Sei sulla pagina 1di 6

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE

Data: 31.III. 2011


Şcoala: Şcoala Gimnazială Peleş
Clasa: a VII-a C
Profesor: Magyari Brigitta
Disciplina: Literatura română
Tipul lecţiei: Asimilare de cunoştinţe
Subiectul lecţiei: „ Două loturi” de I. L. Caragiale - Momentele subiectului
Metode şi procedee: conversaţia, învăţarea prin descoperire, comentariul pe text, dezbaterea
Materiale didactice: manualul pentru clasa a VII-a, Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina
Sâmihăian, Ed. Humanitas Educaţional, 2009
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
- să identifice şi să prezinte momentele subiectului
- să distingă şi să utilizeze textul literar în funcţie de aceste momente (etape) şi de
naraţiune (ca mod de expunere)
- să arate timpul şi spaţiul acţiunii nuvelei şi să prezinte personajul principal pe baza
acestora
- să propună fiecare un final pentru soţii Popescu
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimente Activitatea profesorului Activitatea elevilor Modalităţi de învăţare


instrucţionale
1. Moment Se va asigura climatul necesar desfăşurării lecţiei Conversaţia
organizatoric Clasa, liniştea, absenţii
2.Reactualizarea Despre ce nuvelă am vorbit ora trecută? - despre nuvela „Două loturi” de I. L. Caragiale Expunerea
cunoştinţelor - expoziţiunea, intriga, desfăşurarea acţiunii, Activitate frontală
Care sunt momentele subiectului? punctul culminant, deznodământul
- locul, timpul acţiunii, personajele
- momentul important care determină întreaga
Ce prezintă expoziţiunea? desfăşurare a acţiunii
Ce reprezintă intriga?

Cum se numeşte partea cea mai extinsă, care cuprinde - desfăşurarea acţiunii
faptele?
Ce reprezintă punctul culminant? - partea care cuprinde momentul de maximă
intensitate
Ce reprezintă deznodământul? - sfârşitul acţiunii
Cine este personajul principal al nuvelei? - Lefter Popescu
3 Anunţarea Azi vom împărţi nuvela pe fragmente şi vom vedea care sunt - scriu titlul în caiete
subiectului momentele subiectului
lecţiei
4. Transmiterea Lectura nuvelei pe fragmente - câte un elev citeşte câte un fragment
cunoştinţelor Unde se desşăşoară acţiunea nuvelei? - în Bucureşti
Când se desfăşoară evenimentele? - la începutul sec al XX-lea Scrierea funcţională.
Cine este personajul principal? -Lefter Popescu
Notaţi în caiete:
Întâmplările au loc la începutul seclului al XX-lea, iar spaţiul - notează ideea în caiete
de desfăşurare al evenimentelor este Bucureşti
1. Intriga
La începutul nuvelei remarcăm o deosebire faţă de alte -citesc primul fragment
nuvele.
Care este primul moment al unei opere literare? - expoziţiunea
În aceste fragment este prezentată expoziţiunea? - nu
Ce sunt prezentate în acest fragment? - căutările disperate ale lui Lefter Popescu
- două bilete de loterie, care se pare că ar fi
Ca caută Lefter Popescu? câştigătoare
Ce constituie acest fragment? Ce credeţi? - intriga nuvelei
Observăm că la Cargaiale nuvela începe cu intriga, deci
momentele subiectului nu mai apar în ordinea obişnuită.
Notez pe tablă prima idee. Voi scrie ideile pe tablă, iar elevii - notează în caiete
le vor nota în caiete
1. Firul epic începe cu intriga ce cuprinde căutările disperate
ale lui Lefter Popescu - un elev îmi citeşte al doilea fragment
2. Expoziţiunea

