Sei sulla pagina 1di 5

SideWall Thickness Calculation

SideWall Thickness Calculation ( Large Panel )

Material : SA 240 GR 316L


H: 3500 mm
B: 3500 mm
L: 4500 mm
G: 1 (To be more conservative, higher liquid density is used)
ρ: 1000 kg/m³
Sao : 138 N/mm² at 65 °C in operating condition
2
Sah : 153 N/mm in hydrotest condition
E: 192000 N/mm²
ys : 157.5 N/mm² at 65 °C
St : 485 N/mm²
C.A : 0 mm
Internal design pressure, Pint : Full Static Head + 0.05 barg
External pressure, Pext : 0 barg (Blast pressure)
Add. height for hydrostatic pressure : 150 mm 1471.50 Pa
Add. press. for hydrostatic pressure : 0 barg
D.T : 65 °C
Ej : 0.85

Liquid Static Pressure at required area, q

Liquid Static Pressure on H area (q): (ρ xgx(H meter))


= 1000 x 9.81 x 3.5
= 34335.00 N/m²
q= 0.03434 N/mm²

Internal Design Pressure at required area , Pint

Pint. : q + Pa
= 34335 + 1471.50
= 35807 Pa
2
= 0.03581 N/mm

External Design Pressure at required area , Pt

2
Pext = 0.00 N/mm

Therefore, design pressure will be the highest of Pint or Pext , Pd

2
Pd = 0.036 N/mm

Hydrotest Pressure , Ph
Ph : q + Additional static head pressure
= 35807 + 1.472E-05
= 35807 Pa
2
= 0.03581 N/mm

Chapter 11[table 11.4- 8a: Rectangular plate, all edge simply supported]

Interpolation of constant value

Long side, a = 1000.0 mm ; Short side, b= 1000.0 mm

Ratio a/b = 1.00

Ratio, a/b 1.00


Constant, β1 0.3078
Constant, β2 0.1386
Constant, α 0.0138
Table 1d

a) Plate Thickness Calculation

Required plate thickness @ operating, tr : SQRT(-β1 x Pd x b² /(Sao x Ej))+C.A


= 9.693 mm

Required plate thickness @ hydrotest, trh : SQRT(-β1 x Ph x b² /(Sah x Ej))+C.A


= 9.206 mm

Chosen T actual ta = 10 mm ---ADEQUATE

b) Maximum plate deflection

Corroded thickness, tc : ta - C.A


= 10.0 mm

y max : α x (Pd) x (b^4) / E x tc3


= 2.574 mm

Acceptance criteria :
(a) Limited to 1/2 ta = 5 mm
*Deflection of plate under allowable criteria. ---ADEQUATE
Bottom Plate Thickness Calculation

Material : SA 240 GR 316L


H: 3500 mm
B: 3500 mm
L: 4500 mm
G: 1 (To be more conservative, higher liquid density is used)
ρ: 1000 kg/m³
Sao : 138 N/mm² at 65 °C in operating condition
2
Sah : 153 N/mm in hydrotest condition
E: 192000 N/mm²
ys : 157.5 N/mm² at 65 °C
St : 485 N/mm²
C.A : 0 mm
Internal design pressure, Pint : Full Static Head + 0.05 barg
External pressure, Pext : 0 barg
Add. height for hydrostatic pressure : 150 mm
Add. press. for hydrostatic pressure : 0 barg
D.T : 65 °C
Ej : 0.85

Liquid Static Pressure at required area, q

Liquid Static Pressure on H area (q): (ρ xgx(H meter))


= 1000 x 9.81 x 3.5
= 34335.00 N/m²
q= 0.03434 N/mm²

Internal Design Pressure at required area , Pint

Pint. : q + Pa
= 34335 + 1471.50
= 35807 Pa
2
= 0.03581 N/mm

External Design Pressure at required area , Pt

2
Pext = 0.00 N/mm

Therefore, design pressure will be the highest of Pint or Pext , Pd

2
Pd = 0.036 N/mm

Hydrotest Pressure , Ph
Ph : q + Additional static head pressure
= 35807 + 1.47E-05
= 35807 Pa
2
= 0.03581 N/mm

Chapter 11[table 11.4- 8a: Rectangular plate, all edge fixed]

Interpolation of constant value

Long side, a = 1000.0 mm ; Short side, b= 1000.0 mm

Ratio a/b = 1.00

Ratio, a/b 1.00


Constant, β1 0.3078
Constant, β2 0.1386
Constant, α 0.0138
Table 1d

a) Plate Thickness Calculation

Required plate thickness @ operating, tr : SQRT(-β1 x Pd x b² /(Sao x Ej))+C.A


= 9.693 mm

Required plate thickness @ hydrotest, trh : SQRT(-β2 x Ph x b² /(Sah x Ej))+C.A


= 9.206 mm

Chosen T actual ta = 12 mm ---ADEQUATE

b) Maximum plate deflection

Corroded thickness, tc : ta - C.A


= 12.0 mm

y max : α x (Pd) x (b^4) / E x tc3


= 1.489 mm

Acceptance criteria :
(a) Limited to 1/2 ta = 6 mm
*Deflection of plate under allowable criteria. ---ADEQUATE
Top Plate Thickness Calculation

Material : SA 240 GR 316L


Material Density : 7750 Kg/m^3
B: 3500 mm
L: 4500 mm
G: 1
ρ: 1000 kg/m³ (To be more conservative, higher liquid density is used)
Sa : 138 N/mm² 65 °C
E : 192000 N/mm²
ys : 157.5 N/mm² 65 °C
C.A : 0 mm
D.T : 65 °C
Ej : 0.85
Nominal thickness, ta : 12 mm
Corroded thickness, tc : 12 mm

Load exert on top of roof ;

i) Load due to other loading ;

2
Static pressure= 0.0014715 N/mm

Uniform lively load (API 650, Section 5.2.1.f )= 0.005 N/mm2


Uniform misc. load over the top of roof= 3.11E-05 N/mm2
Point load = 100 kg
6.23E-05 N/mm2

2
Total uniform pressure, P= 0.0066 N/mm

Chapter 11[table 11.4- 8a: Rectangular plate, all edge fixed]

Interpolation of constant value

Long side, a = 1000 mm ; Short side, b= 1000 mm

Ratio a/b = 1.00

Ratio, a/b 1.00


Constant, β1 0.2874
Constant, β2 0.0444
Constant, α 0.4200
Table 1d

b) i)Stress imposed due to uniform pressure ;

Required plate thickness, t : SQRT(-β1 x P x b² /(Sa x Ej))+C.A


= 4.01 mm

Required thickness < Corroded Thickness ----ADEQUATE