Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
1. Bag A contains 7 Red Balls, ‘X’ Green Balls, and 5 Yellow Balls. The probability to pick
Green Ball at random is 2/5. Another Bag B contains ‘X-3’ Red Balls, ‘X-4’ Yellow Balls
and 6 Green Balls. If two balls are picked one after the other from Bag B at random
then what is the probability for the Balls to be Red?
1. 1/21
2. 2/21
3. 3/21
4. 4/21
5. Cannot be determined
Answer – 2. 2/21
Explanation :
X/(7+X+5) =2/5
X =8
Bag B = 5 R, 4 Y , 6 G
Probability = 5/15*4/14 = 2/21
2. Six individual sock are present in a drawer- Two Red, Two Black and Two White.
Pradeep picked one sock randomly to wear. Now he draws another sock from the
drawer then what is the probability he draws a sock of same color?
1. 1/5
2. 1/6
3. 1/30
4. 11/30
5. None
Answer – 1. 1/5
Explanation :
In the first draw, he picks anyone sock. Now he is left with 5 socks he has to pick one from them of
the same color so 1/5
3. Born babies to be boy is having 0.52 probability, and to be girl is 0.48. If you have two
children, then what is the probability that they are both girls?
1. 0.2304
2. 0.2704
3. 0.2496
4. 0.7696
5. None
1|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – 1. 0.2304
Explanation :
0.48*0.48 = 0.2304
4. Anil placed a deck of 52 cards. If you pick two cards what is the probability that both
are aces?
1. 1/169
2. 1/221
3. 1/338
4. 4/663
5. None
Answer – 2. 1/221
Explanation :
4/52*3/51
5. Continuation of question of 5: if Anil fails to draw aces in two chances. Now he is given
ten more chances to pick aces, again he failed. Then his friend Ramesh picks two cards
from remaining cards, then what is the probability that he exactly draws one ace?
1. 0.075
2. 0.0923
3. 0.15
4. 0.1846
5. None
Answer – 4. 0.1846
Explanation :
4/40*36/39 + 36/40*4/39 = 0.1846
6. You have drawn a card from 52 cards deck. without replacing it you have drawn
another card. Then what is the probability of that card to be King of Diamond?
1. 1/51
2. 1/52
3. 2/51
4. 3/52
5. None
Answer – 1. 1/51
Explanation :
1/52*0 + 51/52*1/51 = 1/51
7. Suppose children like three types of chocolates Perk, Munch, and 5Star. If they are
asked to choose to pick chocolate they have their own preference, one-sixth of children
population preference is Perk>Munch>5star. One-sixth of children population
preference is Munch>5star>Perk. Similarly remaining four-sixths children preferences
2|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
follows as per above combinations. If you met a random child and give him chance to
pick a chocolate between Munch and Perk. He picked Munch. Now you offer Munch
and 5star, what is the probability that he chooses again Munch?
1. 1/6
2. 1/2
3. 2/3
4. 3/4
5. None
Answer – 3. 2/3
Explanation :
Possible preferences
P>M>5
M>5>P
P>5>M
M>P>5
5>P>M
5>M>P
Child picks Munch over Perk P(M5P), P(MP5) or P(5MP)
Then child prefers Munch over 5star P(M5P) P(MP5)
Probability = (1/6+1/6)/(1/6+1/6+1/6) =2/3
8. A bag contains 100 tickets, numbered from 1 to 100. If three tickets are picked at
random and with replacement, what is the probability that sum of three numbers on the
tickets will even number?
1. 1/2
2. 3/4
3. 1/8
4. 3/8
5. None
Answer – 1. 1/2
Explanation :
P(odd) = P(even) = 1/2
Sum of three numbers to be even cases
Even+ even+ even = 1/2*1/2*1/2
Even+ odd+ odd = 1/2*1/2*1/2
Odd+ odd + even = 1/2*1/2*1/2
Odd+ even + odd = 1/2*1/2*1/2
Probability = 1/8+1/8+1/8+1/8 = ½
9. Tickets numbered from 1 to 40 are in a bag and one ticket is drawn at random. What is
the probability that ticket drawn is a multiple of 3 or 7?
1. 15/30
2. 16/30
3|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
3. 17/30
4. 18/30
5. None
Answer – 3. 17/30
Explanation :
Multiples of 3: (3,6,9,12,15,18,21,24,27,30,33,36,39) = 13
Multiples of 7: (7, 14, 21, 28, 35) = 5
Probability = 13+5-1/30 = 17/30
10. A Bag contains some White and Black Balls. The probability of picking two white balls
one after other without replacement from that bag is 14/33. Then what will be the
probability of picking two Black balls from that Bag if bag can hold maximum 15 balls
only?
1. 11/32
2. 14/33
3. 7/33
4. 1/11
5. Cannot be determined
Answer – 4. 1/11
Explanation :
Wc2/ (B+W)c2 = 14/33
W (W-1)/(W+B)*(B+W-1) = 14/33
Now expressing 14/33 in the above format by multiplying 4 in numerator and denominator
W (W-1)/(W+B)*(B+W-1) = 8*7/12*11 (note = balls <15)
W =8
W+B =12 B =4
Probability = 4c2/12c2 = 1/11
1. A card from a pack of 52 cards is lost. From the remaining cards of the pack, two cards
are drawn and are found to be both hearts. Find the Probability of the lost card being a
heart?
A. 12/50
B. 8/50
C. 11/50
D. 9/50
E. None of these
4|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – C. 11/50
Explanation :
Total cards = 52
Drawn cards(Heart) = 2
Present total cards = total cards-drawn cards =52-2=50
Remaining Card 13-2 = 11
Probability = 11/50
2. There are three boxes each containing 3 Pink and 5 Yellow balls and also there are 2
boxes each containing 4 Pink and 2 Yellow balls. A Yellow ball is selected at random.
Find the probability that Yellow ball is from a box of the first group?
A. 42/61
B. 45/61
C. 51/61
D. 52/61
E. None of these
Answer – B. 45/61
Explanation :
Probability = (3/5 * 5/8)/([3/5 * 5/8] + [2/5 * 1/3]) = 45/61
3. A fruit basket contains 10 Guavas and 20 Bananas out of which 3 Guavas and 5
Bananas are defective. If two fruits selected at random, what is the probability that
either both are Bananas or both are non-defective?
