Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
s
(1 – 5) : F
1. (5) Given statement : H B
R>C>P= Q>T=S
Thus, R > Q is true.
pu
Again, P > S is true. G D
2. (2) Given statements :
B < N < T = M and M = T > N < K = L
We can’t compare L and M. Hence I (L < E A
M) is not true.
Again, B < T or T > B is true. C
13. (2) 14. (3) 15. (1)
3. (4) Given statements :
W>U=D=E>J=A<R 16. (4) 17. (5)
We can’t compare R and E and U > A. (18–22) :
Hence, neither I (R > E) nor II (U > A) is festival va ...(vi)
4.
true.
(1) Given statements :
P>Q=V>X<H<R=L>I
Thus, P > Q is true.
m
Again, we can’t compare Q and I.
Hence II (I < Q) is not true
it/is ki/ha
celebrate qa
with la
happiness pi
for/now ri/jo
...(vii)
...(viii)
...(ix)
...(x)
...(xi)
5. (5) Given statement :
Combining both statement, we get care mi ...(xii)
Ca
S>T=U<W<Z=M<L<K 18. (2) 19. (3) 20. (4)
Thus, K > T is true. 21. (1) 22. (5) pi
Again, U < M is true.
(6 –7) : 23. (3) D E S I R A B L E
25 m 30 m N 24. (4) Komal's rank from last = (16 + 10 =) 26th
V Q S
Komal's rank from beginning = (54 – 26
20 m 20 m 20 m W E
+1 =) 29th
U R T
25 m 30 m E (25–28) :
B
6. (3) SV = VQ + SQ = 25 + 30 = 55m
7. (2) Northeast D A
(8–12) :
KD
(Manager)
Vinod F E
Kanak Rita
(Engineer) (Specialist Officer)
C H
G
Family tree
G(+) D(–)
Amit Somya (Teacher) A(+) H(–) B(+) E(–)
(Doctor)
Prince
(Agent)
F(–) C(–)
8. (2) 9. (2) 10. (3)
25. (3) 26. (1) 27. (4)
11. (4) 12. (1)
28. (3) 29. (2) 30. (4)
31. (1)
s
take 38 49. (3) Required ratio = 1=2:3
Step I. 88 class 25 war 15 race 73 heap 58 15% of 3000
just take 38 3
Step II. 88 25 war 15 race 73 heap 58 just take 50. (1) Number of female employees for company
pu
38 class Y in different units: A = 60, B = 300, C =
Step III. 88 73 25 war 15 race heap 58 just take 150, D = 500, E = 330 and F = 240
38 class
Step IV. 88 73 25 war 15 race 58 just take 38 51. (3) Average population (in thousands) of both
class heap 45 44 48 45
Step V. 88 73 58 25 war 15 race just take 38 the towns in 1994 =
2
class heap
Step VI. 88 73 58 25 war 15 race take 38 class = 45 + 22 + 24 = 91 and that in 1998
heap just
Step VII. 88 73 58 38 25 war 15 race take class 50 47 50 47
= = 50 + 47 = 97
heap just 2
Step VIII. 88 73 58 38 25 war 15 take class heap
Step X.
Step XI.
just race
m
Step IX. 88 73 58 38 25 15 war take class heap
just race
88 73 58 38 25 15 war class heap just
race take
88 73 58 38 25 15 class heap just race
Required percentage increase =
= 6.59% 7%
52. (2) Required ratio
1
6
91
× 100
s
= 1175 825
87.5 Percentage increase = × 100
57. (2) Number of female employees is Physics 825
and Hindi department 350
1 3 = × 100 = 42.42%
825
pu
= 150× + 200 × =170
3 5 Hence, required year is 2011.
