 5 years) = 1000 PMT 3.6048 = 1000 PMT = $277.41 If the first payment is made immediately instead of in a year, the annuity factor will be greater by a factor of 1.12. Therefore PMT (3.6048 1.12) = 1000. PMT = $247.69.

27.

a.

28.

a.

b.

29.

This problem can be approached in two steps. First, find the PV of the $10,000, 10-year annuity as of year 3, when the first payment is exactly one year away (and is therefore an ordinary annuity). Then discount the value back to today. Using a financial calculator, 1) PMT = 10,000; FV = 0; n = 10; i = 6%.

Compute PV3 = $73,600.87 2) PV0 = = = $61,796.71 A second way to solve the problem is the take the difference between a 13-year annuity and a 3-year annuity, valued as of the end of year 0: PV of delayed annuity = 10,000 PVIFA(6%,13) 10,000 PVIFA(6%,3) = 10,000 (8.852683 2.673012) = 10,000 6.179671 = $61,796.71 30. Note: Assume that this is a Canadian mortgage. The monthly payment is based on a $175,000 loan with a 300-month (12 25 years) amortization. The posted interest rate of 6 percent has a 6-month compounding period. Its EAR is (1 + .06/2)2 1 = .0609, or 6.09%. The monthly interest rate equivalent to 6.09% annual is (1.0609)1/12 1 = .004939, or 0.4939%. PMT annuity factor(.4939%, 300) = 175,000 PMT = $1,119.71. When the mortgage expires in 5 years, there will be 20 years remaining in the amortization period, or 240 months. The loan balance in five years will be the present value of the 240 payments: Loan balance in 5 years = $1,119.71 Annuity factor (.4939%, 240 periods) = $157,208. 31. The EAR of the posted 7% rate is (1 + .07/2)2 1 = .071225. The monthly interest rate equivalent is (1.071225)1/12 1 = .00575, or 0.575%. The payment on the mortgage is computed as follows: PMT annuity factor (.575%, 300 periods) = 350,000 PMT = $2,451.44 per month. If you pay the monthly mortgage payment in two equal installments, you will pay $2,451.44/2, or $1,225.72 every two weeks. Thus each year you make 26 payments. The bi-weekly equivalent of the 7% posted interest rate is (1.071225)1/26 1 = . 002649, or .2649% every two weeks. Now calculate the number of periods it will take to pay off the mortgage: $1,225.72 Annuity factor (.2649%, n periods) = $350,000 Using the calculator: PMT = 1,225.49, PV = (-)350,000, i = .2649 and compute n = 533.84. This is the number of bi-weekly periods. Divide by 26 to get the number of years: 533.84/26 = 20.5 years. If you pay bi-weekly, the mortgage is paid off 5.5 years sooner than if you pay monthly.

32.

a. b.

Input PV = (-)1,000, FV = 0, i = 8%, n = 4, compute PMT which equals $301.92 Time 0 1 2 3 4 Loan Balance $1,000.00 $778.08 $538.41 $279.56 0 Year End Interest Due on Balance $ 80.00 $62.25 $43.07 $22.37 0 Year End Payment $301.92 $301.92 $301.92 $301.92 Amortization of Loan $221.92 $239.67 $258.85 $279.56

c.

301.92 annuity factor (8%, 3 years) = 301.92 2.5771 = $778.08, which equals the loan balance after one year.

33.

The loan repayment is an annuity with present value $4248.68. Payments are made monthly, and the monthly interest rate is 1%. We need to equate this expression to the amount borrowed, $4248.68, and solve for the number of months, n. [On your calculator, input PV = ( 4248.68, FV = 0, i = 1%, PMT = 200, and compute n.] ) The solution is n = 24 months, or 2 years. The effective annual rate on the loan is (1.01)12 1 = .1268 = 12.68%

34.

The present value of the $2 million, 20-year annuity, discounted at 8%, is $19,636,295. If the payment comes one year earlier, the PV increases by a factor of 1.08 to $21,207,198.

35.

The real rate is zero. With a zero real rate, we simply divide her savings by the years of retirement: $450,000/30 = $15,000 per year. Per month interest = 6%/12 = .5% per month FV in 1 year (12 months) = 1000 (1.005)12 = $1,061.68 FV in 1.5 years (18 months) = 1000 (1.005)18 = $1,093.93 You are repaying the loan with an annuity of payments. The PV of those payments must equal $100,000. Therefore, 804.62 annuity factor(r, 360 months) = 100,000 which implies that the interest rate is .750% per month.

4-9

36.

37.

[On your calculator, input PV = ( )100,000, FV = 0, n = 360, PMT = 804.62, and compute the interest rate.] The effective annual rate is (1.00750)12 1 = .0938 = 9.38%. If the lender is a Canadian financial institution, the quoted rate will be the APR for a 6-month compounding period: (1 + )2 1 = .0938 = (1.0938)1/2 -1 = .04585 APR = 2 [(1.0938)1/2 -1] = .0917 or 9.17%, which is lower than the effective annual rate. Note: A simpler APR calculation is .750% 12 = 9%. However, this is not how Canadian mortgage lenders calculate their APRs. 38. 39. EAR = e.04 -1 = 1.0408 -1 = .0408 = 4.08% The PV of the payments under option (a) is 11,000, assuming the $1,000 rebate is paid immediately. The PV of the payments under option (b) is $250 annuity factor(1%, 48 months) = $9,493.49 Option (b) is the better deal. 40. 100 e.106 = $182.21 100 e.0610 = $182.21 41. Your savings goal is 30,000 = FV. You currently have in the bank 20,000 = PV. The PMT = (-) 100 and r = .5%. Solve for n to find n = 44.74 months. Note: You may have to solve this by trial-and-error if your calculator cannot handle these numbers. 42. The present value of your payments to the bank equals: $100 annuity factor(8%, 10 years) = $671.01 The present value of your receipts is the value of a $100 perpetuity deferred for 10 years: = $578.99

