Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Classification of slabs
I. Based on support condition
Edge supported:-each corner of the slab is supported by beams
Edge unsupported:-the corner of the slab is free from beam support; the slab is rest
on columns (Flat Slab).
Flexural Reinforcement
The ratio of the secondary reinforcement to the main reinforcement shall be at least equal
to 0.2.
The geometrical ratio of main reinforcement in a slab shall not be less than
0.5
=
The spacing between main bars for slabs shall not exceed the smaller of 2D or 350 mm.
The spacing between secondary bars shall not exceed 400 mm.
If a slab is said to be one way then the ratio of the larger dimension to the short one is greater
than or equal to 2. This means the main reinforcement runs in one direction only.
The analysis carried out by assuming a beam of unit width (shaded area of 1m width in the
above picture) with a depth equal to the thickness of the slab and effective span length equal to the
distance between the supports. The strip of unit width may be analyzed in the same way as singly
reinforced rectangular section beam.
As the loads being transmitted to the supported beam, all reinforcement shall be placed at right
angles to these beams. However some additional bars may be placed in the other direction to carry
temperature and shrinkage stresses.
Generally, the design consists of selecting a slab thickness for deflection requirements and
flexural design carried out by considering the slab as a series of rectangular beams side by side.
2 , ℎ ℎ
=
350
Minimum area of steel
0.5
≥
Design Example
Design the floor system of an Exhibition room which consists of one-way solid slab supported by beams. It
also subjected to a uniform load of 3KN/m2 for partition wall. Use concrete C25 and steel S300 class I
works and the floor finish is ceramic tile.
Solution
Design constant
25
= = = 20
1.25 1.25
0.85 0.85 × 20
= = = 11.33
ϒ 1.5
300
= = = 260.87
ϒ 1.15
260.87
= = = 28.78
0.8 0.8 × 11.33
= =
= 0.0035 = 200,000
11.33 0.0035
= 0.8 = 0.8 = 0.0253
+ 260.87 260.87
+ 0.0035
200000
To assure ductility
= 0.75 = 0.019
Check of one-way structural action
Panel Lx (m) Ly (m)
≥2
1 3 7 2.33>2 ,one-way
2 3 7 2.33>2 ,one-way
3 3.5 7 2 =2 ,one-way
= 0.4 + 0.6
400
Panel Le (mm) d(mm)
1 3000 24 106.25
2 3000 24 106.25
3 3500 24 123.96
d=150-15-10/2=130mm
d1=150-15-10-8/2=121mm
Design Load
Dead load
From EBCS-1, Table 2.8 Flooring and Walling, for PVC covering (Ceramic
tile) the density is 16kN/m3 and its thickness=20mm
The density of the cement screed form EBCS-1 Table 2.1 =23kN/m3 and its
thickness=30mm
The density of C25 concrete is =25kN/m3
Self-weight of the slab = 0.15 × 25 / = 3.75 /
Cement screed= 0.03 × 23 / = 0.69 /
Ceramic tile = 0.02 × 16 / = 0.32 /
Partition load = 3 /
-------------------------------------
Total dead load DL=3.75 + 0.69 + 0.32 + 3 = 7.76kN/m2
Live load
Form EBCS-1, Table 2.9 category B C3, and form Table 2.10 we get the value
LL=5kN/m2
By considering one meter strip the design load will be
= 1.3 + 1.6 = 1.35 × 7.76 + 1.5 × 5 = (10.476 + 7.5) /
= Design dead load + Design Live load = (10.476 + 7.5)kN/m
Analysis
The variations in live load in different panels will result different bending moment values.
We use a Structural Analysis program called SAP2000 to do the analysis.
21.688 × 10
= = = 79.80 < 130 …. !
0.2952 0.2952 1000 11.33
Reinforcement
d=130mm, d1=121mm, b=1000mm, = 11.33 , = 260.87
The maximum spacing between bars is
2 , ℎ ℎ 2 × 150 = 300
= = =300mm
350 350
Minimum area of steel
= 1− 1− , = , = ,
× 10
= = 78.54
4
Reinforcement detail
1
= − ∆ = − ∆ , >
+ 1 1
+
1
= − ∆ = − ∆ , <
+ 1 1
+
= ℎ ℎ
∆ = − > ∆ = − >
≥
0.2952
If not satisfy, revise the design with a new depth calculated using the above equation.
6. Reinforcement design for flexure
We can calculate the reinforcement area using equation or design chart.
For a given and calculated data of
Material data C- and S-
Effective depth(d) ,Width(b=1000mm) and Design moment(Md)
I. Using equation
2
= 1− 1−
=
II. Using design chart
= →
=
To calculate spacing between bars, by selecting the diameter of the bar, as
1000
=
Compare the above design spacing S, with the minimum provision given by our code.
0.5
=
= 2
350
7. Reinforcement detail
The reinforcement bars can be detailed in such a way that at least 50% of the positive
bars is extended into the support. The negative bars may be terminated at a distance of Lx/4
to Lx/3 from the respective centerline point of the support.
8. Load transfer to frames
The design load on beams supporting solid slabs spanning into two direction at right angles
supporting distributed load may be assessed from the following equations.
=
=
EBCS-2 Table A-3 gives a value of load transfer coefficient , and the assumed
distribution of this loading is shown below.
Design Example
Design the floor system of an office building. Load form partition 2kN/m2, from floor finishing and screed
1kN/m2 .Using C25 and S300 class I works.
