Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
s
(1 - 5) : its steps indicate that the given problem
C is of the type of shifting. Also, the given
P sample indicates that it is three-type
S
shifting.
pu
There three changes are repeated in
Q B successive steps. If all the elements of
the input are denoted by a different letter
R from left to right, the successive steps
U
according to the above change become
J
as follows:
the month under consideration is Friday. (D) (E) (F) (A) (B) (C)
And thus we get : Input : (A) (B) (C) (D) (E) (F)
55 38 37 9 16 62
Date Ist 8th 15th 22nd 29th 31st 13. (5) First time input gets repeated in Step VI.
Day Fri Fri Fri Fri Fri Sun Next time it would be repeated in step
XII.
Hence, the total number of days in the 14. (2) Step V: 22 33 44 39 29 19
month = 29. (C) (B) (A) (F) (E) (D)
From II: With the information of the last Step VII: (E) (F) (C) (D) (A) (B)
day of the month and the first day of the 29 39 22 19 44 33
month (as mentioned in question part), 15. (5) After changing the series becomes as
we can find out the number of days in follows.
the month by the same method as EFGHABCDMNOPIJKLUVWX
discussed above, i.e, 31 days. QRSTZY
9. (3) Now, the required element is (19-7 =)
10. (4) It is not mentioned that Nidhi is towards 12th element from right.
left of Ranjan or right of Ranjan.
s
Needles
× Tuesday A Football
Hooks Switches
Books Wednesday G Cricket
Conclusions : Thursday B Kho-Kho
pu
I. – II. – Friday F Hockey
III. IV. –
Saturday C Tennis
17. (3) Statement :
Sunday E Squash
Jars
21. (4) 22. (1) 23. (5)
i ns s
Tr a um Trams
24. (4) 25. (1)
Dr
(26-30) :
economy and wealth balance gh mk ru st
Conclusions : wealth of nations depleting tl zm ak gh
I.
II. –
III. –
IV. –
either I or III follows
26. (2)
29. (3)
27. (3)
30. (1)
28. (1)
dj ru zm pn
br ht dj st
× ner s
W in conclusion II (T K) is neccessarily
Only III follows true.
32. (1) Here,
Conclusions :
D < L.....(i); L V....(ii); V W .... (iii)
I. × II. ×
Combining (i) and (ii), we get
III. IV. –
20. (5) Statement : V L > D.....(iv)
Now, from (iv) we get
ks × D < V. Hence,
r ic Sticks Books es
B lob conclusion I (D < V) is true.
G
Again, from (iii) and (iv), we can't relate
Conclusions :
D and W.
I. –
either I or II follows Therefore, conclusion II (D W) is not
II. – necessarily true.
III. ×
IV. ×
s
Now, from (iv) we get G F and K < M, Number of students appeared in School
Hence, neither conclusion I (G > F) nor Y = 120
conclusion II (K M) is true. Number of students qualified in School
34. (4) Here, Y
pu
= 70 + 50% of 70 = 70 + 35 = 105
M T.....(i); T > H....(ii); F H .... (iii)
Required percentage
Combining all, we get
105 100
M T > H F .....(iv) = = 87.5%
Now, from (iv) we get, T > H. 120
T) nor 43. (4) Required number of items
Hence, neither conclusion I (H
conclusion II (H > T) is true. 3000 1000 4000
35. (2) Here, = = = 200
60 40 20
V F...(i); F > J...(ii); J = D...(iii)
44. (1) Let the speed of train C be x kmph.
Combining all, we get
V F > J = D...(iv)
600 5x
=
18
MATHS
Ca
Distance covered = 100 + 200 = 300m
623898 99
36. (2) ? = = 1029.43 1030 300
60000 = 120
600 5x
4 3 6 5
37. (3) ? = × 18
3 7 7 9
4 3 7 9 18 120 600 5x
=× × × = 300 =
5 7 6 5 25 18
38. (1) (399.98)2 = ? 10 × 9 = 2 (600 – 5x)
? (400)2 = 160000 90 = 1200 – 10x
1 10x = 1200 – 90
39. (3) 624.9995 + (4.9989)2 = ? ÷ 1110
4.9900865
1 x= = 111
10
KD
625 + (5)2 ? 5
Hence, the speed of train C is 111
25 + 25 = ? × 5 kmph.
