Sei sulla pagina 1di 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 2

MINGGU 10 HARI Selasa

TARIKH MASA 9.10 – 10.10 Pagi


KELAS 2 CEMERLANG KEHADIRAN / 27
BIDANG NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK 4.0 WANG

STANDARD KANDUNGAN 4.7 Penyelesaian masalah.


STANDARD 4.7.1 Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan situasi harian.
PEMBELAJARAN
ASPIRASI MURID Kemeahiran Berfikir
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan situasi harian.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyelesaikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 masalah harian yang
melibatkan situasi harian dengan betul.
AKTIVITI PEMULA/SET 1. Murid diterangkan mengenai dibimbing menyelesaikan masalah dengan
INDUKSI melukis rajah.
2. Murid diterapkan nilai murni untuk menambah wang.
3. Murid digalakkan menyemak jawapan dengan cara mudah.
AKTIVITI UTAMA ROUND ROBIN
(Buku Teks MS 34-35) 1. Murid melakukan simulasi menggunakan wang mainan untuk
menyelesaikan masalah dengan melibatkan wang.
2. Murid dilatih menggarisi maklumat penting dan menulis ayat matematik
berpandukan masalah yang diberikan.
3. Murid dibahagikan dalam kumpulan berempat dan memberikan respons
tentang sesuatu perkara cara menambah wang secara lisan dan round
robin.
4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
1. Murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Alir STRATEGI Round Robin TAHAP -
PAK21
PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Penyelesaian Masalah

Pendekatan Tematik Sains, Teknologi dan Inovasi

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK -


Bahasa
Nilai Murni – Kerjasama
BBM Buku teks, Kertas manila , Pen Marker

PENTAKSIRAN Kuiz

REFLEKSI PdPc tidak dapat dijalankan sebab Cuti Sakit


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 2
Minggu: 10 Tarikh: 22.9.2020 Hari: Selasa
Kelas: 2 Cemerlang Masa: 10.30 - 11.30 Pagi Kehadiran: /27
Tema: Sains Bahan Tajuk: Campuran
Standard Kandungan 8.1 Campuran
Standard Pembelajaran 8.1.4 Merumuskan cara bahan boleh dilarutkan dengan lebih cepat dengan menjalankan penyiasatan
Aspirasi Murid Kemahiran Berfikir
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Merumuskan cara bahan boleh dilarutkan dengan lebih cepat dengan menjalankan penyiasatan
2. Menjelaskan pemerhatian tentang campuran melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
Kriteria Kejayaan Murid berjaya dapat;
(Penilaian) 1. merumuskan cara untuk melarutkan bahan dengan lebih cepat secara lisan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
1. Guru menunjukkan beberapa bahan kepada murid dan meminta
mereka menyediakan minuman Milo tersebut.
Aktiviti Pemulaan 2. Guru memperkenalkan topik pada hari iaitu cara yang
menyebabkan bahan larut dengan lebih cepat.

Gallery Walk
Jenis Aktiviti : Penyiasatan Bilangan murid yang mencapai kemahiran
1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. yang ditetapkan adalah: /27
2. Setiap kumpulan disediakan dengan beberapa bahan dan juga tiga
bikar air. Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
3. Setiap kumpulan perlu membuat penyiasatan sama-ada saiz bahan telah ditetapkan akan diberi bimbingan
akan menganggu kelarutan bahan dalam air. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
4. Murid menjalankan aktiviti Saya Uji 3: Menyiasat Kelarutan Gula guru.
Aktiviti Utama Kiub, Gula Pasir dan Gula Halus secara berkumpulan dengan
Saya Uji 3: Menyiasat bimbingan guru. Tindakan Susulan
Kelarutan Gula Kiub, Gula 5. Data direkodkan di dalam lembaran yang diberikan. Pemulihan: __________ murid
Pasir dan Gula Halus 6. Murid menampal hasil kerja di dinding untuk dilihat oleh kumpulan Pengukuhan: __________ murid
(Buku Teks: 98 & 99) lain. Pengayaan: __________ murid
7. Murid dari kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil
kerja kumpulan yang lain pada sticker note dan menampal pada
hasil kerja tersebut secara gallery walk.. *PdPc tidak dapat dijalankan sebab
8. Guru membuat perbincangan dengan murid berkenaan hasil Cuti Sakit
pemerhatian mereka.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti:
60)

Aktiviti Penutup 1. Murid membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan ruang Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal pemboleh Membuat
Mengeksperimen
dan masa data operasi ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Potrebbero piacerti anche