Scarica in formato doc, pdf o txt
Scarica in formato doc, pdf o txt
Sei sulla pagina 1di 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.12.2016
Unitatea de învăţământ: Gimnaziul „Anton Crihan”
Disciplina: MATEMATICĂ -ALGEBRĂ
Numărul lecției în sistemul de lecții ( conform proiectării de lungă durată ): 52
Numărul lecției conform orarului: 3
Clasa: a VII-a „B”
Profesor: Țîbîrnă Olga
Unitatea de învăţare: Calcul algebric
Subiectul lecției : Ridicarea la putere a numerelor reale reprezentate prin litere
Tipul lecţiei: lecţie de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor

Subcompetențe: 3.1, 3.4, 3.6;

Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:


O1 - să identifice puterea unui număr real cu exponent număr natural, baza puterii şi
exponentul puterii;
O2 - să definească puterea unui număr real cu exponent număr natural;
O3 - să știe regulile de calcul cu puteri și să le poată aplica în rezolvarea unor exerciții de
calcul;
O4 - să aplice regulile de calcul cu numere reale reprezentate prin litere în exerciții;
O5 - să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune în procesul rezolvării exemplelor.

Tehnologii didcatice:
a) forme:
- frontală;
- individuală;
- în perechi;
- în grup.
b) metode și procedee: conversaţia euristică, legenda „tablei de șah” expunerea
problematizată, explicaţia, demonstrația, exerciţiul, activitatea cu manualul, observaţia,
munca individuală; test de tip grilă; știu/vreau să știu/ am învățat;
Resurse:
a)materiale:
- manual alternativ clasa a VII; metodica predarii matematicii în gimnaziu;
“Matematică”ghid pentru profesori clasa a 5-a , a 6-a, 7-a, 8-a de I. Achiri, ed. Prut; didactica
matematicii – prelegeri de I. Achiri;
- cretă albă, caiete de notiţe, coli de flip-chart, planșe,marchere, fişe de lucru;
- proiectorul, notebookul;
b)umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare;
-activităţi frontale, individuale, în grup ;
c)timp: 45 min;

Evaluarea: formativă (curentă), evaluare orală și în scris, întrebări, exerciții orale și în scris,
observarea sistematică, lucrare independentă instructivă ( în scris ).
Scenariul lecției

Secvenţele Ob. Activităţi ale lecţiei


lecţiei op. Metode Evaluare
1. Moment Creez condițiile necesare desfășurării lecției. Verific prezența elevilor. Asigur Se verifică
organizatoric ordinea și disciplina. (vizual) dacă
(1 min) Elevii se pregătesc cu cele necesare pentru lecție. elevii au
rechizitele
necesare
2. Verificarea temei Verific tema pentru acasă prin sondaj folosind dialogul profesor –elev, elev-elev, Activitate Analiza
pentru acasă prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se comună răspunsurilor
(5 min) rezolvă exercitiile la tablă;(anexa 1) Chestionare Vizual
orală
3. Reactualizarea Mă ajutaţi ? Am uitat ... ce capitol am început a studia “Calcul algebric”. Conversatia
cunostintelor și a Ce operații cu numere reale exprimate prin litere am studiat noi la acest capitol?
capacităților (adunarea, scăderea, înmulțirea, împărțirea numerelor reale reprezentate prin
(7 min) litere.)
De ce ordin sunt aceste operații?( adunarea și scăderea sunt operații de ordinul
întâi, înmulțirea și împărțirea sunt operații de ordinul al doilea.)
Ce este o sumă algebrică?( O succesiune de adunari și scăderi de numere reale.)
Ex: 3x2-5x-5+7x2-2x-4
Ce sunt termenii asemenea?(Termenii asemenea sunt termenii dintr-o sumă
algebrică, în care apar aceleași litere, iar literele apar o singură dată, cu același
exponent.)
Care sunt termenii asemenea din suma algebrică de mai sus?(3x 2și 7x2, -5x și-2x;
-5 și -4)

Prezentarea în Power Point a legendei “Legenda tablei de șah”. (Anexa 2)


Se citește legenda de către un elev. Plecînd de la “Legenda tablei de șah”,
profesorul provoacă discuții preliminare pornind de la întrebările: Descoperirea
-Cîte boabe a cerut pentru primul pătrățel? Dar pentru al doilea? Dar pentru al 3-
lea? Dar pentru al 10-lea? Care e regula? Cum mai poate fi scris 4? Cum putem
scrie asta ca o înmulțire cu factorii 2? Ce fel de înmulțiri sunt acestea?
Astfel elevii vor descoperi subiectul lecției;

