Sei sulla pagina 1di 9

Puna eshte virtyt.

2.17: Babai:Sapo kane filluar pushimet verore dhe tere kohes ankohesh,

kerkon qe te punosh(me nje ton te larte)

2.25:Sajdani: nuk e di se cfare te bej?

2.27: Babai: te ndihmosh njerezit, pershembull te punosh ne shtepi, te

merresh me kopeshtin,te ndihmosh tezen Nexhin, e rendesishme te shikosh se

cfare ka nevoje shtepia, gjithe Kohen duke u ankuar, mjaft, mjaft.

2.43: (Sajdani dhe Lejani te ulur para shtepie)

2.44: Lejani: O Sajdan pse sillesh ne kete menyre?Ka dite qe kane filluar

pushimet verore dhe ti vetem ankohesh ,e ankohesh, e gjemon pa ndonje arsye.

Cfare problem ke? tregoi vellait tend.

2.56: Sajdani: pushimet verore filluan e une skam ndonje hobi e as ambicie qe

te ndonje gje.

3.00:Lejan: Sajdan cfare do te thote ambicja?

3.04:Sajdani: Ambicje do te thote te arrish dicka te madhe dhe te mundohesh

per ate gje derisa mund ta besh realitet.

3.12: Lejani: Sikur te t'i jap ambicjet e mia, inshallah a qetesohesh, gezohesh, a

do behesh me mire??

3.19: Sajdani: Une kam ambicje te tjera, ska lidhje me keto, p.sh. une e ndiej

se mund te behem nje tregtar I madh por ska kush te me ndihmoje.

3.28: Lejani: tregtia ka nevoje per eksperience dhe gjera te tjera.

3.34: Sajdani: O Lejan, fytyra e mir e njeriut I jep siguri klientit, sjellja e mire

me njerezit, llogaritar I mire,.. te gjitha keto cilesi I posedoj, vetem pres rastin.

3.47: Hamdi:o hysejn une kam nevoje per leje qe te bej nje vizite ne shtepi.

3.53: hysejni: Thuaj Usta Hysejn, more djale.

3.56: Hamdi: Usta hysejn, kam nevoje per leje.


3.59:hysejn: Ky eshte vendi yt, ske nevoje per leje, nese iken,me prishen

interesat e mia.

4.02: Hamdi: hysejn ca eshte ajo fjale?

4.05:hysejni: thuaj Usta hysejn.

4.07:Hamdi: Usta hysejn

4.07:thuajUsta hysejn, a nuk kupton?

4.10:Hamdi: Usta hysejn, Ustaaa , oboboobo do ta gjej nje tjeter qe eshte

sheqer(I embel) ne vendin tim qe e ben punen shume mire

4.19:hysejni: Hamdi, Hamdiiii,

4.20: Hamdi: Zoti e befte mire ca eshte?

4.22: hysejni: Shiko, pse nuk e pastron dyqanin si duhet

4.24: Hamdi: si urdheron, si urdheron..

4.27: hysejni: shiko ka gjethe neper toke.

4.28: Hamdi: ska gje, ska gje, te paster do e gjesh

4.31: hysejni: pastroje mire pa fjale.

4.34: Hamdi:Usta hysejn te lutem me jep leje qe te vizitoj nenen dhe femijet e

mi,e do te sjelli nje tjeter edhe me te mire sesa une qe te kujdeset per dyqanin.

4.45: Usta hysejni: degjo, 3 muaj jane shume, thua se do te sjellesh nje tjeter

dhe nuk e sjell, nese e sjell inshallah, ska problem.

4.55: Hamdi: heh more koketul ..te rri e te pres edhe nje vit tjeter qe te vizitoj

familjen time?, inshallah gjej ndonje tjeter, O zot inshallah do gjej ndonje Usta

tjeter se nuk do e duroj dot me.

5.06: Sajdani:Hamdi, Hamdiiii

5.09: Zoti e befte mire, cfare keni nevoje?

5.12: Sajdani:O vella pse nuk e leUsta hysejnin dhe te shkon te vizitosh nenen,

familjen?

