Sei sulla pagina 1di 7

PROIECT DIDACTIC

Scoala Ginaziala nr. 16, Galati


Clasa: a VIII-a
Data: 9 MAI 2014
Disciplina: Istoria românilor
Unitatea de învăţare: România între democraţie şi autoritarism
Conţinuturi:- de verificare : Monarhia şi partidele politice in Romania interbelica
Tipul lecţiei: mixta
Tip: 50 minute

Copetente specifice:
2.3. Realizarea, prin cooperare, a unei investigaţii istorice, care implică relaţionarea pozitivă cu ceilalţi;
3.6. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor, desfăşurate în Epoca
Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice;
3.7. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Epoca Modernă şi din secolul al XX-lea,
pe baza surselor istorice;
3.8. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza
surselor istorice;
3.9. Compararea informaţiilor din surse istorice, referitoare la un aspect al civilizaţiei româneşti în
Epoca modernă şi în secolul al XX-lea, în vederea acceptării unor puncte de vedere diferite.
Obiective de invăţare:
 Cognitive:
- să definească noţiunile: partid politic, doctrina politica, doctrina economica, prin noi înşine, cu porţile
deschise ;
- să identifice cauzele care au dus la apariţia de noi partide după primul război mondial, cauzele care
au dus la proliferarea partidelor de extremă stânga şi de extremă dreapta ;
- să aprecieze rolul liderilor politici: Ion I.C. Brătianu, Iuliu Maniu, Carol al II lea in istorie;
- să cunoască trăsăturile unui regim politic totalitar şi în opoziţie cu acesta trasaturile unui regim
politic democratic;
 Formative:
- să interpreteze documentele istorice prezentate;
- să redea prin cuvinte proprii conţinutul documentelor istorice prezentate;
- să descrie etapele care au dus la instaurarea sistemului totalitar in Europa de est.
 Afective:
- să conştientizeze implicaţiile impunerii sistemului comunist in Europa de est, dramatismul
evenimentelor;
- să emită judecaţi legate de acestea.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
STRATEGIA DIDACTICĂ
A) BIBLIOGRAFIE:
 Sorin Oane, Maria Ochescu „Istorie”- manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas,
2000;
 I.Gabriel, I. Moţu „Atlas istoric şcolar”, în „Studii şi articole de istorie”, 1993;
 M. Stan, C. Vornicu „Istoria românilor”-manual preparator, Ed. Niculescu, 2004;
 M. Bărbulescu, Ş. Papacostea „Istoria României”, Ed, Corint, 2002.
SCENARIU DIDACTIC
TEMA: Monarhia şi partidele politice in Romania interbelica

Momentele Ob. Continuturile activitatii instructiv -educative Strategia didactica


