Sei sulla pagina 1di 1

- Adolf Hitler lindi m 20 prill 1889 dhe u vetvra m 30 prill 1945.

- Gjat Lufts s Dyt Botrore, Hitleri pr katr vite pati shrbyer si korrier, i cili merrte dhe drgonte
mesazhe prreth 16 legjione t ndryshme ushtarake, duke vrapuar nga nj llogore n tjetrin.

- Hitleri shfrytzoi veterant e Lufts s Par Botrore pr tu ngjitur n pushtet.

- Hilteri lindi n Braunau am Inn t Austro-Hungaris, e cila ndodhej n kufi me Perandorin Gjermane.

- Babai i tij, Alois Hitler, qe nj oficer i ve i cili u martua me kushrirn e tij t disa vite m t re Klara
Hitler e cila vdiq n moshn 47 vjeare nga kanceri.

- N vitin 1919 ai e konsideronte Traktatin e Varshaves (28 qershor 1919) si turp kombtar. Me kt
traktat Gjermania u detyrua ti paguaj humbjet e L. s P. B. dhe humbi 30% t territorit t saj si dhe 1/10
e popullsis. Pjesa m e keqe do t ishte shkputja e Prusis Lindore e cila iu dha Polonis duke i
mundsuar dalje n det. Kjo dhe do t ishte shkndija e L. s Dyt Botrore.

- M 13 gusht 1920 n birarin Burgerbraukeller Hiteri mbajti fjalimin e tij t par t titulluar Prse ne
jemi antisemit. Ai nxiti ekstremistt ekrahut t djatht t cilt e emruan liderin e tyre. Tashm Partia
Popullore do t quhej Partia Puntore Nacional Socialiste e cila do t njihej edhe si Partia Naziste.