Sei sulla pagina 1di 11

PROIECT DE LECTIE

SCOALA GIMNAZIALA NR. 16, GALATI


DATA: …………………………………..
CLASA: a VIII- a
UNITATEA DE INVATARE: ROMANIA INTRE DEMOCRATIE SI AUTORITARISM
LECTIA: Romania in al doilea razboi mondial
DISCIPLINA: Istoria Romanilor
PROFESOR: NISTOR MIRELA
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE SPECIFICE VIZATE:
1. Analizarea unui fapt istoric din istoria românilor în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice;
2. Stabilirea unor relaţii între aspectele unui fapt istoric din Epoca Modernă şi din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice;
3. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor, desfăşurate în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza surselor
istorice;
4. Utilizarea termenilor istorici specifici faptelor istorice din spaţiul românesc în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, în diferite situaţii de
comunicare scrisă sau orală;
5. Realizarea, prin cooperare, a unei investigaţii istorice, care implică relaţionarea pozitivă cu ceilalţi.

OBIECTIV GENERAL:
De a transmite, de a sistematiza si de a consolida cunostintele privind tema Romania in al doilea razboi mondial , avand in vedere
urmatoarele: situatia Romaniei la inceputul celui de al doilea razboi mondial, regimul antonesciano – legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1944 )
si guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 ) .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Obiective operaţionale cognitive:
O1. Să precizeze care au fost cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial;
O2. Să reliefeze care era contextul european în anul 1940 si ce influență a avut asupra României;
O3. Să enumere factorii care au contribuit la accentuarea crizei regimului monarhiei autoritare;
O4. Să explice de ce Germania l-a sustinut pe Antonescu in lupta cu legionarii;
O5. Să analizeze contextul intrării României din război;
O6. Să analizeze urmările actului de la 23 august 1944;
Obiective operaţionale afective:
O7. Să argumenteze de ce Antonescu a refuzat Condițiile de armistițiu propuse României de U.R.S.S. , la 12 aprilie 1944;
Obiective operaţionale psihomotrice:
O8. Să localizeze la hartă teritoriile pierdute de România în anul 1940.
STRATEGIA DIDACTICA:
- metode si procedee: expunerea, conversatia examinatoare, invatarea prin descoperire, explicatia, expunerea
- forme de organizare: frontala, individuala.
- Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a VIII-a, documente; dictionar explicativ; harti / atlase.
BIBLIOGRAFIE:
1. B. TEODORESCU, Istoria Romanilor, Ed. Corint, Bucuresti 2003;
2. GHEORGHE TANASA, Metoda predarii – invatarii istoriei in scoala, Ed. Spiru Haret, Iasi 1996;
3. GHID DE EVALUARE, Serviciul National de Evaluare si Examinare, Ed.Prognosis, 2001;
4. I. SCURTU, Istoria Romanilor, Ed. Petrion, Bucuresti
5. N. DUMITRESCU, Istoria Romanilor, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2001.

ANEXA I
Planul de predare – invatare
Romania in al doilea razboi mondial
I. Inceputul razboiului
Contextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial:
- Tratatul de la Versailles – prin care s-a incercat reglementarea problemelor europene pe baza principiilor nationele;
expansionismul Germaniei si Japoniei.
- Marea Criza Economica ( 1929 – 1933 ) - creata de marile monopoluri a radicalizat miscarile politice atat in Europa, cat si pe plan
international.
- aparitia si dezvoltarea nationalismului, rasismului si militarismului fascismului italian, nazismului german si imperialismului japonez;
Contextul national : pierderile teritoriale din anul 1940:
- 26 iunie 1940 – negocierile romano-ruse;
- 27 / 28 iunie – un nou ultimatum sovietic;
- 21 august 1940 – negocierele romano – bulgare ;
- 16 august 1940 – negocieri romano-maghiare;
- 27 august 1940 – interventia lui Hitler ;
- 30 august 1940 – Dictatul de la Viena .
II. Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941)
4 septembrie 1940 – Ion Antonescu este numit prim-ministru;
5 septembrie 1940 – Antonescu ii cere regelui sa abdice si sa paraseasca tara;
6 septembrie 1940 – Carol renunta la tron, in favoarea fiului sau Mihai;
14 septembrie 1940 – formarea unui nou guvern antonesciano – legionar;
Trăsături specifice:
 excluderea separaţiei puterilor în stat,
 anularea libertăţilor si drepturilor cetăţenesti,

 desfiinţarea instituţiilor fondate de Carol al Il-lea,

 conducerea prin decrete-legi,

 încurajarea naţionalismului si antisemitismului.

