Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
analysis of joints
4.10 m 3.30 m
F2 = 34.79 kN ∑ Fx=0
1.5 m 34.79 kN = 4x
x 2x x x=8.70 kN; 2x = 17.40 kN
FRAME A: JOINT 1
JOINT 1
Mg = 13.05 kN.m
Mc = 8.70(1.50) = 13.95 kN∙m
Gs = 6.36 kN
Mg = Mc = 13.95 kN∙m
Gs = 13.05 / 2.05 = 6.80 kN
Mc = 13.05 kN.m Ca = Gs = 6.80 kN
Cs = 8.70 kN
Ca = 6.36 kN
JOINT 2
FRAME A: JOINT 2
Mg = 13.05 kN.m Mg = 13.05 kN.m Mc = 17.40(1.50) = 26.09 kN∙m
Gs = 7.91 kN
Mg = 26.09 – 13.05 = 13.05 kN∙m
Gs = 13.05 / 1.65 = 6.36 kN
Gs = 6.36 kN
Mc = 26.09 kN.m Ca = 7.91 – 6.36 = 1.54 kN
Cs = 17.40 kN
Ca = 1.54 kN
Cs = 8.70 kN
Caresidential
Proposed two-storey = 7.91 kN building
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
F2 =34.79 kN
∑ Fx=0
72.26 kN = 4x
3m
x=18.07 kN;
F1 =37.47 kN 2x = 36.13 kN
1.5
m x 2x x
FRAME A: JOINT 4
Ca = 6.36 kN
Cs = 18.07 kN
Ca = 25.95 kN
FRAME A: JOINT 5
Ca = 1.54 kN
Mc = 26.09 kN.m
Mg = 40.14 kN.m JOINT 5
Mg = 40.14 kN.m
Mc = 36.13(1.50) = 54.20 kN∙m
Mg = 54.20 + 26.09 – 40.14 = 40.14 kN∙m
Gs = 19.58 kN Gs = 24.33 kN Gs = 40.14 / 1.65 = 24.33 kN
Mc = 54.20 kN.m Ca = 24.33 + 1.54 – 19.58 = 6.29 kN
Cs = 36.13 kN
Ca = 6.29 kN
FRAME A: JOINT 6
Ca = 7.91 kN JOINT 6
Mc = 18.07(1.50) = 27.10 kN∙m
Mc = 13.05 kN.m Mg = 27.10 + 13.05 = 40.14 kN∙m
Mg = 40.14 kN.m
Gs = 40.14 / 1.65 = 24.33 kN
Ca = 7.91 + 24.33 = 32.24 kN
Gs = 24.33 kN Mc = 27.10 kN.m
Cs = 18.07 kN
Ca = 32.24 kN
Cs = 18.07 kN JOINT 7
Ca = 25.95kN
Mc = 18.07(1.8) = 32.52 kN∙m
Mc = 32.52 kN.m
FRAME A: JOINT 8
Cs = 36.13 kN JOINT 8
Ca = 6.29 kN
Mc = 36.13(1.8) = 65.03 kN∙m
Mc = 65.03 kN.m
FRAME A: JOINT 9
Cs = 18.07 kN
Ca = 32.24 kN JOINT 9
Mc = 18.07(1.8) = 32.52 kN∙m
Mc = 32.52 kN.m
FRAME B
F2 = 40.59 kN
3
m
F1 = 43.71 kN
3
m
4.10
FRAME B: FBD 2nd LEVEL
3.30 2.20
m m m
4.10 m 3.30 m
∑ Fx=0
40.59 kN = 4x
F2 = 40.59 kN
x=10.15 kN;
1.5 2x = 20.30 kN
m x 2 x
x
FRAME B: JOINT 1
JOINT 1
Mg = 15.22 kN.m
Mc = 10.15(1.50) = 15.22 kN∙m
Gs = 7.43 kN
Mg = Mc = 15.22 kN∙m
Gs = 15.22 / 2.05 = 7.43 kN
Mc = 15.22 kN.m Ca = Gs = 7.43 kN
Cs = 10.15 kN
Ca = 7.43 kN
FRAME B: JOINT 2
Mg = 15.22 kN.m Mg = 15.22 kN.m JOINT 2
Gs = 9.23 kN
Mc = 20.30(1.50) = 30.44 kN∙m
Gs = 7.43 kN Mg = 30.44 – 15.22 = 15.22 kN∙m
Mc = 30.44 kN.m
Gs = 15.22 / 1.65 = 9.23 kN
