Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
PLAN : QTR1
JOB NO. :1
DATE : 01/15/19
Building Version : 1.710
Standard Conventions:
Individual Footing
Design of FG1
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 553.65 kN
Working axial load on column,(Pw) = 369.10 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.91 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 406.01 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 609.02 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.81 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 3.06 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.21 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.60 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 406.01 / 200.00 = 2.030 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0022 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0083 m
= 0.008 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.502 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.352 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (406.01/200.00) x (1 + 6 x 0.0022/1.502 )
= 2.048 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (406.01/200.00) x (1 + 6 x 0.0083/1.352 )
= 2.105 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.550 m
Area provided ,(Ap) = 2.170 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 187.10 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.4369 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 6.0531 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 194.59 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 179.61 kN/m²
UpMaxw(194.64 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.080 x 0.470
= 0.508 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000397 m²
= 397 mm²
Required steel pt. 0.0007813
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.508/100
= 0.000609 m²
= 609 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.08
= 0.080 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 269.49 + (1.400 - 0.080) x ((291.96 - 269.49)/1.400)
= 290.67 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.080 x 1.550) x 291.32
= 35.86 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.210 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.550 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG2
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 761.20 kN
Working axial load on column,(Pw) = 507.47 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 50.75 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 558.21 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 837.32 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.96 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.07 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.45 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.61 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 558.21 / 200.00 = 2.791 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0019 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0021 m
= 0.002 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.747 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.597 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (558.21/200.00) x (1 + 6 x 0.0019/1.747 )
= 2.809 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (558.21/200.00) x (1 + 6 x 0.0021/1.597 )
= 2.813 m²
Size,(L x B) = 1.625 x 1.775 m
Area provided ,(Ap) = 2.884 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 193.53 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.1302 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.3742 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 196.03 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 191.03 kN/m²
UpMaxw(196.04 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.199 x 0.470
= 0.564 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000687 m²
= 687 mm²
Required steel pt. 0.0012188
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.1925
= 0.193 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 286.55 + (1.625 - 0.193) x ((294.06 - 286.55)/1.625)
= 293.17 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.193 x 1.775) x 293.62
= 99.81 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.268 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.625 x 1.775 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 11 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG3
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Load combination = 1.50DL + 1.50LL
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 572.25 kN
Working axial load on column,(Pw) = 381.50 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 38.15 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 419.65 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 629.47 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.89 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.10 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 4.33 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.65 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 419.65 / 200.00 = 2.098 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0076 m
= 0.008 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0029 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.525 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.375 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (419.65/200.00) x (1 + 6 x 0.0076/1.525 )
= 2.161 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (419.65/200.00) x (1 + 6 x 0.0029/1.375 )
= 2.125 m²
Size,(L x B) = 1.425 x 1.575 m
Area provided ,(Ap) = 2.244 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 186.98 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 4.9054 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.0621 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.95 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 180.01 kN/m²
UpMaxw(194.00 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.093 x 0.470
= 0.514 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000427 m²
= 427 mm²
Required steel pt. 0.0008318
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.514/100
= 0.000617 m²
= 617 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.0925
= 0.093 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 270.10 + (1.425 - 0.093) x ((291.00 - 270.10)/1.425)
= 289.64 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.093 x 1.575) x 290.32
= 41.28 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.218 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.425 x 1.575 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG4
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 572.52 kN
Working axial load on column,(Pw) = 381.68 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 38.17 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 419.85 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 629.77 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.89 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.09 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 4.33 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.64 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 419.85 / 200.00 = 2.099 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0076 m
= 0.008 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0029 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.526 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.376 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (419.85/200.00) x (1 + 6 x 0.0076/1.526 )
= 2.162 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (419.85/200.00) x (1 + 6 x 0.0029/1.376 )
= 2.125 m²
Size,(L x B) = 1.425 x 1.575 m
Area provided ,(Ap) = 2.244 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 187.07 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 4.8991 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.0524 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 194.02 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 180.11 kN/m²
UpMaxw(194.07 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.093 x 0.470
= 0.514 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000428 m²
= 428 mm²
Required steel pt. 0.0008322
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.514/100
= 0.000617 m²
= 617 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.0925
= 0.093 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 270.25 + (1.425 - 0.093) x ((291.11 - 270.25)/1.425)
= 289.75 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.093 x 1.575) x 290.43
= 41.30 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.218 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.425 x 1.575 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG5
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 760.86 kN
Working axial load on column,(Pw) = 507.24 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 50.72 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 557.96 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 836.94 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.98 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.07 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.46 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.60 kN-m
In Loadcombination with DL load case :
If load factor for DL loadcase is less than 1.0,this factor will be retained while computing the working load.
