Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
ENGINEERING
ELECTRONS
Test
Solution Booklet
Instructions
This General Engineering Test comprises of 30 Electrons questions, and you will
have 40 minutes in which to correctly answer as many as you can.
You will have to work quickly and accurately to perform well in this test. If you
don't know the answer to a question, leave it and come back to it if you have time.
You may click Back and Next during the test to review or skip questions.
You can submit your test at any time. If the time limit is up before you click
submit the test will automatically be submitted with the answers you have
selected. It is recommended to keep working until the time limit is up.
Try to find a time and place where you will not be interrupted during the test.
When you are ready, begin the test.
1. If the rms voltage drop across a 15 k resistor is 16 V, the peak current through the
resistor is
A.15 mA
B. 1.5 mA
C. 10 mA
D.1 mA
Answer: Option B
Explanation:
Emax = 16 V/0.707.
Emax = 22.63 V or 22V.
I = V/R
I = 22 V/ 15 kΩ.
to convert 15 kΩ to ohms.
15 kΩ * 1000 Ω/1 kΩ.
I= 22 V/ 15000 Ω.
I= 1.46 mA or 1.5 mA.
Here giving,
V = 15 v.
And R = 15000.
Then we know that Im = 2^1/2 Irms.
And Irms = V/R and solving it find Im = 1.5 mA.
2. The conductive loop on the rotor of a simple two-pole, single-phase generator rotates
Answer: Option C
Explanation:
We know N =120F/P.
SO F = N*P/120.
Here n = 400rps(revolution per second).
n = 400*60rpm(rps=Hz=60*rpm).
Thus,
F = 400*60*2/120.
F = 400Hz answer.
n= 120*f/p.
n : rapid per minute.
f: frequency.
p:no of poles.
n=400*60(rps) =24000(rpm).
f=n(rpm)*p/120.
f=24000*2/120.
f=400 HZ
Explanation:
1 degree = 180/pi.
pi/3 = pi/3*180/pi.
So pi/3 rad = 60 degree.
pi = 180 degree.
pi/3 rad = 180/3 = 60 degree.
4. In Question 6, the capacitor will reach full charge in a time equal to approximately
A.6 RC
B. 5 RC
C. RC
D.none of the above
Answer: Option B
Explanation:
If a resistor is connected in series with the capacitor forming an RC circuit, the
capacitor will charge up gradually through the resistor until the voltage across the
capacitor reaches that of the supply voltage. The time called the transient response,
required for this to occur is equivalent to about 5 time constants or 5T. This transient
response time T, is measured in terms of T = R x C, in seconds, where R is the value
of the resistor in ohms and C is the value of the capacitor in Farads. This then forms
the basis of an RC charging circuit were 5T can also be thought of as "5 x RC".
Explanation:
Capacitance=Charge/Voltage(potential difference)
C=Q/V
Q=60,V=12,C=?
C=60/12
C=5MF
Q = CV.
60x10-6 = Cx12.
C = 60x10-6/12.
C = 5x10-6.
C = 5 micro Farad.
6. A 0.47 F capacitor is across a 2 kHz sine wave signal source. The capacitive
reactance is
A.170
B. 17
C. 0.000169
D.1.7
Answer: Option A
Explanation:
C = 0.47.
f= 2000Hz.
Xl = 1/2pi fc.
= 1/2*3.141*2000*0.47*10^-6.
= 169.345 ohms.
~ 170 ohms.
7. A 15 V source is connected across a 12 resistor. How much energy is used in three
minutes?
A.938 Wh
B. 0.938 Wh
C. 56.25 Wh
D.5.6 Wh
Answer: Option B
Explanation:
15v/12=1.25amps P=VI = 15*1.25=18.75W consumed in one hour So in 3 minute
3/60=.05 POWER IN THREE MINUTE=.05*18.75=.9375
Energy=power*time
p=v*I
p=v*(v/R)(i=v/r)
p=Vsquare/R
8. At the end of a 14 day period, your utility bill shows that you have used 18 kWh.
What is your average daily power?
A.1.286 kWh
B. 12.85 kWh
C. 535 kWh
D.252 kWh
Answer: Option A
Explanation:
18 kwh for 14 days.
So how much for one day?
Ans: 18 kwh/14 = 1.286 kwh
9. A 120 resistor must carry a maximum current of 25 mA. Its rating should be at least
A.4.8 W
B. 150 mW
C. 15 mW
D.480 mW
Answer: Option B
Explanation:
i^2*r = 75mW....... 4.8W resistor carries max current of 200mA {i = root[4.8/120] =
200mA}. 150mW resistor carries max current of 35mA... 15mW resistor carries max
P=I^2*R is correct when current passing through it is given but they have given
maximum current we known P=VI we known I 25ma. So the answer should be in
multiples of 25.
So from the given options 150 is multiple of 25 so option b is correct I feel so the
rating should contain maximum current and max voltage.
A.0 V
B. 6 V
C. 12 V
D.4 V
Answer: Option B
Explanation:
If you follow the principle behind resistance in series connection, V1=V2=V3=Vn, so
6v=voltage in resistor=voltage in inductor.
For dc inductor acts as a short cicuit. So voltage across inductor is zero.
Then how the voltage across inductor is 6v?
L = (no. of turns)2*permeability*area/length.
Winding resistance of coil means inductance will come to the picture. Hence it can
be increased by increasing number of turns & using thinner wire.
