Sei sulla pagina 1di 9

ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORNU LUNCII

JUDEȚUL SUCEAVA

CERC PEDAGOGIC
25 MAI 2018
CLASA I

PROF. ÎN ÎNV. PRIMAR

VERDEȘ MARIA
PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.05.2018
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORNU LUNCII
CLASA: I
PROF. ÎNV. PRIMAR: VERDEȘ MARIA
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII
DISCIPLINA: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
UNITATEA TEMATICĂ: Explorăm și calculăm până la 100, cu trecere peste ordin
SUBIECTUL: Am învățat
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului, Comunicare în limba română,
Muzică și mișcare.
SCOPUL ACTIVITĂȚII: sistematizarea și consolidarea cunoștințelor legate de arbori, unde și
vibrații, de importanța apei sau a soarelui, de utilizarea banilor, dar și a deprinderilor referitoare la
adunarea și scăderea cu și fără trecere peste ordin a numerelor din concentrul 0-100, cu
aplicabilitate la viața cotidiană

COMPETENȚE SPECIFICE
Matematică și explorarea mediului
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >,
=, +. -) în rezolvarea şi/ sau compunerea de probleme
2.2. Recunoaşterea unor figuri şi corpuri geometrice în mediul apropiat şi în reprezentări
plane accesibile (incluzând desene, reproduceri de artă, reprezentări schematice)
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
4.1. Formularea rezultatelor unor observaţii, folosind câţiva termeni ştiinţifici, reprezentări
prin desene şi operatorii logici „şi”, „sau”, „nu”
4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple
6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenţionale
standard şi nonstandard în probleme-joc simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul
0-100
Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi
încredere în sine
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare
4.1. Scrierea literelor de mână
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să completeze careul dat, răspunzând la întrebări variate legate de conținutul științific
parcurs;
O2 – să rezolve exerciții de adunare și de scădere cu și fără trecere peste ordin, în concentrul
0-100;
O3 – să rezolve probleme cu două operații, respectând pașii de lucru;
O4 – să aplice cunoștințele legate de conținutul științific parcurs în rezolvarea sarcinilor
didactice propuse în cadrul jocului-exercițiu Cubul încifrat;
O5 – să compare perechi de numere, utilizând corect semnle ””, ””, ”=”;
O6 – să interpreteze cântecul propus.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, jocul-exercițiu,
algoritmizarea, Cubul, exercițiul, problematizarea, diagrama Venn
b) Mijloace de învățământ: ecusoane, fișe de lucru, flipchart, marker, instrumente de
scris, calculator, videoproiector, Banii – set didactic
c) Forme de organizare a colectivului de elevi: frontală, pe grupe, individual
RESURSE: a) umane: 19 elevi
b) temporale: 50 min./45 min.+5 min.
c) spaţiale: sala de clasă
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
*** Programa şcolară pentru disciplinele: Comunicare în Limba română, Matematică şi explorarea
mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice, Muzică și mişcare – clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a
II-a (Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013), București
Dumitrescu, Iliana, Ciobanu, Nicoleta, Birta, Alina Carmen – Matematică și explorarea mediului –
manual pentru clasa I, Ed. CD Press, 2014
Stanciu, Mihai – Didactica posmodernă, Ed. Universității Suceava, 2003
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Nr. Etapele Ob. Conținut științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
crt. lecţiei op. procedee învățământ organizare
1 Moment Se asigură un climat optim necesar desfăşurării în conversația frontală aprecieri
organizatoric bune condiţii a lecţiei. verbale
3 Captarea Se prezintă situația Reginei păsărilor: aceasta și-a conversaţia ecusoane capacitatea de a
atenţiei pierdut coroana la petrecerea de ieri și a aflat că expunerea fișe de lucru frontală intui
monstrul pădurilor a găsit-o și a încuiat-o în castelul explicația obiectivele și
său. scopul
Regina solicită sprijinul elevilor de clasa I în activității
demersul ei de a-și recăpăta coroana și le oferă
ecusoane de diferite culori, împărțind colectivul
clasei în patru echipe: galbenă, albastră, roșie și
verde. Fiecare echipă va avea de rezolvat câte o
probă la care este supusă Regina păsărilor în
căutarea coroanei.
4 Anunţarea Se anunţǎ tema lecţiei şi obiectivele urmărite, pe conversația flipchart capacitatea de a
temei şi a înțelesul elevilor. explicația marker frontală recepta un
obiectivelor Se notează data și titlul lecției pe tablă și pe fișele de fișe de lucru mesaj
lucru. instrumente de
scris
5 Sistematizarea Exercițiile propuse în cadrul fiecărei probe și conversația flipchart capacitatea de a
și consolidarea O1 cuprinse în fișa de lucru sunt în strânsă legătură cu explicația marker frontală lucra cu
cunoștințelor O2 conținutul unității de învățare Explorăm și calculăm joc-exercițiu fișe de lucru pe grupe noțiunile
O3 până la 100, cu trecere peste ordin. algoritmizarea instrumente de învățate în
O4 Se rezolvă la flipchart și pe fișa de lucru sarcinile de exercițiul scris cadrul unității
lucru diferențiate: Cubul calculator de învățare
I. Careul întrebărilor problematizarea videoproiector parcurs
