Sei sulla pagina 1di 5

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

ZNELE CULORILOR
DATA:16.11.2016
EDUCATOARE: STOIAN FLOARE
UNITATEA:GRDINIA P.P. Nr. 5 LUGOJ
GRUPA: MIC B
TEMA ANUAL DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST I VA FI AICI PE PMNT
TEMA SPTMNII: LUMEA LUI CURCUBEU
TEMA ZILEI: ZNELE CULORILOR
ACTIVITI DE NVARE
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
- ntlnirea de diminea: Lumea fr culoare
- Tranziie: Stop pe culoarea......
2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA I) CENTRE DE INTERES
- Construcii: Scar ctre curcubeu
- tiin: Curcubeul- experiment
- Joc de mas: Lotto pe culori
3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Activitate integrat: DLC/DEC : Povestire: Legenda curcubeului
Cntec: Culorile se ceart
4. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II)
Joc distractiv: Descoper comoara srind numai pe culoarea......
SCOP: Dezvoltarea capacitii copilului de a recepta un text, de a se exprima liber, creativ, folosind expresii i cuvinte din text;
Dezvoltarea capacitii de exprimare prin art.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
ALA I
- s redea forma unei scri utiliznd cuburi Lego;
- s recunoasc i s denumeasc culorile curcubeului;
- s sorteze imaginile n funcie de culoare pentru a completa Lotto-ul.
ADE
- s recunoasc personajele aprute n poveste pe baza imaginilor;
- s rspund corect la cel puin o ntrebare n urma audierii povetii;
- s spun care este titlul povetii.
- s redea expresiv linia melodic a cntecului dup interpretarea model a acesteia.
ALA II
- s respecte regulile jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, demonstraia.
Mijloace de nvmnt: plane din poveste, machet cu personajele din poveste, cartonae colorate, cuburi Lego, Lotto,
bomboane colorate, farfurii de unic folosin, cd player.
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFURARE:Sala de grup
BIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani)
-Antologie de proiecte tematice pentru activiti integrate, Ed. Diana 2009
- Revista nvmntul precolar 1-2/2015.

- Poveti, povestiri basme i legende, Ed. Arlequin 2011

SCENARIUL ZILEI
ntlnirea de diminea: Copiii vor intra n sala de grup aezndu-se n semicerc.
Salutul se realizeaz n sensul acelor de ceasornic, copiii salutndu-se i urndu-i s petreac o zi frumoas mpreun. Salutul pornete de la
educatoare i este continuat de toi copiii grupei.
Prezena Cine nu este prezent astzi? Fiecare copil va rspunde prezent cnd i aude numele i i va aeza poza la calendarul de prezen.
n continuare se discut despre starea vremii din ziua respectiv i data n care ne aflm, n vederea aezrii jetoanelor corespunztoare la Calendarul
naturii.
Noutatea zilei Educatoarea le prezint copiilor o imagine cu un curcubeu i ntreab dac tiu ce este curcubeul cum apare el..
Tranziie: Spre sectoare s pornim/ surprize descoperim i bine noi s muncim
ALA I
Copiii sunt orientai spre centrul de interes, intuind materialul didactic. La centrul Construcii vor avea la dispoziie cuburi Lego cu ajutorul crora vor
construi o scar entru a ajunge la captul curcubeului, la tiin vom crea un curcubeu cu ajutorul bomboanelor colorate i a apei . Joc de mas
vor sorta imaginile n funcie de culoare pentru a completa plana de Lotto.
Copiii i aleg centrul de interes. n timp ce lucreaz sunt ndrumai i urmrii de educatoare. Voi da explicaiile necesare, voi pune ntrebri ajuttoare,
acolo unde exist dificulti voi monitoriza activitatea la fiecare centru i voi interveni dac e cazul.
Se reamintete copiilor comportamentul ateptat n cadrul acestor activiti; fiecare joc trebuie terminat, colaborm la realizarea sarcinilor
Tranziie:Stop pe culoarea.....
ADE Se trece la desfurarea activitii de povestire anunndu-i pe copii c vor audia Legenda curcubeului pentru a afla ce este curcubeul, cnd
apare el i cum se formeaz. Voi reda povestea pe baza unei machete ce conine personajele din poveste. Culorile vor fi personificate de nite zne
care vor fi aezate pe machet urmrind firul povetii. Voi povesti n mod expresiv, nuanat, folsind un ton i o mimic adecvate. La final pe baza
imaginilor copiii vor identifica i denumi znele culorilor (Zna Roie, Zna Verde etc.), vor spune cum s-a numit povestea audiat i vor rspunde
la cteva ntrebri pe baza textului audiat .
Copiii vor asculta apoi cntecul Culorile se ceart, vom gsi asemnri ntre povestea audiat i mesajul cntecului iar apoi l vom mpri pe
secvene i vom cnta mpreun.
Tranziie: Multe azi am nvat/ Despre curcubeu/ E timpul s ne jucm/S ne relaxm
ALA II.- Joc distractiv: Descoper comoara srind numai pe culoarea......

