Sei sulla pagina 1di 15

INTLNIRE CU

PRIMAVARA

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATA
GRADINIA: Colegiul Tehnic M. Viteazu, Sc. Gimn. Nr 5. Gradinita PN 4 VULCAN
EDUCATOARE :Prof. inv presc Bodescu Roxana
GRUPA : mijlocie B
NIVELUL : I

TEMA ANUAL DE INVARE: Cnd, cum i de ce se ntmpl?


TEMA ACTIVITII INTEGRATE : ntlnire cu primvara
TIPUL ACTIVITII : TRANSMITERE DE NOI CUNOSTINTE
PROGRAMUL ZILEI :
1. Activiti de Dezvoltare Personal (ADP)
*ntlnirea de diminea: Suntem veseli ca primvara!
Tranziie: Cntec: Bine e s tii.

2.Activiti Liber Alese 1 (ALA 1)


Bibliotec: Primvara a sosit!- citire de imagini
~s citeasc imagini reprezentnd anotimpul primvara;
~s denumeasc cteva caracteristici ale acestui anotimp.

Joc de mas: Alege i grupeaz- puzzle


~s reconstitue o imagine din bucele;
~s realizeze un puzzle cu imagini.

3. Activiti pe Domenii Experieniale (ADE)- Activitate integrat ntlnire cu primvara


DCunoasterea mediului - joc didactic- ntlnire cu primvara
~Tranziie: nfloresc grdinile- joc cu text i cnt
4. Activiti Liber Alese 2 (ALA 2) Primvara- dramatizare
~s se identifice cu diferitele roluri din scenet;
ceilali copii privindu-i ca parteneri de scen.

~s colaboreze cu

SCOPUL ACTIVITII :

Sistematizarea, consolidarea i evaluarea cunotintelor despre anotimpul primavara ; Exersarea deprinderii de


a compune spaiul plastic.

OBIECTIVE OPERAIONALE :
- S contemple tabloul de primvara.
- S identifice in imagini, aspecte i caracteristici ale anotimpului primavara.
- S rspunda la ct mai multe intrebari pe baza coninutului imaginii folosind pronume interogative : ce ? ,
cine ? , unde ? , cnd ? , de ce ? .

- S se organizeze n grupuri i s relationeze intre ei.


- S comunice impresii, idei pe baza observrilor efectuate.
- S formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical despre anotimpul primvara.
- S utilizeze spaiul plastic, realiznd o lucrare expresiv..
- S pstreze oridinea i disciplina pe tot parcursul activittii.
- S exprime sentimente de bucurie, satisfactie, multumire n legtura cu activitatea desfsurat.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedeee : Conversaia, explicaia, descrierea, exercitiul, problematizarea, explozia stelara,
demonstraia, observaia, turul galeriei.
Mijloace de invatare : 1 stea mare, 5 stele mici, 1 tablou cu imagini specifice primaverii, fise de lucru, macheta
Primavara , acuarele, pensule, coli colorate, mijloace audio, atlase, pliante.
DURATA : o zi.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1. Revista nvmantul Precolar 1-2/2013, Editura Arlequin ;
2. Aplicaiile noului curriculum pentru nvatamantul precolar , Editura Didactica Publishing
House 2009 ;
3. Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari , Editura Didactic i
Pedagogic Bucureti 2008.

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA
SALUTUL : n prima parte a zilei, in cadrul ntalnirii de dimineaa, copiii asezati in cerc vor rosti salutul de
dimineat sub forma unei poezii :
Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit,
n cerc s ne adunam
Cu totii sa ne salutam :
Buna dimineata, pici,
M bucur ca sunt aici,
A-nceput o noua zi,
Bun dimineata, copii!

MPRTIREA CU CEILALI: Suntem veseli ca primvara!


- Copii, astzi eu sunt Soarele (voi purta un soare n piept), iar voi, dupa ecusoanele pe care le purtai veti fi:
ghiocei , papadii , raze de soare , copaci infloriti , copaci inmuguriti.
i voi saluta pe fiecare, adresndu-m in funcie de ecuson:
-

Bun dimineaa, ghiocei!(raze de soare, copacei).

Bun dimineaa, soare !