Solution
Design constant
25
= = = 20
1.25 1.25
0.85 0.85 × 20
= = = 11.33
ϒ 1.5
300
= = = 260.87
ϒ 1.15
= =
= 0.0035 = 200,000
11.33 0.0035
= 0.8 = 0.8 = 0.0253
+ 260.87 260.87
+ 0.0035
200000
To assure ductility
= . = .
Step 1 :- Depth determination
= 0.4 + 0.6
400
panel Lx Ly Ly/Lx<2 d(mm)
1 4000 4000 1 40 85
2 4000 6000 1.5 35 97.143
3 4000 5000 1.25 37.5 90.67
4 5000 6000 1.2 38 111.84
Maximum 111.84
Panel 4
∆ = − = 19.738 − 17.514 = 2.224
= 0.338
= 0.172
= + ∆ = 21.440 + 0.338 × 2.224 = 22.192
= + ∆ = 14.974 + 0.172 × 2.224 = 15.357
= → , =
Lx Vx Vy
Support
Panel Ly/Lx Discont
Condition m Cont. Discont. Cont. Discont. Cont. Cont. Discont.
.
1 7 1 4 0.45 0.30 - 0.30
24.503 16.335 0 16.335
0 21.780 21.780 0
2 6 1.5 4 - 0.40 0.40 -
26.408 17.424 21.780 14.157
3 4 1.25 4 0.485 0.32 0.40 0.26
0 24.503 30.628 20.419
4 8 1.2 5 - 0.36 0.45 0.30
In one way ribbed slab, the supporting beams called joists or ribs are closely spaced. The ribbed
floor is formed using temporary or permanent shuttering (form work) while the hollow block floor
is generally constructed with block made of clay tiles or with concrete containing light weight
aggregate. This type of floor is economical for buildings where there are long spans and light or
moderate live loads such as in hospitals and apartment buildings.
General requirements:
Because joists are closely spaced, thickness of slab (topping), tslab ≥ 40 mm or 1/10 clear
distance between ribs.
The topping shall be provided with a reinforcement mesh providing in each direction a
cross sectional area not less than 0.001 of the section of the slab.
Unless calculation requires, minimum reinforcement to be provided for joists include two
bars, where one is bent near the support and the other is straight.
Rib width bw ≥ 70 mm, and overall depth Dj ≤ 4 bw,joist , excluding tslab
Rib spacing is generally less than 1m.
In case of rib spacing larger than 1m, the topping need to be designed as if supported on
ribs (i.e. as one way solid slab between the ribs).
If the span of the ribs exceeds 6m, transverse ribs may be provided.
When transverse ribs are provided, the center to center distance shall not exceed 20 times
the overall depth of the ribbed slab.
The transverse ribs shall be designed for at least half the values of maximum moments and
shear force in the longitudinal ribs.
The girder supporting the joist may be rectangular or T-beam, with the flange thickness
equal to the floor thickness.
EBCS 2 - provisions
Web-Flange Connections
Design the floor system shown below which is made of ribbed slab. Dead load from partition wall
plus floor finishing and HCB block =3.5kN/m2 and floor Live Load =2kN/m2. Column dimension
30x30cm and Use Materials C30, S300 class I works.
Step 1 Geometry
Effective depth of joist or rib
Here Le = span of the joist = 5.5 m
βa can be taken similar to flat slab = 24
. . ∗
= (0.4 + ) =(0.4 + ) =195mm
Using ϕ12, 15mm concrete cover, ϕ6 stirrups
Over all depth
D=195+15+6+12/2=222mm <260mm …………………Ok!
Note: - overall depth (D) of the rib from the ribbed slab section is 260mm and its width
bw=80mm.
Use D=260mm
Overall depth of the joist D= 260mm≤ 4 bw = 4(80) = 320 mm. D provided is OK!
40
Thickness of slab (topping), ≥ ∗( )
From the ribbed slab section, the clear distance between ribs=320mm and the thickness
of the topping slab=60mm
40
= 60 ≥ 1 = 40 …….
∗ (320 ) = 32
10
Step 2 Loading
Dead Load
Form self-weight topping slab + self-weight of the rib
= (0.06m * 0.4m * 25kN/m3) + (0.08 * 0.2 * 25) = 1kN/m
From partitions, Finishing and Block =3.5KN/m2 * 0.4m = 1.4kN/m
------------------------------------------------------------------------------------
Total Dead Load (DL)=1+1.4=2.4KN/m
Live Load(LL) = 2 * 0.4 = 0.8 KN/m
Design load(Pd)=1.35DL+1.5LL=1.35(2.4)+1.5(0.8)= 4.44kN/m
Step 3 Analysis
= = , = 0.0035 = 200,000
13.6 0.0035
= 0.8 = 0.8 = 0.0304
+ 260.87 260.87
+ 0.0035
200000
To assure ductility = . = .
2∗ 2 ∗ 16.78 ∗ 10 13.6
= (1 − (1 − )) = (1 − (1 − )) = 0.0179
80 ∗ 233 ∗ 13.6 260.87
0.5 0.5
= = = 0.0017
300
>
As = ρbd=0.0179*80*233=333.184mm2
Number of 12 mm diameter rods = 333.184 / (π * 122/4) = 2.95
Use 3ϕ12
= 0.50 ℎ +
Reference
Ethiopian building code of standard -EBCS 1 and 2 of 1995.
Surafel T. Date:-November 29, 2017 Page 30