EVENIMENT
DIDACTIC

STRATEGII
CONINUTUL TIINIFIC

1.
Momentul - aerisirea slii
organizatoric
- aranjarea mobilierului
- intrarea ordonat a copiilor
- poziia corect pe scunel
2. Captarea ateniei Le voi arta copiilor o imagine cu un curcubeu i i voi ntreba
dac tiu ce este, dac le place i tiu cnd apare curcubeul. Apoi
le spun c pe parcursul zilei vom descoperi secretele culorilor i
ale curcubeului mpreun.
3. Anunarea temei Astzi v voi povesti Legenda Curcubeului. Dac vei asculta
i a obiectivelor (pe cu atenie vei descoperi de ce s-au certat culorile i cum a aprut
ntreaga zi)
pentru prima dat curcubeul. Dup aceea vom nva un cntecel
numit Cearta culorilor.
4. Dirijarea
ALA I Copiii vor trece la centrele de interes unde vor realiza
nvrii
sarcinile, respectnd indicaiile educatoarei i meninnd o
atmosfer plcut.
ADE Povestire Legenda Curcubeului
Voi povesti folosind intonaia, mimica, gestica adecvat pentru
a exprima mesajul textului. n timpul povestirii voi completa
macheta cu personajele din poveste, n momentul n care ajung cu
firul povetii la aciunea prezentat.
Dup finalizarea povestirii vom descoperi imaginile din poveste,
reconstituind firul povetii pe baza unor ntrebri ajuttoare.
Cum se numete povestea?
Ce vedem n aceast imagine?
De ce s-au certat culorile?

DIDACTICE

METODE
I
PROCEDEE

MIJLOACE
DIDACTICE

FORME
DE
ORGANIZARE

conversaia,
explicatia

plan

frontal

plane din
poveste,
machet

frontal,
individual,

EVALUARE

expunerea

expunerea,
explicaia

oral

Cine a oprit cearta culorilor?


Ce a aprut pe cer atunci cnd znele culorilor s-au mbriat i a
ieit soarele?
Ce personaj va lcut cel mai mult n povestea ascultat astzi?
5. Obinerea
Copiii vor audia cntecul Culorile se ceart, vom purta o scurt
performanelor
discuie despre mesajul cntecului iar apoi vom face cteva
exerciii de respiraie i nclzire a vocii. Voi recita prima secven
a textului iar apoi vom recita pe grupuri mici pentru a nva
textul. Vom aduga apoi i a doua secven a textului. Vom face
acest exerciiu de dou-trei ori iar apoi vom pune textul pe muzic
i vom cnta mpreun urmrind respectarea tonalitii, a liniei
melodice. Pentru fixarea cntecului voi mprti copiii pe echipe i
fiecare echip va trebui s cnte cte o secven a cntecului.
6. Asigurarea
ALA II
feedback-ului
Joc distractiv: Descoper comoara, srind numai pe culoarea.....
- Educatoarea va mprtia pe covor cartonae de diferite culori
ndreptate n mai multe direcii. La captul fiecrui traseu va fi
ascuns cte o jucrie sau o surpriz dulce. Copiii vor fi aezai n
rnd, unul dup altul iar educatoarea va spune...Descoper
comoara, srind numai pe culoarea roie/ verde etc. Copilul care
se afl la rnd va sri/ pi numai pe cartonaele de aceeai culoare
pentru a finaliza traseul i a descoperi surpriza aflat la captul
traseului.
Copilul care greete culoarea va relua traseul de la nceput.
8.
ncheierea Se fac aprecieri asupra implicrii copiilor n activitate, acetia
activitii
primind i recompense.

expunerea
exerciiul

cd player

frontal

oral

jocul

cartonae
colorate

frontal

oral

Aprecieri
verbale

recompense

frontal

oral

Potrebbero piacerti anche