Cs = 20.30 kN Ca = 9.23 – 7.43 = 1.80 kN
Ca = 1.80 kN
FRAME B: JOINT 3
JOINT 3
Mg = 15.22 kN.m
Mc = 10.15(1.50) = 15.22 kN∙m
Mg = Mc = 15.22 kN∙m
Gs = 9.23 kN Gs = 15.22 / 1.65 = 9.23 kN
Mc = 15.22 kN.m
Ca = Gs = 9.23 kN
Cs = 10.15
1st LEVEL
kN
FRAME B:CaFBD
= 9.23 kN
F2 = 40.59 kN
F1 =43.71 kN
1.5
earthquake COMPUTATION m x 2x 2x x
analysis of joints
∑ Fx=0
84.30 kN = 6x
FRAME B: JOINT 4 x= 14.05 kN;
2x = 28.10 kN
Ca = 7.43 kN
Cs = 14.05 kN
Ca = 25.13 kN
FRAME B: JOINT 5
Ca = 1.80 kN
Mc = 30.44 kN.m
JOINT 5
Mg = 36.30 kN.m Mc = 28.10(1.50) = 42.15 kN∙m
Mg = 36.30 kN.m
Mg = 42.15 + 30.44 – 36.30 = 36.30 kN∙m
Gs = 36.30 / 1.65 = 22.00 kN
Gs = 17.71 kN Gs = 22.00 kN Ca = 22.00 + 1.80 – 17.71 = 6.09 kN
Mc = 42.15 kN.m
Cs = 28.10 kN
Ca = 6.09 kN
FRAME B: JOINT 6
Ca = 9.23 kN
Mc =15.22 kN.m JOINT 6
Mg = 36.30 kN.m
Mg = 21.08 kN.m
Mc = 28.10(1.50) = 42.15 kN∙m
Mg = 42.15 + 15.22 – 36.30 = 21.08 kN∙m
Gs = 21.08 / 1.1 = 19.16 kN
Gs =22.00 kN Gs = 19.16 kN Ca = 19.16 + 9.23 – 22.00 = 6.39 kN
Mc = 42.15 kN.m
Mc = 21.08 kN.m
Proposed two-storey residential building Gs =19.16 kN
Cs = 14.05 kN
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
JOINT 7
Mc = 14.05(1.50) = 21.08 kN∙m
Mg = Mc = 21.08 kN∙m
Gs = 21.08 / 1.1 = 19.16 kN
Ca = Gs = 19.16 kN
JOINT 8
Mc = 14.05(1.8) = 25.29 kN∙m
3 kN
9 kN.m
JOINT 9
Mc = 28.10(1.8) = 50.85 kN∙m
= 6.09 kN
= 50.85 kN.m
JOINT 10
= 50.85 kN.m
FRAME B: JOINT 11
Cs = 14.05 kN JOINT 11
Ca = 19.16 kN
Mc = 14.05(1.8) = 25.29 kN∙m
FRAME C
F2 = 28.99 kN
3m
F1 = 31.22 kN
3m
4.10 m 5.50 m
F2 = 28.99 kN
1.5 m
x x
∑ Fx=0
28.99 kN = 2x
FRAME C: JOINT 1 x=14.50 kN
F2 = 28.99 kN
3m
F1 = 31.22 kN
1.5 m
x 2x x
∑ Fx=0
84.30 kN = 6x
FRAME C: JOINT 3 x= 14.05 kN;
2x = 28.10 kN
Ca = 10.61 kN
Mc = 21.74 kN.m
Mg = 44.32 kN.m
JOINT 3
Mc = 15.05(1.50) = 22.58 kN∙m
Mc = 22.58 kN.m Gs =21.62 kN Mg = 22.58 + 21.74 = 44.32 kN∙m
Gs = 44.32 / 2.05 = 21.62 kN
Cs = 15.05 kN Ca = 10.61 + 21.62 = 32.23 kN
Ca = 32.23 kN
FRAME C: JOINT 4
Ca = 10.61 kN
Mc = 21.74 kN.m
Mg = 44.32 kN.m JOINT 4
Mg = 22.58 kN.m
Mc = 30.11(1.50) = 45.16 kN∙m
Mg = 45.16 + 21.74 – 44.32 = 22.58 kN∙m
Gs = 21.62 kN Gs = 8.21 kN
Gs = 22.58 / 2.75 = 8.21 kN
Mc = 45.16 kN.m
Ca = 10.61 + 8.21 – 21.62 = 2.80 kN
Cs = 30.11 kN
Ca = 2.80 kN
Cs = 15.05 kN
Ca = 8.21 kN
