Sei sulla pagina 1di 5

Proiect didactic

Data: 8. 01. 2019

Școala:

Clasa: a III- a

Învățător:

Aria curriculară: Matematică și Științe

Unitatea de învățare: Împărțirea numerelor naturale în concentrul 0 - 100

Disciplina: Matematica

Subiectul lecției: Exerciții și probleme

Tipul lecției: consolidare

Obiective de referință:

 Cunoașterea și utilizarea conceptelor specifice matematicii;


 Formarea și dezvoltarea capacității de a comunica, utilizând limbajul matematic;

Obiective operaționale:

COGNITIVE

Oc1: Să efectueze împărțiri folosind legătura dintre înmulțire și împărțire;

Oc2: Să cunoască terminologia specifică operațiilor aritmetice;

Oc3: Să precizeze algoritmul de calcul al exercițiilor cu cele patru operații;

Oc4: Să rezolve probleme cu 2 operații dintre cele învățate, întocmind planul de rezolvare;

Oc5: Să compună probleme pe baza unui exercițiu dat sau a unei cerințe;

AFECTIVE

Oa1:Să dovedească interes pentru lecția de matematică, manifestat prin participarea activă
în toate etapele acesteia;

Oa2: Să reacționeze pozitiv la solicitările învățătoarei, dorind să se evidențieze și să fie


apreciat ;
PSIHO- MOTORII

Om1: Să dovedească capacitatea de a-și controla mișcările și gesturile pe parcursul întregii


activități.

Strategii didactice :

1. Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul, ciorchinele,


analiza, problematizarea,
2. Material didactic: rebus, manual, culegere, fișe de lucru,
Tipuri de activitate: frontală, individuală,

Bibliografie:
„ Matematică- clasa a III a, culegere de exerciții și probleme”- Aurelia Arghirescu,
Florica Ancuță, Editura Carmins, 2005;
„Matematică- manual pentru clasa a IIIa” - Ștefan Pacearcă, Mariana Mogoș, Editura
Aramis, 2005;

Nr. Momentele Ob. Elemente esențiale de Metode Mijloace Evaluare


crt. lecției conținut
1. Moment Se asigură liniștea în clasă, se
organizatoric pregătesc cele necesare
pentru desfășurarea
lecției.
2. Verificarea temei Se verifică tema cantitativ și conversația
calitativ.
3. Captarea atenției Se citește următoarea conversația orală
problemă în versuri: exercițiul
„ Treizeci și șase de flori
Se împart la șase surori:
Florina, bună fetiță
Îi dă fratelui Tomiță
Jumătate din cât are,
Cu toate că ea-i mai mare.
Tomiță îi mulțumește
Și apoi le socotește.
În clasa a IIIa sunteți.
Ajutați-l, că puteți!”
Elevii vor rezolva problema:
36:6:2= 3 (flori)
4. Reactualizarea Se completează pe planșă un jocul planșă orală,
cunoștințelor rebus ( anexa 1), prin care vor didactic cu rebus jocul
fi reactualizate noțiunile didactic
teoretice necesare pe
parcursul orei.
 Aflați diferența
numerelor 120 și 20.
 Aflați produsul exercițiul
numerelor 6 și 4.
 Aflați câtul numerelor
28 și 7.
 Aflați numărul de 6 ori
mai mare decât 5.
 Aflați numărul de 7 ori
mai mic decât 21.
 Aflați numărul cu 6
mai mare decât 5.
 Aflați numărul cu 7
mai mic decât 18.
5. Anunțarea temei Astăzi vom verifica modul în explicația
și obiectivelor care v-ați însușit împărțirea la
propuse 6 și la 7, prin rezolvări de
exerciții și probleme.
Voi scrie data și titlul lecției, la
tablă:„Exerciții și probleme”.
6. Dirijarea Oc1 Propun elevilor spre rezolvare ciorchinele culegere frontală
activității de Oc2 pe tablă următoarele exerciții:
consolidare Oc3 1. Scrieți operații de
împărțire care dau câtul
Oa 6. exercițiul
1 2. Din produsul numerelor 9
Oa și 8 scade câtul numerelor 63
2 și 7.
Om 3. La câtul numerelor 49 și 7
1 adaugă produsul numerelor 6
și 8.
4. La o florărie s-au adus 42
de garoafe, iar trandafiri de 6
ori mai puțin. problemati-
Câte flori s-au adus la florărie? zarea

7. Obținerea Oc2 Compuneți o problemă în care problemati- frontală


performanței Oc5 să folosiți expresia„ de 7 ori zarea
mai puțin”.
8. Feedback-ul Oc1 Elevii vor primi fișe de lucru exercițiul fișe de individual
Oc4 ( anexa 2) și indicațiile lucru ă
necesare pentru rezolvarea
itemilor.
9. Evaluarea Se strâng fișele, se apreciază conversația orală
activității activitatea desfășurată.
Se indică tema pentru acasă și
se dau explicațiile necesare
privind rezolvarea acesteia.
NUMELE ȘI PRENUMELE: DATA:

FIȘĂ DE LUCRU

1. Calculați, folosind legătura cu înmulțirea:

30 : 6 =

24 6 =

56: 7 =

70 : 7 =

25 La câtul numerelor 28 și 7 se adaugă produsul numerelor 6 și 4.

26 Ioana a împrumutat anul acesta 21 de cărți de la bibliotecă, iar, Elena de 7 ori mai
puțin.

Câte cărți au împrumutat cele două fete?

Potrebbero piacerti anche