4. Informarea În cadrul orei de astăzi vom recapitula și sistematiza cunoştinţele referitoare la explicaţia Observare
elevilor asupra ridicarea la putere a numerelor reale ca pe parcursul orei să putem aplica aceste sistematică a
lecţiei cunoștințe la numerele reale reprezenate prin litere, iar la sfîrşitul orei toţi elevii atenției
(1 min) vor trebui să ştie să definească puterea unui număr real, proprietățile puterii și
aplicarea acestor proprietăți în rezolvarea exercitiilor.
5. Consolidarea 1.1 Ce conoașteti voi despre ridicarea la putere cu exponent natural a numerelor reale? Știu/vreau să
materiei și Elevii completează primele două rubrici pe coala de flipchart (ce știu și ce ar vrea știu/ am
formarea să știe). învățat
capacităților Analiza
(15 min) 1.2 Operația de ridicare la putere cu exponent natural a numerelor naturale, întregi, Prezentare în răspunsurilor
raționale este valabilă și în mulțimea numerelor reale și posedă aceleași proprietăți Power Point
(analogie).
Reamintim: definiția, observațiile și proprietățile ridicării la putere a numerelor
1.3 reale. Conversația
REGULĂ: pentru a ridica la putere cu exponent natural un număr real reprezentat Investigaţia
prin litere – ridicăm la puterea dată coeficientul, apoi fiecare factor din partea colaborare în
literală. grup
Exemplific pentru fiecare proprietate în parte.
Exerciţiul
Voi cere elevilor să lucreze în perechi, iar 6 elevi vor trece la tablă, după următorea Activitate în
1.4 schemă: (Anexa 3). perechi

6. Evaluarea 1.1 Propun elevilor spre rezolvare subiectele din testul de tip grilă(din notebook, Lucrul în
(atingerea - prezenatarea în Power Point). grup Test de tip
obiectivelor lecției) 1.5 Elevii rezolvă testul de tip grilă pe grupe. grilă
(10 min) Explicația
În plus, fiecare elev va primi spre rezolvare o fișă de lucru( aplicînd proprietățile Exercițiul Aprecieri
puterii). Grupei cu cel mai mare punctaj i se va oferi premiu special. Munca verbale
(Rezervă)Jocul :” Floarea operaţiilor”(lucul în grup) individuală
Gr.I.
1) Care este regula de adunare/scădere a numerelor reale reprezentate prin litere?
2) Formulaţi proprietăţile adunării.
Gr. II
1) Cum se înmulţesc/împărțesc numerele reale reprezentate prin litere?
2) Formulaţi proprietăţile înmulţirii.
Gr. III.
1)Care este regula de ridicare la putere cu exponent natural a numerelor reale
reprezentate prin litere?
2) Care sunt proprietățile ridicării la putere?
8.Temă pentru Deschideți agendele (caietele) și notați tema pentru acasă. Conversaţia
acasă - de învățat paragraful 1.3, pag.74
(3 min) - de repetat paragrafele 1.1-1.2 pag.72-73
- de rezolvat ex.8 pag.75
- indicaţii la temă;
9. Bilanțul lecției a)Cantitativ : Conversația Aprecieri
Concluzii - ce noțiuni am studiat azi la lecție ?(puterea, baza puterii, exponentul puterii) verbale
(3 min) - ce indică baza puterii ?(factorul) Întrebări note
- dar exponentul ei ?( numărul de factori egali la înmulțirea repetată) orale
- ce relație este între putere și înmulțire ?(puterea este o înmulțire repetată și
invers)
- care sunt proprietățile puterii ?( le enumeră )
b) Calitativ :
- se evidențiază cine și ce note a obținut indicînduse realizările fiecăruia ;
- se apreciază activitatea clasei în ansamblu;
- se evidențiază obiectivele care au fost realizate și care nu.
Mulțumesc pentru lecție! La revedere!
Anexa 1
I) Verificarea temei pentru acasă:
REBUS MATEMATIC

- Descoperiți pe verticală mulțimea din care fac parte variabilele unei expresii algebrice:

S U M Ă A L G E B R I C Ă

C O E F I C I E N Ț I

T E R M E N I A S E M E N E A

V A R I A B I L E

Ș A P T E

1. O succesiune de adunări și scăderi de numere reale


2. Numerele care însoțesc partea literală a termenilor sumei algebrice
3. Doi termeni ai sumei care au aceeași parte literală și la aceeași putere
4. Literele care apar într-o expresie algebrică
5. Coeficientul rezultatului calculului 5x – 9x + 11 x

Ex.9 pag. 75
Completați expresia, asfel încît să se reducă toți termenii expresiei:
a)  3xy  2 x 2 y  5  ...
b) 2ab  3a 2 b  10  ...
Rezolvare:
a)  3xy  2 x 2 y  5  3xy  2 x 2 y  5  0
b) 2ab  3a 2 b  10  ( 2ab)  3a 2 b  10  0

II) Tema pentru acasă(12.11.2016)


Ex.8 pag. 75
Ridicați la putere:
a) ( 2a 3 b) 2  4a 6 b 2
b) (3 xy 2 ) 4  81x 4 y 8
3
 1  1 15 3
c)  x 5 y   x y
3  27
4
 2  4 1 4 20
d)  ab 5   4 a 4 b 20  a b
 4  4 64