12. An inductor and a resistor are in series with a sine wave voltage source. The
frequency is set so that the inductive reactance is equal to the resistance. If the
frequency is increased, then
A.VR ≥ VL
B. VL < VR
C. VL = VR
D.VL > VR
Answer: Option D
Explanation:
As we know that xl=f, so increasing frequency, inductance voltage increase also
vl>vr
Explanation:
I=V/R
200/120=1.66mA or 1.7mA
14.
What is the flux density in a magnetic field in which the flux in 0.1 m2 is 600 Wb?
A.6,000 T
B. 600 T
C. 600 T
D.6 T
Answer: Option A
Explanation:
flux density is defined as the flux lines of force passing from north to south pole in a specific
region called as area.
Then B = 600/0.1.
B = flux/area.
B = 600/0.1 = 6000MicroT
A.Wb/At × m
B. At/m
Explanation:
RELUCTANCE= LENGTH/PERMEABILITY*AREA
i.e. S=L/MA
So, M=L/SA
16. The current through a flashlight bulb is 40 mA and the total battery voltage is 4.5 V.
The resistance of the bulb is approximately
A.112
B. 11.2
C. 1.2
D.18
Answer: Option A
Explanation:
R=V/I
=4.5/40*10^-3
=111.65
V = IR,
R = V/I,
17. If you wish to increase the amount of current in a resistor from 120 mA to 160 mA
by changing the 24 V source, what should the new voltage setting be?
A.8 V
B. 320 V
C. 3.2 V
D.32 V
Answer: Option D
Explanation:
1ST INCREASING THE AMOUNT OF CURRENT FROM 120mA THEN
CHANGING THE VOLTAGE FROM 24V.. K SO, R=V/I R=24/120 R=0.2K.O ...
NOW WE R FIND RESISTOR VALUE... NOW WE WANT NEW VOLTAGE
SETTING... SO,PUT THE RESISTOR VALUE IN OHMS LAW... ALREADY WE
HAVE mA VALUE.. SO, V=I*R V=160*0.2 "V=32V "...
18. If 24 V are applied across a resistor and there are 10.9 mA of current, the resistance
is
A.220 k
B. 22 k
C. 2.2 k
D.220
Answer: Option C
R= 2.2 Kohm
A.7 kV
B. 7 MV
C. 7 mV
D.either 7 kV or 7 mV
Answer: Option A
Explanation:
1000 volts is given as 1Kilo volts(1kV) .
So, 7000 volts = 7kV.
Explanation:
Voltage is a unit of emf and its measured in volts.
Voltage = volts.
Power = watts.
Capacitor = farads.
Resistor = ohms.
Explanation:
0.0003*10^-3=0.0003*1/1000,
0.0003/1000=3*10^-7,
3*1/10000000=3/10000000,
3/10000000=0.0000003
0.0003*10^3=0.0003/1000=0.0000003
Explanation:
z=root(a2+b2) where z=40 and Angle=a/b where angle=tan55 then by making equations we
solve it.
A<B = A(cosB+isinB).
So here,
Explanation:
So z=1/(sqrt(1/120^2+1/40^2)).
z=37.94 Ohm.
Zr = 120.
Zeq = (-j4800)/(120-j40).
Simplify,
Zeq = 12-j36.
24. A 47 resistor and a capacitor with 150 of capacitive reactance are in series across an
ac source. The impedance, expressed in rectangular form, is
A.Z = 47 + j150
B. Z = 47 – j150
C. Z = 197
D.Z = 103
Answer: Option B
Explanation:
Z = r + jx.
Z = r - jx.
Z=47-j150 ohms
25. When the frequency of the voltage applied to a series RL circuit is increased, the
phase angle
A.decreases
B. increases
C. does not change
D.cannot be determined without values
Answer: Option B
As f ---> infinity
The phase < of the inductor approaches 0
The phase < of the resistor approaches pi/2
So the phase over the resistor definitely increases, but the overall phase angle will depend
on what the previous phase angle was before you started increasing the frequency.
26. If a load is purely inductive and the reactive power is 12 VAR, the apparent power is
A.0 VA
B. 12 VA
C. 6 VA
D.24 VA
Answer: Option B
Explanation:
Apparent power = active power + reactive power.
But in purely inductive case active power = 0.
Apparent power = 0 + 12.
= 12VA.
27. If the frequency is halved and the resistance is doubled, the impedance of a series RL
circuit
A.doubles
B. halves
C. remains constant
D.cannot be determined without values
Answer: Option D
Explanation:
In RL series circuit inductor impedance based on frequency but we cannot determine
without resistance value.
Explanation:
We know,
29. A 33 half-watt resistor and a 330 half-watt resistor are connected across a 12 V
source. Which one(s) will overheat?
A.33
B. 330
C. both resistors
D.neither resistor
Answer: Option D
Explanation:
Yeah its connected in parallel so we have different currents
so I(1)=v/r1=12/33=0.3636
P(1)=I^2*r1=4.3636>0.5W (so it gets heated up......)
I(2)=v/r2=12/330=o.o3636
P(1)=I^2*r2=0.43636<0.5W (so it is not heated.....)
Therefore the answer is option: A
If it is connected in series then we have
Heated beyond a safe or desirable point is over heating so just pay attention on words
of question when both are connected to same source and no external power conditions
are changing then why are you so confuse Option D is ok.
Explanation:
Parallel : L & C
Z(lc) = 8i x (-12i)/(8i - 12i) = 24i