A. 315/435
B. 313/435
C. 317/435
D. 316/435
E. None of these
Answer – D. 316/435
Explanation :
P(A) = 20c2 / 30c2, P(B) = 22c2 / 30c2
P(A∩B) = 15c2 / 30c2
P(A∪B) = P(A) + P(B) – P(A∩B) => (20c2/30c2)+(22c2/30c2)-(15c2/30c2)=316/435
5|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – D. 51/126
Explanation :
Five persons is to be chosen from a group of 10 people = 10C5 = 252
Couple Serve together = 8C3 * 2C2 = 56
Couple does not serve = 8C5 = 56
Probability = 102/252 = 51/126
5. Out of 14 applicants for a job, there are 6 women and 8 men. It is desired to select 2
persons for the job. The probabilty that atleast one of selected persons will be a Woman
is?
A. 77/91
B. 54/91
C. 45/91
D. 40/91
E. None of these
Answer – A. 77/91
Explanation :
Man only = 8C2 = 14
Probability of selecting no woman = 14/91
Probability of selecting atleast one woman = 1 – 14/91 = 77/91
6. Three Bananas and three oranges are kept in a box. If two fruits are chosen at random,
Find the probability that one is Banana and another one is orange?
A. 1/5
B. 3/5
C. 4/5
D. 2/5
E. None of these
Answer – B. 3/5
Explanation :
Total probability = 6C2 = 15
Probability that one is Banana and another one is orange = 3C1 * 3C1 = 9
probability = 9/15 = 3/5
7. A basket contains 6 White 4 Black 2 Pink and 3 Green balls. If three balls picked up
random, What is the probability that all three are White?
A. 4/91
B. 5/93
C. 7/97
D. 8/92
6|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – A. 4/91
Explanation :
Total Balls = 15
Probability = 6c3 / 15c3 = 4/91
8. A basket contains 6 White 4 Black 2 Pink and 3 Green balls. If three balls are picked at
random, what is the probability that two are Black and one is Green?
A. 22/355
B. 15/381
C. 10/393
D. 14/455
E. 18/455
Answer – E. 18/455
Explanation :
Total Balls = 15
Probability = 4c2 * 3c1/ 15c3 = 18/455
9. A basket contains 6 White 4 Black 2 Pink and 3 Green balls. If four balls are picked at
random, what is the probability that atleast one is Black?
A. 69/91
B. 80/91
C. 21/91
D. 55/91
E. None of these
Answer – A. 69/91
Explanation :
Total Balls = 15
Probability = 11c4/15c4 = 22/91
One is black = 1 – 22/91 = 69/91
10. A basket contains 6 White 4 Black 2 Pink and 3 Green balls.If two balls are picked at
random, what is the probability that either both are Pink or both are Green?
A. 2/105
B. 4/105
C. 8/137
D. 5/137
E. None of these
Answer – B. 4/105
Explanation :
Probability both are Pink = 1/15C2
7|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
1. A box contains 27 marbles some are blue and others are green. If a marble is drawn at
random from the box, the probability that it is blue is 1/3. Then how many number of
green marbles in the box?
A. 10
B. 15
C. 14
D. 18
Answer – D. 18
Explanation :
Blue marble – x
xc1/27c1 = 1/3
x/27=1/3 —> x=27/3=9
No of green marbles = Total – Blue marble =27-9=18
2. In a bag there are 4 white, 4 red and 2 green balls. Two balls are drawn at
random.What is the probability that at least one ball is of red colour?
A. 4/3
B. 7/3
C. 1/3
D. 2/3
Answer – D. 2/3
Explanation :
Total Balls =10
Other than red ball = 6c2
6c2/10c2=1/3 —> 1-1/3 = 2/3
3. Sahil has two bags (A & B) that contain green and blue balls.In the Bag ‘A’ there are 6
green and 8 blue balls and in the Bag ‘B’ there are 6 green and 6 blue balls. One ball is
drawn out from any of these two bags. What is the probability that the ball drawn is
blue?
A. 15/28
B. 13/28
C. 17/28
D. 23/28
8|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – A. 15/28
Explanation :
Total balls in A bag = 14, Total balls in A bag = 12
A bag = 1/2(8c1/14c1) = 2/7
B bag = 1/2(6c1/12c1) = 1/4 —> total Probability = 2/7 + 1/4 =15/28
4. In an examination, there are three sections namely Reasoning, Maths and English.
Reasoning part contains 4 questions. There are 5 questions in maths section and 6
questions in English section. If three questions are selected randomly from the list of
questions then what is the probability that all of them are from maths?
A. 7/91
B. 8/91
C. 2/91
D. 4/91
Answer – C. 2/91
Explanation :
Total no of questions= 15
Probability = 5c3/15c3 = 2/91
5. A basket contains 5 red 4 blue 3 green marbles. If three marbles picked up random,
What is the probability that either all are green or all are red?
A. 1/20
B. 7/20
C. 3/20
D. 9/20
Answer – A. 1/20
Explanation :
Total Marbles = 12
Either all are green or all are red = 5c3 + 3c3
probability = 5c3 + 3c3/12c3 = 11/220 = 1/20
6. A basket contains 5 red 4 blue 3 green marbles. If three marbles picked up random,
What is the probability that at least one is blue?
A. 41/55
B. 53/55
C. 47/55
D. 49/55
Answer – A. 41/55
Explanation :
Total Marbles = 12
9|P ag e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
7. A basket contains 5 red 4 blue 3 green marbles. If two marbles picked up random, What
is the probability that both are red?
A. 4/33
B. 5/33
C. 7/33
D. 8/33
Answer – B. 5/33
Explanation :
Total Marbles = 12
Probability = 5c2 / 12c2 = 5/33
8. A bag contains 5 red caps, 4 blue caps, 3 yellow caps and 2 green caps.If three caps are
picked at random, what is the probability that two are red and one is green?
A. 22/55
B. 15/81
C. 10/91
D. 5/91
Answer – D. 5/91
Explanation :
Total caps = 14
Probability = 5c2 * 2c1/ 14c3 = 5/91
9. A bag contains 5 red caps, 4 blue caps, 3 yellow caps and 2 green caps. If four caps are
picked at random, what is the probability that two are red, one is blue and one is green?
A. 22/1001
B. 80/1001
C. 21/1001
D. 55/1001
Answer – B. 80/1001
Explanation :
Total caps = 14
Probability = 5c2 * 4c1 * 2c1 / 14c4 = 80/1001
10. A bag contains 2 red caps, 4 blue caps, 3 yellow caps and 5 green caps. If three caps are
picked at random, what is the probability that none is green?
