Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 1
Part of Structure Date
Design for One Way Slab (Max. span = 4m ) 25/03/17
Ref. Calculations
1. Slab Reinforcement Design
1.1 Design for One Way Slab (Max. span = 4m )
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Effective Depth d = 200 - 25 - 10 / 2 = 170 mm
Design Load
Span = 4 m max.
Live Load LL = 2.5 kPa
Finishing = 1 kPa
Partition = 2 kPa
SW of Slab = 24 x 0.2 = 4.8 kPa
Total Dead Load DL = 1 + 2 + 4.8 = 7.8 kPa
Factored Pressure n = 1.6 x 2.5 + 1.4 x 7.8 = 14.92 kPa
Bending Reinforcement
d = 175 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.022 < K = 0.132
=> Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 170.68 mm > 0.95d = 166.25 => take 0.95d
=> use z = 166.25 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 19.444 mm
Check Shear
vr = 0.43267 N/mm
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.308 < 3
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.643 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 0.176 N/mm
Table 6.2 < 0.5vc' = 0.322 N/mm
< vc + vr = 1.076 N/mm O.K.
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm
=> Not Require the Shear Reinforcement !
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 2
Part of Structure Date
Design for One Way Slab (Max. span = 4m ) 25/03/17
Ref. Calculations
Span / Depth Ratio
Table 7.3 Basic Span / Depth Ratio = 20 for simply-supported
Table 7.4 for fs = 272.1
Table 7.4 Modificaton Factor for Tension Reinforcement = 1.461 < 2, take 1.461
Table 7.5 Modificaton Factor for Compression Reinforcement = 1.000 < 1.5, take 1.000
Effective Span / Depth Ratio = 29.22 > proposed span / depth ratio = 22.86 O.K.
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 3
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
1.2 Design for Two Way Slab(Slab Mark: 2S4)
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Spacing of Bar = 100 mm
Bar Size = 12 mm
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Design Load
Shorter Length Ix = 5.2 m
Longer Length Iy = 6.5 m
Ratio Iy / Ix = 1.250
Table 6.5 Moment Coefficient sx = 0.089
Table 6.5 Moment Coefficient sy = 0.057
Bending Reinforcement
d = 157 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.032 < K = 0.132
=> Compression Reinforcement is Not Required !
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 151.17 mm > 0.95d = 149.15 => take 0.95d
=> use z = 149.15 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 17.444 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 4
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
Check Shear
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.720 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.871 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / ( bv d ) = 0.198 N/mm
Table 6.2 < vc' = 0.871 N/mm
< vc + vr = 1.303 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 5
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
1.3 Design for Two Way Slab(Slab Mark: 2S6)
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Spacing of Bar = 100 mm
Bar Size = 12 mm
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Design Load
Shorter Length Ix = 4.6 m
Longer Length Iy = 5 m
Ratio Iy / Ix = 1.087
Table 6.5 Moment Coefficient sx = 0.072
Table 6.5 Moment Coefficient sy = 0.061
Bending Reinforcement
d = 157 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.021 < K = 0.132
=> Compression Reinforcement is Not Required !
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 153.32 mm > 0.95d = 149.15 => take 0.95d
=> use z = 149.15 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 17.444 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 6
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
Check Shear
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.720 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.871 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / ( bv d ) = 0.156 N/mm
Table 6.2 < vc' = 0.871 N/mm
< vc + vr = 1.303 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
0.073
0.062
0.33 1 0.3561
0.36 1.1
1 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.75 2
0.33 0.36 0.39 0.41 0.43 0.45 0.48 0.5
0.351
0.179
Hidden
0.612
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 7
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
1.4 Design for Two Way Slab(Slab Mark: 2S7)
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Spacing of Bar = 100 mm
Bar Size = 12 mm
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Design Load
Shorter Length Ix = 4.1 m
Longer Length Iy = 5.4 m
Ratio Iy / Ix = 1.317
Table 6.5 Moment Coefficient sx = 0.094
Table 6.5 Moment Coefficient sy = 0.054
Bending Reinforcement
d = 157 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.021 < K = 0.132
=> Compression Reinforcement is Not Required !