This is a bad deal if you can earn 8% on your other investments. 43. If you live forever, you will receive a $100 perpetuity which has present value 100/r. Therefore, 100/r = 2500, which implies that r = 4 percent r = 10,000/125,000 = .08 = 8 percent. Suppose the purchase price is $1. If you pay today, you get the discount and pay only $.97. If you wait a month, you must pay $1. Thus, you can view the deferred payment as saving a cash flow of $.97 today, but paying $1 in a month. The monthly rate is therefore .03/.97 = .0309, or 3.09%. The effective annual rate is (1.0309)12 1 = .4408 = 44.08%. You borrow $1000 and repay the loan by making 12 monthly payments of $100. We find that r = 2.923% by solving: 100 annuity factor(r, 12 months) = 1000 [On your calculator, input PV = ( )1,000, FV = 0, n = 12, PMT = 100, and compute the interest rate.] The APR is therefore 2.923% 12 = 35.08% and the effective annual rate is (1.02923)12 1 = .4130 = 41.30% How do we know that the true rates must be greater than 20%? If you borrow $1000 and repay $1200 in one year, the rate of interest on the loan is 20%. Here, with add-on interest, you make the $1200 repayment sooner. Because of the time value of money, the effective interest rate must be higher than 20%. 47. You will have to pay back the original $1000 plus 3 20% = 60% of the loan amount, or $1600 over the three years. This implies monthly payments of $1600/36 = $44.44 The monthly interest rate is obtained by solving: 44.44 annuity factor(r, 36) = 1000 On your calculator, input PV = ( )1,000, FV = 0, n = 36, PMT = 44.44, and compute the interest rate as 2.799% per month. The APR is therefore 2.799% 12 = 33.59%, and the effective annual rate is (1.02799)12 1 = .3927 = 39.27%

4-11 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

44. 45.

46.

48.

For every $1000 you borrow, your present value is 1000 (1 d), and the future value you pay back is 1000. Therefore, the annual interest rate is determined by: PV (1 + r) = FV [10,000 (1 d)] (1 + r) = 10,000 1 + r = r = 1 = > d If d = 20%, then the effective annual interest rate is .2/.8 = .25 = 25%.

49.

The semi-annual interest rate paid at First National is 0.062/2 = .031, or 3.1% every six months. After one year, each dollar invested will grow to: $1 (1.031)2 = $1.06296 and the EAR is 6.296% The monthly interest rate paid at Second National is .06/12 = .005, or 0.5% every month. After one year, each dollar invested will grow to: $1 (1.005)12 = $1.06168 and the EAR is 6.168%. First National pays the higher effective annual rate.

50.

Since the $20 origination fee is taken out of the initial proceeds of the loan, the amount actually borrowed is $1000 $20 = $980. The monthly rate is found by solving the following equation for r: 90 annuity factor(r, 12) = 980 r = 1.527% per month. The effective rate is (1.01527)12 -1 = .1994 = 19.94%.

51.

Monthly interest rate = (1.08)1/12 1 = .006434 or .6434% Football Quarterback: Total salary paid over contract = 5 years 3 million/year = $15 million Monthly salary = 3 million/12 months per year = $250,000 at the end of each month for 12 5, or 60 months PV = 250,000 PVIFA(.6434%,60 months) = $12,411,236.45 Hockey Player Total salary paid over contract = $4 million + 5 $2.1 million = $14.5 million Monthly salary = $2.1 million/12 months per year = $175,000 at the end of each

4-12

month PV = 4 million + 175,000 PVIFA(.6434%,60 months) = $12,687,865.52 The quarterback is wrong. The hockey players contract has a higher present value. 52. a. Per month interest rate = 7%/12 = .005833333 48-month loan: PV = 400 PVIFA(7%/12,48) = $16,704.08 60-month loan: PV = 400 PVIFA(7%/12,60) = $20,200.80 Bill will buy a car for $16,704.08 if he arranges a 48-month loan and will buy a car for $20,200.80 if he arranges a 60-month loan. To fairly compare the two loans, both time periods must be the same. We assume that Bill will keep the car for 5 years, regardless of which loan he takes. Bills wealth at the end of 5 years will depend on the value of the car and the balance in his bank account. Wealth in five years if take the 48-month loan and buy the $16,704.08 car: (1) Value of car at the end of 5 years: starting value (1 depreciation rate)5 = $16,704.08 (1 - .18)5 = $6,192.87 (2) Savings = $400 invested each month for one year: FV = 400 FVIFA(5%/12,12) = $4,911.54 (3) Total wealth = $6,192.87 + $4,911.54 = $11,104.41 Wealth in five years if take the 60-month loan and buy the $20,200.80 car: (1) Value of car at the end of 5 years: starting value (1 depreciation rate)5 = $20,200.80 (1 - .18)5 = $7,489.24 (2) Savings = none, spent all spare cash on car payments (3) Total wealth = $7,489.24 We havent compared Bills happiness from owning the more expensive car to his happiness from owning the less expensive car. On the other hand, weve not compare the cost of fuel or maintenance either. Whether the more expensive car is worth it has not been established. 53. a. b. c. The present value of the ultimate sales price is 4 million/(1.08)5 = $2.722 million. The present value of the sales price is less than the cost of the property, so this would not be an attractive opportunity. The value of the total cash flows from the property is now PV = .2 annuity factor(8%, 5 years) + 4/(1.08)5 = .80 + 2.72 = $3.52 million

b.

To solve with a calculator, enter: PMT = .2, FV = 4, i = 8%, n = 5 and compute PV. Therefore, the property is an attractive investment if you can buy it for $3 million. 54. PV of cash inflows = [120,000/1.12 + 180,000/1.122 + 300,000/1.123] = $464,172 This exceeds the cost of the factory, so the investment is attractive. 55. a. The present value of the future payoff is 2000/(1.05)10 = $1227.83. This is a good deal: PV exceeds the initial investment. You can solve this also by looking at the future value of investing $1,000 at the opportunity cost of 5% for 10 years: FV = 1.0510 1000 = $1628.9. This is less than the $2000 payoff expected from the investment. The investment is a good deal. Another way to answer this question is to figure out the interest rate that the investment is offering: Find r such that (1 + r)10 1000 = 2000. Either using the calculator or solving directly, gives r = .07177, or 7.177%. Clearly it is better to invest at 7.177% than at 5%. b. The PV is now only 2000/(1.10)10 = $771.09, which is less than the initial investment. Therefore, this is a bad deal. Another way to look at the investment: Since we know that the investment offers a 7.177% return, it makes no sense to undertake the investment if we can invest elsewhere and earn 10%. 56. The future value of the payments into your savings fund must accumulate to $500,000. We assume that payments are made at the end of the year. We choose the payment so that PMT future value of an annuity = $500,000. On your calculator, enter: n = 40; i = 5; PV = 0; FV = 500,000. Compute PMT to be $4,139.08. If you invest the $100,000 received in year 10 until your retirement in year 40, it will grow to $100,000 (1.05)30 = $432,194. Therefore, your savings plan would need to generate a future value of only $500,000 $432,194 = $67,806. This would require a savings stream of only $561.31.