Anexa 2
Legenda tablei de șah

O veche legendă indiană povestește că regele indian Shirham a oferit inventatorului


jocului de șah, Sessa ben Dahir, o recompensă la alegere, pentru minunata invenție.
- Maiestate, nu vreau cine știe ce bogății lumești, dați-mi doar un bob de grîu pentru primul
pătrat al tablei de șah, două boabe pentru al doilea, 4 boabe pentru al treilea, 8 pentru al patrulea
pătrat ... și așa mai departe, pentru fiecare pătrat – dublul numărului de boabe corespunzător
pătratului anterior.
La început regele s-a simţit chiar jignit, crezând că Sessa crede că regatul lui este sărac, însă
seara când şi-a întrebat slujitorii dacă Sessa şi-a primit răsplata a fost uimit când aceştia i-au
spus: „Cu toata puterea şi bogăţia ta, o! prea-luminate rege, în întreg regatul nu există atâta grâu
încât cererea să poată fi îndeplinită.”

Anexa 3
1. Calculați:(în perechi și 6 elevi vor rezolva la tablă)
Descifrează mesajul examinatorului:
a. efectuează calculele

b. scrie litera corespunzătoare fiecărui rezultat

(5 6 ) 2 (3 2 ) 4 2016 0 510  5 2 20101 : 2010 0 11990


5 12

(-5 (10 (- 5) 36
3
) 4 43
 2) 3 (2 ) 
4 3 5
24
: ( 5) 12 0
 6 2  61

Rezultat 5 12 1 38 2010 64 2 60 63 8000


Litera C L A U O E T R

2. Calculaţi: (individual)

1)(25x)0 = 11) (10x)4 · (10x)5 = 21) y13 : y13 = 31) (7ab8)0 =


2) ( x 5  x 8 ) : x 13 = 22) (x 2 ) 5 =
12)  x 
0 9
= 32) a 4  a 2012 =

3)1256 = 13) 010 = 23) [(4a2)3]4 = 33 )( 2 ab2c)4


4) ( 3 ) 2  ( 14) 7,18 : 7,17 = 24) a 7 : a 5 = 34)   10a  2 =
4
3) =

5)(78x)79 · (78x)11 = 15) (2xy13)5 = 25) (2y)25 : (2y)24 = 35) z18 · z2 =


6) (-5x 3 y 6 ) 8 = 16) y 10 : y 6 = 26) (  xy ) 6 = 36) x 2  x =

7) 0,58 : 0,52 = 17) (9a4)2 = 27) (2x)3 · 3 = 37) (5y8)10 =


8) (1) 51  (1) 8 = 18) ( x 3 ) 7  x 5 = 28)  2ab 2  =
4
38) ( x  y ) 9 =

9) (2x7)3 = 19) b117: b93 = 29) (3a 2 )17· (3a 2 )3 = 39) (25X)2 · 12 =
10) y 5 : y 3 = 20) ( 0,1a 2 b 8 c 5 )10 = 30) ( 5 x 3 ) 2  40) (a 3 b 0 c 9 ) 7 =

3. (Rezervă)Jocul :” Floarea operaţiilor”(lucul în grup)


Gr.I.
1) Care este regula de adunare/scădere a numerelor reale reprezentate prin litere?
2) Formulaţi proprietăţile adunării.
Gr. II
1) Cum se înmulţesc/împărțesc numerele reale reprezentate prin litere?
2) Formulaţi proprietăţile înmulţirii.
Gr. III.
1)Care este regula de ridicare la putere cu exponent natural a numerelor reale reprezentate prin
litere?
2) Care sunt proprietățile ridicării la putere?

(rezervă)
1) Completaţi tabelul de mai jos cu baza şi exponentul corespunzător fiecărei puteri:

Puterea este: (56x)23 (7a 2 19456 (-34)0 x1234 a6 9n xn (10z)8


)2
Baza este:
Exponentul este:

2) Scrieţi sub formă de putere:


a) 9a9a9a9a9a9a9a9a9a= …………

b) 78x 3 78 x 3 78 x 3 78 x 3 78 x 3 78 x 3 = …………….


c) 345y345y345y345y345y345y= …………………

3) Scrieţi desfăşurat , ca produse:


a) (-4x)6=……………………………………

b) (61y)4= ……………………………………..

c) ( 7 a ) 7=…………………………………………

4) Completaţi:
Puterea: 6780 (-3a 4 b 7 )3 (-11x)2 (2x 10 ) 3 9991 ( 100 x 4 ) 2 (-8xy 5 ) 2 (-1)2008

Rezultatul
după
efectuare:

5) Aplicaţi regulile de calcul cu puteri şi scrieţi rezultatul sub formă de putere:

a) 3x · (3x)4 · (3x)6; f) (3b)12 : (3b)7 : (3b)4;


b) (32a4)5; g) (52)10 : (53)6 : 50;
c) 516 : 513; h) (22· 34 · 50)2 : (23·38);
d) (2 · 42 · 83)2 : 322; i) 15y15 : 15y3 : 15y7 : 150;
e) (20162016)0; j) (6a)6 : (6a)4.

Potrebbero piacerti anche