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 153.20 mm > 0.95d = 149.15 => take 0.95d
=> use z = 149.15 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 17.444 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 8
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
Check Shear
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.720 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.871 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / ( bv d ) = 0.161 N/mm
Table 6.2 < vc' = 0.871 N/mm
< vc + vr = 1.303 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
0.094
0.054
0.362
0.185
Hidden
0.661
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 9
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
1.5 Design for Two Way Slab(Slab Mark: 2S9)
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Spacing of Bar = 100 mm
Bar Size = 12 mm
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Design Load
Shorter Length Ix = 4.1 m
Longer Length Iy = 5 m
Ratio Iy / Ix = 1.220
Table 6.5 Moment Coefficient sx = 0.086
Table 6.5 Moment Coefficient sy = 0.058
Bending Reinforcement
d = 157 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.019 < K = 0.132
=> Compression Reinforcement is Not Required !
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 153.54 mm > 0.95d = 149.15 => take 0.95d
=> use z = 149.15 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 17.444 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 10
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
Check Shear
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.720 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.871 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / ( bv d ) = 0.153 N/mm
Table 6.2 < vc' = 0.871 N/mm
< vc + vr = 1.303 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
0.086
0.058
0.330
0.176
Hidden
0.612
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 11
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
1.6 Design for Two Way Slab(Slab Mark: 2S13)
Properties of Concrete
fcu = 45 N/mm
Modulus of Elasticity E = 26.4 N/mm
Properties of Reinforcement
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Spacing of Bar = 100 mm
Bar Size = 12 mm
Thickness = 200 mm
Width = 1000 mm
Concrete Ccover = 25 mm
Design Load
Shorter Length Ix = 5 m
Longer Length Iy = 5 m
Ratio Iy / Ix = 1.000
Table 6.5 Moment Coefficient sx = 0.062
Table 6.5 Moment Coefficient sy = 0.062
Bending Reinforcement
d = 157 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.021 < K = 0.132
=> Compression Reinforcement is Not Required !
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 153.27 mm > 0.95d = 149.15 => take 0.95d
=> use z = 149.15 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 17.444 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 12
Part of Structure Date
Design for Two Way Slab 25/03/17
Ref. Calculations
Check Shear
bv = 1000 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.720 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.871 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / ( bv d ) = 0.157 N/mm
Table 6.2 < vc' = 0.871 N/mm
< vc + vr = 1.303 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
0.063
0.063
0.33 1 0.33
0.36 1.1
1 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.75 2
0.33 0.36 0.39 0.41 0.43 0.45 0.48 0.5
0.355
0.180
Hidden
0.612
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
13
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Ref. Calculations
2. Beam Reinforcement Design
2.1 Design for Beam ( 200 x 500 ) (Beam Mark: B1 to B5, B7, B9 to B11,B14 to B17)
Section Properties
fcu = 45 N/mm
Modulus of Easticity E = 26.4 N/mm
Section Breadth b = 200 mm
Concrete Depth h = 500 mm
Concrete Cover = 30 mm Span = 5 m
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Number of Tension Bar = 4
Tension Bar Size = 25 mm, no of layer = 2
For Shear Reinforcement :
fyv = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Links Size = 12 mm
Spacing = 200 mm
Bending Reinforcement
d = 433 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.1067 < K = 0.132
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 373.50 mm < 0.95d = 411.35 => take z
=> use z = 373.50 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 132.215 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 2.267 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 1.010 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 1.617 N/mm
Table 6.2 > 0.5 vc' = 0.505 N/mm
> vc + vr = 1.443 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
Table 6.2 Asv = bv sv (v - vc) / 0.87 fyv = > Asv / sv = 0.303
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
14
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
2.2 Design for Beam ( 200 x 400 ) (Beam Mark: B6 and B18)
Section Properties
fcu = 45 N/mm
Modulus of Easticity E = 26.4 N/mm
Section Breadth b = 200 mm
Concrete Depth h = 400 mm
Concrete Cover = 30 mm Span = 5 m
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Number of Tension Bar = 4
Tension Bar Size = 25 mm, no of layer = 2
For Shear Reinforcement :
fyv = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Links Size = 12 mm
Spacing = 200 mm
Bending Reinforcement
d = 333 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.0701 < K = 0.132
Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 304.63 mm < 0.95d = 316.35 => take z
=> use z = 304.63 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 2.948 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 1.154 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 1.276 N/mm
Table 6.2 > 0.5 vc' = 0.577 N/mm
< vc + vr = 1.587 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
15
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Effective Span / Depth Ratio = 26.91 > proposed span / depth ratio = 15.015 O.K.