57.

58.

By the time you retire you will need $40,000 future value annuity factor(5%, 20 periods) = $498,488.41. The future value of the payments into your savings fund must accumulate to $498,488.41. We choose the payment so that PMT future value of an annuity = $498,488.41. On your calculator, enter: n = 40; i = 5; PV = 0; FV = 498,488.41. Compute PMT to be $4,126.57.

59.

After 30 years the couple will have accumulated the future value of a $3,000 annuity, plus the present value of the $10,000 gift. The sum of the savings from these sources is: $3,000 future value annuity factor (30,8%) = $10,000 1.0825 = $339,849.63 68,484.75 $408,334.38

If they wish to accumulate $800,000 by retirement, they need to save an additional amount per year to provide additional accumulations of $391,665.62. This requires additional annual savings of $3,457.40. [On your calculator, input i = 8; n = 30; PV = 0; FV = 391,665.62 and compute PMT.] 60. a. The present value of the planned consumption stream as of the retirement date will be $30,000 annuity factor(25,8%) = $320,243.29. Therefore, they need to have accumulated this level of savings by the time they retire. So their savings plan must provide a future value of $320,243.29. With 50 years to save at 8%, the savings annuity must be $558.14 Another way to think about this is to recognize that the present value of the savings stream must equal the present value of the consumption stream. The PV of consumption as of today is = $320,243.29/(1.08)50 = $6,827.98 Therefore, we set the present value of savings equal to this value, and solve for the required savings stream. Using the calculator: enter PV = (-)6,827.98 n = 50, i = 8, PV = 0 and solve for PMT. b. The couple needs to accumulate additional savings with a present value of $60,000/(1.08)20 = $12,872.89. The total PV of savings is now $12,872.89 + $6,827.98 = $19,700.77. Now we solve for the required savings stream as follows: n = 50; i = 8; PV = ( )19,700.77; FV = 0; and solve for PMT as $1,610.40. They need to save $1,610.40 each year for the next 50 years.

61.

Borrow and buy the copier Monthly loan payments : 20,000 = PMT PVIFA(8%/12, 60) PMT = $405.53 Cash flows if borrow/buy: Cash flows

Loan Salvage

0

+20,000

1

-405.53

2

-405.53

Month 3

-405.53

58

-405.53

59

-405.53

60

-405.53 +5,000

Lease Salvage PV(Lease cash flows) = +20,000 X X PVIFA(.08/12, 59)

0

+20,000 -X

1

-X

2

-X

Month 3

-X

58

-X

59

-X

60

0 0

Find X such that PV(borrow/buy cash flows) = PV(lease cash flows): 3,356.05 = +20,000 X X PVIFA(.08/12, 59) 16,643.95 = X + X PVIFA(.08/12, 59) = X annuity paid at the beginning of the period (.08/12, 60) This can be solved using a financial calculator. Set the calculator for payments at the beginning of the period. (With a BAII Plus: enter 2nd PMT (which is BEG), followed by 2nd Enter (which is SET). You should see the word END on the screen change to the word BEG.) PV = (-) 16,643.95, i = .08/12, n = 60, FV = 0, solve for PMT = 335.24 The lease payment equivalent to borrowing and buying is $335.24 per month, paid at the start of each month. 62. a. b. $60,000/8.2 = $7,317.07. Her real income increased from $6,000 to $7,317.07. Years to retirement = 2008 1950 = 58 years Salary inflation rate, s: (1 + s)58 $6,000 = $60,000 s = (60,000/6,000)1/58 1 = .0405, or 4.05%

4-16 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

Cost of goods inflation rate, c: (1 + c)58 1 = 8.2 c = 8.21/58 1 = .03694, or 3.694% 63. 1 + nominal rate = (1 + real rate) (1 + inflation rate) a. b. c. 64. 1.04 1.0 = 1.04; nominal rate = 4% 1.04 1.04 = 1.0816; nominal rate = 8.16% 1.04 1.06 = 1.1024; nominal rate = 10.24%

real interest rate = 1 a. 1.08/1 1 = .080 = 8.0% b. 1.08/1.03 1 = .0485 = 4.85% c. 1.08/1.06 1 = .0189 = 1.89%

65.

a. b. c. d.

100/(1.08)3 100/(1.03)3

66.

Standard & Poors Expected results: Students gain experience working with real data to calculate nominal rates of growth and converting them to real growth rates. According to the company profile, Thomson Reuters Corporation provides intelligent information for businesses and professionals in the financial, legal, tax and accounting, scientific, healthcare, and media markets worldwide. Based on the annual income statement, the compound annual growth rates (CAGR) over the period of Dec. 03 to Dec. 07 will be calculated as follow: CAGR(sales) = (7,296/7,606)1/5 1 = 0.0083 = 0.83% CAGR(net income) = (3,998/879)1/5 1 = 0.354 = 35.4% CAGR(dividends) = (0.980/1.153)1/5 1 = 0.032 = 3.2%

Inflation Calculator can be found at http://www.bls.gov/data/inflation_calculator.htm Enter $100 for 2003, then calculate the value of the $100 for 2008. The result will be $115.45 for 2008. Now, compound average annual inflation rate can be calculated as (115.45/100)1/5 1 = 0.0292 = 2.92%.

Source: http://www.bls.gov/data/inflation_calculator.htm

Real CAGR(sales) = (1 0.0083)/(1 + 0.0292) 1 = 0.0364 = 3.64% Real CAGR(net income) = (1 + 0.354)/(1 + 0.0292) 1 = 0.316 = 31.6% Real CAGR(dividends) = (1 0.032)/(1 + 0.0292) 1 = 0.0595 = 5.95% 67. Internet: Inflation and Investment Returns a. Expected results: Students gain some perspective on inflation rates over the past century. The inflation calculator provides a comparison between dollar amounts in two different years considering the inflation rate. Enter $5,000 for 1914 and 2008 for comparison, click CALCULATE and you will get $93,166.67.