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 557.96 / 200.00 = 2.790 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0019 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0021 m
= 0.002 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.747 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.597 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (557.96/200.00) x (1 + 6 x 0.0019/1.747 )
= 2.808 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (557.96/200.00) x (1 + 6 x 0.0021/1.597 )
= 2.812 m²
Size,(L x B) = 1.625 x 1.775 m
Area provided ,(Ap) = 2.884 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 193.44 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.1442 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.3647 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 195.95 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 190.93 kN/m²
UpMaxw(195.96 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Total depth assumed,(D) = 0.525 m
Bottom cover = 0.050 m
Effective Depth Calculation :
Effective depth,(deffx) = 0.470 m
Effective depth,(deffy) = 0.460 m
Effective depth,(deff) = 0.470 m
Depth || to X axis at critical section,(dpunch_x) = 0.470 m
Depth || to Y axis at critical section,(dpunch_y) = 0.470 m
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.199 x 0.470
= 0.564 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000687 m²
= 687 mm²
Required steel pt. 0.0012183
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.1925
= 0.193 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 286.41 + (1.625 - 0.193) x ((293.94 - 286.41)/1.625)
= 293.05 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.193 x 1.775) x 293.49
= 99.76 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.268 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.625 x 1.775 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 11 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG6
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 549.66 kN
Working axial load on column,(Pw) = 366.44 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.64 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 403.09 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 604.63 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.80 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 3.05 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.20 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.58 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 403.09 / 200.00 = 2.015 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0022 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0083 m
= 0.008 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.497 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.347 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (403.09/200.00) x (1 + 6 x 0.0022/1.497 )
= 2.033 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (403.09/200.00) x (1 + 6 x 0.0083/1.347 )
= 2.090 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.550 m
Area provided ,(Ap) = 2.170 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 185.75 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.4262 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 6.0288 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.21 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 178.30 kN/m²
UpMaxw(193.26 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.080 x 0.470
= 0.508 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000394 m²
= 394 mm²
Required steel pt. 0.0007756
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.508/100
= 0.000609 m²
= 609 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.08
= 0.080 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 267.52 + (1.400 - 0.080) x ((289.88 - 267.52)/1.400)
= 288.60 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.080 x 1.550) x 289.24
= 35.61 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.210 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.550 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG7
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 263.87 kN
Working axial load on column,(Pw) = 175.91 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 17.59 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 193.50 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 290.26 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.19 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 2.66 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.78 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 3.99 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 193.50 / 200.00 = 0.968 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0067 m
= 0.007 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0151 m
= 0.015 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.984 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.984 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (193.50/200.00) x (1 + 6 x 0.0067/0.984 )
= 1.007 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (193.50/200.00) x (1 + 6 x 0.0151/0.984 )
= 1.057 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 159.92 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 5.3455 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 11.9901 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 177.26 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 142.59 kN/m²
UpMaxw(177.66 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000099 m²
= 99 mm²
Required steel pt. 0.0002142
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG8
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 246.41 kN
Working axial load on column,(Pw) = 164.27 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 16.43 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 180.70 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 271.05 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.58 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 2.80 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 0.87 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.20 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 180.70 / 200.00 = 0.904 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0035 m
= 0.004 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0170 m
= 0.017 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.951 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.951 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (180.70/200.00) x (1 + 6 x 0.0035/0.951 )
= 0.924 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (180.70/200.00) x (1 + 6 x 0.0170/0.951 )
= 1.001 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 149.34 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 2.6155 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 12.6158 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 164.57 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 134.11 kN/m²
UpMaxw(164.79 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000091 m²
= 91 mm²
Required steel pt. 0.0001976
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG9
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 252.37 kN
Working axial load on column,(Pw) = 168.25 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 16.82 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 185.07 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 277.61 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.88 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.57 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.32 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.86 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 185.07 / 200.00 = 0.925 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0052 m
= 0.005 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0034 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.962 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.962 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (185.07/200.00) x (1 + 6 x 0.0052/0.962 )
= 0.955 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (185.07/200.00) x (1 + 6 x 0.0034/0.962 )
= 0.945 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 152.95 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.9525 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.5772 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 159.48 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 146.42 kN/m²
UpMaxw(159.55 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000094 m²
= 94 mm²
Required steel pt. 0.0002037
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
In X direction = (1.100 - 0.300) x 0.5 - 0.050 + 0.130
= 480.000 mm
In Y direction = (1.100 - 0.300) x 0.5 - 0.050 + 0.130
= 480.000 mm
Hence, the Bond check for footing bars is satisfied
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG10
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
SBC of soil = 200.00 kN/m²
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 520.26 kN
Working axial load on column,(Pw) = 346.84 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 34.68 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 381.52 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 572.29 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.78 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.84 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 4.17 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 2.75 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 381.52 / 200.00 = 1.908 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0080 m
= 0.008 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0053 m
= 0.005 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.432 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.332 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (381.52/200.00) x (1 + 6 x 0.0080/1.432 )