lectiei Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Forme mijloace
Moment Saluta elevii, solicita numele elevilor Raspund la salutul profesorului , Conversatia Frontala manualul;
organizatoric absenti , asigura ordinea, linistea si un nominalizeaza absentii si pregatesc documente;
2 min climat favorabil in clasa; materialele necesare desfasurarii lectiei; atlasul /
harta;
Verificarea Profesorul realizeaza evaluarea temei Raspund intrebarilor Conversatia Frontala
cunostintelor - Monarhia in perioada interbelica - Definiţi termenii : monarhie examinatoare Individuala
15 min. constituţională, monarhie ereditară,
regenţă ;
- Explicaţi rolul monarhiei de a realiza
echilibrul politic în ţară ;
- Numiţi monarhii României indicând şi
anii între care a domnit fiecare rege.
Comunicarea 2.3 Prezinta noile cunostinte Elevii prmiesc fisele de lucru Explicatia Frontala
/ insusirea urmarind schema lectiei care se
noilor cunostinte 3.6 noteaza pe tabla si se completeaza
30 min. ulterior cu ajutorul fiselor de lucru:
1. Constitutia Romaniei din 1923: Elevii urmaresc explicatiile Conversatia Frontala
3.7
- necesitatea adoptarii;
- principii
3.8 - institutii ale statului si atributiile lor.
2. Partidele politice – ghideaza analiza
3.9 principalelor politice din Romania
interbelica cu ajutorul fiselor de lucru
urmarind uratoarele aspecte: Elevii uraresc fisele si raspund la solicitari Descoperirea Individuala
- doctrina;
- baza sociala;
- liderii;
- activitatea politica.
Profesorul prezinta elevilor o fisa prin
care solicita elevilor rezolvarea unui Elevii copleteaza rebusul istoric. Aplicatie Individuala
rebus istoric
Sistematizarea Profesorul adreseaza intrebari elevilor Elevii răspund solicitărilor. Frontala
cunostintelor si ii solicita sa completeze un rebus Elevii se implică în derularea activității
istoric sunt atenți la cerinte
Evaluare Elevii notati prezinta carnetele Conversatie
motivanta
PROIECTUL UNITATII DE INVATARE
CLASA A VIII-A; AN ŞCOLAR 2013 – 2014; ISTORIE
PROFESOR : Nistor Mirela
SCOALA: Gimnaziala nr. 16, Galati
NR. ORE: 2 ORE/SAPTAMANA
NR. UNITATEA DE ÎNVĂŢARE NR. C.S ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE RESURSE EVALUARE
CRT. DETALIERI DE CONŢINUT ORE
ROMÂNIA ÎNTRE DEMOCRTAŢIE ŞI ELEVII: Articole de presă, Metode de
AUTORITARISM
 Definesc şi utilizează termeni statistici ,grafice; evaluare:
6h
istorici, concepte:structuri Manual; -observarea
România după Marea Unire
sociale,liberalism, ţărănism, criză Atlas istoric; sistematică a
 Economie şi societate 2 3.6 economică, vot universal, Portrete istorice; comportamentului
 Structuri sociale
3.7 regenţă, cenzură, dictat, regim Fişe de lucru; elevilor;
Studiu de caz: Integrarea
3.8 autoritar, dictatură militară, Structura etnică a -probe orale;
provinciilor româneşti şi
partid unic; populaţiei româneşti - probe scrise.
statutul minorităţilor
 Localizează în timp şi plasează în din anul 1930;
Monarhia constituţională şi 2 spaţiu fapte istorice desfăşurate Constituţia din 1923;
partidele politice în România
în spaţiu românesc după Marea Harta anului 1940;
interbelică
Unire din 1918 Documente istorice;
 Monarhia constituţională
 Partidele politice în  Construiesc un grafic prin care să Cărţi din biblioteca
fie reprezentate structurile etnice şcolii/personală.
România interbelică
după 1918.Analizează pe baza Observarea
Studiu de caz: Constituţia din
surselor istorice rolul monarhiei Portrete istorice: sistematică a
1923. 2
3.6 constituţionale în istoria elevilor, care vor fi
România în al Doilea Război
3.7 românilor. puşi în situaţia de a
Mondial
3.8  Stabilesc o relaţie de cauzalitate  Dicţionar istoric; selecta, utiliza,
Studiu de caz: Anul 1940.
Studiu de caz: Tragedia între Marea Unire din 1918 şi  Fişe de lucru. interpreta şi
3.6 adoptarea Constituţiei din 1923. argumenta pe baza
evreilor şi a rromilor în
3.7  Stabilesctrăsăturile regimului Activitate unei informaţii
perioada 1938-1944.
3.8 politic în timpul celui de al doilea individuală, apoi istorice la prima
război mondial. Identifică frontală. vedere.
pierderile teritoriale din anul 1940
şi consecinţele lor.
 Lectura unor documente istorice
care prezintă Tragedia evreilor şi
a rromilor în perioada 1938-1944.
Fişa de lucru nr.2

REBUS

1.

2.

Verticală: 1-2 =Grupare de oameni uniți prin comunitatea concepţiilor politice,ideologice, a intereselor sociale.

Orizontală:

1. Sistem politico-economic care se întemeiază pe proprietatea privată asupra mijloacelor de producţie şi de schimb.
2. Ansamblul doctrinelor social-politice care urmăresc reformarea societăţilor umane prin desfiinţarea proprietăţii private asupra mijloacelor
de producţie şi de schimb şi punerea acestora sub controlul statului.
3. Clasa muncitorilor salariaţi, a proletarilor, una dintre clasele fundamentale ale societăţii capitaliste.
4. Concepţie, atitudine de ură împotriva evreilor şi de îngrădire a drepturilor lor.
5. Doctrină socială, politică şi economică constituită pe principiul abolirii proprietății private şi al instaurării proprietăţii colective.
6. Sistem de organizare politică bazat pe existenţa a doua partide politice, ce se succed la guvernare.
Fişa de lucru nr.2

REBUS

1.
C A P I T A L I S M
S O C I A L I S M

P R O L E T A R I A T

A N T I S E M I T I S M

C O M U N I S M

B I P A R T I D

2.

Verticală: 1-2 =Grupare de oameni uniți prin comunitatea concepţiilor politice,ideologice, a intereselor sociale.

Orizontală:

1. Sistem politico-economic care se întemeiază pe proprietatea privată asupra mijloacelor de producţie şi de schimb.
2. Ansamblul doctrinelor social-politice care urmăresc reformarea societăţilor umane prin desfiinţarea proprietăţii private asupra mijloacelor
de producţie şi de schimb şi punerea acestora sub controlul statului.
3. Clasa muncitorilor salariaţi, a proletarilor, una dintre clasele fundamentale ale societăţii capitaliste.
4. Concepţie, atitudine de ură împotriva evreilor şi de îngrădire a drepturilor lor.
5. Doctrină socială, politică şi economică constituită pe principiul abolirii proprietății private şi al instaurării proprietăţii colective.
6. Sistem de organizare politică bazat pe existenţa a doua partide politice, ce se succed la guvernare.

Potrebbero piacerti anche