Number of female employees in 64. (1) Total number of students studying in
Computer and English department (IITs + NITs + Government Engineering
5 Colleges) in 2012
4
= 350 ×
+ 300 × = 325 10 15 30
7 12
= 200000 = 55 × 2000
Reqd. difference = 325 – 170 = 155 100 100 100
58. (4) Reqd. average = 110000
50
1 275 5 450 4 350 4 375 8 400 3 200 3 300 5
Average of the number of students
3 11 9 7 15 8 5 12 studying in (IITs + NITs + Government
8
110000
=
1170
8
= 146.25 146
375 7
15
59. (3) Reqd. % = 450 4 100
9
m Engineering Colleges) =
Students
= 200000 ×
st udying
45
100
= 90000
3
in
Engineering colleges in 2012
= 36666.7
Private
90000 36666.7
175 Reqd% = × 100
Ca
×100 = 87.5% 90000
8 = 59.25%
65. (3) Number of IITs and NITs in 2011
2 60
150 = 125 + 175 = 300
3 100 Number of IITs and NITs in 2012 = 175 +
60. (5) Required ratio = =1:1
3 50 250 = 425
200
5 100 425 300
61. (2) Total number of Engineering Colleges in Percentage increase = × l00
2009 = 225 + 150 + 100 + 50 = 525 300
Total number of Engineering Colleges in 150
2012 = 425 + 325 + 250 + 175 = 1175 Reqd% = × 100 = 41.66%
300
Increase = 1175 – 525 = 650 66. (4) Total number of students from City A
650 17
Percentage increase = × 100 = 39000 × = 6630
525 100
KD
s
Number of girls from City C
502
= 5850 – 2040 = 3810 = 643.589 crore
Total number of students from City D 1 0.22
20 643.867 647.584
pu
= 39000 × = 7800 Average net profit =
100 2
= 643.728 crore 644 crore
3810 100
Reqd % = = 48.84% 49% 77. (4) Total net sales of all the organisations
7800 = 7570 + 6186 + 7372 + 599 + 609 + 597
82.8 72 = 22933
69. (5) Difference = 12000 ×
360 Net sales of Dutch Bank = 7570
12000 10.8 7570
= = 360 Reqd % = × 100 = 33.009% 33%
360 22933
70. (3) Total number of students from City F
546
26 78. (5) Dutch Bank = 0.072
39000 ×
100
= 12000 ×
= 10140
32.4
360
m
Number of boys from City F
= 1080
Number of girls from City F
= 10140 – 1080 = 9060
CLSA
Morgan
623
502
6186
7372
7570
= 0.081
= 0.084
BA 597
G = 0.8 Net sale of Citi Bank =
A 1.24
BA = 0.8x = 481.45 crore
BB 482.95 481.45
GB = 1.3 Required average =
2
BB = 1.3x = 482.2 crore 482 crore
1.3x
Reqd % = × 100 = 162.5% ENGLISH LANGUAGE
0.8x
(151-155) : EADBF
BB 146. (5) 147. (1) 148. (4)
75. (1) C = 1.5 149. (2) 150. (3) 151. (5)
B
BB = 1.5 × 70 = 105, BA = 1.3 × 70 = 91 152. (1) entered
BB – BA = 105 – 91 = 14 153. (4) determined
and GA + GB = 70 + 70 = 140 154. (2) accomplish
155. (1) circumstances
VOCABULARIES
s
Sluggish Slow-moving or inactive. lqLr] vkylh
Resilience The ability of a substance or object to spring back into yphykiu
shape; elasticity.
pu
Lacklustre Lacking in vitality, force, or conviction; uninspired or ?kwfey] ean
uninspiring.
Bailout
Proactive
Exorbitant
m
A financial assistance to a failing business or economy
to save it from collapse.
lfØ;
vR;f/d
izpfyr
Ca
Prevailing Existing at a particular time; current
s
3. (4) 38. (2) 73. (5) 108. (5) 143. (1)
4. (1) 39. (1) 74. (4) 109. (3) 144. (5)
5. (5) 40. (5) 75. (1) 110. (3) 145 (3)
pu
6. (3) 41. (4) 76. (2) 111. (3) 146. (5)
7. (2) 42. (2) 77. (4) 112. (1) 147. (1)
8. (2) 43. (4) 78. (5) 113. (4) 148. (4)
9. (2) 44. (4) 79. (1) 114. (3) 149. (2)
10. (3) 45. (2) 80. (1) 115. (5) 150. (3)
11. (4) 46. (1) 81. (1) 116. (3) 151. (5)
12. (1) 47. (5) 82. (2) 117. (5) 152. (1)
13. (2) 48. (2) 83. (1) 118. (5) 153. (4)
14. (3) 49. (3) 84. (3) 119. (5) 154. (2)
15. (1) 50. (1) 85. (4) 120. (2) 155. (1)
16.
17.
18.
19.
20.
21.
(4)
(5)
(2)
(3)
(4)
(1)
m
51.
52.
53.
54.
55.
56.
(3)
(2)
(1)
(2)
(2)
(1)
86. (2)
87. (3)
88. (3)
89. (3)
90. (2)
91. (4)
121.
122.
123.
124.
125.
126.
(4)
(2)
(4)
(2)
(4)
(1)
22. (5) 57. (2) 92. (1) 127. (1)
58. (4)
Ca
23. (3) 93. (2) 128. (1)
24. (4) 59. (3) 94. (2) 129. (5)
25. (3) 60. (5) 95. (3) 130. (4)
26. (1) 61. (2) 96. (3) 131. (1)
27. (4) 62. (3) 97. (5) 132. (3)
28. (3) 63. (3) 98. (5) 133. (5)
29. (2) 64. (1) 99. (1) 134. (1)
30. (4) 65. (3) 100. (5) 135. (3)
31. (1) 66. (4) 101. (2) 136. (5)
32. (5) 67. (1) 102. (1) 137. (2)
33. (2) 68. (2) 103. (5) 138. (1)
34. (4) 69. (5) 104. (3) 139. (3)
35. (1) 70. (3) 105. (2) 140. (4)
KD
Note:- If you face any problem regarding result or marks scored, please
contact 9313111777
Note:- If your opinion differs regarding any answer, please message the mock
test and question number to 8860330003