= 1.972 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (381.52/200.00) x (1 + 6 x 0.0053/1.332 )
= 1.953 m²
Size,(L x B) = 1.375 x 1.475 m
Area provided ,(Ap) = 2.028 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 188.12 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 5.5754 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 3.9492 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 197.64 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 178.59 kN/m²
UpMaxw(197.76 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Pressures for Different Load Combinations :
Load Combination Design Pressures(kN/m²)
Maximum
1.50 DL + 1.50 LL 296.64
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.004 x 0.620
= 0.622 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000277 m²
= 277 mm²
Required steel pt. 0.0004454
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.622/100
= 0.000747 m²
= 747 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0825
= -0.083 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.0725
= -0.073 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.375 x 1.475 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 10 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG11
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 666.56 kN
Working axial load on column,(Pw) = 444.37 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 44.44 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 488.81 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 733.21 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.60 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.50 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.90 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.76 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 488.81 / 200.00 = 2.444 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0059 m
= 0.006 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0011 m
= 0.001 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.614 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.514 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (488.81/200.00) x (1 + 6 x 0.0059/1.614 )
= 2.497 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (488.81/200.00) x (1 + 6 x 0.0011/1.514 )
= 2.455 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.650 m
Area provided ,(Ap) = 2.557 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 191.13 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.7013 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 0.7633 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 195.59 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 186.66 kN/m²
UpMaxw(195.61 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.094 x 0.620
= 0.678 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000424 m²
= 424 mm²
Required steel pt. 0.0006254
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.678/100
= 0.000814 m²
= 814 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.005
= 0.005 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 280.02 + (1.550 - 0.005) x ((293.41 - 280.02)/1.550)
= 293.37 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.005 x 1.650) x 293.39
= 2.37 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.155 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.640 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.650 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 13 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG12
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 553.60 kN
Working axial load on column,(Pw) = 369.06 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.91 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 405.97 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 608.96 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.31 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.13 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.96 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.70 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 405.97 / 200.00 = 2.030 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0035 m
= 0.004 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0031 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.476 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.376 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (405.97/200.00) x (1 + 6 x 0.0035/1.476 )
= 2.059 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (405.97/200.00) x (1 + 6 x 0.0031/1.376 )
= 2.057 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.500 m
Area provided ,(Ap) = 2.100 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 193.32 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 2.4905 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.3163 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 198.13 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 188.51 kN/m²
UpMaxw(198.16 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.017 x 0.620
= 0.630 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000300 m²
= 300 mm²
Required steel pt. 0.0004756
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.630/100
= 0.000756 m²
= 756 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.07
= -0.070 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.06
= -0.060 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.500 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG13
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 553.40 kN
Working axial load on column,(Pw) = 368.93 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.89 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 405.83 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 608.74 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.31 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.19 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.97 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.79 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 405.83 / 200.00 = 2.029 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0036 m
= 0.004 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0032 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.475 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.375 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (405.83/200.00) x (1 + 6 x 0.0036/1.475 )
= 2.058 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (405.83/200.00) x (1 + 6 x 0.0032/1.375 )
= 2.058 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.500 m
Area provided ,(Ap) = 2.100 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 193.25 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 2.4968 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.4324 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 198.18 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 188.32 kN/m²
UpMaxw(198.21 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.017 x 0.620
= 0.630 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000300 m²
= 300 mm²
Required steel pt. 0.0004755
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.630/100
= 0.000756 m²
= 756 mm²
Provide #10 - 12 nos.(942 mm²)
Spacing = (L - dia. - (2 x end cover))/(no - 1)
= (1.500 - 0.010 - (2 x 0.050))/(12 - 1)
= 0.126 m < maximum spacing(0.200 m)
For Muy :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.908 x 0.610
= 0.554 m²
val = 1 - [(4.6 x Muy)/(fck x B x deffy²)]
Required steel area,(Asty) = [0.5 (fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000285 m²
= 285 mm²
Required steel pt. 0.0005135
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Asty) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.554/100
= 0.000665 m²
= 665 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.07
= -0.070 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.06
= -0.060 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.500 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG14
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 666.54 kN
Working axial load on column,(Pw) = 444.36 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 44.44 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 488.80 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 733.20 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.59 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.56 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.89 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.84 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 488.80 / 200.00 = 2.444 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0058 m
= 0.006 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0013 m
= 0.001 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.614 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.514 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (488.80/200.00) x (1 + 6 x 0.0058/1.614 )
= 2.497 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (488.80/200.00) x (1 + 6 x 0.0013/1.514 )
= 2.456 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.650 m
Area provided ,(Ap) = 2.557 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 191.12 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.6844 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 0.8496 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 195.66 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 186.59 kN/m²
UpMaxw(195.67 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.094 x 0.620
= 0.678 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000424 m²
= 424 mm²
Required steel pt. 0.0006254
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.678/100
= 0.000814 m²
= 814 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.005