Legionarii, participând la guvernare, si-au creat instituţii proprii, care de fapt le dublau pe cele ale statului (poliţie, tribunale, forţe paramilitare); ei
nu ezitau să contracareze unele decizii luate de Antonescu pe plan politic si economic, fapt ce a creat în ţară o stare de agitaţie si de confuzie.
Totodată, ei urmăreau să-si sporească numărul de simpatizanţi, folosind diverse modalităţi populiste: ceremonii publice, în memoria legionarilor
ucisi în anii 1938-1939, propaganda prin presă si radio, editarea si difuzarea unor calendare, cărţi, brosuri prin care erau proslăvite legiunea si
căpitanul, înfiinţarea în cartierele muncitoresti a unor magazine si cantine legionare, promisiuni de mărire a salariilor si de îmbunătăţire a condiţiilor
de muncă etc.
 ianuarie 1941 – conflictul dintre legionari si Ion Atonescu se amplifica;
 14 februarie 1941 – „statul national-legionar” este abrogat;
 23 noiembrie 1940 – semnarea actului aderarii Romaniei la Pactul Tripartit ( sau Axa: Germania, Italia, Japonia ).
III. Guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 )
a. in plan intern – masurile luate de Ion Antonescu;
 militarizarea întreprinderilor,
 controlul statului asupra economiei,
 interzicerea organizaţiilor politice si sindicale.
 promovat o politică antisemită, acţionând mai ales împotriva evreilor din Basarabia si Bucovina, pe care îi acuza de comunism. S-au
înregistrat adevărate pogromuri (Iasi, Odessa).
b. in plan extern:
- 22 iunie 1941 - Romania intra in razboiul antisovietic, alaturi de Germania;
- 27 iulie 1941 - teritoriile romanesti cedate U.R.S.S. sunt reintegrate in granitele Romaniei;
- iulie 1942 - februarie 1943 - batalia de la Stalingrad;
(- 23 august 1944 ieșirea din război; - 12 septembrie 1944 semnarea armistiuțiului cu Națiunile Unite)

ANEXA II - MIHAIL MANOLESCU despre DICTATUL DE LA VIENA (M.Manolescu - Memorii vol.II iulie – august 1940)
„ Pe masa statea impaturita harta ca o sentinta de moarte (,,,) Am observat intai ca este o harta romaneasca. Am desfacut-o cu nordul in jos , ceea
ce m-a facut sa nu inteleg nimic. Ochii mei cautau taietura de la granita de vest pe care cu totii o asteptam. Am urmarit cu ochii granita care
pornea de la Oradea catre rasarit alunecand sub linia ferata si am inteles ca cuprindea si Clujul (,,,) am inceput sa nu mai vad. Cand mi-am dat
seama ca granita coboara in jos ca sa cuprinda secuimea, am mai avut in disperarea mea un singur gand : Brasovul. O noua usurare: Brasovul
ramanea la noi”
ANEXA III - HARTA ROMANIEI CU CEDARILE TERITORIALE DIN ANUL 1940
ANEXA IV - DOCUMENT – INVESTIREA GENERALULUI ANTONESCU CU DEPLINE PUTERI ( REGELE CAROL AL II-LEA, 5 SEPTEMBRIE 1940 )
„ ART. I. Investim pe domnul general Ion Antonescu , presedintele Consiliului de Ministri, cu depline puteri pentru conducerea statului
roman.
ART.II . Regele exercita urmatoarele prerogative regale :
a ) El este capul ostirii;
b) El are dreptul de a bate moneda;
c) El confera decoratiunile romane;
d) El primeste si acrediteaza ministri plenipotentiari.
ART. III. Toate celelalte puteri ale statului se exercita de presedintele Consiliului de Ministri.”
DECRET – LEGE DIN 14 SEPTEMBRIE 1940
Statul Roman devine stat national – legionar.
Miscarea legionara este singura miscare recunoscuta in noul stat.
Domnul general Ion Antonescu conducatorul statului legionar si
seful regimului legionar.
Domnul Horia Sima este conducatorul miscarii legionare.