Source: http://www.bankofcanada.ca/en/rates/inflation_calc.html

b.

The Inflation Calculator (above figure) shows the Average Annual Rate of Inflation equal to 3.16%.

c.

Tip: As we write this, the button for the Investment calculator is at the top right side of the inflation calculator screen. Expected Results: As we write this, the calculator assumes annual payments. The number of years is equal to the selected year minus the current year. For the example below, the number of years assumed is 4 (= 2012 2008). For the numbers below, the real rate of interest is 1.04/1.0316 - 1 = . 008142691, or .8142691%. After-inflation value of investment (in 4 years) = $100,000/1.03164 = $88,298.77249 Total interest earned (nominal): = $100,000 FVIF(4.0%,4) $100,000 = $16,985.86 Interest earned after inflation can also be calculated as: nominal interest/inflation factor = $16,985.86/(1.0316)4 = $14,998.31 Total future value: = $100,000 FVIF(.8142691%,4) = $103,297.08

Source: http://www.bankofcanada.ca/en/rates/investment.html

d.

To determine the interest rate used in the calculator, plug in a future target of $100,000. The investment needed today is $96,808.16. The interest rate, r, must solve the following equation: $96,808.16 = $100,000 PVIF(r, 4) Using a hand-held calculator, with PV = (-) 96,808.16, FV=100,000, n = 4, PMT=0, calculate r = 0.8142697%. With some rounding errors, we get almost the same real rate of interest. Assuming that it is the correct real rate of interest, the future target must also be a real amount, the amount in terms of todays dollars. For example, if you want $150,000 in 2012s dollars, that equates to $150,000/

4-19

(1.0316)4 = $132,448.16 in 2008 dollars. If the real rate of interest is 0.8142697%, you need to invest $128,220.63 today, in 2008.

Source: http://www.bankofcanada.ca/en/rates/investment.html

68.

a.

Since the nominal cash flows are expected to grow with inflation, the expected annual real cash flow is $100,000. The real rate is 1.08/1.03 1 = 4.85%. So the present value is: $100,000 annuity factor(4.85%, 5 years) = $434,749

b.

If cash flow is level in nominal terms, use the 8% nominal interest rate to discount. The annuity factor is now 3.99271 and the cash flow stream is worth only $399,271. $1 million will have a real value of $1 million/(1.03)45 = $264,439. At a real rate of 2%, this can support a real annuity of $228,107/annuity factor(2%, 20 years). = $264,439/16.3514 = $16,172 To solve this on a calculator, input n = 20, i = 2, PV = 264,439, FV = 0, and compute PMT.

69.

a. b.

70.

According to the Rule of 72, at an interest rate of 8%, it will take 72/8 = 9 years for your money to double. For it to quadruple, your money must double, and then double again. This will take approximately 18 years. (1.23)12 1 = 10.99. Prices increased by 1,099 percent per year. Using the perpetuity formula, the 4% consol will sell for 4/.06 = 66.67. The 2 1/2% consol will sell for 2.50/.06 = 41.67. The savings calculator can be reached directly from the following link: http://stockgroup.financialpost.com/basicsavingscalculator.asp?sh=bscalc

4-20

Total value after 30 years without any savings = $1,000 x (1.0630) = $5,743.49 In the savings calculator enter Years to Save = 30, Total Cost of Expense = $0, Current Savings = $1,000, Deposit Amount = $0, Compounded Annual Rate of Return = 6%, and click Calculate, you will get the same result. Total value with after 30 years with $200 savings per month: (1 + monthly rate)12 1 = .06 monthly rate = .004867551 Number of periods = 30 x 12 = 360 months Assuming the payments are made at the start of each period: Total Value = $5,743.49 + $200 x FVIFA(360, .4867551%) x (1.004867551) = $5,743.49 + $195,851.31 = $201,594.80 In the calculator enter $200 as Deposit Amount and choose Monthly Deposit Frequency, click calculate and you will get the same result with some rounding errors. 74. Expected Result: Using "To Buy or To Lease" calculator from www.smartmoney.com, enter $20,000 as the Price of Car, $350 as Down Payment, $350 as Monthly payment of lease, 36 months as Lease term, 10% Rate of return, and $10,000 as the value of the car at the end of the lease. The calculator will calculate the value of alternative investments at the end of lease term of $11,510 which is more than the value of the car at the end of the lease ($10,000). Thus, lease is a better option. a. b. $30,000 annuity factor(10%, 15 years) = $228,182 Fin the annual payment, PMT, such that PMT future value annuity factor(10%, 30 years) = 228,182. Using the calculator, PV = 0, n=30, i= 10%, FV= (-) 228,182. Compute PMT = 1,387. You must save $1,387 annually. 1.00 (1.04)30 = $3.24 We repeat part (a) using the real rate of 1.10/1.04 1 = .0577 or 5.77% The retirement goal in real terms is $30,000 annuity factor(5.77%, 15 years) = $295,797 e. The future value of your 30-year saving stream must equal this value. So we solve for payment (PMT) in the following equation PMT future value annuity factor(5.77%, 30 years) = $295,797 PMT 75.930 = $295,797 PMT = 3,896

4-21 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

75.

c. d.

You must save $3896 per year in real terms. This value is much higher than the answer to (b) because the rate at which purchasing power grows is less than the nominal interest rate, 10%. f. If the real amount saved is $3,896 and prices rise at 4 percent per year, then the amount saved at the end of one year in nominal terms will be $3,896 1.04 = $4,052. The thirtieth year will require nominal savings of 3,896 (1.04)30 = $12,636.

76.