50 45. (2) (1) If one green ball in a box, then
? = = 10 number of ways = 6
5
(2) If two green balls in a box, then
40. (3) 989.001 + 1.00982 × 76.792 = ? number of ways = 5
? 989 + 1 × 77 (3) If three green balls in a box, then
= 989 + 77= 1066 1065 the number of ways = 4
(4) If four green balls in a box, then
41. (1) Amount remaining after number of ways = 3
7.5 (5) If five green balls in a box, then
1 year = 4000 1 – 1500 = ` 2800 number of ways = 2
100
7.5 (6) If six green balls in a box, then
2 years = 2800 1 – 1500 = ` 1510 number of ways = 1
100
Total number of ways
7.5 = 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 21
3 years =1510 1 – 1500 = ` 123.25
100
Ph: 09555108888, 09555208888 3
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
46. (1) Total IR rays received in 1 minute 51. (4) The pattern of the number series is :
10 325 – 1 × 11 = 314
= 3600 × = 360 units 314 – 2 × 11 = 292
100
Time taken to receive 8750 units of IR 292 – 3 × 11 = 259
s
259 – 4 × 11 = 215
8750 215 – 5 × 11 = 160
= minutes = 24.3 minutes
360 52. (2) The pattern of the number series is :
47. (3) Amount of UV rays in 5 minutes 45 × 1 + 1 = 46
pu
18 46 × 1.5 + 1 = 70
= 3600 × × 5 = 3240 units
100 70 × 2 + 1 = 141
Amount of IR rays received in 2 minutes 141 × 2.5 + 1
= 352.5 + 1 = 353.5
10
= 3600 × × 2 = 720 units 53. (3) The pattern of the number series is :
100
620 + 1 × 12 = 632
Amount of UV rays in 5 minutes of sun
632 – 2 × 12 = 608
æ3240 ö 608 + 3 × 12 = 644
rays is çè ÷ = 4.5 times the amount
720 ø 644 – 4 × 12 = 596
disappears = 100%
m
of IR rays received in 2 minutes.
48. (2) The amount of Gamma rays received
when the ozone layer cover completely
s
1 (4x + 1) (5x + 1) = 0
Gain % = × 100 = 20%
5 1 1
x=– or –
100 4 5
CP = × 3000 = ` 2500
pu
120 II. 30y2 + 11y + 1 = 0
Gain = ` (3000 – 2500) = ` 500 30y2 + 6y + 5y + 1 = 0
From statement II, we can also find the
6y (5y + 1) + 1 (5y + 1) = 0
answer.
61. (2) I. 4x2 – 32x + 63 = 0 (5y + 1) (6y + 1) = 0
4x2 – 14x – 18x + 63 = 0
1 1
2x (2x – 7) – 9 (2x – 7) = 0 y= – or –
5 6
(2x – 7) (2x – 9) = 0
Clearly, x y
7 9
x=
2
or
2
II. 2y2 – 11y + 15 = 0
2y2 – 6y – 5y + 15 = 0
2y (y – 3) – 5 (y – 3) = 0
m 65. (4) I. x2 + 17x + 72 = 0
x2 + 8x + 9x + 72 = 0
x (x + 8) + 9 (x + 8) = 0
(x + 9) (x + 8) = 0
(y – 3) (2y – 5) = 0 x = –9 or –8
5 II. y2 + 19y + 90 = 0
Ca
y = 3 or y2 + 10y + 9y + 90 = 0
2
Clearly, x > y y (y + 10) + 9 (y + 10) = 0
1
62. (2) I. x3 = 216 3
3
= 216 (y + 9) (y + 10) = 0
y = –9 or –10
x= 216 = 6
3
Clearly, x > y
II. 6y2 = 150 66. (1) In 2010, profit of Company M
150 = 4.5 crore
y2 = = 25
6 Profit of Company (P + N) = (4 + 3)
y = ±5 = 7 crore
Clearly, x > y
63. (1) I. 12x2 + 17x + 6 = 0 4.5
Reqd% =
KD
× 100 = 64.28%
12x2 + 9x + 8x + 6 = 0 7
3x (4x + 3) + 2 (4x + 3) = 0 67. (4) Expenditure of Company M in the year
2011 is 75 crore.
(4x + 3) (3x + 2) = 0
Profit of Company M in year 2011 is 4
3 2 crore.
x=– or –
4 3 Income of Company M in year 2011 is
II. 6y2 + 5y + 1 = 0 75 + 4 = 79 crore
6y2 + 2y + 3y + 1 = 0 Now, expenditure of Company P in the
2y (3y + 1) + 1 (3y + 1) = 0 year 2011 is 68 crore.
(3y + 1) (2y + 1) = 0 Profit of Company P in the year 2011 is
7 crore.
