Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
SET-5
HINTS AND SOLUTIONS
1. (C) : Greatest 8 digit number = 99999999 and smallest 8. (B) : Number name for 83,07,80,120 is
7 digit number = 1000000 Eighty three crore seven lakh eighty thousand one hundred
⇒ Difference = 99999999 – 1000000 = 9,89,99,999 twenty.
2. (B) : 77 – 42 ÷ 7 × 4 – 11 × 6 ÷ 3 + 2 9. (A) : Cost of 5 pairs of earrings + cost of 4 bracelets
= 77 – 6 × 4 – 11 × 2 + 2 = 77 – 24 – 22 + 2 = 33 = ` 172
3 15
3. (C) : Amount of pocket money spent by Mohan = = Cost of 4 bracelets = ` 172 – Cost of 5 pairs of earrings ...(i)
4 20
4 16 Cost of one bracelet = Cost of one pair of earring + ` 16
Amount of pocket money spent by Sohan = =
5 20
Therefore, Sohan spent the greater part of his pocket money ⇒ Cost of 4 bracelets = 4(cost of one pair of earring + ` 16)
16 15 16 − 15 1 ⇒ ` 172 – cost of 5 pairs of earrings
by − = =
20 20 20 20 = cost of 4 pairs of earrings + ` 64 (using (i))
4. (C) : Let number be x. ⇒ 172 – 64 = Cost of 9 pairs of earrings
2 2
⇒ 4 × x = x + 110 ⇒ 4 x − x = 110 ⇒ 108 = Cost of 9 pairs of earrings
3 3
12 x − 2 x 10 108
= 110 ⇒ x = 110 ⇒ Cost of 1 pair of earrings = ` = ` 12
⇒
3 3 9
110 × 3 35
⇒ x= = 33 10. (A) : Quantity of bananas Manu had = dozens
10 4
3 6 16
5. (C) : (A) 6 + + = 6 + 0.003 + 0.06 = 6.063 Quantity of bananas Somya had = dozens
1000 100 3
6 3 ⇒ Total quantity of bananas they have altogether
(B) 0.6 = =
10 5 35 16 105 + 64 169 1
6 = + = = dozens = 14 dozens
(C) = 0.6 4 3 12 12 12
10 11. (C) : Weight of hazelnuts = 3.6 kg
3
(D) 0.003 = Weight of raisins = 0.75 kg
1000
Total weight of both hazelnuts and raisins = (3.6 + 0.75) kg
6. (D) : 3 1 − 1 3 + 2 1 − 1 1 − 1
12 4 2 2 3 = 4.35 kg
Total number of boxes = 5
37 7 5 9 − 2 4.35
= − + − \ Weight of mixture in one box = = 0.87 kg
12 4 2 6 5
37 7 5 7 37 7 8 12. (B) : A chord which passes through the centre is called
= − + − = − +
12 4 2 6 12 4 6 diameter.
37 21 + 16 37 37 13. (D) : Greatest two digit number divisible by 8 is
= − = − =0
12 12 12 12 96 i.e., XCVI
7. (C) : Consumption of milk by the family in one day 14. (D) : Weight of watermelon = 10(weight of two apples)
1 13
= 3 litres = litres. Weight of 1 apple = 214 g
4 4
Weight of 2 apples = 428 g
Number of days in the month of September = 30
Weight of watermelon = 10 × 428 = 4280 g
Quantity of milk consumed by the family during the month
13 \ Weight of 3 watermelons = 3 × 4280 g = 12840 g
of September 2015 = 30 ×
4
15 × 13 195 1 15. (B) : Let age of Ishika be x years.
= = = 97 litres
2 2 2 ⇒ Age of Ritika = (x + 5) years
1
Class-5 | Level-2
According to question, A B
1 2 O 4cm 1cm 3cm
D
( x + 5) = x P C
2 3 2cm 2cm 3cm
M F
4 21. (A) : N 2cm E 2cm
⇒ x+5 = x H
3 K L G
2cm 2cm
4 4 − 3 ⇒ 1 x = 5 ⇒ x = 15 J 12cm I
⇒ 5 = − 1 x = x
3 3 3 JI = OP + AB + CD
Therefore, Ishika's age is 15 years old. 12 = 4 + AB + 3
2
Class-5 | Level-2
26. (A) : Let breadth of rectangle be x m x
52 = ⇒ x = 52 × 3 = ` 156
6 3
⇒ Length of rectangle = x m Cost of dictionary = 3(156) = ` 468
5
Since, perimeter of a rectangle = 132 m Cost of all items paid by Ritu = `(468 + 156 + 52)
⇒ 2(Length + Breadth) = 132 = ` 676
6 11x 33. (A) : Place value of digit 7 in the number 272693 = 70000
⇒ 2 x + x = 132 ⇒ 2 × = 132 Place value of digit 8 in the number 928624 = 8000
5 5
Required difference = 70000 – 8000 = 62000
132 × 5 34. (A) : We have,
⇒ x= = 30
11 × 2 1 1 1 7 9 16
3 +4 +5 = + +
6 2 2 3 2 2 3
\ Breadth =30 m and length = (30 m) = 36 m
5
21 + 27 + 32 80 40 2
⇒ Area of rectangle = Length × Breadth = = = = × 20
6 6 3 3
= 36 × 30 = 1080 m2
\ The required number is 20.