In the 113 years since the capture of Ned Kelley, from 1880 to 1993, one dollar invested in the bank would have grown to be $35.14 (= 1 (1.032)113 ). By contrast, that same dollar invested in the Australian stock market would have grown to $28, 431.22 (= $1 (1.095)113). My clients are reasonable people but believe that $1 is a ridiculously low amount. Given the 3% annual inflation, the real value in 1993 of $1 paid in 1880 is only $0.035 (= $1/(1.03)113). Surely the efforts of the trackers is worth more than 3 cents! We think a reasonable payment is $14,233 each, half way between the value of $1 invested in the bank and the value of a $1 invested in the stock market. The interest rate per three months is 12%/4 = 3%. So the value of the perpetuity is $100/.03 = $3,333. FV = PV (1 + r1) (1 + r2) = 1 (1.08) (1.10) = $1.188 PV = = = $0.8418

77.

78.

79.

You earned compound interest of 8% for 8 years and 6% for 13 years. Your $1000 has grown to 1000 (1.08)8 (1.06)13 = $3,947.90. The answer to this question can be found in various ways. The key is to pick a common point in time to measure all cash flows. Here we pick today as the common reference point. Monthly interest rate = 1.061/12 1 = .004868 = .4868%. Present value today of the funds need for boat: 150,000/(1.06)4 = 118,814 Funds need for monthly expenses (this is an annuity due) = (2200 + 2200annuity factor(.4868%, 23 months))/ (1.06)5 = 37,333.29

4-22

80.

Funds need for emergencies = 45,000/(1.06)5 = 33,626.62 Total funds needed = 118,814 + 37,333.29 + 33,626.62 = 189,774 The present value of the savings stream must equal the present value of the expenditures: PMT annuity factor (.4868%,60 months) = 189,774 The monthly savings must be $3,654.9. (Expect slight variations due to rounding) 81. Interest rate on parents car loan = .024/12 = .002 = .2% Monthly car repayment: PMT annuity factor (.2%, 48) = 4,000 Using the calculator to find PMT = $87.48 Monthly opportunity cost of funds = (1.06)1/12 1 = .004868 = .4868% Summary of Car Costs: 0 Car payment Operating cost Total costs 200 200 1 87.48 200 287.48 2 87.48 200 287.48 Month 3 87.48 200 287.48 47 87.48 200 287.48 48 87.48 0 87.48

Present value of car costs = 200 + 287.48 annuity factor (.4868%, 47 months) + 87.48/(1.004868)1/48 = $12,320.5 You have to decide whether to charge your friends at the beginning or the end of each month. In this calculation, we assume that your friends will pay you at the start of each month. The total amount of money needed each month to cover the car costs, given a 6% EAR is: PMT annuity due factor (.4868%, 48) = 12,320.5 Switch your calculator to the annuity due setting, and solve for PMT =$287 [n=48, i=.4868, FV=0, PV= (-)12,320.5] If your three friends are to cover the cost of the car, they each must pay $287/3 = $95.67 a month. If you share in the cost, dividing it four ways, you each pay $287/4 = $71.75. Does it make financial sense to buy the car? Given that the cost of a monthly bus pass is $80, it does not make sense to charge your friends much more than $80 per month, unless the bus trip to school is extremely long relative to the time taken in the car. Likewise, you too will not want to pay much more than $80 a month

4-23 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

either. Of course, you will have access to the car at times when your friends do not. It depends on the value of the convenience of having access to the car. If you charge yourself $80 a month, then you should ask your friends for $69 a month. Perhaps that might be viewed as a fair trade-off. We have not considered the impact of inflation on the costs of operating the car. The car payments wont change with inflation but the operating costs will. You can redo the analysis assuming a 2% annual rate of inflation and see how much higher must be the monthly charge. One final note: You may want to consider the benefits for the air quality of taking public transit to school. We have not factored into our analysis the economic costs to society of air pollution from the car. 82. a. Assume there are 26 events per year (52 weekends/2). In 5 years, you attend 265 = 130 events. The bi-weekly interest rate is (1.09)1/26 1 = .00332 = . 332% (assuming that 9% rate is an effective annual rate). Cost of Renting Cost of renting a van per weekend = $100 Mileage charge per weekend = 200 km $.5 = $100 Fuel costs per weekend = 200 km $.75 = $150 Total cost = $350 per weekend PV of cost of renting = 350 annuity factor(.332%, 130 events) = $36,904.6 Cost of Owning Weekend operating costs = 200 km ($.25 + $.75) = $200 PV of weekend operating costs = 200 annuity factor(.332%, 130 events) = $21,088.3 Cost today of buying van = $20,000 Expected selling price in 5 years = (1 - .1)5 20,000 = 11,809.8 PV of selling price in 5 years = 11,809.8/(1.09)5 = 7,675.6 PV of insurance (assume insurance is paid in advance) = 1200 annuity due factor(9%, 5 years) = 5,087.7 Total cost of owning = 21,088.3 + 20,000 - 7,675.6 + 5,087.7 = $38,500.4 Extra cost of purchasing the van rather than renting = $38,500.4 - $36,904.6 = $1,595.8 Although the total cost is higher, the van is available to drive at other times. If costs of another vehicle can be saved, then it makes sense to buy. Otherwise, it is cheaper to rent, if inflation is not considered. b. We use the principle of discounting real cash flows at the real discount rate. Assume all cash flows are in current year dollars, including the expected resale value of the car. The real discount rate is (1.09/1.03) 1 = .05825 effective annual rate. The bi-weekly equivalent rate is (1.05825)1/26 1 = .

4-24 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

00218 = .218%. Recalculate the present value of the costs at the real discount rate: Cost of Renting PV of cost of renting = 350 annuity factor(.218%, 130 events) = $39,583.6 Cost of Owning PV of weekend operating costs = 200 annuity factor(.218%, 130 events) = $22,619.2 Cost today of buying van = $20,000 PV of selling price in 5 years = 11,809.8/(1.05825)5 = $8,898.2 PV of insurance (assume insurance is paid in advance) = 1200 annuity due factor(5.825%, 5 years) = $5,374.8 Total cost of owning = 22,619.2 + 20,000 - 8,898.2 + 5,374.8 = $39,095.8 Now the cost of owning is less than the cost of renting. Why? Because the cost of buying of the van does not inflate but the selling price does. 83. a. You can either discount real cash flows at the real discount rate or nominal cash flows at the nominal discount rate. We use real cash flows and discount rate. Real discount rate = - 1 = .01923, or 1.923% PV college costs = 10,000 annuity due factor(1.923%, 4 years) = $32,138.7 The family makes 10 payments, starting today. Using the annuity due formula, the annual payment is PMT annuity due factor(1.923%, 10 years) = $32,138.7 PMT = $2,889.89 b. If the family waits one year, they have 9 years to accumulate the required funds. The annual payment is PMT annuity due factor(1.923%, 9 years) = $32,138.7 PMT = $3,242.65 They must save $3,242.65 - $2,889.89 = $352.76 more each year if they delay the start of their savings program for one year. 84. The first cash flow, C1, is $35,000. Assume it will be received at the end of the first year. Using the formula for the present value of a perpetually growing stream of cash flows,