CALENDARUL NATURII : Se discut despre cum este vremea n aceast zi pentru a aeza la Calendarul
naturii jetoanele corespunztoare.
Noutatea zilei : Anunt prescolarii ca suntem in anotimpul primavara si astazi vom invata despre frumusetile acestui
anotimp
ACTIVITI LIBER ALESE : Copiii descoper centrele pregtite i sarcinile de lucru i i aleg centrul
preferat. La centrul Biblioteca vor citi imagini despre anotimpul primvara, iar la centrul Joc de mas vor
reconstitui un puzzle cu imagini.
Dup ce sarcinile de la sectoare vor fi ndeplinite, copiii vor trece pe la toate centrele n care au lucrat pentru
a vedea i aprecia rezultatele activittii.
TRANZIIE : nainte de a trece la desfurarea activittilor pe domenii experientiale, copiii vor interpreta
cntecul : Bine e s tii , executnd micrile sugerate de textul cntecului.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE :
1. DOMENIUL TIINE Cunoaterea mediului
n continuare se va desfsura jocul ntlnire cu Primvara . Atenia copiilor va fi ndreptat spre surpriza
acoperit : jos, n mijlocul clasei, copiii observa o stea mare, cinci stelute mici ce contin intrebrile : ce ? ,
cine ? , cnd ? , unde ? , de ce ? . Elementul surpriz al activitatii : Zana Primaverii, le va aduce copiilor
un tablou cu imagini specifice anotimpului primavara. Voi prezenta regulile jocului. Grupez i ndrum copiii,
aplicnd metoda interactiv, explozia stelar. Solicit copiii s rspund ntrebrilor de pe steluele colorate. Copiii
vor descrie n cteva cuvinte imaginile prezentate apoi, dupa ce liderul a ales stelua cu ntrebarea propus se va
intoarce la membrii echipei i, mpreun cu acestia, vor gsi rspunsurile potrivite. Timp de gndire : 5 minute.
TRANZIIE : nfloresc grdinile -joc
ACTIVITI LIBER -ALESE : Primvara-dramatizare

Secvenele
activittii

Coninutul instructiv-educativ al activitii

Strategii
didactice

1. Moment Crearea condiiilor necesare desfurrii activitii:


organizatoric ~pregtirea mobilierului i a materialelor necesare;
~asigurarea unui climat educaional favorabil, n
concordan cu tema zilei.
2. Captarea Va sosi in clas elementul surpriz al activittii : Conversai
ateniei
Zna Primverii. Aceasta, le ofer copiilor un a

Evaluare instrumente i
indicatori

tablou

reprezentnd

imagini

cu

anotimpul

primvara.
-Primvara a venit,

Atentia,
Elementul promptitudinea

Tot n jur a nflorit .

surpriz-

rspunsurilor.

Copilaii bucuroi

Zna

Observarea

Ghiocei adun-n co.

Primvara

comportamentului

Satele au prins iar via,

copiilor.

Izvorae, priae,
Susur iar bucuroase.
Psrile au venit,
Tot n jur e fericit !

3. Enunarea Se anun tema activittii n termeni accesibili:


scopului i a Vom
desfura
o
activitate
care
se Expunerea
obiectivelor
numete : ntlnire cu primvara, folosind o
metod interesant, denumit explozia stelar .
Zna Primvara ne-a adus cteva imagini care
sugereaz aspecte ce se petrec n frumosul su
anotimp. Cu ajutorul acestor imagini si a altor
materiale pe care le vei descoperi mai trziu, vom
sistematiza cunostintele noastre despre primvara,
ne vom mprti pe grupe, vom lucra la msute,

Exerciiul

5. Reactua- Se poart o scurt discutie despre anotimpul


lizarea cuno- primvara.
tinelor
Vremea devine mai placut, soarele nclzete mai

Observaia

Proba

oral:

tare, zpada i gheaa se topesc ncet. Vremea este

recunoaterea

schimbtoare, se inclzeste treptat, devine mai

unor aspecte ale

frumoas. Natura se trezeste la viata, pomii

anotimpului

nmuguresc i nfloresc, iarba incepe s creasc.

primvara.

Zna Primvara ne-a adus tabloul cu primvara,


cteva imagini care sugereaza aspecte ce se petrec
n frumosul anotimp.