A. 2/13
B. 3/13
C. 1/13
D. 5/13
10 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – B. 3/13
Explanation :
Total caps = 14
Probability = 5c0 * 9c3/ 14c3 = 3/13
1. A bag contains 5 red and 7 white balls. Four balls are drawn out one by one and not
replaced. What is the probability that they are alternatively of different colours?
a) 7/99
b) 11/99
c) 14/99
d) 19/99
e) None of these
Answer – c) 14/99
Explanation :
Balls are picked in two manners – RWRW or WRWR
So probability = (5/12)*(7/11)*(4/10)*(6/9) + (7/12)*(5/11)*(6/10)*(4/9) = 14/99
2. P and Q are sitting in a ring with 11 other persons. If the arrangement of 11 persons is
at random, then the probability that there are exactly 4 persons between them?
a) 1/3
b) 1/4
c) 1/5
d) 1/6
e) None of these
Answer – d) 1/6
Explanation :
Fix the position of P, then Q can be sit in 12 positions, so total possible outcome = 12
Now, exactly 4 persons are sitting between them. This can be done in two ways as shown in figure, so
favourable outcomes = 2
So, probability = 2/12 = 1/6
3. 10 persons are seated around a round table. What is the probability that 4 particular
persons are always seated together?
a) 1/21
b) 4/21
c) 8/21
11 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
d) 11/21
e) None of these
Answer – a) 1/21
Explanation :
Total outcomes = (10 -1)! = 9!
Favourable outcomes = 6!*4! (4 person seated together and 6 other persons seated randomly, so they
will sit in (7-1)! Ways and those 4 persons can be arranged in 4! ways)
So probability = 1/21
4. A box contains 4 red, 5 black and 6 green balls. 3 balls are drawn at random. What is
the probability that all the balls are of same colour?
a) 33/455
b) 34/455
c) 44/455
d) 47/455
e) None of these
Answer – b) 34/455
Explanation :
(4c3 + 5c3 + 6c3)/15c3 = 34/455
5. An apartment has 8 floors. An elevator starts with 4 passengers and stops at 8 floors of
the apartment. What is the probability that all passengers travels to different floors?
a) 109/256
b) 135/256
c) 105/256
d) 95/256
e) None of these
Answer – c) 105/256
Explanation :
Total outcomes = 8*8*8*8
Favourable outcomes = 8*7*6*5 (first person having 8 choices, after that second person have 7
choices and so on)
So, probability = 105/256
6. A speak truth in 60% cases and B in 80% cases. In what percent of cases they likely to
contradict each other narrating the same incident?
a) 9/25
b) 7/25
c) 11/25
d) 13/25
e) None of these
12 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – c) 11/25
Explanation :
P(A) = 3/5 and P(B) = 4/5. Now they are contradicting means one is telling truth and other telling the
lie. So,
Probability = (3/5)*(1/5) + (2/5)*(4/5)
7. A box contains 30 electric bulbs, out of which 8 are defective. Four bulbs are chosen at
random from this box. Find the probability that at least one of them is defective?
a) 432/783
b) 574/783
c) 209/784
d) 334/784
e) None of these
Answer – b) 574/783
Explanation :
1 – 22c4/30c4 = 1 – 209/783 = 574/783
8. Two person A and B appear in an interview. The probability of A’s selection is 1/5 and
the probability of B’s selection is 2/7. What is the probability that only one of them is
selected?
a) 11/35
b) 12/35
c) 13/35
d) 17/35
e) None of these
Answer – c) 13/35
Explanation :
A selects and B rejects + B selects and A rejects = (1/5)*(5/7) + (4/5)*(2/7) = 13/35
9. A 4- digit number is formed by the digits 0, 1, 2, 5 and 8 without repetition. Find the
probability that the number is divisible by 5.
a) 1/5
b) 2/5
c) 3/5
d) 4/5
e) None of these
Answer – b) 2/5
Explanation :
Total possibility = 5*4*3*2
Favourable outcomes = 2*4*3*2 (to be divisible by 5 unit digit can be filled with only 0 or 5, so only
13 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
two possibilities are there, then the remaining can be filled in 4, 3 and 2 ways respectively)
so probability = 2/5
10. A bag contains 6 red balls and 8 green balls. 2 balls are drawn at random one by one
with replacement. Find the probability that both the balls are green
a) 16/49
b) 25/49
c) 12/49
d) 21/49
e) None of these
Answer – a) 16/49
Explanation :
(8c1)/(14c1) * (8c1)*(14c1) = 16/49
Answer – b) 4/15
Explanation :
For a number to be divisible by 4, the last two digit should be divisible by 4.
So possible cases – 12, 16, 24, 32, 36, 52, 56, 64 (last two digits)
So favourable outcomes = 24 +24 +24 +24 + 24+ 24+24+24 = 192
So p = 192/720 = 4/15
2. A bag contains 6 red balls and 7 white balls. Another bag contains 5 red balls and 3
white balls. One ball is selected from each. Find the probability that one ball is red and
one is white?
a) 53/104
b) 47/104
c) 63/104
d) 51/104
e) None of these
14 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – a) 53/104
Explanation :
(6/13)*(3/8) + (7/13)*(5/8) = 53/104
3. A lottery is organised by the college ABC through which they will provide scholarship of
rupees one lakhs to only one student. There are 100 fourth year students, 150 third year
students, 200 second year students and 250 first year students. What is the probability
that a second year student is choosen.
a) 1/7
b) 2/7
c) 3/7
d) 4/7
e) None of these
Answer – b) 2/7
Explanation :
Second year students = 200
so, P = 200/700 = 2/7
4. A card is drawn from a pack of 52 cards. The card is drawn at random; find the
probability that it is neither club nor queen?
a) 4/13
b) 5/13
c) 7/13
d) 9/13
e) None of these
Answer – d) 9/13
Explanation :
1 – [13/52 + 4/52 – 1/52] = 9/13
5. A box contains 50 balls, numbered from 1 to 50. If three balls are drawn at random with
replacement. What is the probability that sum of the numbers are odd?
a) 1/2
b) 1/3
c) 2/7
d) 1/5
e) None of these
15 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
6. From a pack of cards, if three cards are drawn at random one after the other with
replacement, find the probability that one is ace, one is jack and one is queen?
a) 16/7725
b) 16/5525
c) 18/5524
d) 64/5515
e) None of these
Answer – b) 16/5525
Explanation :
(4c1 + 4c1 + 4c1)/(52c3)
7. A and B are two persons sitting in a circular arrangement with 8 other persons. Find the
probability that both A and B sit together.
a) 1/9
b) 2/7
c) 2/9
d) 2/5
e) None of these
Answer – c) 2/9
Explanation :
Total outcomes = (10 -1)! = 9!
