Sei sulla pagina 1di 11

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 5.05. 2014

CLASA: a VI-a

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic ,,Anastasie Bașotă” Pomîrla

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: Adjectivul

TIPUL LECŢIEI: Fixare şi sistematizare

PROF. ITINERANT:BLENTEȘ CĂTĂLINA

SCOP:Consolidarea cunostințelor referitoare la adjectiv, dezvoltarea priceperilor și deprinderilor de utilizare corectă a


acestora în comunicare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să recunoască adjectivele dintr-un text;

O2 –să grupeze adjectivele după însuşiri fizice ;

1
O3 – să transforme substantivele în adjective;

O4 – să găsească adjective potrivite cu înțeles opus;

STATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,observatia,jocul didactic ;

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: calculatorul , video proiectorul, prezentarea , fişe de lucru .

3. FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

EVALUARE: orală, scrisă.

BIBLIOGRAFIE:

- Limba română.Manual pentru clasa a VI-a, Ed. Didactică şi pedagogică, Bucureşti,2008.


- Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999.
- Alina Pamfil, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucureşti,2004.

2
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Momentele Modalităţi
Ob. Metode şi Forme de Resurse
instruirii Conțínuturile învățării Activitatea elevului de
Op. procedee organizare materiale
(timp) evaluare
Moment - Pregătesc materialele didactice Se pregatește pentru lecție Conversaţie Frontal - -
organizatoric necesare desfăşurării optime a
(1 min) lecţiei de limba şi literatura
română.
Captarea Pe ecran este afişată prezentarea Elevul citește „Oaspeţii
atenţiei pregătită , elevul citește primăverii” de Vasile Explicația Frontal Aprecieri
„Oaspeţii primăverii” de Vasile
(3 min) O1 Alecsandri, şi răspunde la Conversaţie verbale
Alecsandri, şi întreb elevul ce
reprezintă cuvintele subliniate? întrebări.
Ajungem la concluzia că aceste
cuvinte reprezintă adjective
(Anexa 1).

Anunţarea - Anunţ elevul că astăzi la ora de Transcrie în caiet titlul lectiei. Conversaţie frontal Videoproiec -
temei şi a limba română vom repeta tor
adjectivul. Titlul lecţiei este
obiectivelor Laptop
afişat şi trebuie transcris în caiet.
(1min) Expunere frontal Tablă, creta

3
Desfăşurarea Voi adresa următoarele Este atent sa răspundă la Conversație Frontal Observaţia
propriu-zisă a întrebări : Ce este adjectivul?Ce intrebări. Explicația
însuşiri ne arată? Ce reprezintă
lecţiei
adjectivul în propoziţie?Care
(30min) sunt însuşirile fizice?

Urmăresc răspunsurile elevului


cu ajutorul video bimului unde Privește la diapozitivul unde
sunt vizual prezentate însuşirile sunt vizual prezentate
fizice (Anexa 1). însuşirile fizice .

Fişa de lucru – ex.1

Voi da elevului fişa să rezolve


cerința. Conversaţia Frontal Prezentarea Scris
O1 Rezolvă fișa de lucru. Explicaţia PowerPoint
1.Citiţi textul următor şi
subliniaţi cu o linie adjectivele, Observația Laptop
iar cu două substantivele a căror
Videoproiec
însuşire arată.
tor
Pe muşchiul gros, cald ca o
blană a pământului, căprioara
stă lângă iedul ei. Acesta şi-a
întins capul cu botul mic,
catifelat, umed pe spatele mamei
şi cu ochii închişi, se lasă
dezmierdat. Căprioara îl linge şi
limba ei subţire culcă uşor blana

4
moale, mătăsoasă a iedului.

Voi verifica modul de lucru cu


ajutorul diapozitivului din
prezentarea PowerPoint.

Exercitiul nr.2
O2 1. Citiţi enunţurile următoare şi Rezolvă fișa de lucru.
grupaţi adjectivele după
însuşirile fizice pe care le arată:

* În faţa casei a crescut un copac


înalt cu coroana rotundă.

* Fulgii mari şi argintii se aștern


pe pământul îngheţat.

* Soarele stă ascuns după norii


negrii.

