Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Problem:
Design a simply supported reinforced concrete deck slab using a unit strip method.
The deck carries a 100mm depth of surfacing, together with a nominal HA live load udl of 17.5
kN/m2 and knife edge load of 33kN/m .
The deck should also be designed to carry 30 units of HB load. The span of the deck is 12.0m centre to
centre of bearings.
γconc. = 25kN/m3
30 units of HB also to be considered.
Use C32/40 concrete to BS 8500.
Use Grade B500B reinforcement to BS 4449.
Table A.5
Nominal cover for C32/40 concrete = 45 + Δc = 60mm with
maximum water-cement ratio = 0.55 and minimum cement content of 320 kg/m3
(Note: The loading has been simplified to demonstrate the method of designing the slab
(See BS 5400 Pt2, or BD 37/01 for full design loading).
Load factors for serviceability and ultimate limit state from BS 5400 Part 2 Table 1:
Apply temperature differences given in BS 5400 Pt2 Fig.9 (Group 4) to a 1m wide deck
section.
Cl. 5.4.6 - Coefficient of thermal expansion = 12 × 10 -6 per °C.
From BS 5400 Pt4 Table 3 : Ec = 31 kN/mm2 for fcu = 40N/mm2
Hence restrained temperature stresses per °C = 31 × 10 3 × 12 × 10-6 = 0.372 N/mm2
5.4.6 Coefficient of thermal expansion. For the purpose of calculating temperature effects, the coefficient of thermal expansion for
structural steel and for concrete may be taken as12 10–6/C, except when limestone aggregates are used in concrete, when a value of7
10–6/C shall be adopted for the concrete
Section Properties
Area = 1000 × 650 = 0.65 × 106 mm2
Second Moment of Area = 1000 × 6503 / 12 = 22.9 × 109 mm4
Design SLS moment = ∑(γfL × M) = [(1.0 × 16.3)+(1.2 × 2.4)] × 122 / 8 = 345 kNm
Design ULS moment = γf3 × ∑(γfL × M) = 1.1 × [{(1.15 × 16.3)+(1.75 × 2.4)} × 122 / 8] = 454 kNm
The maximum moment for the HB vehicle occurs at point X in the diagram below with the vehicle
positioned as shown.
(CG = position of the centre of gravity of the three 75kN wheel loads)
Combination 1 Loading
Design HB SLS moment = γfL × M = 1.1 × 392 = 431 kNm < 497 kNm ∴ HA critical
Total Design SLS Moment (Dead + Live) = 345 + 497 = 842 kNm
Design HA ULS moment = γf3 × γfL × M = 1.1 × 1.5 × 414 = 683 kNm
Design HB ULS moment = γf3 × γfL × M = 1.1 × 1.3 × 392 = 561 kNm < 683 kNm
∴ HA loading critical
Total Design ULS Moment (Dead + Live) = 454 + 683 = 1137 kNm
Combination 3 Loading
Design HB SLS moment = γfL × M = 1.0 × 392 = 392 kNm <414 kNm ∴ HA loading critical
Design HA ULS moment = γf3 × γfL × M = 1.1 × 1.25 × 414 = 569 kNm
Design HB ULS moment = γf3 × γfL × M = 1.1 × 1.1 × 392 = 474 kNm < 569 kNm
∴ HA loading critical
It is usual to design reinforced concrete for the ultimate limit state and check
for serviceability conditions.
cl. 5.4.2
cl. 5.3.2.3
cl. 4.3.2.2
Case 1) When the bridge has just opened (when only a small amount of creep has
occurred):
Modular Ratio = Es / Ec = 200 / 31 = 6.45
Taking first moments of area about the neutral axis:
1000 × X2 / 2 = 6.45 × 6434 × (574 - X)
500X2 + 41510X - 23.83×106 = 0
X = 177 mm
Cl 4.1.1.3
Max compressive stress in concrete = 842×106 × 177 / 8.39×109 = 17.8 N/mm2
Table 2
Allowable compressive stress = 0.5fcu = 20 N/mm2 > 17.8 ∴ OK
Case 2) When creep and shrinkage in the bridge are substantially complete:
cl. 4.3.2.1(b)
Youngs Modulus for concrete for long term loading = Ec/2 = 15.5 kN/mm2
Hence Modified Ec for (345DL + 497LL) = (345 × 15.5 + 497 × 31) / 842 = 24.65 kN/mm2
cl. 4.3.2.2
Cl 4.1.1.3
Cl 4.1.1.3
Max compressive stress in concrete = 842×106 × 198 / 9.96×109 = 16.7 N/mm2
Table 2
Allowable compressive stress = 0.5fcu = 20 N/mm2 > 16.7 ∴ OK
Tensile stress in reinforcement = 842×106 × (574 - 198) × 8.1 / 9.96×109 = 257.5 N/mm2
Table 2
Allowable tensile stress = 0.75fy = 375 N/mm2 > 257.5 ∴ OK
Crack Control:
Hence B32 bars at 125 centres are adequate for the mid span.
Shear Design
Design for no shear reinforcement condition then ξsvc > 0.68 N/mm2
Table 9
ξs = (500/d)1/4 = (500/574)1/4 = 0.97
Table 8
vc = 0.27/γm(100As/bwd)1/3(fcu)1/3
New Section 4 Page 8
Table 9
ξs = (500/d)1/4 = (500/574)1/4 = 0.97
Table 8
vc = 0.27/γm(100As/bwd)1/3(fcu)1/3
vc = (0.27 / 1.25) × [100 × 6434 / (1000 × 574)]1/3 × (40)1/3 = 0.77 N/mm2
ξsv√ = 0.97 × 0.77 = 0.75 N/mm2 > 0.68 ∴ OK
cl 5.3.3.1
Check that the maximum allowable shear stress is not exceeded:
Maximum allowable shear stress = 0.75√fcu or 4.75 N/mm2
0.75√fcu = 0.75√40 = 4.74 > 0.68 ∴ OK
Hence B32 bars at 125 centres are adequate for shear at the ends of the deck.
Note: Intermediate sections between mid span and the ends of the deck will have a smaller moment
than at mid span and a small shear than at the ends of the deck. These sections need to be checked to
determine where the reinforcement may be reduced to B25 at 125c/c.
cl. 5.8.4.1
Minimum area of reinforcement = 0.15% of bad = 0.15 × 1000 × 574 / 100 = 861 mm2/m ∴ use B12 bars
at 125 centres (As = 905 mm2/m) for distribution reinforcement.