5.16:Hamdi: Nuk e di,ai me thote te gjej nje zevendesues, nese dua leje.
5.22: Sajdani: une mund te jem nje zevendesues, mund te te ndihmoj dhe te

marr vendin tend me gjithe fuqine qe kam.

5.29: Hamdi: deshiron qe te maresh vendin tim?

5.31: Sajdani: Une o Hamdi, jam nje njeri qe fytyra ime I jep siguri klientit dhe

shfaqi sjellje te mir tek ata.

5.37: Hamdi:Ke siguri ne kete qe thua?

5.43: Sajdan: Hamdi, nese do buzeqesh,do t'me duan njerezit dhe do jene te

kenaqur nga une.

5.49: Hamdi: dhe nese qesh eee??, kujton se deshirojne vetkenaqesi klientet???

.ceshtja I takon Allahut , skam zevendesues tjeter pervec teje, vetem se

ceshtja kerkon qe te ushtrohesh(praktikohesh), a more vesh?

6.03: Sajdani: Me trajno pra.

6.05:Hamdi: Zoti na dhente bereqet, duhet te degjosh cdo gje qe te them, neser

ora 6 ne mengjes te jesh ketu, a more vesh?

6.11: Sajdan: Si urdheron

7.06: Babai: O djali im, O sajdan ca eshte kjo pune qe deshiron te punosh?

7.11: Nena: O vogelushi im, ti je nje nxenes dhe detyra e nxenesit eshte qe te

mesoje.

7.14: Sajdan: mire, mire e cila eshte detyre e nxenesit?, pastaj profesioni I

nxenesit nuk ka leke?

7.21: Baba: O dashurues I lekut, une jam babai yt dhe per mua eshte me e

rendesishme morali sesa leku.

7.26: Sajdani: ne rregull, sjellje te mire, sjellje te mire si te duash, vec a je

dakord?

7.38: Baba: e rendesishme eshte te mesosh turpin, dhe te mesosh e te behesh I

sjellshem.

7.45:Sajdan: E vertete, Zoti te dhente jete te gjate(dhe I jep nje te puthur).


7.49: Baba: mjaft se me lodhe, mos u sill ne kete menyre

8.29: Hamdi: Me emrin e Allahut meshiruesit meshirberesit(Bismilahirr-

rrahamanirr-rrahim), E arritm mngjesin; e gjith pasuria i takon All-llahut, i

Gjithdituri(Alim), Zgjidhjedhnsi(Fettah), O Furnizues(Ja Rezak)

8.38:Sajdan: Sa eshte ora o Hamdi?

8.40:Hamdi(trembet shume):Me emrin e Allahut meshiruesit meshirberesit,

kush je ti? A je Shejtan(Ifrit)?

8.45: Sajdan: cfare eshte ajo fjale, sigurisht qe nuk jam shejtan, une jam

Sajdani

8.48: Hamdi: Ma fute friken, perse I ke marre gjithe keto gjera me vete?

8.53: Sajdani: Keto jane revista, fletore dhe stilolapsa per te kaluar Kohen e

lire.

8.57:hamdi: Zoteria yt eshte ne ministri.duhet te kesh kujdes ne ushqimet qe

jane dhe te jesh vigjilent, makaronat kushtojne 70 lek., caji eshte 100 lek,

sheqerin e shet me kg, a degjon me kg, kurse ketu ke kavanozet, specin djeges,

ne rregullgjithmone pastroje dyqanin, mbaje te paster.

9.28: Sajdan: Si the? Kam ardhur qe te shes dhe jo te pastroj dyqanet e

njerezve.

9.35: Hamdi: Degjo mos bej zhurme por degjo se cfare pote them.

10.02: Babai(tronditet kur e shikon djalin e tij duke pastruar): biri im po

pastron????

10.09: Hamdi: Sajdan shtrengoje rripin dhe puno me ndergjegjie.

10.11: Sajdani: cfare mund te bej me teper se kaq Hamdi?

10.13: Hamdi: Degjo mire, me thuaj Usta Hamdi dhe jo Hamdi, kuptove apo jo?