27. (C) : Number of chairs in Class 5A = 6 × 6 = 36 35. (B) : Let the length of wire = x cm
Number of chairs in Class 5B = 4 × 6 = 24
⇒ Perimeter of the square = x cm
Number of chairs in Class 5C = 4 × 6 = 24
Number of chairs in Class 5D = 3 × 6 = 18 ⇒ 4 (side) = x cm
x
Number of chairs in Class 5E = 5 × 6 = 30 ⇒ (side) = cm
4
Therefore, classes 5D and 5E have a total number of 48 Since, area of square = 49 cm2
2
chairs. x
⇒ = 49
4
28. (D) : Present age of John = 10 years
⇒ x2 = 49 × 16 = 7 × 7 × 4 × 4
Age of John after two years = (10 + 2) years = 12 years
⇒ x = 28 cm
According to question,
\ Length of piece of wire is 28 cm.
His father's age = (4 × 12) years = 48 years
36. (A) : Cost of 2 kg of rice = 2 × 8 = ` 16
\ Sum of their present ages = 48 + 10 = 58 years 1
1
Cost of kg of sugar = × 14 = ` 7
29. (C) : XX = 20 2 2
Cost of 2 soaps = 2 × 10 = ` 20
XXXVI = 36
Cost of 1 packet of washing soda = ` 15
V=5
Total cost of the provisions purchased by Guru
\ Ascending order is 5, 20, 36 i.e. V, XX, XXXVI
= ` (16 + 7 + 20 + 15) = ` 58
1 1 1 1 37. (C) : Total time taken by train
30. (D) : Fractions are , , and .
7 4 5 6
All fractions have same numerator. So, fraction that have = Time duration from 11:55 p.m. on Thursday to 4:30 a.m.
greater denominator will be smaller. on Saturday = 28 hrs 35 mins
1 1 1 1 38. (C) : Time taken by Mrs Sammy in cleaning the windows
Thus, descending order is , , , .
4 5 6 7 1 6
31. (B) : Smallest three digit number using the digits 0, 9 and 6 = 1 = hours
5 5
= 609 Time taken by her in mopping the floor
Greatest three digit number using the digits 0, 9 and 6 = 960
6 3 24 − 15 9
Required product = 609 × 960 = 584640 = − hours = hours = hours
5 4 20 20
32. (B) : Let cost of storybook = ` x
39. (C) : Let the capacity of bottle = x ml
Then cost of dictionary = `(3x)
According to question,
and cost of storybook = 3(Cost of a pen)
x 1 1
⇒ Cost of pen = ` ( x) − 300 = x
3 2 6
Since, cost of pen = ` 52 x x x x
⇒ − 300 = ⇒ − = 300
2 6 2 6
3
Class-5 | Level-2
16 4
3 −1 (b) Required fraction = =
⇒ x = 300 60 15
6
2 300 × 6 47. (B) : We have, 3 × = 2325
⇒ x = 300 ⇒ x = = 900
6 2
Amount of more water needed to fill the bottle to its brim ⇒ 2325
1 = = 775
= 900 – (900) = 900 – 150 = 750 ml 3
6
40. (C) : Number of pupils who did not pass the test = Number
And + = 1575
of pupils obtained Grade A, Grade B, Grade D and Grade E
= 6 + 10 + 6 + 4 = 26
41. (B) : Total number of equal parts = 12 ⇒ = 1575 – 775 = 800
Number of unshaded parts = 7
7
⇒ Required fraction =
12 Also + = 1000
42. (A) : Since, total number of children in the field = 330
According to question,
5 ⇒ = 1000 – 775 = 225
Number of boys in the field = × 330 = 150
11
Number of girls in the field = 330 – 150 = 180
2 Now, + = +
Number of girls having long hair (180) = 120
3
\ Number of girls having short hair = 180 – 120 = 60
⇒ 800 + = 775 + 225
43. (D) : Since, area of square A = 36 cm2
4
Class-5 | Level-2