Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Problem 2
Expected Growth = Net Margin * Sales/BV of Equity * Retention Ratio
.06 = Net Margin * 3* .40
Net Margin = 0.05
Price/Sales Ratio = .05 * (1.06)* .6/(.12 - .06) = 0.53
Problem 3
Unlevered Beta (using last 5 years) = 0.9/(1+(1-.4)(.2)) =
Unlevered Beta of Non-cash assets = 0.80/(1-.15) =
0.80
0.94
1.222
12.71%
9.88%
$ 162
$ 3,320
500
$ 3,820
800
$ 3,020
Problem 1
After-tax Operating Margin = 0.18
WACC = 13.55% (.6) + 6% (.4) = 0.11
Value/Sales Ratio = .18 (1.05) / (.1053-.05) = 3.42
Part II
a. True; if firms have different risk levels, they will have different PE/g ratios.
(Some of you also pointed out that the growth periods have to be the same. That is true too.
d. P/BV = 2.5
Value of Equity will drop by 30% after special dividend.
Value of Book Value will drop by same dollar amount.
Net Effect = (2.5 * .7) / (1 - .75) = 7
Problem 1
Expected PE/g ratio for GenieSoft = 2.75 - 0.50 (2) = 1.75
Expected PE/g ratio for AutoPred = 2.75 - 0.50 (1) = 2.25
Actual PE/g ratio for GenieSoft = 50/40 = 1.25
Actual PE/g ratio for AutoPred = 20/10 = 2.00
Both GenieSoft and AutoPred are undervalued relative to the market.
Problem 2
EBITDA $ 550
Depreciation $ 150
EBIT $ 400
EBIT (1-t) $ 240
Next Year
EBITDA $ 578
EBIT $ 420
EBIT (1-t) $ 252
- Reinvestmen $ 84
FCFF $ 168
Value/FCFF 25.00
Value/EBIT 10.00
Value/EBITDA 7.27
Problem 3
I would use a higher Value/EBITDA multiple because the comparable firms have a lower return on capital.
turn on capital.
Problem 1
Value of Equity in Common Stock = 50 * $ 20 = $ 1,000.00
Value of Equity in Management Options = 10 * $ 15 = $ 150.00
Value of Conversion Option = 140 - 100 = $ 40.00
Value of Equity = $ 1,190.00
Problem 2
a. Firms with high risk and/or low quality projects (ROE) will have low PEG ratios
I would therefore Delphi Systems for my undervalued stock. It has a low PEG ratio, low risk and a high ROE
b. Firms with low risk and high quality projects will have high PEG ratios
I would therefore pick Connectix as my overvalued stock, since it has a high PEG ratio, high risk and a low ROE.
Problem 3
a. Value/FCFF = (1+g)/(WACC - g) = 1.05/(.10-.05) = 21 ! Answer is 20 if you look at Value/FCFF1
(If you assume that the multiple is Value/Current FCFF, this will become (1+g)/(WACC - g) which would yield 21.