= 0.005 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 279.91 + (1.550 - 0.005) x ((293.51 - 279.91)/1.550)
= 293.47 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.005 x 1.650) x 293.49
= 2.38 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.155 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.640 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.650 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 13 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG15
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 510.13 kN
Working axial load on column,(Pw) = 340.09 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 34.01 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 374.10 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 561.15 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.63 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.86 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.94 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 2.79 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 374.10 / 200.00 = 1.870 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0077 m
= 0.008 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0055 m
= 0.005 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.419 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.319 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (374.10/200.00) x (1 + 6 x 0.0077/1.419 )
= 1.932 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (374.10/200.00) x (1 + 6 x 0.0055/1.319 )
= 1.917 m²
Size,(L x B) = 1.375 x 1.475 m
Area provided ,(Ap) = 2.028 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 184.46 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 5.2670 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 4.0056 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.73 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 175.18 kN/m²
UpMaxw(193.84 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.004 x 0.620
= 0.622 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000272 m²
= 272 mm²
Required steel pt. 0.0004363
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.622/100
= 0.000747 m²
= 747 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0825
= -0.083 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.0725
= -0.073 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.375 x 1.475 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 10 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG16
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 228.83 kN
Working axial load on column,(Pw) = 152.55 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 15.26 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 167.81 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 251.71 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.50 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.59 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 0.74 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.89 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 167.81 / 200.00 = 0.839 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0032 m
= 0.003 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0039 m
= 0.004 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.916 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.916 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (167.81/200.00) x (1 + 6 x 0.0032/0.916 )
= 0.857 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (167.81/200.00) x (1 + 6 x 0.0039/0.916 )
= 0.860 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 138.69 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 2.2332 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.6759 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 143.60 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 133.78 kN/m²
UpMaxw(143.64 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000084 m²
= 84 mm²
Required steel pt. 0.0001833
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG17
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 230.73 kN
Working axial load on column,(Pw) = 153.82 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 15.38 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 169.20 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 253.80 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.34 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.64 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 0.51 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.96 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 169.20 / 200.00 = 0.846 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0022 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0041 m
= 0.004 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.920 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.920 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (169.20/200.00) x (1 + 6 x 0.0022/0.920 )
= 0.858 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (169.20/200.00) x (1 + 6 x 0.0041/0.920 )
= 0.869 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 139.83 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.5291 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.8706 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 144.23 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 135.43 kN/m²
UpMaxw(144.27 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000085 m²
= 85 mm²
Required steel pt. 0.0001841
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG18
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 511.45 kN
Working axial load on column,(Pw) = 340.97 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 34.10 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 375.06 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 562.59 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.30 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.92 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.46 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 2.88 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 375.06 / 200.00 = 1.875 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0068 m
= 0.007 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0056 m
= 0.006 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.420 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.320 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (375.06/200.00) x (1 + 6 x 0.0068/1.420 )
= 1.929 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (375.06/200.00) x (1 + 6 x 0.0056/1.320 )
= 1.923 m²
Size,(L x B) = 1.375 x 1.475 m
Area provided ,(Ap) = 2.028 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 184.93 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 4.6211 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 4.1252 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.68 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 176.18 kN/m²
UpMaxw(193.78 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.004 x 0.620
= 0.622 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000272 m²
= 272 mm²
Required steel pt. 0.0004363
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.622/100
= 0.000747 m²
= 747 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0825
= -0.083 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.0725
= -0.073 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.375 x 1.475 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 10 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG19
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 669.46 kN
Working axial load on column,(Pw) = 446.31 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 44.63 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 490.94 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 736.40 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.40 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.44 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.60 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.65 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 490.94 / 200.00 = 2.455 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0054 m
= 0.005 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0010 m
= 0.001 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.618 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.518 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (490.94/200.00) x (1 + 6 x 0.0054/1.618 )
= 2.504 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (490.94/200.00) x (1 + 6 x 0.0010/1.518 )
= 2.464 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.650 m
Area provided ,(Ap) = 2.557 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 191.96 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.4148 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 0.6604 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 196.03 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 187.88 kN/m²
UpMaxw(196.05 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.094 x 0.620
= 0.678 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000426 m²
= 426 mm²
Required steel pt. 0.0006275
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.678/100
= 0.000814 m²
= 814 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.005
= 0.005 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 281.84 + (1.550 - 0.005) x ((294.07 - 281.84)/1.550)
= 294.03 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.005 x 1.650) x 294.05
= 2.38 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.155 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.640 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.650 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 13 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG20
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 599.84 kN