ANEXA V - DINU C.GIURESCU „ROMANIA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL”


„Regimul a fost fascist pe durata Statului National Legionar ( 14 septembrie 1940 – 23 ianuarie 1941 ) , dar cu o dualitate a puterii in stst.
Carmuirea autoritara a maresalului Ion Antonescu ( 23 ianuarie 1941 – 23 august 1944 ) a avut o orientare de centru dreapta; a fost net
anticomunista [] Regimul Antonescu a pastrat alcatuirile de baza traditionale ale tarii. A interzis activitatea partidelor politice , dar nu a luat
masuri impotriva fruntasilor si cadrelor partidelor National Taranesc, National Liberal sau Social Democrat.
[] Ion Antonescu a respectat o regula de baza a politicii romanesti din epoca moderna pana in 1944: existenta unei echipe de rezerva pentru
eventualele schimbari geostrategice pe plan politic, rasturnarea Aliantelor si alaturarea la Natiunile Unite.”

ANEXA VI - MIJLOACELE FOLOSITE DE LEGIONARI PENTRU CONTROLUL INTEGRAL AL TARII ( 6 SEPTEMBRIE 1940 – 23 IANUARIE 1941 )
1. ECONOMIC - comisariatele de romanizare;
- vanzari fortate;
- confiscari de bunuri;
2. ARMATA SI POLITIA - incercarea de infiltrare in armata;
- controlul asupra politiei;
- crearea politiei legionare;
3. ADMINISTRATIA - controlul asupra prefecturilor si primariilor;
4. MASS – MEDIA - cenzura;
- controlul presei;
5. POLITIC - abuzuri; asasinate.

ANEXA VII - DOCUMENT – ADERAREA ROMANIEI LA PACTUL TRIPARTIT


ART.I . Romania adera la Pactul Tripartit , semnat la 27 septembrie 1940 la Berlin, de Germania , Italia si Japonia.”
ORDINUL DE ZI CATRE ARMATA AL GENERALULUI ION ANTONESCU , 22 IUNIE 1941
„ Ostasi , Va ordon : Treceti Prutul . [] Reimpliniti in trupul tarii glia strabuna a Basarabiei si Codrii voievodali ai Bucovinei, ogoarele si plaiurile
voastre”

ANEXA VIII- CONDITIILE DE ARMISTITIU PROPUSE ROMANIEI DE URSS ( 12 APRILIE 1944 )


1. Ruptura cu germanii si lupta comuna a trupelor romane si a trupelor aliate , inclusiv Armata Rosie , impotriva germanilor , pentru
restabilirea independentei si suveranitatii Romaniei.
2. Restabilirea frontierei romano – sovietice dupa tratatul din 1940.
3. Repararea pagubelor provocate Uniunii Sovietice prin operatiunile militare si prin ocuparea teritoriilor sovietice de catre Romania. Inapoierea
tuturor prizonierilor de razboi sovietici si aliati, cat si internatilor. Aceste conditii minime pot fi inrautatite in cazul in care Romania nu le accepta
imediat”
SCENARIU DIDACTIC

Momentele Ob. Continuturile activitatii instructiv -educative Strategia didactica