Bending Reinforcement
d = 1333 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.0585 < K = 0.132
Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 1239.90 mm < 0.95d = 1266.4 => take z
=> use z = 1239.90 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 206.884 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 0.736 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d ) 0.25
/ m = 0.694 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 1.575 N/mm
Table 6.2 > 0.5 vc' = 0.347 N/mm
> vc + vr = 1.127 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
16
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Bending Reinforcement
d = 445.5 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.0504 < K = 0.132
Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 418.98 mm < 0.95d = 423.23 => take z
=> use z = 418.98 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 58.932 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 1.102 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.794 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 0.898 N/mm
Table 6.2 > 0.5 vc' = 0.397 N/mm
< vc + vr = 1.227 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
17
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Effective Span / Depth Ratio = 9.55 > proposed span / depth ratio = 5.836 O.K.
Bending Reinforcement
d = 445.5 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.0130 < K = 0.132
Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 438.98 mm > 0.95d = 423.23 => take 0.95d
=> use z = 423.23 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 49.500 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 1.102 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.794 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 0.359 N/mm
Table 6.2 < 0.5 vc' = 0.397 N/mm
< vc + vr = 1.227 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
18
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Table 7.4 Modificaton Factor for Tension Reinforcement = 2.988 > 2 take 2.000
Effective Span / Depth Ratio = 40.00 > proposed span / depth ratio = 3.591 O.K.
2.6 Design for Beam ( 200 x 400 )(Beam Mark: RB1- RB8)
Section Properties
fcu = 45 N/mm
Modulus of Easticity E = 26.4 N/mm
Section Breadth b = 200 mm
Concrete Depth h = 400 mm
Concrete Cover = 30 mm Span = 2.8 m
For Bending Reinforcement :
fy = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Number of Tension Bar = 2
Tension Bar Size = 25 mm, no of layer = 1
For Shear Reinforcement :
fyv = 460 N/mm High Yield Steel Bar
Links Size = 12 mm
Spacing = 200 mm
Bending Reinforcement
d = 345.5 mm
6.7 & 6.8 K = M / b d fcu = 0.0652 < K = 0.132
Compression reinforcement is Not required
6.10 z = d [ 0.5 + ( 0.25 - K / 0.9 ) ] = 318.35 mm < 0.95d = 328.23 => take z
=> use z = 318.35 mm
6.11 x = ( d - z ) / 0.45 = 60.324 mm
Shear Reinforcement
bv = 200 mm
Table 6.3 100 As / bv d = 1.421 < 3 vr = 0.4327 N/mm
vc = 0.79 ( 100 As / bv d ) ( 400 / d )0.25 / m = 0.897 N/mm
6.19 Design Shear Stress = V / (bv d ) = 1.139 N/mm
Table 6.2 > 0.5 vc' = 0.448 N/mm
< vc + vr = 1.329 N/mm
< min ( 0.8 fcu, 7 ) = 5.367 N/mm O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
19
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure Date
Beam Reinforcement Design 25/03/17
Table 7.4 for fs = 171.6
Table 7.4 Modificaton Factor for Tension Reinforcement = 1.214 < 2, take 1.214
Effective Span / Depth Ratio = 24.28 > proposed span / depth ratio = 8.104 O.K.
20
2
2 1
0.613
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
1.121
0.268
188.08
0.594
21
2 2
0.292
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
0.804
0.191
89.677
22
0.558
2 3
0.960
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
1.398
0.389
294.3
0.287
23
2 4
0.547
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
0.732
0.191
167.66
24
0.611
2 5
0.140
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
0.293
0.191
42.786
25
0.090
2 6
0.560
( Cl.9.9.1.1 tension reinforcement should not exceed 2.5 % , compression rein. should not be less than 1/2 of tension rein )
0.857
0.191
26
171.62
0.334
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 18
Part of Structure Date
Proposed wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.1 Check Wall W5, W6, W14 Y
fcu = 45 N/mm h X
fy = 460 N/mm
Section breadth (b) = 200 mm
Concrete depth (h)= 600 mm b
Concrete cover = 25 mm Lo = 2.7 m
Links size = 10 mm x = 1 Braced
Rebar size = 16 mm y = 1 Braced
Max. moment (M) = 44.100 KNm Lex = 2.7 m
Max. shear force (V) = 25.900 KN Ley = 2.7 m
Max. Axial force (N) = 378.000 KN Lex / h = 4.500 < 15, Short Column.