b. If the ROC is 12.5%, the reinvestment rate = g/ROC = .05/.125 = 0.40
FCFF = EBIT (1-tax rate) ( 1 - Reinvestment Rate) = EBIT (1-.4)(1-.3)
Value /EBIT = 21 (1-.4) (1-.3) = 8.82 ! Answer is 8.40 if you look at Value/EBIT1
and a high ROE
Problem 2
Predicted V/S Ratio for Estee Lauder = 0.45 + 8.5 (.16) = 1.81
Predicted V/S Ratio for Generic Company = 0.45 + 8.5 (.05 0.875
Difference in V/S Ratios = 0.935
Value of Estee Lauder Brand Name = 0.935 (500) = $ 467.50
Problem 3
Value of Straight Debt portion of Convertible = 12.5 (PVA, 10%, 10 years $ 173.19
Value of Conversion Option = 275 - 173.2 $ 101.81
Problem 2
PE = Payout ratio (1+g)/(r - g)
Payout ratio = PE (r -g)/(1+g)
r = Cost of Equity = 6% + 0.9*5.5% = 10.95%
g = 5%
PE = 10.59
Payout ratio = 10.59(.1095 - .05)/(1.05) = 0.60
g = (1-Payout ratio) (ROE)
.05 = (1 - .6) ROE
ROE = 12.5%
Problem 3
Firm Value = 5000 + 1500 + 1000 = 7500
Firm Value net of cash = 7500 - 1750 = 5750
Taxable Income = 250/(1-.4) = 416.6666667 ! Net income includes interest income
Taxable Income before interest income = 291.6666667
EBIT = 291.67 + 100 + 80 = 471.67
EBITDA 721.67
Non-cash Value/EBITDA = 5750/722 = 7.96 ! If numerator is non-cash, denominator cannot include interest in
Alternatively,
Firm Value = 5000 + 1500 + 1000 = 7500
EBITDA + Interest Income = 846.67
Value/EBITDA = 7500/847 = 8.854781582
einvestment rate = g/ ROC = 4/10
eflects the fact that the average firm has 10% debt
Value of Reliable (stand-alone) = 300 (1-.4) (1-.5)(1.06)/(.10-.06) = $ 2,385 ! Alternatively, we could have valued
Value of Chemical subsidiary = 250 (1-.4)(1-.5)(1.06)/(.10-.06) = $ 1,988 the auto parts subsidiary.
Value of Auto Parts subsidiary = 200 (1-.4)(1-.5)(1.06)/(.10-.06) = $ 1,590
Value of Reliable (with subsidiaries) = 2385 + 0.1 (1988) + 0.5 (1590) = $ 3,379
Value per share = $ 33.79
Problem 2
a. will become more sensitive to changes in expected growth rates. (The value of growth is a present value effect)
b. Firm A will have the higher PEG ratio, because it has the lower expected growth rate.
c. Low tax rate, high return on capital, low reinvestment rate: Best possible combination
d. The price to book value ratio will drop. The simplest way to do this is to use the following equation:
PBV = (ROE - growth rate)/(Cost of equity - growth rate)
Inciientally, this is true only if the price to book value ratio is greater than 1, which it is in this case.
e. Enterprise Value = (Market Value of Equity + Market Value of Debt - Cash and Marketable Securities)/(EBIT + DA)
= (150 *10 + 1000-500)/(250+100) = 5.71
lternatively, we could have valued Reliable on a consolidated basis and subtracted the 50% of
e auto parts subsidiary.
e Securities)/(EBIT + DA)
Problem 1
a.
Revenues 1050
EBIT 210
EBIT (1-t) 168
+ Depreciation 105
- Cap Ex 160
- Chg in WC 13 Only the change in working capital matters
FCFF 100
Reinvestment 68 ! I was pretty flexible on how this was computed….
b.
Reinvestment Rate 40.48%
Expected growth rate 5%
Return on Capital = 12.35%
c.
Reinvestment rate 0.5 ! As ROC changes, the reinvestment rate will change. You
Value = 1680 cannot use cashflows from part a.
Problem 2
MV of Equity = 2000
+ Equity Options 100
Value of Equity 2100
+ Debt 1000
- Cash 500
Value of operating assets 2600
Problem 3
a.
PE Ratio for the firm = 32
Expected growth rate = 17.30
b.