Intuirea materialului
Surpriza : o stea mare, cinci stelute mici de culori

6.Dirijarea
nvrii

diferite

cu

intrebarile

ce ? ,

cine ? ,

cand ? , unde ? , de ce ? aezate pe


covor.
Explicarea regulilor jocului.
Se initaza formarea celor cinci grupuri specifice
metodei exploziei stelara.
Se organizeaz colectivul de precolari, sub forma

Explicatia
jocului
metoda.

de semicerc, iar n mijlocul lor se aaz steluele.


n mijloc este aezat o steluta mare, iar peste ea

Explicatia

se aaza tabloul de primavar. Celelalte 5 stelute


mici se aaz n jurul steluei mari atenionnd
copiii ca pe fiecare steluta este scris o ntrebare,

Cele cinci grupuri

cu culori diferite. ntrebrile folosite sunt: ce ? ,

formate vor fi :

cine ? , unde ? , cand ? , de ce ? .

Melcisori

Astfel, copiii vor retine ca intrebarea ce ? este

Ghiocei

scrisa cu rosu, cine ? cu verde, cand ? cu

Buburuze

galben, unde ? cu albastru si de ce ? cu

Iepurasi

portocaliu. Aleg 5 copii, care, la rndul lor ii aleg

Fluturasi.

fiecare o steluta cu o intrebare.

Relationarea

Pe rnd, educatoarea le citeste intrebarea de pe

timpul

steluta si le explica modul de lucru: fiecare copil

grupurilor.

ce i-a ales cte o steluta isi alege alti 4-5

Cte

un

parteneri cu care formeaza o echipa. Trebuie sa

reprezentant

al

gseasc mpreun mai multe raspunsuri

Expunerea

formarii

grup

referitoare la imaginea prezentata, folosind

extrage tipul de

intrebarea de pe steluta aleas.

ntrebare.

Executarea jocului de prob : un copil va urma


instructiunile educatoarei, executnd jocul de

Descrierea

prob.

fiecarui

in

Desfsurarea propriu-zisa a jocului :


Toi copiii contempla tabloul de primavara,
raspunzand in grup, intrebarilor de pe fiecare
steluta, timp de 5 minute.

Jocul
prob

de

Pentru a obtine ct mai multe conexiuni la


ntrebarile descoperite, se stabileste ordinea
adresrii ntrebarilor ce ? , cine ? ,

Analiza

unde ? , cnd ? , de ce ? .
Pe rnd, fiecare grup vine lnga imagine i
rspund intrebarilor, astfel stimulnd activitatea
Unde?

Ce?
grupurilor.
Tablou de primavara
De ce?

Cand?

CE :
1. Ce anotimp este prezentat in imagine ?
2. Ce fac oamenii in acest anotimp ?
3. Ce unelte folosesc ?
4. Ce se intampla in natura primavara ?
CINE :
1. Cine curata gradinile ?
2. Cine inclzete Pmntul ?
3. Cine iasa de sub patura zapezii ?

Explozia
stelara
Exercitiul
Conversati
a
Problemati
-zarea
Invatarea
prin
descoperire
Lucrul in
grup
Stelute cu
intrebari

Proba

orala :

raspunsul

la

ntrebari

realizarea

de

conexiuni

intre

UNDE :

ideile descoperite

1. Unde au rsrit ghioceii ?

de copii, n grup

2. Unde folosesc oamenii uneltele pentru


gradinarit ?

Frontal
Pe grupuri

1. Cnd infloresc ghioceii, dar brandulele ?


2. Cnd reinvie natura la viata?

Apreciez
activitatea

3. Unde se planteaz pomii ?


CND :

i individual.

Conversati
a
Dialogul
Sinteza

grupurilor.
Aprecierea
raspunsurilor

3. Cnd ncepe s se topeasca zapada?

primite.

DE CE :

Aprecierea

1. De ce spunem c venit primvara ?

modului

2. De ce ne imbrcam mai subtire ?

decizie

3. De ce udam plantele dupa ce le plantam in

titlului.

de
asupra

gradina cu ajutorul uneltelor?