4-25 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

P0 = g = r - = .08 - = .08 - .0603 = .0197 = 1.97% 85. a. The maximum price is equal to the present value of all of the cash flows that can be generated by the property: P0 = - - + .4 annuity factor(8%,50 years) = $ 1.21 million If you pay $1.21 million, you will earn 8% return on your investment. If you pay less than $1.21 million, you will earn more than 8%. We are assuming after 50 years no further development will take place. b. If the annual cash flows grow at 1.5% per annum, the value of the land increases. The maximum you should be willing to pay is the present value of the all the future cash flows that can be generated: P0 = - - + 1 =- - + 1-

[ () ]

T 50

[ () ]

= - 1.389 1.286 + 5.878 = $3.203 million With 1.5% growth rate of the cash inflows, the present value of all of the cash flows increases to $3.203 million. This is the maximum you should be willing to pay. Again, weve assumed that the land has no use beyond year 50. You might disagree with that assumption. However, the present value of a cash flow 50 years away is quite small. 86. Annual real interest rate used for discounting and investing savings: 1.06/1.03 -1 = .029126, or 2.9126% Monthly real interest rate = (1.029126)1/12 - 1 = .002395, or 0.2395% a. How much will the Smiths need to have saved by the time they retire?

Calculate the present value at the end of Year 35 of all the cash flows incurred during retirement. (1) Retirement income Monthly retirement income (real) = $45,000/12 = $3,750 per month Number of months of retirement = 12/year 20 years = 240 months PV(real retirement income as of end of Yr 35) = $3,750 PVIFA(.2395%, 240 months) = $683,918 (2) Bequest to son

4-26 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

PV(real value of bequest as of end of Yr 35) = 500,000 PVIF(.2395%, 240) = $281,602 (3) Value of house Real growth rate = 1.04/1.03 - 1 = .0097087 = .97087% Expected value of house in 55 years = 250,000 FVIF(.97087%, 55) = 425,329 PV(real value of house as of end of Yr 35) = 425,329 PVIF(.2395%, 240) = $239,547 Total amount needed for retirement, as of end of Year 35 = 683,918 +281,602 - 239,547 = $725,973 Assume that the Smiths save an equal amount at the end of each of the 12 35 (420) months before their retirement. They will need to save PMT such that: $725,973 = PMT FVIFA(.2395%,420) PMT = $1,004.41 per month In addition to saving for their retirement, the Smiths must save for their child's education. If you assume that they will save all the needed funds just as the child starts university, they will need savings of: Total required savings (real) at the end of Year 8 = 10,000 + 10,000 PVIFA(2.9126%, 3 years) = 38,333.71 To reach this goal, they must save PMT per month from Year 1 to the end of Year 8: 38,333.71 = PMT FVIFA(.2395%, 96 months) PMT = 355.64/ month (real dollars) Monthly savings required (real dollars) Years 1 to 8 Real retirement savings = 1,004.41 Real university savings = 355.64 Total 1,360.05 Years 9 to 35 Real retirement savings = 1,004.41 Note: If you assume that the Smiths will continue to save for their child's education while the child is at university, the monthly amount needed will be slightly smaller. To answer the question under this assumption, for each of the $10,000 find the monthly payment needed to be saved, recognizing that each amount is due one year later. For example, the monthly payment to be saved for the $10,000 needed for the first year of university, at the start of Year 8, is: 10,000 = PMT FVIFA(.2395%, 96 months) or PMT = $92.77. For the second year of university, Year 9, the monthly payment needed is: 10,000 = PMT FVIFA(.2395%, 108 months) or PMT = $81.24. Repeat for the third and fourth years of university (payments are $72.03 and $64.20, respectively). Then add these amounts together, keeping track of when the payments stop.

Years 1 to 8 Real retirement savings = 1,004.41 Real university savings = 310.54 (= 92.77 + 81.24 + 72.03 + 64.5) Total 1,314.95 Year 9 Real retirement savings = 1,004.41 Real university savings = 217.77 (= 81.24 + 72.03 + 64.5) Total 1,222.18 Year 10 Real retirement savings = 1,004.41 Real university savings = 136.53 (= 72.03 + 64.5) Total 1,140.94 Year 11 Real retirement savings = 1,004.41 Real university savings = 64.5 Total 1,068.91 Then for Years 12 - 35, same as above. b. The nominal mortgage interest rate = .07/12 = 0.00583, or .583% The nominal monthly mortgage payment is: 200,000 = PMT PVIFA(.583%, 1220) PMT = 1,550.11 The last month of the mortgage is at the end of Year 20 Real payments Real retirement savings = 1,004.41 Real mortgage payment = 858.26 (= 1,550.11/(1.03)20 ) Total payments 1,862.67 Nominal payments Nominal retirement savings = 1,814.08 Nominal mortgage payment = 1,550.11 Total payments 3,364.19 c. (= 1,004.41 (1.03)20 )

The last month before retirement is 35 years from today. The only payment is the monthly retirement savings: Real value = 1,004.41 Nominal value = 1,004.41 (1.03)35 = $2,826.27

87.