PE Ratio = 42.45 ! 12.13 + 1.56 (24) - 3.56 (2)
PEG ratio = 1.76875 ! 42.45/24
Problem 1
Return on capital on existing assets = 10%
Reinvestment rate = 0.7
a. Expected growth over next 5 years = ROC on new investments * Reinvestment rate + Growth from improved efficiency
= (15%)(.70) +(1+ (.15-.10)/.10)^(1/5)-1
18.95%
b. Portion due to improved efficiency
New Investment growth = 15% *.7 = 10.50%
Growth due to improved efficiency = .1895-.105 = 8.45%
Problem 2
a. Reinvestment rate in perpetuity = g/ rOC = 4/12 = 33.33% ! Don't forget this
Terminal value = 250 (1-.333)/(.09 - .04) = $3,333.33 ! This income is already in year 6. Yo
b. If no excess returns, return on capital = 9%
Reinvestment rate in stable growth = 4/9 = 44.44%
Terminal value = 250 (1-.4444)/(.09-.04) = $2,777.78
Value due to excess returns = $555.56 ! 3333-2778
Problem 3
Current PE ratio = 8
Payout ratio = 60%
PE = Payout ratio/ (Cost of equity -g)
8 = .60/(Cost of equity -g) ! You don't need a (1+g) since you have expected income next ye
Cost of equity - g = 7.50%
If the riskfree rate rises by 1% and expected growth is unchanged, r -g = 8.5%
PE = .60/(.085) = 7.06
rowth from improved efficiency
Value per shar $15.81 ! (212.12+25)/(10+5) Add the exercise proceeds to the numerator and divide by fully dil
Problem 2
a. EV/EBITDA for parent company alone
Market value of equity = 2000
+ Debt 1200
- Cash 300
Enterprise value before adj= 2900
- 5% of Equity of Abigail = 250 ! Subtract out the 5% of market value of equity in Abigail
- 60% of Nuveen equity = 792 ! Minority interest = 240; Book value of equity = 600; Market value of equity = 2
- 100% of Nuveen debt = 300 ! Debt is consolidated; Hence you need to subtract out 100% of Nuveen's debt
Enterprise value after adj = 1558
EV/EBITDA = 3.895
emember to adjust your tax rate to 40% in year 5; NOLs are gone….
Problem 2
Value of operating assets = 1000
+ Cash & Mkt securities 150 The operating income does not include income from cash h
+ Minority passive holdings 200 The income from minority passive investments is also not s
- Minority interests 240 The minority interests represent 40% of the Ajax Leasing th
- Debt 400 Debt has to be netted out. Since you are doing a consolidte
Value of Equity 710
- Value of options 60 Subtract out the value of the equity options to get to value
Value of equity in stock 650
Value per share = 32.5 ! Divide by actual number of shares outstanding
Problem 3
a. PE ratio for Vortex = 12
PEG ratio for Vortex = 1.2
PEG ratio for sector = 1.25
Vortex undervaluation = 4.17% ! (.05/1.20)
b. Vortex may be riskier than the sector. (None of the other explanations are consistent with a lower PEG ratio)
c. ROE = 12%
Payout ratio - first 5 years = 0.166666667 ! Payout ratio = 1 - g/ROE This is the key step. You have
Payout ratio - perpetuity = 75.00% your algebra.
Fundamental PE = 14.33308445 ! I used the 2-stage model for the PE ratio. You cannot use
Fundamental PEG ratio = 1.433308445 ! Divide by the 10% growth rate.
u have to estimate the cashflows for next year first and then compute the
minal value based upon estimated cashflow in year 2.
nclude income from cash holdings. So, you have to add it on. The interest rate is a decoy and does not play a role in the valuation.
ve investments is also not shown in operating income. (it shows up below the operating income line). Add estimated market value = 80 *
40% of the Ajax Leasing that you do not own. Since you counted a 100% in your operating income, you have to subtract estimated mar
you are doing a consolidted valuation, it does not matter even if some of this debt belongs to Ajax Leasing
er PEG ratio)
s is the key step. You have to compute the payout ratio first before you can use the equation. I was very, very easygoing about
e PE ratio. You cannot use the stable growth model, since you have high growth.
t play a role in the valuation.
Add estimated market value = 80 *2.5
ou have to subtract estimated market value: 120* 2
Analyst asssumed stable growth rate of 3%, cost of capital of 10% and return on capital of 10%
Reinvestment rate assumed by analyst = 0.3 ! G/ROC
Firm value = 160 = FCFF / (.10- .03)
FCFF = 11.2
After-tax operating income = 16 ! FCFF/ (1- Reinvestment Rate)
Problem 2
a. There were two inconsistent multiples and you got full credit for picking either.