Working axial load on column,(Pw) = 399.89 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 39.99 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 439.88 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 659.82 kN
BM @ x-x,(WMx) = 4.27 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.20 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 6.41 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.81 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 439.88 / 200.00 = 2.199 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0107 m
= 0.011 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0030 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.534 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.434 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (439.88/200.00) x (1 + 6 x 0.0107/1.534 )
= 2.291 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (439.88/200.00) x (1 + 6 x 0.0030/1.434 )
= 2.227 m²
Size,(L x B) = 1.475 x 1.575 m
Area provided ,(Ap) = 2.323 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 189.35 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 7.0048 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.1093 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 198.46 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 180.23 kN/m²
UpMaxw(198.54 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.055 x 0.620
= 0.654 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000358 m²
= 358 mm²
Required steel pt. 0.0005479
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.654/100
= 0.000785 m²
= 785 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0325
= -0.032 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.0225
= -0.022 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.475 x 1.575 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG21
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 599.66 kN
Working axial load on column,(Pw) = 399.77 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 39.98 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 439.75 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 659.62 kN
BM @ x-x,(WMx) = 4.27 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.27 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 6.40 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.91 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 439.75 / 200.00 = 2.199 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0107 m
= 0.011 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0032 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.534 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.434 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (439.75/200.00) x (1 + 6 x 0.0107/1.534 )
= 2.291 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (439.75/200.00) x (1 + 6 x 0.0032/1.434 )
= 2.228 m²
Size,(L x B) = 1.475 x 1.575 m
Area provided ,(Ap) = 2.323 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 189.29 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 6.9999 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.2260 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 198.52 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 180.07 kN/m²
UpMaxw(198.60 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.055 x 0.620
= 0.654 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000358 m²
= 358 mm²
Required steel pt. 0.0005477
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.654/100
= 0.000785 m²
= 785 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0325
= -0.032 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.0225
= -0.022 m
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.475 x 1.575 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG22
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 669.49 kN
Working axial load on column,(Pw) = 446.32 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 44.63 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 490.96 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 736.44 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.41 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.50 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.62 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.75 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 490.96 / 200.00 = 2.455 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0054 m
= 0.005 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0011 m
= 0.001 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.618 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.518 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (490.96/200.00) x (1 + 6 x 0.0054/1.618 )
= 2.504 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (490.96/200.00) x (1 + 6 x 0.0011/1.518 )
= 2.466 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.650 m
Area provided ,(Ap) = 2.557 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 191.97 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.4316 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 0.7566 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 196.16 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 187.78 kN/m²
UpMaxw(196.17 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.094 x 0.620
= 0.678 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000426 m²
= 426 mm²
Required steel pt. 0.0006275
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.678/100
= 0.000814 m²
= 814 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.005
= 0.005 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 281.69 + (1.550 - 0.005) x ((294.25 - 281.69)/1.550)
= 294.21 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.005 x 1.650) x 294.23
= 2.38 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.155 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.640 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.650 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 13 nos along the length of footing.
Provide #10 - 11 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG23
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.400 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 511.22 kN
Working axial load on column,(Pw) = 340.81 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 34.08 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 374.90 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 562.34 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.41 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.85 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.61 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 2.78 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 374.90 / 200.00 = 1.874 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0071 m
= 0.007 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0054 m
= 0.005 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.420 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.320 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (374.90/200.00) x (1 + 6 x 0.0071/1.420 )
= 1.930 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (374.90/200.00) x (1 + 6 x 0.0054/1.320 )
= 1.921 m²
Size,(L x B) = 1.375 x 1.475 m
Area provided ,(Ap) = 2.028 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 184.85 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 4.8333 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 3.9888 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.67 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 176.03 kN/m²
UpMaxw(193.77 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.004 x 0.620
= 0.622 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000272 m²
= 272 mm²
Required steel pt. 0.0004364
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.622/100
= 0.000747 m²
= 747 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.0825
= -0.083 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Diameter of Column bar 'd2' = 16 mm
Required Development Length for 'd2' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
1.01639344262295
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.375 x 1.475 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 12 nos along the length of footing.
Provide #10 - 10 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG24
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 229.18 kN
Working axial load on column,(Pw) = 152.79 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 15.28 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 168.07 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 252.10 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.38 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.59 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 0.58 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 0.89 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 168.07 / 200.00 = 0.840 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0025 m
= 0.003 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0039 m
= 0.004 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.917 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.917 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (168.07/200.00) x (1 + 6 x 0.0025/0.917 )
= 0.854 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (168.07/200.00) x (1 + 6 x 0.0039/0.917 )
= 0.862 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 138.90 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.7283 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 2.6759 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 143.30 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 134.49 kN/m²
UpMaxw(143.34 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
As the critical section for one way shear falls outside
the footing,oneway shear check is not required to be taken in this direction.