Ce şi-a cumpărat Lefter? - două bilete de loterie


Ce s-a întâmplat cu biletele? - au dispărut, le-a pierdut
De la cine a împrumutat banii Lefter Popescu pentru a - de la dl. Căpitan Pandele
cumpăra biletele?
Ce i-a promis Lefter lui Pandele că se va întâmpla dacă - că-i va da 10% din câştig căpitanului
biletele vor fi câştigătoare?
Dacă a pierdut biletele, de unde ştie Lefter de câştig? - îl anunţă căpitanul Pandele
Acest fragment prezintă expoziţiunea nuvelei
Expoziţiunea (pe tablă) - scriu în caiete ideile
a) Lefter Popescu şi-a cumpărat două bilete de loterie cu bani
împrumutaţi de la Căpitanul Pandele
b) Acesta îl anunţă pe Lefter că biletele au ieşit câştigătoare,
dar el nu le mai găseşte
3. Desfăşurarea acţiunii - citesc al treilea fragment
Ce face Lefter în continuare? - răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt
nicăieri
Ce îşi aminteşte Lefter în legătură cu biletele? - că le-a pus în jacheta cenuşie
Ce a făcut soţia sa cu jacheta? - a vândut-o unei chivuţe ( ţigănci) pe zece
farfurii
Ce face Lefter cu farfuriile soţiei? - le sparge
Ce se hotărăşte să facă Popescu? - să caute ţigăncile
Unde locuiesc ţigăncile? - în mahalaua Farfurigiilor
Cine-l însoţeşete pe Lefter în mahala? - căpitanul Pandele, un sergent şi comisarul
Turtureanu
Găseşte Lefter biletele la ţiganca Ţâca? - nu
Ce se întâmplă cu ţigăncile? - sunt duse la secţie, dar ele nu recunosc nimic
la interogatoriu
Pe cine întâlneşte Lefter la berărie? - pe şeful său de la minister
Cât timp se poate reclama câştigul de la extragere? - timp de şase luni
Ce-i spune şeful lui Lefter? - îl somează să se prezinte la serviciu
Unde merge Lefter după ce părăseşte berărie? - la chivuţe
Ce-i fac chivuţele lui Lefter? - îi aruncă în ochi o „strachină cu prune sleite”
şi-l iau la bătaie
Ce primeşte Lefter când ajunge acasă? - o scrisoare
De la cine primeşte scrisoarea? -de la amicul său Mitică
Ce-i scrie Mitică în scrisoare? - să se prezinte la serviciu în dimineaţa
următoare
Scriu ideile pe tablă Notează ideile în caiete.
Desfăşurarea acţiunii
a) Lefter răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt nicăieri
b) Îşi aminteşte că le-a pus în jacheta cenuşie, dar soţia o
vânduse
c) După ce, înfuriat, sparge toate farfuriile, pleacă în căutarea
ţigăncilor, care cumpăraseră jacheta
d) Lefter recuperează jacheta, dar nu şi biletele
e) El lipsise de la serviciu şi este somat de şeful său să se
prezinte la minister
f) Trecând din nou pe la „chivuţe”, Lefter este agresat de către
acestea

Punctul culminant Citesc şi al patrulea fragment.


Merge Lefter la serviciu? Da
Cum se numeşte şeful său? Georgescu
Ce se întâmplă la serviciu? Georgescu îşi mustră angajatul
Ce face apoi Lefter? Îşi anunţă demisia
Ce găseşte Lefter într-un dosar? - biletele de la loterie
Ce află Popescu când merge să-şi încaseze câştigul? - că numerele au fost inversate
Ce se întâmplă cu Lefter la auzul cuvântului „viceversa”?
Scriu pe tablă. - devine nervos şi agresiv
a) Ducându-se la minister, găseşte loturile într-un dosar şi,
fericit, îşi depune demisia.
b) Merge să-şi încaseze câştigurile, dar este anunţat că
numerele biletelor au fost inversate şi atunci devine agresiv.

Deznodământul Citesc ultimul fragment.


Cine poate fi Maica Elefteria? - soţia lui Lefter Popescu
Cine ar putea fi bătrânul? - Lefter Popescu
Aflăm în acest final al nuvelei ce s-a întâmplat cu Lefter
Popescu şi cu soţia sa? - nu aflăm
Cum e finalul nuvelei? - finalul este ambiguu, misterios
Ce mărturiseşte naratorul? - că nu ştie nici el ce s-a întâmplat cu
personajele sale
Scriu ideile pe tablă.
a) Naratorul propune două variante posibile
b) El mărturiseşte apoi sincer că nu ştie ce s-a întâmplat cu
personajele sale.

5 Tema pentru Prezentaţi momentele subiectului utilizând planul de idei Îşi notează tema.
casă conceput în clasă.
„Două loturi”
de I. L. Caragiale
Momentele subiectului

Întâmplările au loc la începutul secolului al XX-lea, iar spaţiul de deşfăşurare al evenimentelor


este Bucureşti.

1. Intriga
Firul epic începe cu intriga ce cuprinde căutările disperate ale lui Lefter Popescu

2. Expoziţiunea
a) Lefter Popescu şi-a cumpărat două bilete de loterie cu bani împrumutaţi de la Căpitanul
Pandele
b) Acesta îl anunţă pe Lefter că biletele au ieşit câştigătoare, dar el nu le mai găseşte

3. Desfăşurarea acţiunii
a) Lefter răscoleşte toată casa, dar biletele nu sunt nicăieri
b) Îşi aminteşte că le-a pus în jacheta cenuşie, dar soţia o vânduse
c) După ce, înfuriat, sparge toate farfuriile, pleacă în căutarea ţigăncilor, care cumpăraseră
jacheta
d) Lefter recuperează jacheta, dar nu şi biletele
e) El lipsise de la serviciu şi este somat de şeful său să se prezinte la minister
f) Trecând din nou pe la „chivuţe”, Lefter este agresat de acestea

4. Punctul culminant
a) Ducându-se la minister, găseşte loturile într-un dosar şi, fericit, ăşi depune demisia.
b) Merge să-şi încaseze câştigurile, dar este anunţat că numerele biletelor fusese inversate şi
atunci devine agresiv.

5. Deznodământul
a) Naratorul propune două variante posibile
b) El mărturiseşte apoi sincer că nu ştie ce s-a întâmplat cu personajele sale.

Potrebbero piacerti anche