The first was enterprise value/ net income from continuing operations. The word operations here is misleading; what matte
The second was market value of equity/ cable subscribers ! Subscribers generate revenue for the firm and n
b. Low EV/EBITDA, Low Tax Rate, High ROC
c. Bank A will be able to pay out more of its earnings as dividends since it has a higher ROE. It should have the higher PE.
d. Stocks with very low growth rates will tend to have very high PEG ratios
Problem 3
ROE = 20%
Cost of equity = 12%
Price to Book Ratio = 2
Problem 2
1 2 3
Net Income 150 165 181.5
FCFE 50 55 60.5
Expected Growth rate in net income = 10.00%
Equity Reinvestment Rate = 66.67% ! 1- FCFE/ Net Income
Return on equity = g/ Reinvestment rate 15.00%
Problem 3
Market value of equity = 500 ! Since you are given the market value of common
+ Equity options 100 equity, you have to reverse the process (and the signs)
- Cash 150 to get to value of operating assets.
+ Debt 300
Market's assessment of value of operatin 750
Problem 4
Value of equity in VRW = 880 ! Value of operating assets + Cash - Debt
Value of equity in Centaur Steel = 620
Value of 60% stake = 372
Total value of equity in VRW = 1252
t value of common
process (and the signs)
Problem 1
1 2 3
Revenues $1,000 $1,030 $1,061 Grading scale -Part a
Operating Margin -5.00% 1.00% 5.00% a. Did not use year 4 num
EBIT -$50.00 $10.30 $53.05 b. Did not compute reinve
Tax rate 0% 0% 40% c. Wrong cost of capital: -
1 2 3 4 d. Mechanical errors: -0.5
EBIT -$50.00 $10.30 $53.05 $54.64
EBIT (1-t) -$50.00 $10.30 $47.71 $32.78
Reinvestment 0 0 0 9.834543 ! Reinvestment rate = g/
FCFF -$50.00 $10.30 $47.71 $22.95
Terminal value $327.82 Terminal value cost of cap
PV -$44.64 $8.21 $267.29 ! Dicount back all cashflo
Nol $50.00 $39.70 $0.00
Value of firm = $230.86
+ Cash $25.00 Grading scale: Part b
- Debt $100.00 a. Used wrong cost of capit
Value of equity $155.86 b. Cash incorrectely treate
Value per share = $15.59 c. Debt incorrectly treated
d. Mechanical errors: -0.5
Reinvestment Rate = g/ ROC = 3/10 = 30.00%
Problem 2
a. Value of Zookin's operating assets = 1250
b. Value of equity = 1250 + 250 + 250 = 1750
c. Treasury stock approach = (1750 + 10*5)/ (50+10) = $30.00
d. Overstate the value per share. In the treasury stock appraoch, we value options at exercise value. Th
ading scale -Part a
Did not use year 4 num
Did not compute reinve
Wrong cost of capital: -
Mechanical errors: -0.5
einvestment rate = g/
Probability of default n
Mechanical errors: -0.5
Value of equity per sha
All or nothing
All of nothing
Mechancal error: -0.5
s at exercise value. Th
Problem 1
Return on capital = 6.00%
Expected growth rate = 3%
Cost of capital = 10%
FCFF next year = $9.27 ! I gave full credit even if you missed the (1+g)
Value of operating assets = $132.43
+ Cash $25.00
- Debt $50.00
- Minority interests $40.00 ! Replace book value of minority interest with estimated market value
Value of equity = $67.43
Prob lem 2
1 2 3
Net Income -10 -5 10
- Reinvestment 10 5 5
= FCFE -20 -10 5
Cost of equity 20% 16% 12%
a. Terminal value
Return on equity = 12%
Expected growth rate = 4%
Reinvestment rate = 33.33%
Net income in year 4 = $10.40
Reinvestment in year 4 = $3.47
FCFE in year 4 = $6.93
Terminal value of equity = $86.67 ! The reinvestment rate has to be re-estimated with ROE = Cost of equ
e.