Favourable outcomes = (9 -1)!*2!
So p = 2/9
8. Find the probability that in a random arrangement of the letter of words in the word
‘PROBABILITY’ the two I’s come together.
a) 2/11
b) 1/11
c) 3/11
d) 4/11
e) None of these
9. In a race of 12 cars, the probability that car A will win is 1/5 and of car B is 1/6 and that
of car C is 1/3. Find the probability that only one of them won the race.
16 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
a) 2/7
b) 7/10
c) 9/10
d) 3/7
e) None of these
Answer – b) 7/10
Explanation :
1/5 + 1/6 + 1/3= 7/10 (all events are mutually exclusive)
10. A bag contains 3 red balls and 8 blacks ball and another bag contains 5 red balls and 7
blacks balls, one ball is drawn at random from either of the bag, find the probability
that the ball is red.
a) 93/264
b) 95/264
c) 91/264
d) 97/264
e) None of these
Answer – c) 91/264
Explanation :
Probability = probability of selecting the bag and probability of selecting red ball
(1/2)*(3/11) + (1/2)*(5/12) = 91/264
1. A bag contains 5 red balls and 7 blue balls. Two balls are drawn at random without
replacement, and then find the probability of that one is red and other is blue.
a) 33/65
b) 35/66
c) 37/66
d) 41/65
e) None of these
Answer – b) 35/66
Explanation :
(First red ball is drawn and then blue ball is drawn) + (first blue ball is drawn and then red ball is
drawn)
(5/12)*(7/11) + (7/12)*(5/11) = 35/66
17 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
2. A bag contains 3 red balls and 8 blacks ball and another bag contains 5 red balls and 7
blacks balls, one ball is drawn at random from either of the bag, find the probability
that the ball is red.
a) 93/264
b) 95/264
c) 91/264
d) 97/264
e) None of these
Answer – c) 91/264
Explanation :
Probability = probability of selecting the bag and probability of selecting red ball
(1/2)*(3/11) + (1/2)*(5/12) = 91/264
3. 12 persons are seated at a circular table. Find the probability that 3 particular persons
always seated together.
a) 9/55
b) 7/55
c) 4/55
d) 3/55
e) None of these
Answer – d) 3/55
Explanation :
total probability = (12-1)! = 11!
Desired probability = (10 – 1)! = 9!
So, p = (9! *3!) /11! = 3/55
4. P and Q are two friends standing in a circular arrangement with 10 more people. Find
the probability that exactly 3 persons are seated between P and Q.
a) 5/11
b) 4/11
c) 2/11
d) 3/11
e) None of these
Answer – c) 2/11
Explanation :
Fix P at one point then number of places where B can be seated is 11.
Now, exactly three persons can be seated between P and Q, so only two places where Q can be seated.
So, p = 2/11
5. A basket contains 5 black and 8 yellow balls. Four balls are drawn at random and not
replaced. What is the probability that they are of different colours alternatively.
18 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
a) 56/429
b) 57/429
c) 61/429
d) 68/429
e) None of these
Answer – a) 56/429
Explanation :
sol=> BYBY + YBYB = (5/13)*(8/12)*(4/11)*(7/10) + (8/13)*(5/12)*(7/11)*(4/10) = 56/429
6. Direction(Q6 – Q8):
A bag contains 6 red balls and 8 green balls. Two balls are drawn at random one after
one with replacement. What is the probability that-
Both the balls are green
a) 13/49
b) 15/49
c) 16/49
d) 17/49
e) None of these
Answer – c) 16/49
Explanation :
P = (8/14)*(8/14)
Answer – d) 12/49
Explanation :
P = (8/14)*(6/14)
19 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – b) 9/49
Explanation :
P = (6/14)*(6/14)
9. Find the probability that in a leap year, the numbers of Mondays are 53?
a) 1/7
b) 2/7
c) 3/7
d) 4/7
e) None of these
Answer – b) 2/7
Explanation :
In a leap year there are 52 complete weeks i.e. 364 days and 2 more days. These 2 days can be SM,
MT, TW, WT, TF, FS, and SS.
So P = 2/7
10. A urn contains 4 red balls, 5 green balls and 6 white balls, if one ball is drawn at
random, find the probability that it is neither red nor white.
a) 1/3
b) 1/4
c) 1/5
d) 2/3
e) None of these
Answer – a) 1/3
Explanation :
5c1/15c1 = 1/3
1. A box contains tickets numbered from 1 to 24. 3 tickets are to be chosen to give 3 prizes.
What is the probability that at least 2 tickets contain a number which is multiple of 3?
A) 35/256
B) 33/220
C) 63/253
D) 43/190
E) 59/253
C) 63/253
Explanation:
20 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
2. A box contains 6 blue, 5 green and 4 red balls. Two balls are drawn at random. What is
the probability that there is no red ball?
A) 3/30
B) 11/21
C) 5/18
D) 11/23
E) None of these
B) 11/21
Explanation:
Total balls = 15
Not red means green or blue i.e. any of (5+6) = 11 balls
So prob. = 11C2 / 15C2
3. From a pack of 52 cards, 2 cards are drawn at random. What is the probability that
both cards are black card or heart card?
A) 31/102
B) 21/73
C) 1/5
D) 17/100
E) 3/10
A) 31/102
Explanation:
Prob. of black card:
26
C2 / 52C2 = 25/102
Prob. of heart card:
13
C2 / 52C2 = 3/51
Add both cases.
4. Two cards are drawn at random from a pack of 52 cards. What is the probability that
either both are black or both are jacks?
A) 62/221
B) 21/312
C) 5/21
D) 55/221
E) None of these
21 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D) 55/221
Explanation:
There are total 26 cards black, and 4 jacks in which 2 are black jacks
So case 1: both are black
26
C2/52C2
case 2: both are jack
4
C2/52C2
Add both cases.
But now 2 black jacks have been added in both cases, so subtracting their prob. : 2C2/52C2
So 325/1326 + 6/1326 – 1/1326
5. From a group of 3 men, 4 women and 2 children, 4 people are to be chosen to form a
committee. What is the probability that the committee contains 1 each of men, women
and children?