* Se simte mirosul plăcut şi


aromat când mama face
cozonaci dulci şi rumeni.

Exercițiul nr. 3
O3 A) După modelul dat,
transformaţi substantivele în
adjective:

aur – auriu copil-

5
primăvară-

argint- nor-
mânie-
O4 B) Găsiţi pentru adjectivele
următoare câte un adjectiv cu
înţeles opus:

înalt - lung-
subţire-

harnic - Rezolvă fișa de lucru.


curajos - lat –

O5 C) Completaţi propoziţiile de
mai jos cu cuvinte potrivite din
paranteză:

Brazii sunt copaci


______________________.

Elevii ________ __________


învaţă literele. Ei ştiu
şi_________ _________ poezi.

Fructele şi legumele au
_________ __________
__________ vitamine.

Ieri a fost o zi _________

6
_________________________.

(cele mai multe, mai multe, cei


mici, înalţi, foarte geroasă)

Asigurarea Când a terminat cu munca Își verifică exercițiile lucrate. Explicaţie Frontal Prezentarea Oral
feed-back-ului independentă, răspunsurile PowerPoint
dobândite vor fi analizate și
(5 min) Laptop
discutate.
Videoproiect
or
Evaluarea În partea finală a orei anunţ Răspunde la întrebări . Conversaţie Individual Prezentarea Oral
performanţei (9 O6 elevul că ne vom juca un joc la Explicaţie PowerPoint
calculator care va fi afişat pe
min) Munca Laptop
ecran , anume „ Jocul
Adjectivelor” unde elevul va independentă Videoproiect
trebui să răspundă la cele şapte or
întrebări puse. Jocul se va
termina atunci când la calculator
vor fi toate cele şapte răspunsuri
corecte.

Încheierea Formulez câteva concluzii în Este atent la aprecieri. Conversaţie Frontal - -

7
lecţiei (1min) legătură cu modul de desfăşurare
a lecţiei. Fac aprecieri cu privire
la comportamentul elevului şi la
participarea acestuia la lecţie.
Activitate in Autoevaluarea activitații Elevul primește o fișă pentru Conversaţie Frontal Fișa de Oral
completare (in autoevaluarea activitații. autoevaluare
funcţie de
timp)

EXERCITIUL NR.1

8
1.Citiţi textul următor şi subliniaţi cu o linie adjectivele, iar cu două substantivele a căror însuşire arată.

Pe muşchiul gros, cald ca o blană a pământului, căprioara stă lângă iedul ei. Acesta şi-a întins capul cu botul mic, catifelat, umed pe
spatele mamei şi cu ochii închişi, se lasă dezmierdat. Căprioara îl linge şi limba ei subţire culcă uşor blana moale, mătăsoasă a iedului.

EXERCITIUL NR.2

1. Citiţi enunţurile următoare şi grupaţi adjectivele după însuşirile fizice pe care le arată:

* În faţa casei a crescut un copac înalt cu coroana rotundă.

* Fulgii mari şi argintii se aştern pe pământul îngheţat.

* Soarele stă ascuns după norii negrii.

* Se simte mirosul plăcut şi aromat când mama face cozonaci dulci şi rumeni.

Însuşiri fizice care arată:

forma mărimea Culoarea gustul mirosul

EXERCITIUL NR.3

9
A) După modelul dat, transformaţi substantivele în adjective:

aur – auriu copil- primăvară-

argint- nor- mânie-

B) Găsiţi pentru adjectivele următoare câte un adjectiv cu înţeles opus:

înalt - lung- subţire-

harnic - curajos - lat –

C) Completaţi propoziţile de mai jos cu cuvinte potrivite din paranteză:

Brazii sunt copaci ______________________.

Elevii ________ __________ învaţă literele. Ei ştiu şi_________ _________ poezii.

Fructele şi legumele au _________ __________ __________ vitamine.

Ieri a fost o zi _________ _________________________.

(cele mai multe, mai multe, cei mici, înalţi, foarte geroasă)

10
AUTOEVALUAREA ACTIVITĂŢII

LECŢIE
INSTRUCTIVĂ
LECŢIE
ATRACTIVĂ

LECŢIE LECŢIE
DISTRACTIVĂ PLICTISITOARE

11

Potrebbero piacerti anche