Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Shamsi 1
LECTURE 6.
SURFACE WATER 1
OUTLINE
Chapter 5: Surface Water
Hydrographs
Online USGS streamflow hydrograph data
Streamflow measurement
Baseflow separation
Excess rainfall
Direct runoff
-index (phi index) method
Rational method
Time of concentration
Runoff coefficient
U. Shamsi 3
INTRODUCTION
Chapter 5. Surface
Water, Page 127 (1988
Edition)
From Chapter 1: Surface
runoff (stream flow) =
precipitated water SURFACE RUNOFF
discharged to streams
Page 2. global annual
water balance
Evaporation from land
= 61%
Runoff to oceans
= 39%
Surface runoff = 38% Figure 1.1.1 of the Text Book
Groundwater = 1%
U. Shamsi 4
HYDROGRAPH
Hydrograph:
A graph or Rainfall
Hyetograph
table that
describes the
variation of
flow over
time.
Stream flow
Hydrograph
U. Shamsi 5
HYDROGRAPH TYPES
By data type:
1. Discharge (flow
USGS STREAM FLOW HYDROGRAPH
rate) hydrograph
2. Velocity
hydrograph
3. Stage (depth)
hydrograph
By location:
1. Stream hydrograph USGS STREAM STAGE HYDROGRAPH
2. Sewer hydrograph
3. Pipe hydrograph
U. Shamsi 6
STREAMFLOW
HYDROGRAPHS
a. Perennial rivers (humid
climates): most rainfall
becomes baseflow
b. Ephemeral rivers (arid
climates): most rainfall
becomes direct runoff (no
infiltration or baseflow)
c. Snow-fed river:
maximum runoff in spring
and early summer from
snowmelt
U. Shamsi 7
using Q = d . w . v
2. Current meter:
measures water Current
current velocity. Meter
Velocity is
converted to flow
using Q = A . V
U. Shamsi 9
EXCESS RAINFALL
Also known as effective rainfall
That rainfall which is neither retained on the
land surface nor infiltrated into the soil
Excess rainfall = observed total rainfall
abstractions (losses)
Losses = water absorbed by infiltration + water
retained by surface storage and interception
= infiltration + depression storage + interception
Excess rainfall hyetograph: graph of excess
rainfall vs. time
Losses = Observed total rainfall hyetograph
excess rainfall hyetograph
U. Shamsi 10
DIRECT RUNOFF
The runoff resulting from
excess rainfall, usually
measured at the watershed
outlet
Excess rainfall units = inch or cm
Direct runoff units = cfs
Direct runoff = observed stream
flow baseflow
Baseflow = slowly varying flow
in dry weather
U. Shamsi 11
4 HYDROGRAPH COMPONENTS
1.Pre-storm baseflow
recession AB Prior to
intense rainfall, baseflow C
in gradually diminishing
2.Rising limb BC Direct
runoff beginning (B) to
peak flow (C)
3.Falling (recession) limb D
A B E
CD Direct runoff peak
flow (C) to end of direct
runoff (D)
4.Post-storm baseflow
recession DE direct
runoff ends; baseflow
resumes
U. Shamsi 12
4 HYDROGRAPH COMPONENTS
Point D (end of
direct runoff) can
be located by
plotting log Q vs.
time D
U. Shamsi 13
To separate
baseflow and direct
runoff
Three methods
1. Straight line
method
DIRECT RUNOFF
3. Variable slope
method
U. Shamsi 14
Discharge, Q
runoff (point B) to
intersection with Direct Runoff
D
recession curve B
Baseflow
D1
Draw an inclined
line from B to D
U. Shamsi 15
Discharge, Q
2. Draw a vertical line
through peak flow 2
3. VARIABLE SLOPE
METHOD
1. Draw a vertical line through peak
flow
2. Project forward the pre-storm
baseflow till it meets the vertical
line at point P
3. Determine Point of Inflection (PI)
and draw a vertical line through it
PI: point at which curvature of a 1
curve changes from +ve to -ve
Discharge, Q
4. Draw line segment (DI) backward PI
from baseflow recession to a
point directly below the inflection 3
point Direct Runoff
I
D
5. Connect points P and I B
P 4
2 5
Baseflow Time
U. Shamsi 17
HOW TO ESTIMATE
EXCESS RAINFALL HYETOGRAPH
Two methods
1. -index (phi) method
Applicable when streamflow data are
available
2. SCS method for abstractions
Applicable when streamflow data are not
available
Will be covered in the next lecture
(Surface Water 2)