10:17: Sajdan: Si urdheron Usta Hamdi

10.20:Hamdi: Degjo, pastroje vendin mire, kudo, shiko ketu, vrapo, vrapo.

10.25:Sajdani: si urdheron, duke e pastruar jam(turfellon)


10:32: Hamdi: Pastroje ketu gjithashtu

10.35:Sajdani(zemerohet):mire, mire po e pastroj edhe ketu.

10.39: Hamdi: he pra jepi vetes!

10.41: Babai:la haule kuvete ila bilah Zoti e befte mire, nuk kisha pare nje

sjellje kaq te keqe nga Hamdiu ne dem te Sajdanit(nje ze me I ulet se I babait,

Hamdiu I kerkon llogari Sajdanit per pastrimin: kujdes pastroje si duhet, mos

len gje pa pastruar)

10.51: Hamdi: Degjo Sajdan, un po iki qe te sjell gjerat e domosdoshme per

dyqan, kujdes dyqanin..

10.58: Sajdani: Inshallah.

10.58:Hamdi: Mos I ngaterro gjerat, , ne rregull

11:02:Sajdan: Si urdheron

11.03: Hamdi: sherbeji mire klientet, ne rregull.

11:06:Sajdani: hajt suksese.

11.07:Hamdi: Mos ha nga biskotat dhe cimcakizet qe ndodhen ne dyqan,

kuptove?

11:13: Sajdani(me gjysem zeri): si urdheron.

11:14:Hamdi: Si urdheron e....???(dmth qe tja thoje emrin e tij)

11:15. Sajdani: Si urdheron Usta Hamdi.

11.31: KLient: Esselamu Alejkum

11:33: Sajdani: Walejkum selam

11:35: klienti: me jep gota plastike

11.37: Sajdani: si urdheron. Per nje minut I ke gatiporse ki kujdes se kemi

biskotat mbi tavoline, kamerat vezhgojne eeee.

12.07: Sajdani: Me fal, nuk kemi gota plastike, a deshiron gota qelqit?

12.11: Klienti: shiko mire se ke ne raft.


12.15: Sajdani: jo ska, te dukem gje genjeshtar? kujton se nuk dua t'i shes, ky

eshte dyqani im apo I yti?

12.21: Klienti: sidoqofte, do te kthehem kur te vijne Hamdiu, ai do mi gjeje.

12.23: Sajdani: te lutem, jashte.

12.31: sajdani(I drejtohet babait): Ke per te pare, njerezit do te thojne dyqani I

Sajdanit, vetem se Hamdiu me ka lodhur shume.

12.38: Babai: vertet te ka lodhur ne pune.

12.40: Sajdani: nuk di as te pastroje si duhet e as ti sistemoje gjerat sic duhet,

dhe me thote si urdheron Usta Sajdan, si urdheron Usta Sajdan.

12.49: Babai: te thote Usta Sajdan?

12.52: Sajdani(ndihet ngusht): pooooo, gjithmone e thote kete gje.

12.57:Nena: Mashallah, sa mire o djali im,sa I zgjuar.

13.00:Hamdi: Me ka thene gjithashtu, mund te hash biskota, te pish leng

frutash, ai pastron dyqanin edhe jashte nderkohe qe une ha dhe pi.

13.09: Lejani(ne menyre habitore): Biskota dhe leng frutash.

13.11: Sajdani: Cokollata, embelsira.

13.14: Lejani: pa leeeekkk.

13.15:Sajdani: cdo gje pa lek, si mund t'me marrin mua lek,un jam Usta

Sajdani?

13.19:Baba: eeee po pastaj cfare ndodhi?

13.23:Sajdani: Pastaj me tha degjo Sajdan shko e merr cdo gje qe te nevojitet

per dyqan se ti je me I mire sesa une.

13.29: Babai: A nuk te ka thene Usta Sajdan?

13.36: Sajdan(I merret goja): eeee po ka thene Usta Sajdan, porse harrova ta

them.