A) 4/15
B) 12/21
C) 4/19
D) 11/31
E) None of these
B) 12/21
Explanation:
Case 1: Prob. when 2 men, 1 woman and 1 child
3
C2*4C1*2C1 /9C4 = 4/21
Case 2: Prob. when 1 man, 2 women and 1 child
3
C1*4C2*2C1 /9C4 = 2/7
Case 3: Prob. when 1 man, 1 woman and 2 children
3
C1*4C1*2C2 /9C4 = 2/21
6. A box contains 25 bulbs out of which 5 are defective. 3 bulbs are to be delivered to a
customer. What is the probability that he get one defective bulb?
A) 19/46
B) 25/51
C) 44/77
D) 21/46
E) None of these
A) 19/46
Explanation:
5
C1*20C2/25C3
7. There are 4 red balls, 5 white and 3 green balls in a basket. 3 balls are chosen at
random. What is the probability that there is at most 1 green ball?
A) 13/40
B) 48/55
C) 25/68
22 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D) 8/33
E) 9/19
B) 48/55
Explanation:
Case 1: 0 green ball means all three red or white balls
9
C3/12C3
Case 2: 1 green ball and two red or white balls
9
C2*3C1/12C3
Add both cases.
8. A bag contains 3 red, 4 green and 3 yellow balls. If 2 balls are drawn at random, what is
the probability that they are of different color?
A) 9/16
B) 4/15
C) 11/15
D) 5/11
E) None of these
C) 11/15
Explanation:
This will be = 1- prob.(both are same in color)
Prob. of both same in color = [3C2+4C2+3C2]/10C2 = 12/45
So required prob. = 1 – 12/45
9. There are 4 black balls and 6 white balls. 2 balls are drawn one by one without
replacement. What is the probability that the balls are same in color?
A) 9/21
B) 8/17
C) 5/14
D) 7/15
E) 9/19
D) 7/15
Explanation:
When both black, prob. = 4/10 * 3/9
When both white, prob. = 6/10 * 5/9
Add both cases.
10. A bag contains 5 red balls and 4 green balls. What is the probability that both balls are
same in color?
A) 5/11
B) 4/9
C) 3/13
23 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D) 6/17
E) None of these
B) 4/9
Explanation:
Case 1: both red
5
C2/9C2
Case 2: both green
4
C2/9C2
Add both cases
1. A box contain 4 white, 3 blue and 2 black marbles. If 2 marbles are picked up at
random. What is the probability that both of them are black ?
A.20
B.1/36
C.1/22
D.36
E.None of these
Answer – B.1/36
Explanation :
P = 2C2/9C2 = 1/36
2. An urn contains 6 maroon, 3 pink and 4 white balls. If three balls are drawn What is the
probability that all are pink or white?
A.11/328
B.7/212
C.5/286
D.9/127
E.None of these
Answer – C.5/286
Explanation :
P =3C3/13C3 + 4C3/13C3
= 1/286 + 4/286 = 5/26
3. From a pack of 52 cards 3 cards are drawn one by one without replacements.Find the
probability that both of them are king ?
A.132/1338
B.32/2340
C.1/5525
24 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D.4/2755
E.None of these
Answer – C.1/5525
Explanation :
4/52*3/51*2/50 = 24/132600 = 4/22100 = 1/5525
4. If two dice are thrown simultaneously, what is the probability that the sum of the
numbers appeared is less than seven?
A.5/12
B.7/12
C.6/17
D.13/27
E.None of these
Answer – A.5/12
Explanation :
Sum of the numbers can be 1,2, 3, 4, 5, and 6.
1+2= 3
1+3 = 4
1+4 = 5
1+5 = 6
2+3 = 5
3+2 = 5
2+4 = 6
4+2 = 6……..etc
n (E) = 15, n (S) = 36
P (E) =15/36 = 5/12
5. A box contains 5 white, 4 green, 2 blue and 3 black marbles. If 2 marbles are drawn at
random, what is the probability that both are green or at least one is green ?
A.46/91
B.32/97
C.16/75
D.1/54
E.None of these
Answer – A.46/91
Explanation :
4C2+(4C1*10C1)/12C2 = 6+40/91 = 46/91
6. In a shelf, there are 7 Banking awareness, 6 English and 5 GK books. One book is
picked up randomly. What is the probability that it is neither in Banking awareness nor
in GK ?
25 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
A.1/13
B.2/17
C.1/3
D.12/27
E.None of these
Answer – C.1/3
Explanation :
P = 6/18 = 1/3
7. A suitcase contains 4 blue shirts, 5 red shirts and 3 white shirts.If 4 shirts are drawn
what is the probability that exactly one of them is blue ?
A.113/218
B.14/167
C.123/234
D.224/495
E.None of these
Answer – D.224/495
Explanation :
P = 4C1*8C3/12C4 = 4*56/495 = 224/495
8. A bag contains 4 white, 8 black and 6 blue balls. If two balls are drawn at random, find
the probability of both the balls being black?
A.22/137
B.14/123
C.28/253
D.7/105
E.None of these
Answer – C.28/253
Explanation :
n(S) = 18C2 = 153
There are eight black balls, out of which two balls are drawn in 8C2 ways.
n(E) = 28
P(E) = 28 /153 = 28/153
9. The ratio of the number of girls to the number of boys is the 5 : 2 in a class of 21
students. A group of three students is to to be selected at random amongst them. What is
the probability that the selected group of students contain one boy and two girls?
A.45/266
B.32/343
C.120/217
26 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D.46/267
E.None of these
Answer – A.45/266
Explanation :
5:2 = 15+6 = 21
n(S) = 21C3 = 1330
n(E) = 15C1 × 6C2 = 15 × 15 = 225
P = 225/1330 = 45/266
10. A bag 5 red and 8 white balls.Two draws of three balls each are made.What is the
probability that the balls were pink in the first draw and white in the second draw ?
A.23/345
B.140/20449
C.20440/110
D.230/23454
E.None of these
Answer – B.140/20449
Explanation :
5C3/13C3 *8C3/13C3 = 60/286*56/286 = 140/20449
1. From a pack of 52 cads, 2 cards are drawn at random. What is the probability of
drawing such that there is at least 1 king?
A) 35/256
B) 33/220
C) 33/221
D) 23/190
E) 11/221
C) 33/221
Explanation:
Case 1: 1 is king
4
C1*48C1 / 52C2
Case 2: both are king
4
C2 / 52C2
Add both cases.
27 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
2. A box contains 6 blue, 5 green and 4 red balls. If two balls are pick at random, then
what is the probability that neither is blue?