Ley / b = 13.500 < 15, Short Column.
Anc = 120000 mm
Asc = 804 mm for 4T 16 e= 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 19
Part of Structure Date
Proposed wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
fcu = 45 N/mm h X
fy = 460 N/mm
Section breadth (b) = 200 mm
Concrete depth (h)= 800 mm b
Concrete cover = 25 mm Lo = 2.7 m
Links size = 10 mm x = 1 Braced
Rebar size = 16 mm y = 1 Braced
Max. moment (M) = 121.500 KNm Lex = 2.7 m
Max. shear force (V) = 62.900 KN Ley = 2.7 m
Max. Axial force (N) = 523.300 KN Lex / h = 3.375 < 15, Short Column.
Ley / b = 13.500 < 15, Short Column.
Anc = 160000 mm
Asc = 804 mm for 4T 16 e= 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 20
Part of Structure Date
Proposed wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3.3 Check Wall W1, W2, W9, W12, W17, W19, W22 Y
fcu = 45 N/mm h X
fy = 460 N/mm
Section breadth (b) = 200 mm
Concrete depth (h)= 1400 mm b
Concrete cover = 25 mm Lo = 2.7 m
Links size = 10 mm x = 1 Braced
Rebar size = 16 mm y = 1 Braced
Max. moment (M) = 512.000 KNm Lex = 2.7 m
Max. shear force (V) = 141.800 KN Ley = 2.7 m
Max. Axial force (N) = 1608.300 KN Lex / h = 1.929 < 15, Short Column.
Ley / b = 13.500 < 15, Short Column.
Anc = 280000 mm
Asc = 1608 mm for 8T 16 e= 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 21
Part of Structure Date
Proposed wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
fcu = 45 N/mm h X
fy = 460 N/mm
Section breadth (b) = 200 mm
Concrete depth (h)= 2300 mm b
Concrete cover = 25 mm Lo = 2.7 m
Links size = 10 mm x = 1 Braced
Rebar size = 20 mm y = 1 Braced
Max. moment (M) = 359.500 KNm Lex = 2.7 m
Max. shear force (V) = 95.900 KN Ley = 2.7 m
Max. Axial force (N) = 1374.900 KN Lex / h = 1.174 < 15, Short Column.
Ley / b = 13.500 < 15, Short Column.
Anc = 460000 mm
Asc = 3770 mm for 12 20 e= 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 22
Part of Structure Date
Proposed wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
fcu = 45 N/mm h X
fy = 460 N/mm
Section breadth (b) = 200 mm
Concrete depth (h)= 3400 mm b
Concrete cover = 25 mm Lo = 2.7 m
Links size = 10 mm x = 1 Braced
Rebar size = 20 mm y = 1 Braced
Max. moment (M) = 796.000 KNm Lex = 2.7 m
Max. shear force (V) = 219.300 KN Ley = 2.7 m
Max. Axial force (N) = 1912.800 KN Lex / h = 0.794 < 15, Short Column.
Ley / b = 13.500 < 15, Short Column.
Anc = 680000 mm
Asc = 5027 mm for 16 20 e= 0 mm
Properties of Steel
Grade = S355
Design Strength py = 345 MPa
Modulus of Elasticity E = 205000 MPa
Section Classification
Constant = ( 275 / py ) = 0.89
~ Bending about x-x
outstand element - b / T = 309.2 / 2 / 21.7 = 7.12 8 = 7.1
web - d / t = ( 320.5 - 2 x 21.7 ) / 13.8 = 20.08
80 / ( 1 + r ) = 80.0 = 71.4
where r = Fc / d t pyw = 0.00
This is a plastic section
Cl. 8.4.6 Shear Buckling
~ Shear along y-y d/t = ( 320.5 - 2 x 21.7 ) = 20.08 70 = 62.5
Check Shear
Shear Capacity Pvy = py Avy / 3 = 881.0 kN 400.0 kN
Check Moment
Max Shear Fvy = 400.0 kN 0.6 Pvy = 528.6 kN
Moment Capacity Mcx = py Sx 1.2 py Zx = 793.5 kNm 685.0 kNm
Contract
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure
UC Design
Ref. Calculations
=> Adopt 305 x 305 x 137 kg/m UC (Beam Mark: B20) ( Grade S355 )
No need!