FRAME C: JOINT 6
JOINT 6
Mc = 15.05(1.8) = 27.09 kN∙m
Cs = 15.05 kN
Ca = 32.23 kN
Mc = 27.09 kN.m
Mc = 54.19 kN.m
FRAME C: JOINT 8
JOINT 8
Cs = 15.05 kN Mc = 15.05(1.8) = 27.09 kN∙m
Ca = 8.21 kN
Mc = 27.09 kN.m
FRAME D
Proposed two-storey residential building
F2 =57.98 kN
3m
F1 = 62.45 kN
3m
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
∑ Fx=0
57.98 kN = 8x
x= 7.25 kN;
FRAME D: JOINT 1 2x = 14.50 kN
JOINT 1
Mg = 10.87 kN.m
Mc = 7.25(1.50) = 10.87 kN∙m
Gs = 7.25 kN Mg = Mc = 10.87 kN∙m
Gs = 10.87 / 1.50 = 7.25 kN
Mc = 10.87 kN.m Ca = Gs = 7.25 Kn
Cs = 7.25 kN
Ca = 7.25 kN
JOINT 2
.m
N.m
Gs = 8.36 kN
JOINT 3
Mc = 14.50(1.50) = 21.74 kN∙m
m
Mg = 21.74 – 10.87 = 10.87 kN∙m
4.50 kN Gs = 10.87 / 1.30 = 8.36 kN
Ca = 8.36 – 7.25 = 1.12 Kn
Gs = 8.36 kN
Mc = 21.74 kN.m
Cs = 14.50 kN
Ca = 1.52 kN
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
JOINT 5
Mc = 7.25(1.50) = 10.87 kN∙m
Mg = Mc = 10.87 kN∙m
Gs = 10.87 / 1.10 = 9.88 kN
7 kN.m Ca = Gs = 9.88 kN
Cs = 7.25 kN
JOINT 6
Mc = 15.05(1.50) = 22.58 kN∙m
Mg = 22.58 + 10.87 = 33.45 kN∙m
Gs = 33.45 / 1.5 = 22.30 kN
Ca = 7.25 + 22.30 = 29.55 kN
Gs =22.30 kN
4 kN.m
3.45 kN.m
JOINT 7
Mc = 30.11(1.50) = 45.16 kN∙m
Gs = 22.30 kN Mg = 45.16 + 21.74 – 33.45 = 33.45 kN∙m
kN.m Gs = 33.45 / 1.5 = 22.30 kN
Ca = 22.30 – 22.30 = 0
= 30.11 kN
JOINT 9
kN.m
Mc = 30.11(1.50) = 45.16 kN∙m
Mg = 45.16 + 21.74 – 33.45 = 33.45 kN∙m
.45 kN.m
Gs = 33.45 / 1.1 = 30.41 kN
Ca = 30.41 + 1.52 -25.73 = 6.20 kN
Gs = 30.41 kN
N.m
= 30.11 kN
FRAME D: JOINT 10
Ca = 9.88 kN
JOINT 10
Mc = 10.87 kN.m Mc = 15.05(1.50) = 22.58 kN∙m
Mg = 33.45 kN.m Mg = 22.58 + 10.87 = 33.45 kN∙m
Gs = 33.45 / 1.1 = 30.41 kN
Mc = 22.58 kN.m
Ca = 30.41 - 9.88 = 20.53 kN
Gs = 30.41 kN
Cs = 15.05 kN
Ca = 20.53 kN
FRAME D: JOINT 11
JOINT 11
Cs = 15.05 kN Mc = 15.05(1.8) = 27.10 kN∙m
Ca = 29.55 kN
Mc = 27.10 kN.m
Proposed Cs
two-storey residential building
= 30.11 kN
Mc = 54.19 kN.m
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
FRAME D: JOINT 13
Ca = 4.55 kN Cs = 30.11 kN
JOINT 13
Mc = 30.11(1.8) = 54.19 kN∙m
Mc = 54.19 kN.m
FRAME D: JOINT 14
Ca = 6.20 kN
Cs = 30.11 kN
JOINT 14
Mc = 30.11(1.8) = 54.19 kN∙m
Mc = 54.19 kN.m
FRAME D: JOINT 15
JOINT 15
Cs = 15.05 kN
Ca = 20.53 kN Mc = 15.05(1.8) = 27.10 kN∙m
Mc = 27.10 kN.m