U. Shamsi 18
EXAMPLE 5.3.1
ESTIMATED
Given data:
Rainfall hyetograph = 6.31
EXAMPLE 5.3.1
Time Observed
Have precipitation and streamflow data, need to estimate losses
Rain Flow
12000 0
in cfs
0.5
8:30 203
1
10000
9:00 0.15 246
1.5
Streamflow (cfs)
10:00 1.33 828 2.5
EXAMPLE 5.3.1
Estimate baseflow (straight line method)
Constant = 400 cfs
12000
10000
8000
Streamflow (cfs)
6000
4000
2000
0
7:30 PM 9:00 PM 10:30 PM 12:00 AM 1:30 AM 3:00 AM 4:30 AM 6:00 AM
EXAMPLE 5.3.1
Direct
cfs
Streamflow
10:00 1.33 828 428
10:30 2.2 2323 1923
11:00 2.08 5697 5297
EXAMPLE 5.3.1
Compute volume of direct runoff
11 11
Vd = Qi t = t Qi
i =1 i =1
EXAMPLE 5.3.1
Begin trial-&-error for calculating -index
Let M = 1
R1 = 2.20 at t =10:30 (largest rainfall value)
M
rd = (Rm t )
m =1
= R1 t
4.80 = (2.20 0.5)
= 5.2 in/hr
Not physically possible (rate of abstractions cannot
be negative)
U. Shamsi 27
EXAMPLE 5.3.1
Let M = 2
R1 = 2.20 at t=10:30 (largest rainfall value) 1-hr period with
R2 = 2.08 at t=11:00 (2nd largest rainfall value) largest rainfall
M
rd = (Rm t )
m =1
= R1 + R2 2t
4.80 = (2.20 + 2.08 2 0.5)
= 0.52 in/hr
EXAMPLE 5.3.1
Let M = 3
R1 = 1.33 at t=10:00 (3rd largest rainfall value) 1.5-hr period
R2 = 2.20 at t=10:30 (largest rainfall value) with largest
R3 = 2.08 at t=11:00 (2nd largest rainfall value) rainfall
M
rd = (Rm t )
m =1
= R1 + R2 + R3 3t
4.80 = (1.33 + 2.20 + 2.08 3 0.5)
= 0.54 in/hr ANSWER NO. 2
t = 0.27 in = losses (abstraction)
Check: Since t is greater than all observed rainfall values
except R1, R2 and R3 which contribute to direct runoff
= 0.54 in/hr is a good value.
U. Shamsi 29
EXAMPLE 5.3.1
Calculate excess rainfall hyetograph (ERH)
ERH = observed rainfall (col. 2) 0.27
for m=1,2,3
t=10:00, ERH1 = 1.33-0.27=1.06
t=10:30, ERH2 = 2.20-0.27=1.93
t=11:00, ERH3 = 2.08-0.27=1.81
ERH = 1.06+1.93+1.81 = 4.80
Depth of ERH = 4.80 in ANSWER NO. 3
Check
ERH depth = depth of direct runoff = 4.80
(according to definition of -index)
U. Shamsi 30
RATIONAL METHOD
An empirical equation to estimate peak surface runoff rate
from rainfall intensity
Used in the design of storm sewers and culverts
Applicable to small watersheds less than several hundred acres.
Seldom used for areas greater than 1-2 mi2
TIME OF CONCENTRATION
Different areas of a watershed
contribute to runoff at different
times after precipitation begins
Time of concentration
Time at which all parts of the
watershed begin contributing to
the runoff from the watershed
Time of flow from the farthest
point in the watershed
U. Shamsi 32
RUNOFF
COEFFICIENT TABLE
Runoff coefficient is a
function of the soil type,
slope, vegetation, and
other related factors
Example 1:
What is the peak discharge
through a single culvert draining
a forested watershed in Austin
(TX) of 150 acres with average
slope during a 10-year storm
with a rainfall intensity of 6
in/hr?
Q = CiA
From Table 15.1.1, C = 0.36
Q = 0.36 x 6 x 150
Q = 324 cfs
U. Shamsi 33
Example 2: In the previous example, if 40% of the area is cultivated land on steep
slope (C = 0.44) and 60% is asphalt parking (C = 0.81), the composite C is
C = (0.4x0.44) + (0.6x0.81), or
= 0.176 + 0.486 = 0.662
Q = CiA
Q = 0.662 x 6 x 150
Q = 595.8 cfs
U. Shamsi 34
RUNOFF COEFFICIENT
RUNOFF COEFFICIENT
Alternate definition ratio of total direct runoff
to total rainfall over a given time period.
Eqn. 5.3.2
rd
C= M
... Eq. 5.3.2 / p139
R
m =1
m
R
m =1
m = Total rainfall
EXAMPLE 5.3.2
Determine the runoff coefficient for the storm in Ex.
5.3.1
Solution: Considering only the rainfall that occurred
after the beginning of direct runoff (after 9:30 PM)
rd = 4.80 From Ex. 5.3.1
M
R
m =1
m = 1.33 + 2.20 + 2.08 + 0.20 + 0.09 = 5.90 in
rd 4.80
C= = = 0.81
M
5.90
R
m =1
m
U. Shamsi 37
HOMEWORK
End of chapter problem 5.3.1
Similar to solved example 5.3.1
Calculate
-index
Excess rainfall hyetograph