Sei sulla pagina 1di 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 5.03.2014
Clasa/Elev:
Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul”
Diagnostic:
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Abilitǎţi practice
Subiectul lecţiei: Tablou de primăvară
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Profesor itinerant şi de sprijin:

Obiective cadru:
1. Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile;
2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple;
4. Dezvoltarea simţului practic – gospodăresc şi estetic.

Obiective de referinţă:
1.2. să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi
sintetice;
2.2. să descopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale;
4.1. să identifice modalităţi de folosire a produselor executate.

Obiective operaţionale:
O1 – să decupeze după contur cercurile şi dreptunghiul;
O2 – sǎ plieze cercurile de hârtie decupate după indicaţiile primite;
O3 – sǎ lipească fiecare piesă obţinută prin împăturirea hârtiei, formând astfel o floare;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic.
 Mijloace de învăţământ: hârtie colorată, carton, lipici, foarfece, perluţă.

Timp de lucru: 30 minute


Modalităţi de evaluare: continuă şi orală prin aprecieri verbale.
Bibliografie:
 Programa şcolară – Abilităţi practice. Clasele I - a II-a. Bucureşti: 2003;
 Barff, U. , Burkhardt, I. , Maier, J. (1998). Carte de construit pentru copii. Bucureşti:
Vox.

~1~
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Obiective Conţinutul lecţiei Metode şi Observaţii
Etapele lecţiei
operaţionale Activitatea profesorului Activitatea elevului mijloace

I. Moment Pregătirea materialelor necesare pentru Elevul ajută la aşezarea


organizatoric desfăşurarea activităţii. Familiarizarea materialului pe masa de lucru. Conversaţia
1 minut elevului cu mediul cabinetului şi
crearea unui climat psiho-afectiv optim.

Oferă elevului spre rezolvare rebusul Elevul ascultă cu atenţie indicaţiile


II. Captarea
din Anexa 1 şi îl instruieşte cum să profesorului şi dezleagă rebusul Conversaţia
atenţiei
dezlege rebusul. primit. Jocul didactic
3 minute

III. Anunţarea
Conversaţia
temei şi a Anunţă subiectul lecţiei –„Tablou de Ascultă cu atenţie şi se
obiectivelor primăvară”- şi obiectivele învăţării, mobilizează pentru realizarea
1 minut solicitându-i elevului mobilizarea. obiectivelor.
IV. Reactualizare Conversaţia
a sau Prezintǎ materialele necesare realizării Răspunde la întrebări. Descrie
însuşirea unor lucrării. Face cu elevul exerciţii de materialele de lucru.
cunoştinţe încălzire a muşchilor mici ai mâinii: Realizează exerciţii de încălzire a
necesare  închiderea şi deschiderea pumnilor: muşchilor mici ai mâinii.
desfăşurării  spargerea nucilor;

~2~
activităţii  cântatul al pian;
2 minute  stoarcerea rufelor;
 prinderea rufelor pe frânghie.
Furnizează elevului materialele
necesare (Anexa 2).
Prezintǎ elevului etapele de realizare a
Urmǎreşte demonstraţia şi
lucrǎrii:
explicaţiile profesorului de sprijin.
 Decuparea dupǎ conturul desenat al
cercurilor;
V. Explicarea şi
 Decuparea după conturul desenat al
demonstrarea Explicaţia
O1, O2, O3 tulpinii;
modului de Demonstraţia
 Plierea cercurilor de hârtie în
lucru Conversaţia
jumătate;
2 minute
 Îndoirea celor trei sferturi din cercul
plisat pe jumătate peste sfertul rămas;
 Lipirea tulpinii decupate pe carton;
 Lipirea petalelor şi a frunzelor astfel
obţinute pe carton, formând floarea;
 Lipirea peluţei în mijlocul florii.
VI. Obţinerea
Supravegheazǎ modul în care lucreazǎ
performanţei O1, O2, O3 Lucrează şi respectă succesiunea Exerciţiul
elevul şi oferǎ informaţii suplimentare
20 minute etapelor de lucru. Lucrează Conversaţia
acolo unde este nevoie.
ordonat, îngrijit, corect.
~3~
VII. Încheierea Face aprecieri asupra modului de Îşi ia lucrarea şi recompensa, apoi Conversaţia
activităţii desfăşurare a activităţii. Se merge la clasă.
1 minut recompensează copilul cu lucrarea
realizată şi ceva dulce..

~4~
ANEXA NR. 1

REBUS
Completând corect vei descoperi anotimpul în care înfloresc
pomii şi florile ___________

1.

4.

2.
9.

7.

6.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

5.
3.

~5~
8.

~6~
ANEXA 2

~7~
~8~
Ramă pentru tablou

~9~

Potrebbero piacerti anche