FRAME E
F2 = 34.79 kN
3m
F1 = 37.47 kN
3m
3.00 m 2.60 m
FRAME E: FBD 2ND
LEVEL
3.00 m 2.60 m
F2 = 34.79 kN
1.5
m x 2x x
Gs = 10.04 kN
JOINT 2
Gs = 8.70 kN Mc = 17.40(1.50) = 26.09 kN∙m
Mc = 26.09 kN.m
FRAME E: JOINT 3
Mg = 13.05 kN.m
JOINT 3
Mc = 8.70(1.50) = 13.05 kN∙m
Mg = Mc = 13.05 kN∙m
Gs = 10.04 kN
Mc = 13.05 kN.m Gs = 13.05 / 1.3 = 10.04 kN
Cs = 8.70 kN Ca = Gs = 10.04 kN
Ca = 10.04 kN
3.00 2.60
m m
F2 = 34.79 kN
3
m
F1 = 37.47 kN
1.5
m x 2x x
∑ Fx=0
72.26 kN = 4x
FRAME E: JOINT 4 x=18.07 kN; 2x = 36.13 kN
Ca = 8.70 kN
Cs = 18.07 kN
Ca = 35.46 kN
FRAME E: JOINT 5
JOINT 5
Ca = 1.34 kN
Mc = 26.09 kN.m
Mc = 36.13(1.50) = 54.20 kN∙m
Mg = 40.14 kN.m
Mg = 40.14 kN.m
Proposed two-storey residential building
Gs = 26.76 kN Gs = 30.88 kN
Cs = 36.13 kN
Ca = 5.46 kN
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
FRAME E: JOINT 6
Ca = 8.70 kN JOINT 6
Mc = 18.07(1.50) = 27.10 kN∙m
Mc = 13.05 kN.m Mg = 27.10 + 13.05 = 40.14 kN∙m
Mg = 40.14 kN.m Gs = 40.14 / 1.3 = 30.88 kN
Ca = 8.70 + 30.88 = 40.92 kN
Cs = 18.07 kN
Ca = 40.92 kN
FRAME E: JOINT 7
Cs = 18.07 kN
JOINT 7
Ca = 35.46 kN
Mc = 18.07(1.8) = 32.52 kN∙m
Mc = 32.52 kN.m
JOINT 8
6 kN Mc = 36.13(1.8) = 65.03 kN∙m
03 kN.m
FRAME E: JOINT 9
Cs = 18.07 kN
Ca = 40.92 kN
JOINT 9
Mc = 18.07(1.8) = 32.52 kN∙m
Mc = 32.52 kN.m
Proposed two-storey residential building
earthquake COMPUTATION
analysis of joints
FRAME F
F1 = 12.49 kN
3m
3.00 m
3.00 m
F1 = 12.49 kN
1.5 m
x x
∑ Fx=0
12.49 kN = 2x
x= 6.25 kN
FRAME F: JOINT 1
JOINT 1
Mg = 9.37 kN.m
Mc = 6.25(1.50) = 9.37 kN∙m
Gs = 6.25 kN Mg = Mc = 9.37 kN∙m
Gs = 9.37 / 1.5 = 6.25 kN
Mc = 9.37 kN.m Ca = Gs = 6.25 Kn
Cs = 6.25 kN
Ca = 6.25 kN
JOINT 2
Mc = 6.25(1.50) = 9.37 kN∙m
Mg = Mc = 9.37 kN∙m
9.37 kN.m Gs = 9.37 / 1.5 = 6.25 kN
Ca = Gs = 6.25 kN
= 6.25 kN
FRAME F: JOINT 3
Cs = 6.25 kN
JOINT 3
Ca = 6.25 kN Mc = 6.25(1.8) = 11.24 kN∙m
Mc = 11.24 kN.m
JOINT 4
5 kN Mc = 6.25(1.8) = 11.24 kN∙m
24 kN.m
Frame B
Girder and column shear diagram Column axial load
diagram
Frame C
Girder and column shear diagram Column axial load
diagram
Frame D
Girder and column shear diagram Column axial load
diagram
Frame E
Girder and column shear diagram Column axial load
diagram
Frame F
Girder and column shear diagram Column axial load
diagram