A) 10/21
B) 12/35
C) 3/5
D) 11/21
E) None of these
B) 12/35
Explanation:
Total balls = 15
Not blue means green or red i.e. any of (5+4) = 9 balls
So prob. = 9C2 / 15C2
3. A box contains 5 blue and 5 white balls. What is the probability of drawing 2 balls such
that both are same in color?
A) 4/9
B) 4/7
C) 1/5
D) 7/12
E) 3/10
A) 4/9
Explanation:
Case 1: Both blue
5
C2 / 10C2
Case 2: Both white
5
C2 / 10C2
Add both cases.
D) 10/21
Explanation:
2 children should be there and rest 2 either from (2 women + 3 men) 5 people
So prob. = 4C2*5C2/ 9C4
28 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
5. In a class 30% of the students opt for Math, 20% opt for Computers and 10% opt for
both. A student is selected at random, find the probability that he has opted either Math
or Computers.
A) 3/5
B) 2/5
C) 4/9
D) 6/11
E) None of these
B) 2/5
Explanation:
Prob. of math = 30/100 = 3/10, Prob. of computers = 20/100 = 1/5, prob. for both = 10/100 = 1/10
So required prob. = 3/5 + 1/5 – 1/10
6. From a pack of 52 cards, 2 cards are drawn at random. What is the probability that
either both are red or both are kings?
A) 55/221
B) 52/225
C) 44/221
D) 48/221
E) None of these
A) 55/221
Explanation:
Prob. of both red = 26C2/52C2
Prob. of both kings = 4C2/52C2
Since there are also cads which are both red and king, so we will subtract there prob. There are 2 red
cards which are kings
Prob. of both red and king = 2C2/52C2
So required prob. = 26C2/52C2 + 4C2/52C2 – 2C2/52C2
7. A box contains 10 electric bulbs from which 2 bulbs are defective. Two bulbs are chosen
at random. What is the probability that one of them is defective?
A) 3/10
B) 16/45
C) 25/68
D) 8/33
E) 9/19
B) 16/45
Explanation:
2
C1*8C1/10C2
29 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
8. A bag contains 8 blue and 7 green balls. A ball is drawn out of it and put back in the
bag. Then a ball is drawn again. What is the probability that both the balls are green?
A) 36/225
B) 48/221
C) 49/225
D) 40/221
E) None of these
C) 49/225
Explanation:
7/15 * 7/15
9. A bag contains 8 blue and 7 green balls. 2 balls are drawn one by one without
replacement. What is the probability that the balls are alternately of different colors?
A) 9/21
B) 8/17
C) 5/14
D) 8/15
E) 9/19
D) 8/15
Explanation:
When 1st is blue, prob. = 8/15 * 7/14
When 1st is green, prob. = 7/15 * 8/14
Add both cases.
10. There are 5 men and 3 women. A committee of 3 members is to be made. Find the
probability that either there are 2 men and 1 woman or 2 women and 1 man.
A) 5/51
B) 45/56
C) 35/51
D) 48/61
E) None of these
B) 45/56
Explanation:
2 men and 1 woman, prob. = 5C2*3C1/8C3
2 women and 1 man, prob. = 5C1*3C2/8C3
Add both cases
30 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
1. The probability of two persons of passing the interview are 1/3 and 3/5. Then calculate
the probability that only one of them pass the interview ?
a) 7/15
b) 8/15
c) 11/15
d) 13/15
Answer – b) 8/15
Solution :
PF + FP (P = pass, F = fail)
1/3*2/5 + 2/3*3/5 = 8/15
2. Among a group of 5 boys and 6 girls, 4 members is to be selected for an event. Find the
probability that at least one boy is selected ?
a) 17/22
b) 19/22
c) 21/22
d) 15/22
Answer – c) 21/22
Solution :
sol = 1 – no boy is selected
1 – 6c4/11c4 = 21/22
3. The probability that the problem will be solved by three persons are 1/2, 1/3 and 1/6.
Find the probability that the problem is solved ?
a) 11/18
b) 13/18
c) 15/18
d) 17/18
Answer – b) 13/18
Solution :
1 – 1/2*2/3*5/6 = 13/18
4. A urn contains 4 red balls, 5 green balls and 6 white balls, If one ball is drawn at
random, find the probability that it is neither red nor white ?
a) 1/3
b) 1/4
c) 1/5
d) 2/3
31 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – a) 1/3
Solution :
5c1/15c1 = 1/3
5. An elevator starts with 4 passenger and stops at 7 floors of an apartment. Find the
probability that all 4 passengers travel to different floor ?
a) 110/343
b) 120/343
c) 18/49
d) 139/343
Answer – b) 120/343
Solution :
Total number of outcomes = 7*7*7*7
Favourable outcome = 7*6*5*4
P = (7*6*5*4)/7*7*7*7 = 120/343
6. A five digit number is formed from the numbers 1,3,5,7,8 and 9 without repeating the
numbers. Find the probability that the number is divisible by 5 ?
a) 1/4
b) 1/5
c) 1/6
d) 1/7
Answer – c) 1/6
Solution :
Total number of outcome = 6*5*4*3*2
Favourable outcome = 5*4*3*2. So, P = 1/6
7. From a deck of 52 cards, a card is selected and without replacing the card a new card is
selected. Find out the probability that the first card is an ace and second card is a king ?
a) 4/52*3/51
b) 4/51*3/52
c) 4/52*4/51
d) 3/52*3/51
Answer-c) 4/52*4/51
Solution :4/52*4/51
8. The probability that a person will be alive after 20 years is 1/4 and that of his wife is 2/5.
Find out the probability that both are not alive after 20 years ?
a) 7/20
b) 9/20
c) 11/20
d) 13/20
32 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer – b) 9/20
Solution :
prob. That man is not alive = 3/4 and that of his wife = 3/5
Prob. That both will be dead = 3/4*3/5 = 9/20
Answer& Solution
Answer- a) 1/2
Solution :
Sol = Total outcomes = {HHH,HTH,HHT,THH,TTT,TTH,THT,HTT}
Favourable outcome = HHH, HTH, HHT,THH
Prob = 4/8 = 1/2
Answer – a) 3/8
Solution :
Favourable outcome = TTH, THT, HTT
So, prob. = 3/8
33 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer
B)1/680
Explanation :
17C3 = 17*16*15/3*2*1 = 4080/6 = 680
3C3 = 1
P = 1/680
2. If 5 balls are picked at random, what is the probability that none are orange ?
A)33/442
B)442/33
C)15/167
D)23/235
Answer
A)33/442
Explanation :
17C5 = 17*16*15*14*13/5*4*3*2*1 = 742560/120 = 6188
11C5 = 11*10*9*8*7/5*4*3*2*1 = 55440/120 = 462
P = 462/6188 = 33/442
3. If 3 balls are drawn at random, what is the probability that 1 is green and the other 2
are black ?