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG25
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 246.81 kN
Working axial load on column,(Pw) = 164.54 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 16.45 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 181.00 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 271.49 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.70 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 2.83 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.04 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.25 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 181.00 / 200.00 = 0.905 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0042 m
= 0.004 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0172 m
= 0.017 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.951 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.951 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (181.00/200.00) x (1 + 6 x 0.0042/0.951 )
= 0.929 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (181.00/200.00) x (1 + 6 x 0.0172/0.951 )
= 1.003 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 149.58 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.1397 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 12.7709 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 165.49 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 133.67 kN/m²
UpMaxw(165.76 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000091 m²
= 91 mm²
Required steel pt. 0.0001985
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
For Y-axis :
Projection-Y,(proj) #NAME?
-0.22
= -0.220 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG26
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.300 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 246.97 kN
Working axial load on column,(Pw) = 164.65 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 16.46 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 181.11 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 271.67 kN
BM @ x-x,(WMx) = 0.68 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 2.78 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.01 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.17 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 181.11 / 200.00 = 0.906 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0041 m
= 0.004 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0169 m
= 0.017 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 0.952 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 0.952 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (181.11/200.00) x (1 + 6 x 0.0041/0.952 )
= 0.929 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (181.11/200.00) x (1 + 6 x 0.0169/0.952 )
= 1.002 m²
Size,(L x B) = 1.100 x 1.100 m
Area provided ,(Ap) = 1.210 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 149.68 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.0455 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 12.5464 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 165.27 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 134.09 kN/m²
UpMaxw(165.53 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 0.756 x 0.610
= 0.461 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000092 m²
= 92 mm²
Required steel pt. 0.0001985
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.461/100
= 0.000553 m²
= 553 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
-0.21
= -0.210 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 16 mm
Required Development Length for 'd1' = (16 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 602 mm
Available Development length #NAME?
0.983870967741936
= 610 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.100 x 1.100 x 0.675 / 0.150 m
Provide #10 - 9 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG27
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 549.09 kN
Working axial load on column,(Pw) = 366.06 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.61 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 402.67 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 604.00 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.09 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 3.07 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.64 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.61 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 402.67 / 200.00 = 2.013 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0030 m
= 0.003 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0084 m
= 0.008 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.496 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.346 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (402.67/200.00) x (1 + 6 x 0.0030/1.496 )
= 2.037 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (402.67/200.00) x (1 + 6 x 0.0084/1.346 )
= 2.089 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.550 m
Area provided ,(Ap) = 2.170 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 185.56 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.9455 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 6.0697 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.58 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 177.54 kN/m²
UpMaxw(193.64 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.080 x 0.470
= 0.508 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000394 m²
= 394 mm²
Required steel pt. 0.0007764
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.508/100
= 0.000609 m²
= 609 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.08
= 0.080 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 266.41 + (1.400 - 0.080) x ((290.46 - 266.41)/1.400)
= 289.08 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.080 x 1.550) x 289.77
= 35.58 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.210 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.550 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG28
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 765.24 kN
Working axial load on column,(Pw) = 510.16 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 51.02 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 561.18 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 841.76 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.23 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.87 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.84 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.31 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 561.18 / 200.00 = 2.806 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0024 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0017 m
= 0.002 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.752 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.602 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (561.18/200.00) x (1 + 6 x 0.0024/1.752 )
= 2.829 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (561.18/200.00) x (1 + 6 x 0.0017/1.602 )
= 2.824 m²
Size,(L x B) = 1.625 x 1.775 m
Area provided ,(Ap) = 2.884 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 194.56 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.4410 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.1186 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 197.12 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 192.00 kN/m²
UpMaxw(197.13 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.199 x 0.470
= 0.564 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000691 m²
= 691 mm²
Required steel pt. 0.0012269
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.1925
= 0.193 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 288.01 + (1.625 - 0.193) x ((295.69 - 288.01)/1.625)
= 294.78 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.193 x 1.775) x 295.23
= 100.22 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.268 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.625 x 1.775 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 11 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG29