Note to instructors: You may wish to give students various profiles of families with children to compare the RESP savings requirements. Expected results: Students have experience thinking about the impact of inflation and interest rates on funds needed. Also, the students will see a fairly well thought out online financial planning tool. 88. Internet: Mortgage and Loan Calculators The purpose of this problem is to give students an opportunity to test their understanding of the time value of money concepts while exploring applications of financial tools on the internet. a. Checking the answer to Problem 20 with loan calculator

Tips: The annual interest rate used must be the APR. Banks must give interest rates as APRs (the per period rate number of payments per year) but sometime also report the EAR. Expected results: For the $8,000 48-month loan with a 10% APR, the personal loan calculator says the monthly payment will be $202.90. This is the same number found when we answered the problem ourselves. b. Using a mortgage calculator

Tips: All Canadian mortgage interest rates are reported with semi-annual compounding. Thus 6% annual interest means 6%, compounded semi-annually or 3% every 6 months. Expected results: Using the HSBC mortgage calculator, enter $200,000 as the mortgage amount. The annual interest rate is 6% and the number of years to repay the mortgage is 25 years, the conventional amortization period for Canadian mortgages. Payments type is monthly. The calculator says the monthly payment for the $200,000 mortgage with the 6% stated interest is $1,279.61. This matches exactly the number found by following the procedure presented in the text: PV = (-)200,000, n = 12 25 = 300, i = (1 + .06/2)1/6 1 = .49038622%, FV = 0, compute PMT. It is important to carry many decimal places. What about the other payment periods? In each case, the HSBC calculator recalculates the mortgage payment using a different number of payments per year but keeps the amortization constant. In our case, the amortization stays at 25 years. With semi-monthly payments, 24 payments are made each year (2 12 months). With bi-weekly, 26 payments are made each year (26 = 52 weeks/2) and 52 payments are made with the weekly option. In part (c), we look at another way to calculate mortgage payments. Weekly Mortgage Payments:

Using the HSBC calculator, keep all the information the same except click on the weekly button (or pick 52 payments per year). The computed weekly mortgage payment is $294.74 Checking the HSBC weekly mortgage calculation: PV= (-) 200,000 n = 52 25 = 1300 weeks i = (1 + .06/2)1/26 1 = .11375235% (find the weekly interest rate equivalent to 3% every 6 months) Compute PMT =$294.74 . This exactly matches the weekly payment at HSBC. Bi-Weekly Mortgage Payments: The same procedure is followed to get the bi-weekly payment. This time, n = 26 25 = 650 bi-weekly payments (there are 26 bi-weeks in a year), i = (1.03)1/13 1 = .2276341% and PMT = $589.81 . Again, matches HSBCs amount. Semi-Monthly Mortgage Payments: n = 24 25 = 600 payments, i = (1.03)1/12 1 = .00246627 and PMT = $639.02 , matching the HSBC amount. c. Comparing mortgage calculators The TD website gives the same monthly mortgage amount. However, for different payment periods, things get more interesting (or confusing, depending on your spirit of adventure). Two general approaches are taken in the variations on the monthly mortgage. The first is to simply change the number of payments per year (e.g., weekly), keep the amortization at 25 years and calculate the new mortgage payment, as was done with the HSBC mortgage calculator. The other approach is to keep the total monthly payment constant but pay it in installments (often called rapid or accelerated mortgage payments). The TD bi-weekly mortgage payment is $590.59. For HSBC, the bi-weekly payment is $589.81. TD's bi-weekly payment is calculated by multiply the monthly payment by 12 and dividing by 26: 12 $1,279.61/26 = $590.59 The second approach gives accelerated or rapid payment mortgages. The perperiod payment is the monthly payment divide by the number of payment periods in the month: 2 for bi-weekly rapid/accelerated, 4 for weekly (or weekly rapid). Now instead of calculating PMT, you can calculate n, the number of periods until the mortgage is paid off. Since for each you pay more money each year, compared to the regular monthly payment, the mortgage is paid off more quickly. Note that banks are free to call these payment options whatever they wish you will find that some calculators call weekly mortgages that are really weekly rapid. Do not be fooled by the names. Bi-Weekly Rapid or Accelerated Mortgage:

4-30 Copyright 2009 McGraw-Hill Ryerson Limited

Take the monthly payment and divide it by 2 to get semi-monthly payments of 1,279.61/2 = $639.81. Now instead of calculating PMT, you can calculate n, the number of periods before the mortgage is paid off. The bi-weekly interest rate is . 2276341%, PV = (-) 200,000, PMT = 639.81, compute n = 546.81 semi-monthly periods, or 546.8/26 = 21.03 years. This works because you actually pay more each year: 26 bi-weeks 639.81/bi-weeks = $16,635.06 per year compared with 12 months 1,279.61/month = $15,355.32 per year. d. U.S. Mortgages Tip: In the US, interest is compounded monthly. So 6% interest means (.06/12) = . 005 per month. Expected results: At the www.smartmoney.com, the monthly US mortgage payment is $1,289. The difference boils down to the fact that 6%, compounded monthly is a higher interest rate than 6%, compounded semi-annually: US: EAR of 6%, monthly = (1.005)12 1 = .0616778, or 6.168% Canada: EAR of 6%, semi-annually = (1.03)2 1 = .0609, or 6.09% You can make a U.S. mortgage equivalent to a Canadian mortgage by carefully ensuring that the mortgages have the same interest rate per payment period.

How much can Mr. Road spend each year? First let's see what happens if we ignore inflation. 1. 2. Account for Canada Pension (CPP) and Old Age Security (OAS) income of $750 per month, or $9,000 annually. Account for the income from the savings account. Because Mr. Road does not want to run down the balance of this account, he can spend only the interest income, or . 05 $12,000 = $600 annually. Compute the annual consumption available from his investment account. We find the 20-year annuity with present value equal to the value in the account: Present Value = annual payment

3.

$180,000 = annual payment 9.129 Annual payment = $180,000/9.129 = $19,717 Notice that the investment account provides annual income of $19,717, which is more than the annual interest from the account (.09 180,000 = $16,200). This is because Mr. Road plans to run the account down to zero by the end of his life. So Mr. Road can spend $19,717 + $600 + $9,000 = $29,317 a year, comfortably above his current living expenses, which are $2,000 a month or $24,000 annually. The problem of course is inflation. We have mixed up real and nominal flows. The CPP and OAS payments are tied to the consumer price index and therefore are level in real terms. But the annuity of $19,717 a year from the investment account and the $600 interest from the savings account are fixed in nominal terms, and therefore the purchasing power of these flows will steadily decline. For example, let's look out 15 years. At 4 percent inflation, prices will increase by a factor of (1.04)15 = 1.80. Income in 15 years will therefore be as follows:

Income source CPP and OAS (indexed to CPI; fixed in real terms at $9000) Savings account Investment account (fixed nominal annuity) Total income