A)2/85
B)4/87
C)1/85
D)3/85
Answer
D)3/85
Explanation :
17C3 = 17*16*15/3*2*1 = 4080/6 = 680
4C1 × 4C2 = 4*4*3/2*1 = 24
P = 24/680 = 3/85
4. There are 8 positive numbers and 6 negative numbers. 4 numbers are chosen at random
and multiplied. Find the probability that the product is a positive number ?
A)1001/505
B)101/505
C)505/1001
D)450/965
Answer
C)505/1001
Explanation :
14C4 = 14*13*12*11/4*3*2*1 = 1001
4 No positive+4 no negative + (2 no positive * 2 no negative)
34 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
5. A five digit number is formed with the digit 1,2,3,4 and 5 without repetition. Find the
chance that the number is divisible by 5 ?
A)1/4
B)1/5
C)1/3
D)1/2
Answer
B)1/5
Explanation :
5! = 5*4*3*2*1 = 120
4! = 4*3*2*1 = 24
P = 24/120 = 1/5
6. A bag contains 6 red, 5 blue and 2 green balls. If 2 balls are picked at random, what is
the probability that both are green?
A)1/78
B)2/75
C)4/89
D)None
Answer
A)1/78
Explanation :
13C2 = 13*12/2 =78
2C2 = 1
P = 1/78
7. If You toss a coin and roll a die. What is the probability of getting a head and a 3 on the
die?
A)1/10
B)1/8
C)1/12
D)2/3
Answer
C)1/12
Explanation :1/2 * 1/6 = 1/12
8. From a pack of 52 cards, 3 cards are drawn. What is the probability that one is ace, one
is queen and one is jack?
A) 12/5520
B) 15/4525
C) 13/5005
D) 16/5525
35 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
Answer
D) 16/5525
Explanation :
=4C1×4C1×4C1 / 52C3
=4×4×4 / 22100
=16/5525
9. Two dice are thrown simultaneously. Find the probability of getting a multiple of 2 on
one dice and multiple of 3 on the other dice.
A)10/28
B)11/38
C)11/36
D)12/35
Answer
C)11/36
Explanation :
n(S) = 36
n(E) = (2,3),(2,6),(4,3),(4,6),(6,3),(6,6),(3,2),(6,2),(3,4),(6,4),(3,6)
P = 11/36
10. Two dice are tossed. The probability that the total score is a prime number is
A)5/12
B)7/12
C)6/11
D)5/7
Answer
A)5/12
Explanation :
E = (1, 1), (1, 2), (1, 4), (1, 6), (2, 1), (2, 3), (2, 5), (3, 2), (3, 4), (4, 1), (4, 3),
(5, 2), (5, 6), (6, 1), (6, 5)
n(E) = 15
n(S) = 6*6 = 36
P = 15/36 = 5/12
1. 16 persons are participated in a party. In how many different ways can they host the
seat in a circular table, if the 2 particular persons are to be seated on either side of the
host ?
A)16! * 2
36 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
B) 14! * 2
C) 18! * 2
D)14!
Answer
B) 14! * 2
Explanation :(16 – 2)! * 2 = 14! * 2
2. Out of a total 10 bulbs, 6 bulbs are working inorder. One has to choose 2 bulbs out of 6.
What is the probability that all the 2 bulbs will be glowing ?
A)1/3
B)1/2
C)1/5
D)1/6
Answer
A)1/3
Explanation :
6C2 = 6*5/2*1 = 30/2 = 15
10C2 = 10*9/1*2 = 45
P =15/45 = 1/3
3. In how many different ways can the letters of the word KINETIC arranged so that the
vowels never come together ?
A)5460
B)4600
C)2160
D)5040
Answer
C)2160
Explanation :
7 letters = 7! /2!= 5040/2 = 2520
Vowels => I I E = 3!/2! =6/2 = 3
Consonants 4 + all vowels considered as 1 = 4+1 = 5 => 5! = 120
120*3 = 360
No of ways the vowels never come together = 2520 – 360 = 2160
4. A bag contains 4 black shirts , 3 yellow shirts and 5 red shirts, if 2 shirts are drawn
randomly, What is the probability both of them are black?
A)12/5
B)11
C)1/12
D)1/11
Answer
37 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
D)1/11
Explanation :
12C2 = 12*11/2 = 66
4C2 = 4*3/2 = 12/2 = 6
P = 6/66 = 1/11
5. A box contains 10 white balls and 6 black balls. 2 balls are drawn at random. What is
the probability that they are of the same colour ?
A)1/2
B)2
C)1/3
D)1/5
Answer
A)1/2
Explanation :
10C2 = 10*9/2 = 45
6C2 = 6*5/2 = 15
16C2 = 16*15/2 = 120
P = 45+15/120 = 60/120 = 1/2
6. An urn contains 4 brown marbles, 5 green marbles, 2 red marbles and 3 white marbles.
If 3 marbles are drawn, what is the probability all of them is green ?
A)5/182
B)4/187
C)12/187
D)10/183
Answer
A)5/182
Explanation :
Total = 14
3 marbles drawn = 14C3 = 14*13*12/ 3*2*1 = 364
5C3 = 5*4*3/3*2*1 = 10
P = 10/364 = 5/182
7. A basket contains 3 brown and 4 green balls. If three balls are drawn at random ,What
is the probability that all the three are same colour?
A)7/5
B)3/7
C)1/7
D)4/7
Answer
C)1/7
Explanation :
Total = 3+4 = 7
38 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
7C3 = 7*6*5/3*2*1 = 35
3C3 + 4C3 = 1 + 4*3*2 /3*2*1 = 1+4 = 5
P = 5/35 = 1/7
Answer
D)720
Explanation :6! = 6*5*4*3*2*1 = 720
9. A bag contains 5 white and 3 red balls. One ball is drawn at random. What is the
probability that the ball drawn is red?
A)5/8
B)3/8
C)1/4
D)1/2
Answer
B)3/8
Explanation :
Total = 5+3 = 8
Red = 3
P = 3/8
10. From a group of 4 men ,3 women, 2 persons are selected at random, Find the
probability at least one man is selected ?