1 1
y = – or – Income of Company P in the year 2011
3 2
is (68 + 7) = 75 crore
Clearly, x < y
Reqd ratio = 79 : 75
s
75. (1) ‘‘Witness the remarkable turnaround
Income = (9 + 6) = 15 crore post 9/11, in the American stand on the
Profit of Company N in the year 2012 so-called ‘freedom struggle’ being waged
= 6.5 crores against India in Kashmir.’’
pu
76. (3) ‘‘A close bond with Israel must
æ 60 ö necessarily come at the expense of the
Expenditure = 6.5 çè1 + ÷
100 ø larger Muslim world.’’
77. (5) ‘‘Misguided reluctance on the part of
8 India's leadership to do bussiness with
= 6.5 × = 1.3 × 8 = 10.4 crore
5 the Zionist state.’’
Hence, Income = (6.5 + 10.4) = 16.9 crore (91-95) : BCFDAE
Again, Profit of Company P in the year 91. (3) 92. (5) 93. (2)
2012 = 5 crore 94. (2) 95. (1)
96. (3) Replace ‘apart at’ by ‘apart from’.
= 9 crore
æm
Expenditure = 5 çè1 +
80 ö
÷=5×
100 ø
9
8
companies
1 45.9
Ca
= (15 + 16.9 + 14) = = 15.3 crore
3 3
69. (3) Profit of Company N in the year 2009
= 2 crore
Profit of Company N in the year 2012.
= 6.5 crore
Increase = (6.5 – 2) = 4.5 crore
4.5
% increase = × 100 = 225%
2
70. (5) Income of Company P in the year 2010
= 40 crore
Income of Company M in the year 2010
KD
æ 20 ö
= 40 çè1 + ÷ = 48 crore
100 ø
Now, profit of Company M in the year
2010 = 4.5 crore
Expenditure of Company M in the year
2010 = (48 – 4.5) crore = 43.5 cror
VOCABULARIES
s
Word Meaning in English Meaning in Hindi
Stand in good stead To be useful or helpful when needed dke esa vkuk] mi;ksxh gksuk
Notably Especially; in particular fo'ks"k :i ls
pu
Preclude Prevent from happening; make impossible. jksd nsuk
Strife Angry or bitter disagreement over fundamental issues. dyg
Endure Suffer (something painful or difficult) patiently. fVds jguk
Nihilist A person who believes in the belief that nothing has any v/ehZ] vuSfrd
value, especially that religious and moral principles have
no value
Reluctance Unwillingness or disinclination to do something. vfuPNk
Realpolitik
Naivete
Zionist
m
A system of politics or principles based on practical rather O;ogkfjd jktuhfr
than moral or ideological considerations.
Lack of experience, wisdom, or judgment.
A person who supports Zionism
eklwe] ukle>
;gwnh
Detrimental Tending to cause harm gkfudkjd
Discernible Able to be discerned; perceptible. izR;{k
Ca
Sponsoring Providing funds for (a project or activity or the person vk;kstu
carrying it out)
Accounted Considered or regarded in a specified way ftEesnkj
Accumulate Gather together or acquire an increasing number laxzg djuk
or quantity of.
Ascribes Attribute something to (a cause) dkj.k crkuk
Surpassing Incomparable or outstanding Js"B
Amalgamate Combine or unite to form one organization or structure. fefJr djuk
jpuk&i¼fr
KD
s
1. (3) 26. (2) 51. (4) 76. (3)
2. (2) 27. (4) 52. (2) 77. (5)
3. (1) 28. (1) 53. (3) 78. (5)
pu
4. (1) 29. (3) 54. (5) 79. (1)
5. (4) 30. (1) 55. (5) 80. (4)
6. (2) 31. (4) 56. (4) 81. (1)
7. (1) 32. (1) 57. (5) 82. (1)
8. (3) 33. (4) 58. (2) 83. (1)
9. (3) 34. (4) 59. (3) 84. (2)
10. (4)
11. (1)
12. (4)
m
35. (2)
36. (2)
37. (3)
60. (4)
61. (2)
62. (2)
85. (2)
86. (4)
87. (2)
13. (5) 38. (1) 63. (1) 88. (3)
14. (2) 39. (3) 64. (3) 89. (4)
Ca
15. (5) 40. (3) 65. (4) 90. (2)
Note:- If you face any problem regarding result or marks scored, please
contact 9313111777
Note:- If your opinion differs regarding any answer, please message the mock
test and question number to 8860330003