Contract
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure
Steel Frame Calculation
Ref. Calculations
Properties of Steel
Grade = S355
Design Strength py = 345 MPa
Modulus of Elasticity E = 205000 MPa
Section Classification
Constant = ( 275 / py ) = 0.89
~ Bending about x-x
outstand element - b / T = 309.2 / 2 / 21.7 = 7.12 8 = 7.1
web - d / t = ( 320.5 - 2 x 21.7 ) / 13.8 = 20.08
80 / ( 1 + r ) = 80.0 = 71.4
where r = Fc / d t pyw = 0.00
This is a plastic section
Cl. 8.4.6 Shear Buckling
~ Shear along y-y d/t = ( 320.5 - 2 x 21.7 ) = 20.08 70 = 62.5
Check Shear
Shear Capacity Pvy = py Avy / 3 = 881.0 kN 315.0 kN
Check Moment
Eff. Elastic Modulus Zx,eff = 0 cm Zy,eff = 0 cm
Eff. Plastic Modulus Sx,eff = 0 cm Sy,eff = 0 cm
Max Shear Fvy = 315.0 kN 0.6 Pvy = 528.6 kN
Moment Capacity Mcx = py Sx 1.2 py Zx = 793.5 kNm 685.0 kNm
Contract
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure
Steel Frame Calculation
Ref. Calculations
Properties of Steel
Grade = S275
Design Strength py = 265 MPa
Modulus of Elasticity E = 205000 MPa
Section Classification
Constant = ( 275 / py ) = 1.02
~ Bending about x-x
outstand element - b / T = 307.4 / 2 / 18.7 = 8.22 9 = 9.2
web - d / t = ( 314.5 - 2 x 18.7 ) / 12 = 23.09
80 / ( 1 + r ) = 79.3 = 80.8
where r = Fc / d t pyw = 0.00
This is a compact section
Cl. 8.4.6 Shear Buckling
~ Shear along y-y d/t = ( 314.5 - 2 x 18.7 ) = 23.09 70 = 71.3
Check Shear
Shear Capacity Pvy = py Avy / 3 = 577.4 kN 200.0 kN
Check Moment
Max Shear Fvy = 200.0 kN 0.6 Pvy = 346.4 kN
Moment Capacity Mcx = py Sx 1.2 py Zx = 519.4 kNm 425.0 kNm
Contract
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure
Steel Frame Calculation
Ref. Calculations
Properties of Steel
Grade = S275
Design Strength py = 265 MPa
Modulus of Elasticity E = 205000 MPa
Section Classification
Constant = ( 275 / py ) = 1.02
~ Bending about x-x
outstand element - b / T = 370.5 / 2 / 20.7 = 8.95 9 = 9.2
web - d / t = ( 362 - 2 x 20.7 ) / = 26.07
80 / ( 1 + r ) = 79.3 = 80.8
where r = Fc / d t pyw = 0.0000
This is a compact section
Cl. 8.4.6 Shear Buckling
~ Shear along y-y d/t = ( 362 - 2 x 20.7 ) / = 26.07 70 = 71.3
Check Shear
Shear Capacity Pvy = py Avy / 3 = 681.2 kN 315.0 kN
Check Moment
Eff. Elastic Modulus Zx,eff = 0 cm Zy,eff = 0 cm
Eff. Plastic Modulus Sx,eff = 0 cm Sy,eff = 0 cm
Max Shear Fvy = 315.0 kN 0.6 Pvy = 408.7 kN
Moment Capacity Mcx = py Sx 1.2 py Zx = 784.4 kNm 685.0 kNm
Contract
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T.