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Load combination = 1.50DL + 1.50LL
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 690.59 kN
Working axial load on column,(Pw) = 460.39 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 46.04 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 506.43 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 759.65 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.56 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.26 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.83 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.90 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 506.43 / 200.00 = 2.532 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0056 m
= 0.006 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0027 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.668 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.518 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (506.43/200.00) x (1 + 6 x 0.0056/1.668 )
= 2.583 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (506.43/200.00) x (1 + 6 x 0.0027/1.518 )
= 2.560 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.700 m
Area provided ,(Ap) = 2.635 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 192.19 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.4232 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.8562 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 197.47 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 186.91 kN/m²
UpMaxw(197.51 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.159 x 0.470
= 0.545 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000585 m²
= 585 mm²
Required steel pt. 0.0010731
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.545/100
= 0.000654 m²
= 654 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.155
= 0.155 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 280.42 + (1.550 - 0.155) x ((296.26 - 280.42)/1.550)
= 294.68 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.155 x 1.700) x 295.47
= 76.62 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.251 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.700 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG30
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 690.45 kN
Working axial load on column,(Pw) = 460.30 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 46.03 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 506.33 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 759.50 kN
BM @ x-x,(WMx) = 2.56 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 1.32 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 3.84 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.98 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 506.33 / 200.00 = 2.532 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0056 m
= 0.006 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0029 m
= 0.003 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.668 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.518 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (506.33/200.00) x (1 + 6 x 0.0056/1.668 )
= 2.582 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (506.33/200.00) x (1 + 6 x 0.0029/1.518 )
= 2.560 m²
Size,(L x B) = 1.550 x 1.700 m
Area provided ,(Ap) = 2.635 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 192.16 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 3.4273 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.9402 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 197.52 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 186.79 kN/m²
UpMaxw(197.56 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.159 x 0.470
= 0.545 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000585 m²
= 585 mm²
Required steel pt. 0.0010729
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.545/100
= 0.000654 m²
= 654 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.155
= 0.155 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 280.24 + (1.550 - 0.155) x ((296.34 - 280.24)/1.550)
= 294.73 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.155 x 1.700) x 295.53
= 76.64 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.251 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.550 x 1.700 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG31
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 765.25 kN
Working axial load on column,(Pw) = 510.17 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 51.02 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 561.18 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 841.78 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.22 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 0.93 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.83 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 1.39 kN-m
In Loadcombination with DL load case :
If load factor for DL loadcase is less than 1.0,this factor will be retained while computing the working load.
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 561.18 / 200.00 = 2.806 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0024 m
= 0.002 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0018 m
= 0.002 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.752 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.602 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (561.18/200.00) x (1 + 6 x 0.0024/1.752 )
= 2.829 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (561.18/200.00) x (1 + 6 x 0.0018/1.602 )
= 2.825 m²
Size,(L x B) = 1.625 x 1.775 m
Area provided ,(Ap) = 2.884 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 194.56 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.4282 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 1.1902 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 197.18 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 191.94 kN/m²
UpMaxw(197.19 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Total depth assumed,(D) = 0.525 m
Bottom cover = 0.050 m
Effective Depth Calculation :
Effective depth,(deffx) = 0.470 m
Effective depth,(deffy) = 0.460 m
Effective depth,(deff) = 0.470 m
Depth || to X axis at critical section,(dpunch_x) = 0.470 m
Depth || to Y axis at critical section,(dpunch_y) = 0.470 m
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.199 x 0.470
= 0.564 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000691 m²
= 691 mm²
Required steel pt. 0.0012268
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.1925
= 0.193 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 287.93 + (1.625 - 0.193) x ((295.78 - 287.93)/1.625)
= 294.85 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.193 x 1.775) x 295.32
= 100.26 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.268 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.625 x 1.775 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 11 nos along the length of footing.
Provide #10 - 9 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
Design of FG32
Size of col./ ped, (b x l) = 0.300 x 0.450 m
fy = 415.00 N/mm²
Loads On Footing
Factored axial load on column,(P) = 549.19 kN
Working axial load on column,(Pw) = 366.13 kN (From analysis results)
Self Weight of footing assumed (Sw) = 10.00 % of Pw = 36.61 kN
Total Working load,(P1) = (Pw)+ (Sw) = 402.74 kN
Total Ultimate load,(Pu1) = (P)+ 1.5 x (Sw) = 604.11 kN
BM @ x-x,(WMx) = 1.03 kN-m
BM @ y-y,(WMy) = 3.03 kN-m
Factored BM @ x-x,(Mx) = 1.55 kN-m
Factored BM @ y-y,(My) = 4.54 kN-m
Footing Area
Area for axial load,(Af) = P1/SBC = 402.74 / 200.00 = 2.014 m²
Eccentricity @ x-x,(ex) = WMx/Pw = 0.0028 m
= 0.003 m
Eccentricity @ y-y,(ey) = WMy/Pw = 0.0083 m
= 0.008 m
Footing sizeY,(B) = (0.5 x (b-l))
+ (Ö((((0.5 x (b-l)) x (0.5 x (b-l)))+Af)))
= 1.496 m
Footing sizeX,(L) = Af/B = 1.346 m
Modified area for Mx,(Afx) = (P1/SBC) x (1 + 6.ex/B)
= (402.74/200.00) x (1 + 6 x 0.0028/1.496 )
= 2.036 m²
Modified area for My,(Afy) = (P1/SBC) x (1 + 6.ey/L)
= (402.74/200.00) x (1 + 6 x 0.0083/1.346 )
= 2.088 m²
Size,(L x B) = 1.400 x 1.550 m
Area provided ,(Ap) = 2.170 m² > Af.