lectiei
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Forme mijloace

Moment Saluta elevii, solicita numele Raspund la salutul profesorului , Conversatia - Frontala manualul;
organizatoric elevilor absenti , asigura nominalizeaza absentii si pregatesc documente;
2 min ordinea, linistea si un climat materialele necesare desfasurarii atlasul / harta;
favorabil in clasa; lectiei;
Verificarea Profesorul realizeaza Raspund intrebarilor; - Conversatia - Frontala
cunostintelor evaluarea temei „Monarhia si - Care sunt principalele partide politice examinatoare
15 min. partidele politice in Romania din Romania interbelica?
interbelica”. - Indicati evolutia monarhiei. - Individuala
- Precizati cateva prevederi ale
constitutiei din 1923.
- Justificati existenta regimului
monarhiei absolutiste in Romania.
Comunicarea O1 Prezinta noile cunostinte Expunerea - Frontala manualul;
/ insusirea urmarind schema lectiei care se
noilor cunostinte noteaza pe tabla si se completeaza Explicatia documente;
30 min. O2 ulterior:
I. Inceputul razboiului: Modelarea - Individuala atlasul /
a) contextul international si Elevii isi insusesc notiunile prezentate
O3 cauzele izbucnirii celui de al doilea alternand luarea de notite cu Invatarea prin harta;
razboi mondial: participarea activa la identificarea descoperire
- Tratatul de la Versailles – prin unor aspecte solicitate de profesor cu anexe
O4 care s-a incercat reglementarea ajutorul manualului, fiselor de lucru,
problemelor europene pe baza hartilor istorice. – ANEXE II - VIII
principiilor nationele
O5 - Marea Criza Economica (1929 –
1933)
- aparitia si dezv.
O6 nationalismului, rasismului si
militarismului fascist
O7 italian, nazismului
germansi imperialismului japonez.
b) contextul national:
1. Politica externa a lui Carol II
2. Pierderile teritoriale din anul
1940
II. Regimul antonesciano-legionar
( septembrie 1940 – ianuarie
1941):
III. Guvernarea antonesciana
Politica interna si politica externa
Sistematizarea O1 1. Precizati cauzele izbucnirii II RM. Elevii răspund solicitărilor. Conversatia - Frontal Planul de lectie
cunostintelor 2. Reliefati contextual European
din 1940 si influenta sa asupra Elevii se implică în derularea activității examinatoare Tabla,
O2 Romaniei. sunt atenți la cerinte
3. Localizati pe harta terit. -Individual notitele din
Pierdute de Romania in 1940. caiete
O3 4. Enumerate factorii care au
contribuit la eodarea onarhiei
autoritare.
O4 5. Mentionati mijloacele folosite
de legionary pentru controlul tarii.
6. Motivati de ce Gerania l-a
O5 sustinut pe Antonescu in lupta cu
legionarii.
7. Argumentati refuzul lui
O6 Antonescu de a semna Armistitiul
cu U.R.S.S..
O7

Evaluare Se fac aprecieri generale si Elevii notati prezinta carnetele Conversatie - Frontala
individuale privind implicarea motivanta
elevilor in predarea noilor
cunostinte
Se noteaza elevii care au participat
activ la lectie

Unitatea şcolară: Școala Gimnazială Nr.8, Galati Clasa a VIII-a


Cadru didactic: Nistor Mirela Curriculum: nucleu
Aria curriculară: Om şi societate Nr. ore/săpt.: 2
Disciplina: Istorie Manual: Editura Sigma
Unitatea de învățare: România între democrație şi autoritarism Nr. ore: 6
Nr. .............../.......................................
Conținuturi C. S. Activități de învățare Resurse pedagogice Evaluare Săptămâna Observaţii
-prezentarea unor axe cronologice în
România după 1.2. care sunt redactate cele mai importante S10
Marea Unire evenimente legate de economie şi -activitate individuală; Probă orală 24-25 apr.
2 ore societate. -activitate în grup;
Monarhia şi 2.4. -activitate frontală.
partidele politice în -prezentarea unor personalităţi politice şi Observarea
România interbelică realizarea unor comentarii. -manualul de istorie; sistemtatică S11
(Studiu de caz: Constituția 3.6. -atlase istorice; 28 apr. – 2
din 1923)– -ilustrații; Probă orală mai
2 ore
3.7. -descrierea;
România în Al Doilea -utilizarea de surse de informare diferite -comparația; Probă practică S12
Război Mondial pentru analiza unui fapt sau proces 5 – 9 mai
-problematizarea;
(Studiu de caz: Anul 1940) istoric. Observarea
3.10. -metoda cubului.
– 2 ore sistematică
- dezbateri despre diferite fapte istorice.
Evaluare - exerciţii pentru identificarea termenilor -activitate individuală; Observare Pe parcursul
istorici în texte diferite. -fişe de evaluare. sistematică lectiilor

SCHEMA ECTIEI

I. Inceputul razboiului:
a) contextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial:
- Tratatul de la Versailles – prin care s-a incercat reglementarea problemelor europene pe baza principiilor nationele
- Marea Criza Economica (1929 – 1933)
- aparitia si dezv. nationalismului, rasismului si militarismului fascist italian, nazismului germansi imperialismului japonez.
b) contextul national:
1. Politica externa a lui Carol II
2. Pierderile teritoriale din anul 1940
În vara anului 1940, prin ultimatumul și dictatele consecutive pactului Hitler-Stalin, România este silită să cedeze
- Uniunii sovietice: Bucovina de Nord, ținutul Herței și Basarabia;
- Ungariei: Transilvania de Nord;
- Bulgariei: Dobrogea de Sud (la sud de linia Ostrov-Vama Veche)

II. Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941):


III. Guvernarea antonesciana
Politica interna si politica externa

Potrebbero piacerti anche