4. De ce infloresc si inmuguresc copacii ?

Evidentierea

grupului/grupuri-

Variant de joc

Le prezint nite imagini specifice anotimpurilui


primavara, cerndu-le copiilor s specifice

Conversai
a

lor

anotimpul din imagine si sa descrie imaginea


prezentata
Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au studiat.
Tranzitie : Joc cu text si cnt nfloresc grdinile

O voi realiza cu ajutorul caietelor speciale unde


copii vor colora imaginile care arata aspecte de

Brainstorming

Aprecieri verbale

primavara, dupa care vor colora uneltele cu care se


sapa in gradina
7Obinerea
performanei
Si feed-bak- Ziua se ncheie cu dramatizarea: Primvara.
ul

8. Retentia
9. Evaluarea

10. Incheiera
activitatii

Creativitatea
copiilor

Demonstratia

ALA 2 -PRIMVARA-dramatizare
PREZENTATOR :
- A fost odat ca niciodat, dac n-ar fi fost nu s-ar fi povestit.
Era o zi rece de iarn senin, dar rece. Pomilor goi, le cam tremurau
crengile! Iarna asta era aa de lung.Nu ndrznea nimeni s-i spun
s plece. Doi pomi, mai btrni, stteau la sfat:

Pomul 1:

-De cnd sunt eu pe lume


S-mi nghee seva-n vine,
Nu mi s-a mai ntamplat!
Pn i pietrele au crpat!
Iarna ne-a venit de hac!
N-o exista nici un leac?

Pomul 2:

Ia, stai! Dac nu m-nel,


Era un mic rebel...Ghiocel!
De cum i arta faa
Parc se topete gheaa,
Cci soarele strlucitor
i vine-n ajutor!

Povestitorul:

-...i ncepur amndoi s-l strige:

Pomii:

Ghoicel! Ghiocel!

Pomul 1:

-Ghiocel! Ghiocel!
Hai, arat-te niel!!!

Pomul 2:

Tu eti singura speran


Haide, scap-ne de ghea!

Ghiocel 1:

-Aud prelunga chemare...


Ca o lung ateptare
Soarele bate n ghea;
Raza lui o simt pe fa.
Cred c a sosit momentul
S mprtiem omtul!
Deteptarea!!!

Ghiocelul 2:

-O raz strlucitoare
M-a orbit aa de tare!...
S nu iau alt crare
Mi-am pus ochelari de soare!

Ghiocelul 4:

-Eu atept de ast var

S ieim la joac afar


S ne veselim sub soare...
Ct e ziulica mare!
Ghiocelul 5:

-Eu de cnd am rsrit


Clopotesc necontenit!
La coal a fi erou
Dac a suna mereu!

Ghiocelul 6:

-De-un sezon nu fac nimic.


M-am cam ngrat un pic!
i mi-a fost destul de greu
S ies din culcuul meu!

Ghiocelul 7:

-Gerul m-a cam amorit


i-am rmas mai la sfrit!
n grab s nu v scap
Un cucui am cptat!

Toi ghioceii:

-Unde-i Ghiocel cel mic?


Hai s-l ajutm un pic!

Ghiocelul 8:

-Ce dac sunt mititel?


Eu scot capul singurel!
N-am nevoie de-ajutor,
Nu m vd c-s albior!

Crengua
nmugurit:

-Pe crengue, rnduri-rnduri,


Noi, armatele de muguri,
Ateptm cu nerbdare
S ne nverzim la soare!

Crengua

-Noi, muguraii n floare,

nflorit:

Dm mireasm i culoare.
Din a noastre flori vom ese
Coroni de prinese!

Cntec: NFLORESC GRDINILE- tranziie

nfloresc grdinile,
Ceru-i ca oglinda,
Prin livezi, albinele,
i-au pornit colinda.
Cnt ciocrliile ,
Imn de veselie,
Fluturii cu miile,
Joac pe cmpie.
Joac fete i biei
Hora-n bttur,
Ah, de ce n-am zece viei,
S te cnt, natur!

Copiii formeaz un cerc simboliznd o grdin nflorit.n interiorul cercului se aeaz 5-6 copii ce reprezint
diferite flori. Se mai stabilesc civa copii-albine, i civa copii-fluturi, care stau n afara grdinii.Jocul ncepe cu
intonarea melodiei de ctre copiii din cerc i de ctre copiii-flori.La versurilePrin livezi albinele, acetia ocolesc
grdina (cercul) i intr n ea, oprindu-se la cte o floare. La versul Fluturii cu miile,fluturii nconjoar n zbor
grdina sau intr n cerc, unde i continu zborul.Cnd melodia ajunge la versurile Joac fete i biei, copiii din
cerc ncep s joace o hor. Jocul se reia, mereu cu ali copii n rolurile de flori, albine i fluturi.

Ce?

Cine?

Unde?

De ce?

Cnd?

Potrebbero piacerti anche