1. Rezolvă careul pentru a afla numele castelului în Diagrama Venn Banii – set
care locuiește monstrul pădurilor. didactic
II. Labirintul matematic
2. Rezolvă exercițiile pentru a ajuta Regina
păsărilor să ajungă la castelul Umbrelor.
III. Probleme pentru minți istețe
3. Rezolvă problemele pentru a convinge soldații să
deschidă porțile castelului.
IV. Cubul încifrat
4. Descrie o pasăre. Indică părțile componente ale
unei păsări, scriind pe eticheta coerespunzătoare
cuvântul potrivit.
5. Asociază pasărea cu elementele necesare
menținerii vieții acesteia.
6. Argumentează rolul soarelui în menținerea vieții
pe pământ, indicând beneficiile acestuia.
7. Analizează conținutul textului și indică efectele
negative ale apei în natură.
8. Compară doi arbori: bradul și stejarul.
9. Aplică cunoștințele legate de bani în rezolvarea
situației date.
I. Careul întrebărilor
O1 Componenții echipei galbene completează careul conversația flipchart frontală capacitatea de a
propus (Anexa 1) pentru a afla numele castelului în explicația marker pe grupe oferi răspunsuri
care locuiește monstrul pădurilor. joc-exercițiu fișe de lucru orale
Se răspunde la întrebările: instrumente de capacitatea de a
1. Ce produce un corp care vibrează? scris scrie cuvinte
2. Cum se numește rezultatul adunării? capacitatea de a
3. Care este cuvântul cu sens asemănător pentru identifica
cuvântul ”copac”? părțile
4. Ce parte a plantei este numită ”bucătăria” componente ale
acesteia? unei păsări
5. Cum se numește rezultatul scăderii? capacitatea de a
6. Care este cuvântul cu sens opus pentru cuvântul scrie cuvinte
”scund”?
7. Cum se numește sunetul care deranjează?
8. Cum se numește organul care detectează
sunetele?
Ceilalți elevi rezolvă exercițiul pe fișa de lucru.
II. Labirintul matematic
O2 Echipa albastră rezolvă cele 14 exerciții de adunare conversația flipchart frontală capacitatea de a
și scădere cu și fără trecere peste ordin, în concentrul explicația marker pe grupe rezolva
0-100 (Anexa 1). algoritmizarea fișe de lucru individuală exerciții de
Ceilalți elevi rezolvă exercițiile pe fișa de lucru. exercițiul instrumente de adunare și de
scris scădere cu și
fără trecere
peste ordin în
concentrul 0-
100
III. Probleme pentru minți istețe
O3 Echipa roșie rezolvă cele trei probleme propuse de conversația flipchart frontală capacitatea de a
soldații castelului (Anexa 1), scriind rezolvarea la explicația marker pe grupe rezolva
flip-chart. exercițiul fișe de lucru individuală probleme cu
Ceilalți elevi rezolvă exercițiul pe fișa de lucru. algoritmizarea instrumente de două operații,
scris respectând
calculator
videoproiector
IV. Cubul încifrat
Echipa verde rezolvă cerințele exprimate pe fețele conversația Cubul încifrat frontală
cubului. explicația flipchart pe grupe
O4 1.Descrie Cubul marker individuală
Un elev va indica părțile componente ale unei păsări, joc-exercițiu fișe de lucru capacitatea de a
scriind în etichete denumirea acestora. Se rezolvă exercițiul instrumente de identifica
prima cerință la flipchart, iar ceilalți elevi rezolvă problematizarea scris părțile
exercițiul pe fișa de lucru (Anexa 1). Diagrama Venn Banii – set componente ale
2. Asociază didactic unei păsări
Un elev va asocia imaginea centrală – o pasăre, cu capacitatea de a
imagini ce reprezintă elemente necesare menținerii scrie cuvinte
vieții. Se rezolvă cerința la flipchart, iar ceilalți elevi
rezolvă exercițiul pe fișa de lucru.
3. Argumentează capacitatea de a
Un elev va argumenta rolul soarelui în menținerea argumenta
vieții, completând tabelul cu beneficiile acestuia. Se științific un
rezolvă cerința la flipchart, iar ceilalți elevi rezolvă răspuns
exercițiul pe fișa de lucru.
4. Analizează
Un elev citește textul: Aseară a fost furtună. Vijelia capacitatea de a
a produs mari pagube. Râurile au inundat luncile și sintetiza
casele din apropiere. Arborii bătrâni au fost rupți de mesajul unui
vânt și ploaie. În unele zone, grindina a distrus text științific
recolta agricultorilor.
Se rezolvă cerința la flipchart, completând tabelul cu
efectele negative ale apei în natură. Ceilalți elevi capacitatea de a
rezolvă exercițiul pe fișa de lucru efectua
5. Compară comparații pe
Se completează diagrama Venn (brad – stejar) la baza
flipchart, iar ceilalți elevi rezolvă exercițiul pe fișa asemănărilor și
de lucru. deosebirilor de
ordin fizic,
estetic, vizual
4. Aplică capacitatea de a
Se citește cerința: Numără banii pe care i-ai primit aplica în situații
și hotărăște ce cadou/ cadouri îi poți cumpăra concrete
Reginei păsărilor. cunoștințele
Se rezolvă situația la flipchart, iar ceilalți elevi deținute
rezolvă exercițiul pe fișa de lucru.
6 Evaluare O5 Se propune desfășurarea unui joc-exercițiu (Anexa conversația flipchart individuală capacitatea de a
2), la sfârșitul căruia elevii vor primi aprecierea explicația marker compara
Reginei păsărilor: SUNTEȚI CEI MAI BUNI! joc-exercițiu fișe de lucru perechi de
instrumente de numere în
scris ”cascadă”
7 Activitate O6 Elevii interpretează cântecul Toate păsările. conversația frontală capacitatea de a
recreativă explicația individuală interpreta în
exercițiul grup un cântec
8 Încheierea Se explică și se notează tema pentru acasă. conversația frontală capacitatea de
lecţiei Concluzii și aprecieri asupra participării elevilor la apreciere și
lecţie autoapreciere

Potrebbero piacerti anche