Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
All floor beams that are capable of free rotation at supports are
designated as FB in floor-plan. The reactions of the floor beams are
calculated manually, which act as point loads on the main beams.
Thus, the floor beams are not considered as the part of the frame
modelling.
Beams, which are passing through columns, are termed as main beams
and these together with the columns form the space frame. The
general layout of floor-plan numbers the main beams as beam B1 to B12
in a convenient way from left to right and from upper to the lower part
of the plan. Giving 90◦ clockwise rotation to the plan similarly marks
the beams in the perpendicular direction. To floor-wise differentiate
beams similar in plan (say beam B5 connecting columns C6 and C7 ) in
various floors, beams are numbered as 1005, 2005, 3005, and so on. The
first digit indicates the storey top of the beam grid and the last three
digits indicate the beam number as shown in general layout of
floor-plan. Thus, beam 4007 is the beam located at the top of 4th storey
whose number is B7 as per the general layout.
Wall Load
Brick wall (230 mm thick)= 0.23 x 19 (wall) +2 x 0.012 x 20 (plaster) = 4.9 kN/m2
Floor wall 4.4 m height = 21.56 kN/m
Ground floor wall 3.5 m height = 17.15 kN/m
Ground floor wall 0.7 m height = 34.30 kN/m
Terrace parapet 1.0 m height = 4.900 kN/m
Occupancy Category = II
(ITS Surabaya) Reinforced Concrete Building Structures First Ed Oct-2016 18 / 75
Ground Motion Parameters for Surabaya
SS = 0.679g
S1 = 0.268g
Fa = 1.24, Fv = 1.81
Ta = Ct hxn
Ta = 0.0466 × 30.20.9
Ta = 1.0009 second
T = Cu Ta
T = 1.4 × 1.0009 = 1.401 second
Fx = Cvx V
wx hkx
Cvx =
∑ni=1 wx hkx
k = 1.45 interpolation
(12.8.3, SNI 7.8.3)
(ITS Surabaya) Reinforced Concrete Building Structures First Ed Oct-2016 34 / 75
Concept of Reffective
0.5S1
CS = Eqn. 12.8-6(SNI 25), applicable only when S1 >= 0.6g
R/I
This equation represents the "true" response spectrum shape for
near-field ground motions. Thus, the lateral forces developed on the
basis of this equation must be used for determining component design
forces and displacements used for computing drift.
1. 1,4 D
2. 1,2 D + 1,6 L
3. 1,2 D + L ± 1,0 E
4. 0,9 D ± 1,0 E
Cd δxe
floor no Disp.(mm) Storey drift (mm)
Ie
7th 79.43 436.86 39.76
6th 72.20 397.10 67.05
5th 60.01 330.06 86.24
4th 44.33 243.82 96.69
3rd 26.75 147.13 95.93
2nd 9.49 52.19 49.94
1st 0.41 2.26 2.26
Footing 0 0 0
Cd = 5.5 and Ie = 1
ρmax = 0.025
21.7.5.1 – For bar sizes No. 10 through No. 36, the development length,
ldh , for a bar with a standard 90-degree hook in normalweight concrete
shall not be less than the largest of 8db , 150 mm, and the length
required by Eq. (21-6)
fy db
ldh = p Eq. (21-6)
5.4 fc0
D25:
420 × 25
ldh = √ = 481.5; 8db = 8 × 25 = 200, 8db > 150mm
5.4 25
Development length ld = 481.5 + 200 mm = 681.5 mm.
D20:
420 × 20
ldh = √ = 385.2; 8db = 8 × 20 = 160, 8db > 150mm
5.4 25
Development length ld = 385.2 + 160 mm = 545.2 mm.
Joint A Joint B
Negative Positive Negative Positive
Top Bar 7D25 7D25 7D25 7D25
(mm2 ) = 3436 = 3436 = 3436 = 3436
Bottom bars 6D20 6D20 6D20 6D20
(mm2 ) = 1884 = 1884 = 1884 = 1884
Ast (mm2 ) = 3437 1884 3437 1884
Asc (mm2 ) = 1884 3437 1884 3437
a (mm) = 283.05 155.15 283.05 155.15
Mpr(kN-m) = 704.59 449.47 704.59 449.47
21.5.3.4 – Where hoops are not required, stirrups with seismic hooks at
both ends shall be spaced at a distance not more than d/2 throughout
the length of the member.
21.5.3.5 – Stirrups or ties required to resist shear shall be hoops over
lengths of members in 21.5.3.1.
21.5.3.6 – Hoops in flexural members shall be permitted to be made up
of two pieces of reinforcement: a stirrup having seismic hooks at both
ends and closed by a crosstie. Consecutive crossties engaging the same
longitudinal bar shall have their 90-degree hooks at opposite sides of
the flexural member. If the longitudinal reinforcing bars secured by the
crossties are confined by a slab on only one side of the flexural frame
member, the 90-degree hooks of the crossties shall be placed on that
side.
Column 202
Combo Moment at face
No. Pu Mu,x Mu,z
kN kN-m kN-m
1 4002 93.946 31.608
2 3253 78.14 157.16
3 3225 72.87 127.31
4 3151 72.00 208.96
5 3179 77.26 178.23
klu
≤ 22 (10-6)
r
(b) for compression members braced against side- sway when:
klu
≤ 34 − 12(M1 /M2 ) ≤ 40 (10-7)
r
where M1 /M2 is positive if the column is bent in single curvature,
and negative if the member is bent in double curvature.
Second-order effects in many structures are negligible. Equation (10-7)
is based on assuming that a 5 percent increase in moments due to
slenderness is acceptable.
bw + 2 × clearspan/2 = 300 + 2200 = 2500mm
Effective width beff = bw + 2(8hf ) = 300 + 16 × 150 = 2700mm
l/4 = 7500/4 = 1875mm − − > govern