False. (The cash wll be discounted only if investstor expect the firm to waste the cash.
This firm has a return on captial > Cost of captial. I would expect investors to trust the
management of this firm.
f.
EBIT (1-t) of diversted stores = $30.00
Cost of capital = 10%
Value of stores = $300.00 ! With no growth, we can assume EBIT (1-t) = FCFF
Divestiture proceeds = 250
Net effect on value = -$50.00 ! Sold for less than these stores are worth
Effect on value/share = -$0.63 ! Value per share will decrease
4% a year forever after year 5, but if the return on capital stays at 12%,
ate has to be reestimated.
! Used cash flow in year 3 to growt at 4%: -1 point
! Did not use 10% as discount rate: -0.5 point
the treasury stock approach. ! Used weird combinatiions of treasury stock and option
on (20*20 to numerator) approaches: -0.5 to -1 point
! ALL OR NOTHING
! Estimated a reinvstment even though growth was zero: -0.5 top -1 point
e EBIT (1-t) = FCFF ! Did not net out proceeds: -0.5 point
top -1 point
Problem 1
1 2 3 Terminal year
EBIT -$100.00 $100.00 $150.00 154.5 ! Ignored NOL: -1 point
Taxes $0.00 $0.00 $40.00 61.8 ! Failed to accumulate losses: -0.5 points
EBIT (1-t) -$100.00 $100.00 $110.00 92.7 ! Did not compute FCFF: -1 point
Reinvestment $100.00 $150.00 $50.00 23.175
FCFF -$200.00 -$50.00 $60.00 69.525
Terminal value $993.21
Cumulated Cost 1.1500 1.2880 1.4168 ! Did not cumulate discount rates: -1 point
PV -$173.91 -$38.82 $743.38
NOL $150.00 $50.00 $0.00
Capital investe $572.50 $722.50 $772.50 ! Did not compute ROC in year 3: -1 point
! Errors on reinvestment rate: -1 point
Return on capital in terminal year = 12.00% ! Errors on terminal value computation: -0.5 to -1 po
Reinvestment in terminal year = 25.00%
c. Terminal value
Return on capital = 12.50% ! Did not compute reinvestm
Expected growth rate = 3% ! Math errors: -0.5 point each
Reinvestment Rate = 20.0%
Terminal Value 273.3333333 ! 25*1.025* (1-0.2)/(.10-.025)
c. PV of terminal value = 194.6153262 ! Discount back at cumulated cost ! Used book value of debt: -0
Sum of FCFF next 3 years $10.57 ! Did not discount terminal v
Value of opeating assets = $205.18
+ Cash 25
- Debt 75 ! Cannot use book value ina DCF valuation
Value of equity = $155.18
Value per share= $7.76
Problem 2
FCFE value of equity ! Did not compute FCFE valu
FCFE = 120 ! Already next year's number ! Did not set up probability o
Cost of equity = 10% ! Other math errors: -0.5 poi
Value of equity = 2000 120/(.10-.04)
Market value of equity 1500 ! Share price * No of shares
Market value of equity =FCFE value (1- Prob of Natl) + 0 (Prob of Natl)
Probability of nationalization 25%
Problem 3
Expected return = 12.000% ! Riskfree rate + beta (Risk premium) ! All or nothing
Fund's expected return = 10%
ll or nothing…. Sorry
n year n + (Cap ex - Depreciation)
rk, since ROC is changing
ll or nothing
b. To value cash,
Assuming that the cash does not get wasted
Probability of happening = 40% ! Did not value cash right under "not wasting" scenario: -0
Value of cash = 100 ! Did not value cash right under "wasting" scenario: -0.5 to
Assuming that cash gets wasted on projects making 6% (cost of ca! Did not apply probabilities: -0.5 point
Probablity of happening = 60%
Value of cash = 60