Part of Structure
Steel Frame Calculation
Ref. Calculations
4
4 1
652.105797
3.74773447
14.1.3
d Comb C09)
Comb C09)
=> plastic
8 9 13 outstand elemb / T
=> plastic 80 100 120 web d/t
O.K. 0.454
( low shear )
O.K. 0.863
Job No.
90295/11
1.4 Cantilever
1.2 1.000
O.K. 0.863
1 4.500
O.K. 0.000
O.K. 0.000
O.K. 0.863
O.K. 0.863
Job No.
90295/11
Date
25/03/17
14 1 6
652.105797
3.74773447
14.1.3
=> plastic
8 9 13 outstand elemb / T
=> plastic 80 100 120 web d/t
O.K. 0.358
( low shear )
O.K. 0.863
Job No.
90295/11
Date
25/03/17
14 1 6
665.841176
7.7876161
14.1.3
=> compact
8 9 13 outstand elemb / T
=> plastic 79.3430147 98.77319 119.159947 web d/t
=> no shear buckling
O.K. 0.014
( low shear )
O.K. 0.047
Job No.
90295/11
Date
25/03/17
1.4 Cantilever
1.2 4.500
O.K. 0.081
1 4.500
O.K. 0.008
O.K. 0.004
O.K. 0.051
O.K. 0.051
O.K. 0.089
Job No.
90295/11
Date
25/03/17
14 1 6
665.841176
7.7876161
14.1.3
=> compact
8 9 13 outstand elemb / T
=> plastic 79.3430147 98.77319 119.159947 web d/t
O.K. 0.014
( low shear )
O.K. 0.047
Job No.
90295/11
Date
25/03/17
1.4 Cantilever
1.2 4.500
2 x 0.007 Lo
2 0.4803397
O.K. 0.081
1 4.500
O.K. 0.008
O.K. 0.004
O.K. 0.051
O.K. 0.051
O.K. 0.089
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 25
Part of Structure Date
Fillet weld 25/03/17
Ref. Calculations
5. Filled Weld
5.1 5 mm Fillet Weld Fixing 305 x 305 x 137 UC to Steel Plate y
Design Load
Compression Fz = 0.000 kN
Shear Fx = 0.000 kN
Shear Fy = 400.000 kN
Moment Mx = 0.000 kNm
Moment My = 0.000 kNm
Torsion Mz = 0.000 kNm
Stress
Stress due to Fz = Fz / (Le+D)*10 = 0 N/mm
Stress due to Fx = Fx / Le10 = 0 N/mm
Stress due to Fy = Fy / D10 = 523 N/mm
Stress due to Mx = Mx( Le / 2 ) / Ix10 = 0 N/mm
Stress due to My = My( S / 2 ) / Iy10 = 0 N/mm
Stress due to Mz = Mzr / Iz10 = 0 N/mm
Longitudinal Stress FL = 0 + 523 + 0 = 523 N/mm
Transverse Stress FT = 0+0+0 = 0 N/mm
Check Stress
Weld Capacity PL = 0.7 s pw = 770 N/mm 523 N/mm OK!
Angle = tan -1 ( 0 / 523 ) - 45 = -45.0
Coefficient K = 1.25 [ 1.5 / ( 1 + cos ) ] = 1.25
Weld Capacity PT = K PL = 963 N/mm 0 N/mm OK!
Stress Resultant = ( FL / PL ) + ( FT / PT ) = 0.462 1.000 OK!
Properties of Weld
Type of Weld = Fillet Weld
Electrode Classification = 35
Grade of Steel = S275
Design Strength pw = 220 MPa
Stress
Stress due to Fz = Fz / (Le+D)*10 = 0 N/mm
Stress due to Fx = Fx / Le/210 = 617 N/mm
Stress due to Fy = Fy / Le/210 = 0 N/mm
Stress due to Mx = Mx( D / 2 ) / Ix10 = 0 N/mm
Stress due to My = My( D / 2 ) / Iy10 = 0 N/mm
Stress due to Mz = Mzr / Iz10 = 0 N/mm
Longitudinal Stress FL = 617 + 0 + 0 = 617 N/mm
Transverse Stress FT = 0+0+0 = 0 N/mm
Check Stress
Weld Capacity PL = 0.7 s pw = 770 N/mm 617 N/mm OK!
