Sei sulla pagina 1di 9

Proiect didactic

 FEG TIMISOARA
 Profesor: POSEA-BREBU CODRUTA
 Disciplina: BOTANICA
 AN I PL/AF
 Data: nov 2016
 Unitatea de învăţare :Organele vegetative ale unei plante cu flori
 Subiectul lecţiei: Organele vegetative ale unei plante cu flori-Recapitulare
 Resurse de timp :50 minute
 Tipul lecţiei:recapitulare,sistematizarea si consolodarea cunostintelor-lectie azata pe schema recapitulativa.
 Scopul lecţiei: reorganizarea si sistematizarea cunostintelor despre organele vegetative ale unei plante superioare cu flori, in vederea
intelegerii interdependentei dintre organele vegetative in procesul de hranire a plantei.
 Competenţe specifice:1.4;2.1;2.2;4.1;
 Competente derivate/Obiective operationale:
La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :
CD1-sa indice si sa recunoasca principalele tipuri de radacini,tulpini si frunze pe material biologic proaspat;
CD2-sa descrie alcatuirea externa a radacinii,tulpinii si frunzei pe material biologic proaspat sau conservat;
CD3- sa evidentieze functiile radacinii,tulpinii si frunzei si importanta acestora;
 Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia.
 Resurse materiale:material vegetal proaspat sau conservat,manual, CD, calculator,videoproiector, fise de activitate,coli flip-chart.
 Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe.
 Anticiparea dificultăţilor:- intrerperea curentului→utilizarea planselor;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare;
 Bibliografie
-Floarea Doran, Biologie. Manual pentru clasa a V-a, editura Teora,1997
-Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de
biologie, CNC
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed.
ARVES, 2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008
- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predării biologiei, editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001
- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a V-a, aprobată cu ordinul MedCT

DESFASURAREA LECTIEI
1
Nr Etapele ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode
crt lecţiei Competenţe procedurale materiale temporale de ev.
Activitatea Activitatea elevilor
derivate
profesorului
1. Organizarea -pregateste materialul -isi pregatesc cartile 5’
clasei didactic; si caietele;
-noteaza in catalog elevii
absenti si verifica daca
sunt conditii optime
pentru desfasurarea orei;
2. Anuntarea Anunta si scrie pe tabla - noteaza in caiete Conversatia 5’ oral
temei si tema lectiei”Organele titlul lectiei si Euristica
oiectivelor vegetative ale unei plante urmaresc oiectivele.
cu flori” si prezinta
obiectivele pe care elevii
trebuie sa le cunoasca la
terminarea lectiei.
3. Dirijarea -Imparte elevii in 5 grupe Se grupeaza si Conversatia 25’ oral
invatarii si repartizeaza fiecarei primesc pentru euristica
grupe de elevi pentru caracterizare un Material
caraterizare, un anumit organ vegetativ al vegetal
CD1 organ vegetativ . plantei. Isi aleg un proaspat,col
lider al grupei. Elevii i flip-chart.
trebuie sa
recunoasca Fise de
principalele tipuri de activitate
radacini,tulpini si
frunze completand
CD2 individual fisele de Explicatia
activitate;liderul
Noteaza schema tablei. impreuna cu elevii
(Anexa 2) grupei isi vor
verifica raspunsurile
date si vor completa
cerintele pe foaia de
flip-chart pentru a le Conversatia
prezenta intregii
2
clase. Elevii vor
CD3 evidentia functiile
radacinii,tulpinii si
frunzei si importanta
acestora .

4. Obtinerea Inventariaza principalele Raspund la intrebari -CD, Oral


performante informatii si solicita Observatia -Calculator 5’
i elevilor elevilor sa dea raspunsuri -video-
rapide , clare, concrete Explicatia Proiector.
prin care verifica modul
in care s-au atins Conversatia
obiectivele operationale.

CD,
5. Evaluarea Prin chestionare orala pe Se gandesc si raspund Conversatia -Calculator Oral
performante tot parcursul lectiei . la intrebari. euristica -video-
i elevilor Proiector

3
Anexa 1. Timp de lucru : 10minute

FISA DE ACTIVITATE
Grupa Nr.1

Material didactic:material vegetal proaspat:tipuri diferite de radacini,coli flip-chart,marker, scotch.


Sarcini de lucru:

1.Denumeste principalele tipuri de radacini pe care le ai pe masa de lucru.


..............................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................

2. Recunoste alcatuirea externa a radacinii:

3.Stabileste 2 roluri pe care le indeplineste radacina pentru planta.


.............................................................................................................................................................................................
.............................................................................................................................................................................................
4
Timp de lucru : 10minute

FISA DE ACTIVITATE
Grupa Nr.2

Material didactic:material vegetal proaspat:tipuri diferite de tulpini,coli flip-chart,marker, scotch.


Sarcini de lucru:

1.Denumeste principalele tipuri de tulpini pe care le ai pe masa de lucru.


..............................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................
2. Recunoste alcatuirea externa a tulpinii:

5
Timp de lucru : 10minute

FISA DE ACTIVITATE
Grupa nr. 3

Material didactic:material vegetal proaspat:tipuri diferite de tulpini,coli flip-chart,marker, scotch.


Sarcini de lucru:

1.Denumeste principalele tipuri de tulpini pe care le ai pe masa de lucru.


..............................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

2.Stabileste 2 roluri pe care le indeplineste tulpina pentru planta.


................................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................................

6
Timp de lucru : 10minute

FISA DE ACTIVITATE
Grupa nr. 4

Material didactic:material vegetal proaspat:tipuri diferite de frunze,coli flip-chart,marker, scotch.


Sarcini de lucru:

1.Denumeste principalele tipuri de frunze pe care le ai pe masa de lucru.


..............................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................
2. Recunoste alcatuirea externa a frunzei:

3.Completeaza spatiile libere din formula fotosintezei:

Apa si saruri minerale + ............... ................................................ + O₂

7
Timp de lucru : 10minute

FISA DE ACTIVITATE
Grupa Nr.5

Material didactic:material vegetal proaspat:tipuri diferite de frunze,coli flip-chart,marker, scotch.

Sarcini de lucru:

1.Denumeste principalele tipuri de frunze pe care le ai pe masa de lucru.


..............................................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................

2. Completeaza spatiile libere din formula respiratiei la plante:

Sustante organice + ............... CO₂ + .................... + energie

3.Defineste procesul de transpiratie al plantelor.

...........................................................................................................................................................................................

8
Anexa 2.

Schema tablei

Organele vegetative ale unei plante cu flori-Recapitulare


Organele vegetative sunt:
Radacina:-firoasa,pivotanta,lemnoasa
-absoarbe apa cu sarurile minerale
-conduce seva bruta spre tulpina
-contine substante nutritive;

Tulpina:-ierboasa si lemnoasa;
-sustine toate organele plantei;
-conduce seva bruta si elaborata la toate organele.

Frunza:-asezata pe tulpina la noduri;


-are teaca,petiol si limb cu nervuri principale si secundare
-are functie de fotosinteza,respiratie si transpiratie.

Potrebbero piacerti anche