Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
9. Sewage sludge contains 10 kg CaO and 3 kg NaOH. What is the weight fraction and mole fraction
of each component in the mixture?
Weight fraction of CaO = 10 / (10 + 3) = 0.77
Weight fraction of NaOH = 3 / (10 + 3) = 0.23
Molecular weight of CaO : 40 + 16 = 56 kg/ kgmol NaOH : 23 + 16 + 1 = 40 kg /kgmol
Kg moles of CaO : 10/56 = 0.179 Kg moles of NaOH = 3/40 = 0.075
Mole fraction of CaO = 0.179 /(0.179+0.075) = 0.7
Mole fraction of NaOH = 0.075 /(0.179+0.075) = 0.3
12. Calculate the weight % of oxygen and nitrogen in air. (Air has 21% by mole oxygen and 79% by
mole nitrogen)
Basis: 100 gmoles of air
21 g moles of Oxygen and 79 g moles of Nitrogen
21 g moles of Oxygen X 32 g / gmoles of Oxygen = 672 g of Oxygen
79 g moles of Nitrogen X 28 g/ g moles of Nitrogen = 2212 grams of Nitrogen
Weight % Oxygen = 672 /(672 + 2212) X 100 = 23 %
Weight % Nitrogen = 2212 /(672 + 2212) X 100 = 77 %
13. In the combustion of Ethane (C2H6) , CO2 is produced. This is used to make dry ice. How many lbs
of ethane is to be used to make 300 lb of dry ice.
C2H6 + 3.5 O2 --------------------- 2CO2 + 3H2O
Molecular weight of C2H6 = 24+6 =30 lb/ lb mol
Molecular weight of CO2 = 12 + 2 X 16 = 44 lb / lb mol
Molecular weight of H2O = 2X1 + 16 = 18 lb / lb mol
1 lb mol of ethane X 30 lb / lb mol ethane = 30 lb
2 lb mol of CO2 X 44 lb / lb mol CO2. = 88 lb
1 lb mol of Ethane ------ 2 lb mole CO2.
30 lb ethane ----------------- 88 lb CO2.
? ------------------ 300 lb CO2.
=(300 X 30)/88 = 102.3 lb ethane
14. What is the molality and molarity of a solution prepared by dissolving 25 grams of heptane
(C7H16) (Density of heptane 0.684 g/cc) in 500 grams of ethyl alcohol (C2H5OH)? (Density of
ethanol is 0.81 kg/lt)
Molality = Number of moles of the solute / grams of the solvent
Molecular weight of Heptane = 7 X C + 16 X 1 = 7 X 12 + 16 X 1 = 100 g / gmol
25 g of heptane / 100 g / gmol = 0.25 grams
Molality = 0.25 gmoles/ 500 g = 0.0005 gmole/g.
Volume of heptane = 25 g /( 0.684 g/ cc) = 36.5 cc
Volume of ethyl alcohol = 500 g /( 0.81 g/ cc) = 617.3 cc
Molarity = 0.25 g moles / (36.5 + 617.3) cc = 0.00038 g mol/cc
15. A liquefied mixture of butane, pentane and hexane has the following composition by weight
percent : Butane : 50 Pentane : 30 and Hexane: 20. Calculate the weight fraction, mole fraction
and mole percent of the constituents.
Compound Weight % Weight Molecular g mole Mole fraction Mole
fraction Wt (g/gmol) %
Butane (C4H10) 50 0.5 58 50 /58 = 0.862 0.862/1.512 = 0.57 57
Pentane (C5H12) 30 0.3 72 30/72=0.417 0.417/1.512= 0.27 27
Heptane (C6H14) 20 0.2 86 20/86 =0.233 0.233/1.512 = 0.16 16
100.00 1.00 1.512 1.00 100
16. Convert a pressure of 800 mm Hg to psia, KPa, atm and inches Hg.
760 mm Hg -------------- 14.7 psia
800 mm Hg -------------- ? psia = (800 X 14.7)/ 760 = 15.47 psia
17. In a given test run for 100 kg of a gas analyzes 10%H2, 40%CH4, 30% CO and 20% CO2. Find the
weight fraction, mole fraction and mole percent.
Compound Weight % Weight Molecular g mole Mole fraction Mole %
fraction Wt (g/gmol)
H2 10 0.1 2 10 /2 = 5 5/9.02= 0.55 55
CH4 40 0.4 16 40/16=2.5 2.5/9.02= 0.28 28
CO 30 0.3 28 30/28 =1.07 1.07/9.02= 0.12 12
CO2 20 0.2 44 20/44 =0.45 0.45/9.02=0.05 5
100.00 1.00 9.02 1.00 100.00
18. The carbon hydrogen ratio helps to characterize the fuel components. If a fuel is 70% C and 30%
H by weight, what is the mole percent of the compounds?
Basis: 100 g of fuel
Compound Weight (g) Molecular Wt Moles Mole fraction Mole %
g/gmol
Carbon 70 12 70/12 = 5.83 5.83/20.83= 0.28 28
Hydrogen 30 2 30/2 =15 15/20.83=0.72 72
100 20.83 1.00 100