13.44: Baba: hahahah a nuk shkove ne magazine?


13:48:Sajdani(I merret goja perseri se I ati mundohet me e zene mat per

genjeshtrat): po po shkova dhe solla cdo gje te nevojshme per dyqandhe

kur erdhen klientet ne dyqan u kenaqen aq shume sa nuk e ke idene!! se fytyra

ime I jep klientit siguri dhe po ashtu sjellja ime me njerezit.

14.02: Baba: biri im mos harro se puna eshte virtyt.

14:06: sajdan: me pergezo o babush, une e kam gjetur ate.

14:08: baba: mos e harro sinqeriteti eshte nga sjellja e mire(morali I mire).

14.13:Sajdan: patjeter

14.27:klienti: dua nje kavanoz me ullinj

14.29: Sajdan: si urdheron, menjehere

14.33: Klienti: jo jo nuk e dua nga ky lloj, e dua jeshil.

14.36: Sajdan: si urdheron, patjeter.

14.38:Urdhero, ky eshte ulliri jeshil

14.40: Klienti: te kerkova nje kavanoz te vogel dhe jo nje kavanoz te madh,

kush te tha per kete?

14.44:Sajdan: pa problem

14:46:Sajdan:Urdhero, ky eshte nje kavanoz I vogel.

14.49: Klienti: Sa kushton?

14.50:Sajdani:200 lek.

14.52, Klienti: Uf, 200lek?, lere krejt me sill ullirin e zi.

14.55: Sajdani: Edhe ulliri I zi eshte me te njejtin cmim.

14.59: klienti: pa problem, deshiroj ullirin e zi.

15.01, Sajdani(zemerohet gjuan kavanozin dhe e then, fillon e I bertet): kush

mendon se je ketu, me lodhe me kerkesat e tua, degjo nuk kemi ullinj, jashte.

15.08: Klienti: a e ke ndermend te me sjellesh ullinj apo te shkoj ne nje dyqan

tjeter?
15.13: Sajdani: Nuk ma ndien fare, mund te shkosh ku te duash, Ullinj nuk

kemi, jashte.

15.18: klienti: qetesohu, do t'i tregoj UstaHusejnit sesi sillesh me klientet.

15.21: Sajdani: o zemra ime. a Mbarove?,a kujton valle se me fut friken me

Husejninjepi vetes nga ke ardhur.

15.30:Lejani: O sajdan,,,,sajdan

15.34: Sajdani(perseri I zemeruar): Po ti tjetri cfare kerkon ketu, ec,ec eshte e

ndaluar qendrimi dhe grumbullimi ne dyqan.

15.40:Lejan: mire mire. 15.40: Sajdan:eja te dalim.

15.42: Lejani: mire, dua te blej. 15.44: Sajdani: a ke lek?

15.48: Lejani: ti je vellai im, mi jep pa lek, me jep biskota, ti sjell me vone lekt

15.52:Sajdani: Borxhi nuk lejohet, o sa shume qe me acarove, mu zhduk prej

syve.

15.55: Lejani: mire mire 15.55: Sajdani: ik, ik.

15.57:Lejani: o vellai im, degjo mos u zemero.

16.00:Sajdani: Te lutem ik, zhduku

16.00:Lejani: ne rregull16:01: Sajdani: Zhduku

16.01:Lejani: me lejo qe te ndihmoj.

16.02: Sajdani: te me ndihmosh mua? fytyra jote I largon njerezit, nuk eshte si

fytyra ime

16.08:Lejani: o vellai im I dashur, dua te mesoj nga ti dhe te behem nje tregtar

I sukseshem

16.12: Sajdan: ai I cili deshiron te behet tregtar duhet tja filloje nga zeroja. Ik te

lutem, ik I vella(I nervozuar).

16.19:Lejan: Pa problem o Sajdan, ska gje,se Zoti ben mire, inshallah ke per te

pare se ku do te arrije une, mos kujto se nuk do te behem tregtar ,perkundrazi


do jem shume I sukseshem. Nuk do ta shtrij doren, do te degjosh se kush do te

jete Lejani..