SBC Check:
Upward pressure due to axial load,(Pr1w) = P1 / (L x B) = 185.59 kN/m²
Upward pressure due to Mx,(Pr2w) = WMx / (L x B x B/6) = 1.8384 kN/m²
Upward pressure due to My,(Pr3w) = WMy / (B x L x L/6) = 5.9787 kN/m²
Maximum upward pressure,(UpMaxw) = Pr1w + Pr2w + Pr3w = 193.41 kN/m²
Minimum upward pressure,(UpMinw) = Pr1w - Pr2w - Pr3w = 177.78 kN/m²
UpMaxw(193.47 kN/m²) < SBC (200.00 kN/m²),Hence ,safe.
Depth Calculations :
Depth required for punching shear :
As per IS 456:2000 Clause 31.6.3.1,the calculated shear stress at the
critical section shall not exceed ks x tauc
where,
ks = 0.5 + bac, but not greater than 1,bac being the ratio of
short side to the long side of column, and
tauc = 0.25 x Ö(fck )in limit state method of design.
Depth required for punching shear is calculated by equating the actual stress
to permissible stress and by solving the resulting quadratic equation.
Steel Calculations :
For Mux :
Cross sectional area,(C/Sarea) Err:509
= 1.080 x 0.470
= 0.508 m²
val = 1 - [(4.6 x Mux)/(fck x B x deffx²)]
Required steel area,(Astx) = [0.5(fck/fy) x (1 - Ö(val))] x C/Sarea
= 0.000394 m²
= 394 mm²
Required steel pt. 0.0007762
< minimum steel pt.(min-pt = 0.120 %)
Required steel area,(Astx) = min-pt x C/Sarea/100
= 0.120 x 0.508/100
= 0.000609 m²
= 609 mm²
For X-axis :
Projection-X,(proj) #NAME?
0.08
= 0.080 m
Critical upward pressure,(UpCr) = UpMin + (L - proj) x ((UpMax - UpMin)/L)
= 266.75 + (1.400 - 0.080) x ((290.21 - 266.75)/1.400)
= 288.87 kN/m²
Shear force,(Vx) = (proj x B) x (UpCr+UpMax)/2
= (0.080 x 1.550) x 289.54
= 35.57 kN
Actual depth at critical section,(Dcr) = 0.210 m
Actual width at critical section,(Wcr) = 1.390 m
Ld = (f x s) / (4 x tbd)
where,
f = Nominal diameter of the footing bar in X or Y direction,
s Err:509
tbd Err:509
Hence, Ldx = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Ldy = (10 x 0.87 x 415.00) / (4 x 1.92)
= 470.117 mm
Available Development Length Err:509
Where,
Fd Err:509
Cd Err:509
End Anchorage = 4 x f, for a L hook
= 8 x f, for a 90 degrees bend
Ld (f x s) / (4 x tbd)
where, other terms remaining same,
f Err:509
tbd Err:509
Here,
Diameter of Column bar 'd1' = 12 mm
Required Development Length for 'd1' = (12 x 0.87 x 415.00) / (4 x 2.40)
= 451 mm
Available Development length #NAME?
1.02173913043478
= 460 mm
Hence, the Bond check for column bars in compression is satisfied
Summary :
Provide isolated sloped footing of size
1.400 x 1.550 x 0.525 / 0.150 m
Provide #10 - 10 nos along the length of footing.
Provide #10 - 8 nos along the width of footing.
(Bars should be bent and carried to top.)
REF. NO. :
TIME : 21:13:26
STRUDS Version : 5.1.0
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
269.49 194.64 179.66
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
286.55 196.04 191.03
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
270.1 194 180.06
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
270.25 194.07 180.17
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
286.41 195.96 190.94
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
267.52 193.26 178.35
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
214.48 177.66 142.99
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
201.49 164.79 134.33
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
219.73 159.55 146.49
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
268.06 197.76 178.71
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
280.02 195.61 186.68
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
282.81 198.16 188.54
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
282.53 198.21 188.35
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
279.91 195.67 186.61
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
262.95 193.84 175.3
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
200.73 143.64 133.82
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
203.2 144.27 135.47
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
264.43 193.78 176.29
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
281.84 196.05 187.9
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
270.47 198.54 180.31
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
270.22 198.6 180.15
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
281.69 196.17 187.79
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
264.2 193.77 176.13
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
201.79 143.34 134.53
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
200.91 165.76 133.94
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
201.51 165.53 134.34
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
266.41 193.64 177.61
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
288.01 197.13 192.01
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
280.42 197.51 186.95
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
280.24 197.56 186.82
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
287.93 197.19 191.95
Working Pressures(kN/m²)
Minimum Maximum Minimum
266.75 193.47 177.84