Sei sulla pagina 1di 4

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Scoala cu clasele I-VIII ,,Grigore Moisil” Navodari


Clasa: a VI-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Educaţie muzicală
Unitatea de învăţare:Elemente de limbaj muzical
Tema: Alteratiile – diezul si becarul
Tipul lecţiei: Mixt
Profesor: Dumitrascu Silviu
Competenţe:
Comptenţe generale:
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi
muzicale
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii musicale şi artistice
Competenţe specifice:
1.1. interpretarea vocală, individuală sau în grup, a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-
polifonice simple, respectând indicaţiile de interpretare şi gestică dirijorală;
2.1. audirea cu atenţie a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate;
3.2. identificarea în lucrările interpretate sau audiate a elementelor de limbaj muzical.
4.1.interpretarea cu sensibilitate şi expresivitate cântecele învăţate.
Competenţe operaţionale:
C.1. – respectarea poziţiei corecte de cânt, în vederea realizării unei respiraţii costo-diafragmatice şi a unei emisii
corespunzătoare;
C.2. – interpretarea cântecului „Santa Lucia” , în variantele: cu toată clasa, pe grupe şi individual
C.3. – recunoasterea în cântec a alteraţiilor învăţate
C.4. –– audierea conştienta lucrările muzicale propuse
C.5. – exprimarea emoţiilor, trăirilor trezite în urma audierii
Strategii didactice:
Metode: M1 – demonstraţia Mijloace: m1 – manualul
M2 – exerciţiul m2 – cântecul „Santa Lucia”
M3 – explicaţia m3 – audiţie Fur elise ,L.van Beethoven casetofon, C.D.
M4 – conversaţia m4 - instrument (pian)

Forme de organizare a activităţii:


- frontal;
- individual;
- pe grupe (echipe, pentru autoevaluare).
Modalităţi de evaluare:
- probe cu răspunsuri orale:
- probe practice;
Momentele Competenţe Elemente de conţinut Strategii didactice
lecţiei operaţionale Metode Mijloace

1. Activitate C1 A. Moment organizatoric:


introductivă - se face prezenţa;
- se pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei;
- verificare temei (dacă este cazul);
- se reaminteşte poziţia corectă de cânt;
B. Exerciţii de cultură vocală
a) exerciţii de respiraţie:
- se va realiza cu inspiraţie amplă şi cu expiraţie lungă
dozată pe sunetul „s”; M2
- se explică, se demonstrează şi se execută cu toată
clasa;
b) exerciţii de intonaţie:
- reprezentarea pe tablă a unor desfăşurări melodice;
- se urmăreşte intonarea fără apogiaturi a sunetelor şi
susţinerea lor;
2.Reactualizare C1 A. Reactualizarea cântecului
- se dă tonul , se tactează o măsură pregătitoare; M1 m1
- se execută cu toată clasa pe cuvinte, pe grupe şi
individual; m5
- se fac aprecieri;
B. Reactualizarea cunoştinţelor teoretice
C3 - se va realiza prin întrebări tematice; M4

3. Dirijarea C2 A. Predarea noţiunilor teoretice M1


învăţării - se va scrie pe tablă semnul grafic pentru diez şi pentru
becar m1
- li se cere elevilor să le analizeze şi să spună cum M3
C3 diferă una faţă de cealaltă;
- se scrie titlul pe tablă şi se dă definiţia;
M2

C4
M4

C5 m2

- se aminteşte existenţa celor 7 diezi şi ordinea în care


ei apar, respectiv: fa, do, sol, re, la, mi, si
m4
- se precizează copiilor că, după locul unde apar
alteraţiile pot fi de două feluri: accidentale şi
m5
constitutive
- exerciţii de citire melodică
- exerciţii pentru intuirea auditiva a sunetelor alterate în
raport cu notele învecinate;
- exerciţii pentru descoperirea sunetelor alterate în
exemple muzicale cântate de profesor
Profesorul va explica elevilor cum recunoaştem o
tonalitate dupa armura(alteraţiile ce se află la cheie)
** valabil doar pentru gamele Majore(cele minore se
afla cu ajutorul gamelor relative)
Pentru a afla tonalitatea unui cântec ce are diezi la
cheie: de la ultimul diez de la cheie urcăm un semiton
şi alfăm tonica gamei
B. Predarea cântecului nou:
- se va analiza solfegiul (măsură, durate, înălţimi);
- se citeşte ritmic cu denumirea notelor;
- se cere elevilor să recunoască formulele ritmice cu
valoarea de notă şisprezecimea în cântecul nou;
- se solfegiază cu toată clasa, pe fragmente şi integral;
- se interpretează cu cuvinte cu toată clasa, pe grupe şi
individual;
Audiţie C4 - anunţarea titlului piesei ce va fi audiată, precum şi a M3 m3
muzicală compozitorului;
- prezentarea pe scurt a formei şi a genului din care
face parte lucrarea audiată;
- audierea lucrării (fragmentului);
- discuţii cu elevii în legătură cu materialul audiat; M4
C5

4. Evaluarea - aprecieri generale asupra lecţiei;


- se remarcă atenţia şi participarea la lecţie, implicarea
afectivă, interpretarea corectă şi expresivă.

Potrebbero piacerti anche