Expected value of cash = 76
Problem 2
Value of operating assets = 1200
- Estimated value of minority interes 125 ! 25% of Value of subsidiary = 40/(.10-.02) = 500
+ Cash 100
- Debt 300 ! Assuming that Lonza has no debt or cash
Value of equity 875
- Value of equity options 100 ! Value of options =20 *5
Value of equity in common stock 775
Value per share = 7.75 ! Divide by 100 million shares
Problem 3
Value of Drake Drugs operating asset 1000
Expected growth rate = 2%
Cost of capital = 10%
Imputed FCFF next year = 80 ! 1000 = FCFF next year/ (Cost of capital -g)
Imputed Reinvestment Rate= 10.0% ! Growth rate/ ROC
When you capitalize R&D, neither FCFF nor cost of capital should change Some of you did try to back out the EBIT (1-
FCFF = 80 Pre-R&D
Cost of capital = 10% EBIT (1-t) = 88.88888889
The R&D does affect the reinvestment rate and ROC Reinvestment 8.888888889
Reinvestment rate = 20.00% FCFF 80
Return on capital = 12.50% Post R&D adjustment
Expected growth rate = 2.50% EBIT (1-t) - 88.89 + Current year's R&D -
Reinvestmetn 8.89 + Current year's R&D - R
Corrected value of operating assets= 1066.666667 FCFF 80
Value increases by $66.67 million
"not wasting" scenario: -0.5 point
"wasting" scenario: -0.5 to -1 point
You cannot use the treasury stock approach since you do not have the exercise price of the options.
All you have is the value per option.
! Did not reestimate the growth rate: -1 point (If you use 2% growth and a 20% reinvesment rate, you
are being internally inconsistent)
! Left EBIT (1-t) at pre-adjustment level: -0.5 to -1 point
! Other errors: -0.5 point each
! 80.9
Problem 2
Let the intrinsic value of the operating assets be X
Solving for X
Value of operating assets 1200
Problem 3
Approach 1: Value June parent and add 60% of value of Vellum
Juno (consoli Vellum Juno (Parent)
Operating income (aftertax) $110 $20 $90
Book Equity $1,000 $100 $900
Debt $225 $50 $175
Cash $100 $25 $75
Approach 2: Value June consolidated and subtract out 40% of equity value in Vellum (minority interests)
Juno (consoli Vellum
Operating income (aftertax) $110 $20
Book Equity $1,000 $100
Debt $225 $50
Cash $100 $25
Value of equity in Juno = 969 0.4 (194) = $891.25
Value of equity per share = $8.91
Grading templage
Problem 2
Limca (Parent)LightEat
Value of the operating assets $1,500.00 $600.00
Debt $500.00 $300.00
Cash $200.00 $100.00
Number of shares 100.00 50.00
Problem 3
Market value of equity = 600
+ Debt 250
- Cash 100
Value of operating assets 750
Cost of capital 9%
Growth rate 3%
Reinvestment rate = 33.33%
750 = AT Op Inc (1- .33)/ (.09-.03)
After-tax operating income $67.50
After-tax operating margin 6.75% ! If you use (1+g), answer = 6.55%
Problem 4
Value with existing management = $250.00
Return on capital (existing) = 5.00%
Return on capital (new) = 10%
New reinvestment rate = 20.0%
Value with new management = $333.33
Expected value = $283.33
Grading template
1. Wrong return on capital in year 5 = -1 point
2. Did not discount back to present or used wrong discount factor: -1 point
3. Other math errors: -1/2 point
Problem 2
After-tax operating income $25.00
Expected growth rate = 2%
Return on capital = 10%
Reinvestment Rate 20.0%
Expected FCFF = $20.00
Cost of capital = 7%
Enterprise Value = 400
