Sei sulla pagina 1di 6

PROIECT DIDACTIC

Nivel I
Grupa: mică
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi didactice alese I
Tipul activităţii: mixt
Subiectul: - Joc de masă:Puzzle cu flori.
- Știință: Observam flori.
Metode și procedee: Conversația, explicația, exercițiul.

Tema anuală: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?


Proiectul tematic: TOAMNA VINE-NCET, ÎNCET!
Subtema proiectului: Flori de toamnă - Tufănele.

Joc de masă

Tema: ,,Puzzle cu flori ’’

Obiective:

Cognitive:

- să urmărească cu atenție explicațiile educatoarei ;


-să observe materialul pus la dispozitie;
- să execute sarcinile de lucru;
-să colaboreze cu colegii pentru ansamblarea pieselor de puzzle.
Afective:
- să manifeste interes pentru lecție.
Psihomotorii:
- să adopte o poziție corectă pe scaune în activitatii;

-să mânuiască cu atenție materialele puse la dispoziție.


STRATEGII DIDACTICE:

-METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, conversația, observația, explicația,


demonstrația, jocul, aprecierea verbală.

-MIJLOACE DIDACTICE: puzzle din doua piese sub forma de flori.

-FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

Știință

Tema: ,,Flori-observare’’
Obiective:
Cognitive:
-să cunoască unele elemente componente ale lumii inconjuratoare;

-să descrie unele elemente componente ale mediului înconjurător.

Afective:
- să manifeste interes pentru lecție.
Psihomotorii:
- să adopte o poziție corectă pe scaune în activitatii;

Afective:
- să manifeste interes pentru lecție.
Psihomotorii:
- să adopte o poziție corectă pe scaune în activitatii;

STRATEGII DIDACTICE:
-METODE ȘI PROCEDEE :. conversația,observația, explicația
- MIJLOACE DIDACTICE : tufanele, atlas botanic.
-FORMA DE ORGANIZARE: frontal.
Resurse bibliografice:
 Antonovici, Ștefania, Neatu, Paula, (2008), Jocuri și activități alese,
București: Editura Aramis;
 Culea, Laurenția, (2011), Activitatea integrată din grădiniţă, București:
Didactica Publishing House.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Secvențele Ob. Strategia didactică Evaluare
crt. activităţii didactice op. Conţinut instructiv-educativ Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Creez condiții optime pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii. Sala de grupă va fi împărţită în trei
zone de lucru: Joc de masă și Științe. Pe măsuțe
vor fi așezate materialele necesare fiecărui
centru.
2. Captarea atenţiei
Introducerea în activitate o voi face
amintindu-le copiilor în ce anotimp ne aflăm. Evaluez
Voi capta atenția copiilor dezvăluindu-le că în conversaţia capacitatea
cadrul activităților trebuie să dovedim că suntem frontal copiilor de a
prieteni buni, harnici în rezolvarea diverselor răspunde corect
sarcini pe care le avem de îndeplinit. la întrebări.

3. Anunţarea temei şi Astăzi, la activitățile alese, vă propun să


a obiectivelor rezolvați următoarele sarcini:

 Joc de masă: La acest sector copiii vor


rezolva un puzzle. instructajul Piese de puzzle,
 Știință: Pentru fiecare centru voi purta verbal, flori de toamna,
discuţii referitoare la ceea ce vor realiza conversaţia, atlas.
cu materialele puse la dispoziţie şi modul explicaţia
de utilizare al ustensilelor de lucru.
Voi reaminti copiilor comportamentul
dezirabil în cazul acestor tipuri de activităţi:
- vorbim cât mai încet pentru a nu-i deranja pe
alţii;
- lucrăm frumos şi ordonat; Evaluez
- apreciem şi protejăm munca celorlalţi colegi; capacitatea
- fiecare sarcină trebuie terminată. copiilor de a
identifica
materialele de la
fiecare centru
de interes.
O1

4. Dirijarea învățării Copiii se vor aşeza la centrul dorit în funcţie Evaluez


de locuri. capacitatea
Identific, împreună cu preşcolarii materialele de copiilor de a
la fiecare centru, apoi le spun sarcina de lucru. rezolva
O2 În timp ce copiii lucrează, eu îi voi îndruma şi conversaţia, puzzle-ul.
O3 urmări. Voi da explicaţiile necesare, voi pune problematizarea
întrebări ajutătoare acolo unde există dificultăţi, Puzzle, flori,
voi monitoriza activitatea la fiecare centru şi voi exerciţiul, imagini, atlas individual
interveni dacă e cazul. instructajul botanic.

problematizarea
exercițiul,
explicația,
conversația
5. Asigurarea Copiii vor fi îndrumaţi să-şi aleagă singuri
retenţiei şi a sectorul de activitate preferat. Apoi eu voi dirija exercițiul frontal Evaluez
transferului discret întreaga activitate de joc a copiilor, deprinderile de
intervenind doar atunci când copiii au nevoie de intercomunicare
explicaţii suplimentare cu privire la modalitatea liberă şi
de realizare a sarcinilor de lucru sau când se civilizată între
simte nevoia reorientării copiilor către sarcina de partenerii de
lucru în vederea obţinerii performanţei. joc.
6. Evaluarea După expirarea timpului de lucru şi de joc, stimulente
activității evaluarea se va face în prezenţa tuturor copiilor (abțibilduri) Evaluez măsura
din grupă, indiferent de sectorul de activitate la conversația în care s-a
care şi-au desfăşurat activitatea. Se vor face, cu realizat sarcina
preponderenţă, aprecieri individuale. didactică la
Voi oferi tuturor copiilor abțibilduri drept fiecare sector de
răsplată pentru lucrările efectuate. activitate.

Potrebbero piacerti anche