Angle = tan -1 ( 0 / 0 ) - 45 = -45.0
Coefficient K = 1.25 [ 1.5 / ( 1 + cos ) ] = 1.25
Weld Capacity PT = K PL = 963 N/mm 0 N/mm OK!
Stress Resultant = ( FL / PL ) + ( FT / PT ) = 0.643 1.000 OK!
0.680
0.707
0.000
0.462
5 2
0.802
0.707
0.000
0.643
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 27
Part of Structure Date
Through Bolt Design 25/03/17
Ref. Calculations
6. Through Bolt check
6.1 Through Bolt Design (For 2SB2 to W3)
Try Grade ISO 8.8 M25 bolt with screw and nut
Reaction Force
Mymax = 0 KNm Mzmax = 0 KNm
Fxmax () = 0.000 KN (Compaction)
Fxmax ()= 0.000 KN (Tension)
Vymax = 400.000 KN
Vzmax = 0 KN
( Fy+Fz) = 400.000 KN For nos. of bolt = 4
Shear check
Long Joints
Lj = 350 mm
L = ( 5500 - Lj ) / 5000 = 1.030 >1 take 1.000
>1
Long grip length
A= xD d= 27 mm
= 572.557 mm
ps = 375 N/mm
pse = peLPP = 330.163 N/mm
Bearing check
tp = 20.00 mm
pbb = 0.7 (Ub + Yb) = 1000 N/mm
Pbb = D tp pbb = 540.00 KN >V O.K.
Try Grade ISO 8.8 M25 bolt with screw and nut
Reaction Force
Mymax = 0 KNm Mzmax = 0 KNm
Fzmax () = 0 KN (Compaction)
Fzmax ()= 0.000 KN (Tension)
Fymax = 400.000 KN
Fxmax = 0 KN
( Fx+Fy) = 400.000 KN For nos. of bolt = 4
pt = 560 N/mm
Section not UB, UC, T section, so no need to check prying force! O.K.
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 17
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.1 Check Wall W5, W6, W14
y
My Y*
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 600 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1 Braced
Max. moment (M1), Mx = 12 KNm y = 1 Braced
Max. moment (M2), My = 44 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 7 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 26 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 378 KN Ley / b = 4.500 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 549 mm
As'x = 0.000 mm
6.12 Asx = Mx / ( 0.87 fy z ) = 57.013 mm
Contract Job No.
Proposed Redevelopment at Ma Tin Tsuen, Shap Pat Hueng, Yuen Long 90295/11
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 18
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 600 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.000 Braced
Max. moment (M1), Mx = 12 KNm y = 1.000 Braced
Max. moment (M2), My = 44 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 7 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 26 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 378 KN Ley / b = 4.500 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 549 mm
6.7 K = My/ bh'fcu = 0.0674 < K = 0.12 Compression reinforcement is NOT required!
As'y = 0.000 mm
6.12 Asy = My / ( 0.87 fy z ) = 777.468 mm
Asc = 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 19
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 600 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.0 Braced
Max. moment (M1), Mx = 11.900 KNm y = 1.0 Braced
Max. moment (M2), My = 44.100 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 6.800 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 25.900 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 378.000 KN Ley / b = 4.500 < 15, Short condition
h' = 157 mm
b' = 549 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 20
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.2 Check Wall W8, W11, W13, W15, W16, W21
y
My Y*
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 800 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1 Braced
Max. moment (M1), Mx = 4 KNm y = 1 Braced
Max. moment (M2), My = 122 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 63 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 523 KN Ley / b = 3.375 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 749 mm
As'x = 0.000 mm
6.12 Asx = Mx / ( 0.87 fy z ) = 12.642 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 21
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 800 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.000 Braced
Max. moment (M1), Mx = 4 KNm y = 1.000 Braced
Max. moment (M2), My = 122 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 63 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 523 KN Ley / b = 3.375 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 749 mm