- Net Debt 100
- 25% of TrueSmoke Equity 50
Value of equity = 250
- Value of options 25
Value of common stock 225
Number of shares 25
Value per share $9.00
Problem 3
Value of Domino Media = 500
- Debt 350
+ Cash 50
Value of equity 200
Value per share (going concern) = 20
Price per share = 15 ! Value per share (going concern) (1- Prob (Default)) + Value per shar
Probability of bankruptcy 25% ! 15 = 20 (X) + 0(1-X)
Grading Guideline
In year 4
Expected growth rate = 3%
Return on capital = 15.00%
Reinvestment rate = 20.0%
Problem 2
PV of FCFF @ Cash Debt
Xena (consolidated) $1,500.00 $300.00 $500.00
Clio $750.00 $200.00 $150.00
Lomax $1,000.00 $100.00 $200.00
Problem 3
Most recent 1 2 3
Net Income $100.00 $110.00 $121.00 $133.10
Regulatory capital $1,000.00 $1,050.00 $1,102.50 $1,157.63
Change in regulatory capital $50.00 $52.50 $55.13
FCFE $60.00 $68.50 $77.98
ROE 10.48% 10.98% 11.50%
100% $1,300.00
25% $200.00
$1,500.00
25% $225.00
$1,275.00
Problem 2
Intrinsic value of operating assets = 500
+ Cash 50 ! No discount because company earns its costs of capital
- Debt 100 ! Only interest bearing debt. Don't double count accounts payable
- Expected lawsuit payout 40 ! 25% of $160 million
- 20% of Electra Retail 80 ! Counted entire value in your DCF
Value of equity 330
- Value of equity options 10
Value of equity in common stock 320
Number of shares outstanding 70
Value per share = $4.57
Problem 3
Base 1 2 3 Terminal year
Revenues $500.00 $525.00 $551.25 $578.81 $596.18
EBITDA Margin 2.50% 5.00% 10.00% 20.00%
EBITDA $12.50 $26.25 $55.13 $115.76
DA $40.00 $40.00 $40.00 $40.00
EBIT $27.50 $13.75 $15.13 $75.76 $77.28
Taxes $0.00 $0.00 $14.86
EBIT(1-t) $13.75 $15.13 $60.91
+ DA $40.00 $40.00 $40.00
- Cap Ex $0.00 $0.00 $0.00
- Chg in WC $10.00 $10.00 $10.00
FCFF $36.25 $65.13 $110.91
Terminal Value $579.58
NOL $40.00 $53.75 $38.63 $0.00
Tax savings 0 $6.05 $9.95
PV at 12% $4.82 $7.08
Terminal value
Reinvestment rate = 0.25
EBIT (1-t) in terminal year = $46.37
FCFF in terminal year = $34.77
Terminal value = $579.58
nt accounts payable
Problem 2
Estimated value = $ 1,200.00
Expected growth rate = 1.50%
Cost of capital = 7.50%
Expected CF (used) $ 72.00
Problem 3
Estimated value of equity = $ 1,000.00
- Value of options $ 100.00
Value of equity in common stock $ 900.00
# Common shares outstanding 100.00
Value per share $ 9.00
I don't like the treasury stock approach, but I gave full credit if you used it.
Estimated value of equity $ 1,000.00
+ Exercise proceeds of option $ 150.00
Total equity value $ 1,150.00
Fully Diluted shares 125.00
Value per share $ 9.20
Problem 4
Last year 1 2 3
Revenues $ 500 $ 1,000 $ 2,000 $ 3,000
Operating Margin -60% -10% -5% 10%
Sales/Capital Ratio 2.00 2.00 2.00
Cost of capital 15% 12% 10%
1 2 3
Revenues $ 1,000 $ 2,000 $ 3,000
Operating Income $ (100) $ (100) $ 300
Taxes 0 0 $ 20 ! NOL = 50 + 100+100
Operating Income after tax $ (100) $ (100) $ 280
Reinvestment 250 500 500
FCFF $ (350) $ (600) $ (220)
Cumulated Cost of capital 115% 1.288 1.4168
Present value $ (304.35) $ (465.84) $ (155.28)
Grading Template
1. Did not back out expected cash flows from value: -1 point
2. Reinvestment not computed correctly: -1 point
3. New valuation done incorrectly: -1/2 to -1 point