Sei sulla pagina 1di 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23.02 2015


UNITATE DE INVMNT:

GRUPA: combinat ,,Albinuele


EDUCATOARE:
TEMA ANUAL: Cum este ,a fost si va fi aici pe pmnt?
PROIECT TEMATIC:Cltorim n jurul pmntului
TEMA SPTMNII: Locuitori pduri
TEMA ZILEI: Carnavalul din pdure
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri i activiti liber alese etapa
1
FORMA DE ORGANIZARE: Activitai pe centre de inters
FORMA DE REALIZARE: pe grupuri sau individual
TIPUL ACTIVTATII: formare si consolidare de deprinderi si priceperi
SECTOARE: a) ART: - Animale slbatice-colorare n contur
b) JOC DE MAS: Animale slbatice puzzle;
c) BIBBLIOTECA:,,Csua animalelor-exercitii grafice
SCOPUL: Consolidarea, sistematizarea i verificarea cunotinelor
copiilor referitoare la animalele slbatice . Dezvoltarea imaginaiei
creatoare,dezvoltarea gustului estetic,dezvoltarea capacitatilor de
comunicare ntre copii.
OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) ART: - Animale slbatice-colorare n contur


- s foloseasc culori corespunztoare pentru a colora animalele;
- s realizeze lucrri originale dezvoltndu-i astfel creativitatea;
- s aprecieze lucrrile proprii i pe cele ale colegilor;

b) JOC DE MAS: Animale slbatice puzzle;

- s mbine corect piesele pentru realizarea ntregului pe baza


explicaiilor date;
- s discute cu membrii grupului despre hrana i locuina animalelor
slbatice pe baza cunotinelor dobndite;
- s manifeste spirit cooperant n activitatea de grup;
b) BIBLIOTEC:,,Csua animalelor-exerciii grafice
-sa traseze linii dupa modelul dat pe csua animalelor;

-sa realizeze corect semnle grafice;


METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul,
munca n echip, Turul galeriei
MATERIALE

DIDACTICE:

fie

cu

animale

slbatice

conturate,creioane colorate si grafice,puzzle,fi de lucru cu exercitii


grafice;
DURATA: 20 min

Etapele activitii

Coninutul activitii

Strategii

Evaluare

didactice
Momentul
organizatoric

Se asigur condiile necesare


pentru desfurarea optim a
activitaii:
-se aerisete sala de grup;
-mijloacele de invmnt se
aaza pe msue;
-scaunelele se aaz n
semicerc;
-msuele sunt grupate cte
dou;
Copiii intr n sala de
grup
rostind versurile:
,,Dimineaa a sosit/i cu
toii am venit!/n semicerc
s ne aezm/
Cu toi s ne salutam!
Copiii se aaza n
semicerc,pe scaunele.
Se prezint si se salut
oaspeii.
SALUTUL:
,, Buna
dimineaa,ursuleilor!
Se executa exerciii de
nviorare mimnd micri
din textul:,,Buna
dimineaa,cer frumos!
Se face prezena;
Se modific calendarul
naturii.
Captarea ateniei
Se va realiza cu ajutorul
Conversaia
elementului surprizaiepuraul,care dorete sa le
spun pania lui(cum a
rmas el far csua)
Iepuraul este foarte
obosit,iar pn se odihnete
puin
le-a pregatit pe msue nite
surprize.
Anunarea temei i La centrul ART vei colora Conversaia

obiectivelor

Dirijarea nvrii

fr s depii conturul la
animalele salbatice.. La
centrul JOCURI DE MAS
ai primit un puzzle pe care
va trbui s l reconstituii.La
central BIBLIOTEC ai
primit o fis de lucru cu
exercitii grafice.
Dup ce le-au fost
prezentate pe scurt centrele
de joaca.Copiii i vor ocupa
locurile n funcie de
ecusunul ales i vor atepta
cumini s primeasc
indicaile de lucru.
La fiecare centru de interes
voi ncepe prin intuirea
materialului aflat pe msue
dup care voi explica i
demonstra modul de lucru.
La centrul Art
copii vor colora, prin
haurare,animalele
slbatice.. Vor
denumi, animalele ..
n cadrul Jocurilor
de mas precolarii
vor identifica
materialele puse la
dispoziie,ei va trebui
sa descifreze puzzle.
La centrul,,
Bibliotec,,copii vor
trasa linii dupa
modelul dat.
naite de a trece la
activitate,copiii de la tote
centrle vor executa cateva
exercitii de incalzire a
muchilor mici a minii;
Micm degeelele,/Batem
bine palmele,/Ploia cade

Explicaia

Exerciiul
Conversaia
Explicaia

Aprecierea
comportamentului
nonverbal al
copiilor

Aprecierea
modului n care
lucreaz

binior,/Stoarcem rufele
uor.

OBTINEREA
Copiii vor lucra n linite,
PERFORMANEI vor colabora acolo unde este
cazul. Cei care sunt mai
ndemnatici i finalizeaz
mai repede tema vor putea
s-i aleag un nou centru de
joac.
Voi da indicaii
suplimentare dac este
cazul, voi avea grij ca
precolarii s finalizeze
lucrrile ncepute, s
pstreze acurateea lor, s
colaboreze.
EVALUARE
Lucrrile vor fi lsate pe
msue, iar copiii vor porni
n ir unul dup altul s
priveasc lucrrile i s le
analizeze .
Se vor lua n considerare
urmtoarele criterii :
respectarea tehnicilor
de lucru;
creativitatea i
originalitatea;
colaborarea cu ceilali
copii;
finalizarea lucrrii.
INCHEREA
ACTIVITATII

Se fac aprecieri generale


asupra modului de lucru i
de comportare al copiilor
n grup pe tot parcursul
activitii. Copiii prasesc
sala de grup rostind
urmatoarele versuri:,, nspre
baie ne-ndreptm/Pe mnue
ne splam/Dm cu ap i

Conversaia
Exercitiul
Fie de lucru
Puzzle

Aprecierea
rezultatelor
obinute

Jocul
Munca n
echipa

Turul galeriei

Evaluare oral

Aplauze

Aprecieri verbale

spun/Mai curai suntem


acum!

Potrebbero piacerti anche