6.7 K = My/ bh'fcu = 0.1376 > K' = 0.12 Compression reinforcement is required!
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 22
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 800 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.0 Braced
Max. moment (M1), Mx = 3.600 KNm y = 1.0 Braced
Max. moment (M2), My = 121.500 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 1.600 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 62.800 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 523.300 KN Ley / b = 3.375 < 15, Short condition
h' = 157 mm
b' = 749 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 23
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.3 Check Wall W1, W2, W9, W12, W17, W19, W22
y
My Y*
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 1400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1 Braced
Max. moment (M1), Mx = 4 KNm y = 1 Braced
Max. moment (M2), My = 512 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 1 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 142 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1608 KN Ley / b = 1.929 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 1349 mm
As'x = 0.000 mm
6.12 Asx = Mx / ( 0.87 fy z ) = 7.409 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 24
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 1400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.000 Braced
Max. moment (M1), Mx = 4 KNm y = 1.000 Braced
Max. moment (M2), My = 512 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 1 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 142 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1608 KN Ley / b = 1.929 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 1349 mm
6.7 K = My/ bh'fcu = 0.3301 > K' = 0.12 Compression reinforcement is required!
Asc = 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 25
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 1400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.0 Braced
Max. moment (M1), Mx = 3.800 KNm y = 1.0 Braced
Max. moment (M2), My = 512.000 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 1.400 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 141.800 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1608.000 KN Ley / b = 1.929 < 15, Short condition
h' = 157 mm
b' = 1349 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 28
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.4 Check Wall W7, W18, W24, W25
y
My Y*
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 2300 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1 Braced
Max. moment (M1), Mx = 6 KNm y = 1 Braced
Max. moment (M2), My = 360 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 96 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1375 KN Ley / b = 1.174 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 2249 mm
As'x = 0.000 mm
6.12 Asx = Mx / ( 0.87 fy z ) = 7.017 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 29
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 2300 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.000 Braced
Max. moment (M1), Mx = 6 KNm y = 1.000 Braced
Max. moment (M2), My = 360 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 96 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1375 KN Ley / b = 1.174 < 15, Short Column.
h' = 157 mm
b' = 2249 mm
6.7 K = My/ bh'fcu = 0.1410 > K' = 0.12 Compression reinforcement is required!
Asc = 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 30
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 2300 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 16 mm x = 1.0 Braced
Max. moment (M1), Mx = 6.000 KNm y = 1.0 Braced
Max. moment (M2), My = 359.500 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2.300 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 95.900 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1374.900 KN Ley / b = 1.174 < 15, Short condition
h' = 157 mm
b' = 2249 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 31
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
3. Proposed wall Design
3.5 Check Wall W3, W4, W10, W20, W23
y
My Y*
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 3400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 20 mm x = 1 Braced
Max. moment (M1), Mx = 8 KNm y = 1 Braced
Max. moment (M2), My = 796 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 219 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1913 KN Ley / b = 0.794 < 15, Short Column.
h' = 155 mm
b' = 3345 mm
As'x = 0.000 mm
6.12 Asx = Mx / ( 0.87 fy z ) = 6.212 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 32
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 3400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 20 mm x = 1.000 Braced
Max. moment (M1), Mx = 8 KNm y = 1.000 Braced
Max. moment (M2), My = 796 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 2 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 219 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1913 KN Ley / b = 0.794 < 15, Short Column.
h' = 155 mm
b' = 3345 mm
6.7 K = My/ bh'fcu = 0.2166 > K' = 0.12 Compression reinforcement is required!
6.13 z = h'[0.5+(0.25-K'/0.9)] = 130.443 mm z = 130.44
Asc = 0 mm
SWAL Asia Limited Drg. Ref. Calcs by Checked by Calc. Sht. No.
ENGINEERING CONSULTANT D.C. D.T. 33
Part of Structure Date
Wall Design 25/03/17
Ref. Calculations
y
My
fcu = 45 N/mm +ve
fy = 460 N/mm b x
Section breadth (b) = 3400 mm Mx
Concrete depth (h)= 200 mm
Concrete cover = 25 mm h
Links size = 10 mm Lo = 2.700 m
Rebar size = 20 mm x = 1.0 Braced
Max. moment (M1), Mx = 7.900 KNm y = 1.0 Braced
Max. moment (M2), My = 796.000 KNm For My,Lex= 2.700 m
Max. shear force (V1), Vy = 1.900 KN For Mx,Ley= 2.700 m
Max. shear force (V2), Vx = 219.300 KN Lex / h = 13.500 < 15, Short Column.
Max. Axial force (N) = 1912.800 KN Ley / b = 0.794 < 15, Short condition
h' = 155 mm
b' = 3345 mm