A)6/7
B)7/6
C)5/6
D)11/21
Answer
A)6/7
Explanation :
7C2 = 7*6/2 = 21
4C1*3C1 + 4C2 = 4*3 + (4*3)/2 = 12+6 = 18
P = 18/21 = 6/7
1. Out of 6 green ball, 4 blue ball, in how many ways we select one or more balls ?
A)42
39 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
B)34
C)31
D)22
E)None of these
Answer
B)34
Explanation :7*5 = 35
35 – 1 = 34
2. P and Q throw a dice.Find the probability that P’s throw is not greater than Q’s
through
A)7/5
B)12/7
C)7/12
D)7/11
E)None of these
Answer
C)7/12
Explanation :
A B
1 123456
2 23456
3 3456
4 456
5 56
6 6
n(E) = 21
n(S) = 36
P = 21/36 = 7/12
Answer
C)1/2
Explanation :
2, 4,6 multiple of 3
n(E) = 3
n(S) = 6
p = 3/6 = 1/2
40 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
4. A bag contains 3 green, 5 black and 4 brown balls. 3 balls are drawn randomly. What is
the probability that balls drawn contain different colours of balls?
A)11/7
B)2/11
C)11/3
D)3/11
E)None of these
Answer
D) 3/11
Explanation :
Toatal numbers of balls = 12
n(S) = 12C3 = 220
n(E) = 3C1 ×5C1×4C1 = 4 × 3 × 5 = 60
P = 60/220 = 3/11
5. A bag contain 2 red, 3 blue and 6 green plates. One plate is taken up randomly. What is
the probability that it is neither red nor green ?
A)3/11
B)2/11
C)7/11
D)11/3
E)None of these
Answer
A)3/11
Explanation :
n(S) = 2+3+6 = 11
n(E) = 3
P = 3/11
6. In a college 10% of the students speaking English, 70% speaking Hindi and 10%
speaking both.If a students is selected at random, what is the probability of the students
who speak English or Hindi ?
A)9/5
B)10/7
C)7/10
D)5/7
E)None of these
Answer
C)7/10
Explanation :
P(a) = 10/100 = 1/10
P(b) = 70/100 = 7/10
P(both) = 10/100 = 1/10
P(a U b) = (1+7-1)/10 = 7/10
41 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
7. A bag contains 4 pink dresses, 5 red shirts and 3 yellow shirts. 3 dresses are drawn
randomly. What is the probability that exactly one of them is pink ?
A)65/104
B)56/110
C)25/110
D)36/28
E)None of these
Answer
B)56/110
Explanation :
Total no of shirts = 12C3 = 220
4c1 × 8c2 = 112
P = 112/220 = 56/110
8. A bag contain 2 red, 3 blue and 6 green plates. One plate is taken up randomly. What is
the probability that it is either red or green ?
A)8/11
B)11/8
C)10/7
D)3/11
E)None of these
Answer
A)8/11
Explanation :
Total = 2+3+6 = 11
either red nor green = 2+6 = 8
p = 8/11
9. In a box 4 blue pens, 3 red pens and 5 black pens. If 2 pens taken from the box, What is
the probability that both of them are same colour pens ?
A)66/19
B)15/28
C)18/35
D)19/66
E)None of these
Answer
D)19/66
Explanation :
4
c2 + 3c2 + 5c2 = 6+3+10 = 19
12
c2 = 66
P = 19/66
10. From a pack of 52 cards, 3 cards are drawn together at random, What is the probability
of both the cards are king ?
42 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
A)1/5225
B)1/5525
C)5525
D)1/525
E)None of these
Answer
B)1/5525
Explanation :
n(S) = 52C3 = 132600/6 = 22100
n(E) = 4C3 = 24/6 = 4
p = 4/22100 = 1/5525
1. A five digit number is formed with the digits 0,1,2,3 and 4 without repetition.Find the
chance that the number is divisible by 5
A)3/5
B)1/5
C)2/5
D)4/5
Answer
2. A bag contain 6 white balls and 4 red balls .Three balls are drawn randomly.What is
the probability that one ball is red and other 2 are white
A)1/2
B)2/1
C)3/2
D)1/3
Answer
43 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
4C1×6C2 =(4×6×5)/(1×2)= 60
P = 60/120 = ½
3. A box contain 10 red balls, 7 green balls and 12 blue balls. A ball is drawn at random.
What is the probability that the ball drawn is either red or green ?
A)7/29
B)12/29
C)17/29
D)10/29
Answer
Answer – C) 17/29
Explanation :
Total no of balls =10+7+12 = 29
P(R) =10/29
P(G) = 7/29
P(Either red or green) = 10/29 + 7/29 = 17/29
4. A dice is thrown twice . What is the probability that at least one of them comes up with
number 4
A)12/36
B)11/36
C)1/6
D)11/6
Answer
Explanation :
5. From a group of 5 men and 2 women , 2 persons are selected at random. Find the
probability that at least one woman is selected ?
A)11/7
B)21/11
C)11/21
D)1/21
Answer
Answer -C)11/21
Explanation :
n(S) = 7C2 = (7×6)/(1×2) = 21
n(E) = 2C2+5C1 * 2C1 = 1+11
P = n(E)/n(S) = 11/21
6. A bag contains 11 red and 5 green balls. Find the probability that 4 balls are red and 3
balls are green when 7 balls are drawn at random.
44 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
A)16/52
B)15/52
C)11/52
D)10/52
Answer
7. Four different objects 1,2,3 are distributed at random in four places. What is the
probability that none of the objects occupies the place corresponding to its number ?
A)1/6
B)1/3
C)1/2
D)1
Answer
Answer – C) ½
Explanation :
PLACE: 1 2 3 4
Random : 2134 , 2143 , 2314 ,2341 , 2413 ,2431
None of the objects occupies the place of that number = 2143 ,2341,2413
n(S) = 6, n(E) = 3
p = 3/6 = ½
8. A box contain 8 red balls, 6 green balls and 8 blue balls. A ball is drawn at random.
What is the probability that the ball drawn is neither red nor green ?
A)10/29
B)2/11
C)11/4
D)4/11
Answer
9. A box contains 5 green , 4 yellow and 3 white marbles. Three marbles are drawn at
random. What is the probability that they are not of the same colour ?
A)40/44
B)44/41
45 | P a g e
Compiled by Ekhlasur Rahman. Bsc & Msc(Statistics). Begum Rokeya University,Rangpur.
C)41/44
D)40/39
Answer
10. Two dice are thrown simultaneously .What is the probability of getting 2 numbers
whose product is even ?
A)3/4
B)4/3
C)1/4
D)1/3
Answer
46 | P a g e