Once we recognize inflation, we see that, in 15 years, income from the investment account will buy only a bit more than one-half of the goods it buys today. Obviously Mr. Road needs to spend less today and put more aside for the future. Rather than spending a constant nominal amount out of his savings, he would probably be better off spending a constant real amount. Since we are interested in level real expenditures, we must use the real interest rate to calculate the 20-year annuity that can be provided by the $180,000. The real interest rate is 4.8% (because 1 + real interest rate = 1.09/1.04 = 1.048). We therefore calculate the real sum that can be spent out of savings as $14,200 [n = 20; i = 4.8%; PV = ()180,000; FV = 0; compute PMT]. Thus Mr. Road's investment account can generate a real income of $14,200 a year. The real value of CPP and OAS is fixed at $9,000. Finally, if we assume that Mr. Road wishes to maintain the real value of his savings account at $12,000, then he will have to increase the balance of the account in line with inflation, that is, by 4% each year. Since the nominal interest rate on the account is 5%, only the first 1% of interest earnings on the account, or $120 real dollars, are available for spending each year. The other 4% of earnings must be re-invested. So total real income is $14,200 + $9,000 + $120 = $23,320. To keep pace with inflation Mr. Road will need to spend 4 percent more of his savings each year. After one year of inflation, he will spend 1.04 $23,320 = $24,253; after two years he will spend (1.04)2 $23,320 = $25,223, and so on. The picture 15 years out looks like this:

Income source CPP and OAS Net income from savings account (i.e., net of reinvested interest) Investment account (fixed real annuity) Total income

Mr. Road's income and expenditure will nearly double in 15 years but his real income and expenditure are unchanged at $23,320. This may be bad news for Mr. Road since his living expenses are $24,000. Do you advise him to prune his living expenses? Perhaps he should put part of his nest egg in junk bonds which offer higher promised interest rates, or into the stock market, which has generated higher returns on average than investment in bonds. These higher returns might support a higher real annuity but is Mr. Road prepared to bear the extra risks? Should Mr. Road consume more today and risk having to sell his house if his savings are run down late in life? These issues make the planning problem even more difficult. It is clear, however, that one cannot plan for retirement without considering inflation.

- Time Value of Money - Wikipedia, The Free EncyclopediaCaricato dajoe smoe
- TVM ExercisesCaricato daRegrine Lagarteja
- Time Value of MoneyCaricato daapi-3816068
- Mid-Exam Pre-testCaricato daRizki Ramdani
- Petroleum Project Economics 03Caricato daediwski
- managerial economicsCaricato daA Kaur Marwah
- FCF 9th Edition Chapter 06Caricato daAlmayaya
- 01 Time Value of Money.pdfCaricato daJainn S
- ArticleCaricato damariumamna
- Solutions to Assignment-TVM Practice Q'BankCaricato daPriyanka Dargad
- Time ValueCaricato daDarshan Somashankara
- Corporate Finance 3rd Edition Ehrhardt Test BankCaricato daSreeman Revuri
- Time Value of MoneyCaricato daSumaiya Tabassum
- Chapter 4 AnswersCaricato daSowmya Namburu
- Annuity DerivationsCaricato daaantarixx
- Kellison Reading NotesCaricato daSuvajit Samanta
- AnnuityCaricato daGoldey Fetalvero Malabanan
- Time Value of MoneyCaricato daranjan703
- mathpaperfinalCaricato daapi-348458995
- Engineering Economics.pdfCaricato daIvan
- Chap4- Time Value of MoneyCaricato daClarisse Lam
- Time value of moneyCaricato daVõ Trung Tín
- 2016 PERS Valuation Report-2Caricato dathe kingfish
- FinMath_Lecture 1_time Value of MoneyCaricato daavirg
- AnnuityCaricato daChristed aljo barroga
- Financial Calculator GuideCaricato dasio2008
- genmath (1)Caricato daJuliet Rose
- Comparing the Forex With Investing in InsuranceCaricato dazerozen86
- sect-1-1.pdfCaricato daYio Rmz Alv
- B03-003 Six Ways To Perform Economic Evaluations of Projects.pdfCaricato dasameh

- Syllabus ECE IMECaricato damadhi
- Baxter_Rennie_Financial_Calculus_1996.pdfCaricato daPalanisamy Balasubramani
- R06 the Time Value of Money Q BankCaricato daTeddy Jain
- chap02Caricato daamatulmateennoor
- Financial CalculatorCaricato daSusanta Kumar Dash
- Introduction to Financial PlanningCaricato daJayachandra Reddy Annavaram
- Fcf Age Chap05smCaricato daKinglam Tse
- FM AssignmentCaricato dapreethi g krishnan
- hcgccgfc sawaalCaricato daBhanu Sharma
- Chapter 7 the Time Value of MoneyCaricato da9986212378
- mgt881Caricato daKunal Kinsu
- ch.3 Capital budgeting.pptCaricato daj787
- Finance FundaCaricato daSathish Kumar
- DK5739_CH6Caricato daÖzer Ökten
- Time Value of Money 106Caricato daKev Ster
- CFP Introduction to Financial Planning Study Notes SampleCaricato daMeenakshi
- chapter 4Caricato dachiny
- The Time Value of Money.pdfCaricato daIldikó Bauer
- Time Value of MoneyCaricato daMary Ann Mariano
- Case Studies Time Value of MoneyCaricato daSyed Sohail Shah
- TVM-Formulas & Practice Qns(With Soln)Caricato davivek
- Financial Planning GodrejCaricato dariteshnaik
- CH05TBV7Caricato daVanessa Huynh
- Chapter 2Caricato daAnwer Al Somaily
- Chapter 4.pdfCaricato daYasin Selçuk
- Meaning of InvestmentCaricato daAbhishek Mishra
- Finance Test bank chapter 4Caricato daHassaan Shaikh
- Module ACaricato daNila
- Capital Investment Decisions and the Time Value of Money.pdfCaricato daKelvin Tey Kai Wen
- UNIT IICaricato daAnonymous DQGLUZxH

## Molto più che documenti.

Scopri tutto ciò che Scribd ha da offrire, inclusi libri e audiolibri dei maggiori editori.

Annulla in qualsiasi momento.