Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
20. My flight takes of at 2am from a place at 18N 10E and landed 10 Hrs later at a place
with coordinates 36N70W. What is the local time when my plane landed?
a) 12 noon
b) 6: 40 AM
c) 5: 20 PM
d) 6:50 AM
Remember, while moving from east to west countries lag in time. Remember when Test
cricket starts in England? 3. 30 in afternoon. Right? ie., We are in after noon means
they are in morning.
If the coordinates change from 10 E to 70W, the plane has moved a total of 80 degrees.
We know that with each degree time increases by 4 minutes while going from east to
west. (How? 24 x 60 min / 360 degrees, So 1 degree = 4 min)
So total time change = 4 x 80 = 320 min = 5 hrs + 20 minutes.
After 10 hours local time is (2 am + 10 - 5.20 hrs) = 6.40 AM.
1. One day Eesha started 30 min late from home and reached her office 50 min late
while driving 25% slower than her usual speed. How much time in min does eesha
usually take to reach her office from home?
Ans: We know that Speed is inversely proportional to time
While she drives 25% slower means she drove at 34(S)
We know that D = S x T
When speed became 34(S) then Time taken should be 43(T)
i.e, She has taken 43(T) - T extra to cover the distance.
Extra Time = T3 = 20 min (as 20 min late due to slow driving)
Actual time T = 60 Minutes
2. In 2003 there are 28 days in February and 365 days in a year in 2004 there are 29
days in February and 366 days in the year. If the date march 11 2003 is Tuesday, then
which one of the following would the date march 11 2004 would be?
3) How many positive integers less than 500 can be formed using the numbers
1,2,3,and 5 for digits, each digit being used only once.
-1B87
674D
Sol: 15 - 7 = 8 So D = 8
10 + (C -1) - 8 = 4 So C = 3
10 + (5-1) - B = 7 So B = 7
(A-1) - 1 = 6 So A = 8
7A + 5D + 6CD = 56 + 40 + 144 = 240
7) Two full tanks one shaped like the cylinder and the other like a cone contain liquid
fuel the cylindrical tank held 500 lts more then the conolical tank After 200 lts of fuel is
pumped out from each tank the cylindrical tank now contains twice the amount of fuel
in the canonical tank How many lts of fuel did the cylindrical tank have when it was full?
Ans: Let the cylindrical tank capacity x + 500 then the conical tank capacity = x
After 200 lts pumped out, then remaining fuel with the tanks = x +300, x - 200
Given that first term is doubt the second.
x+300x200=21
Solving we get x = 700
Cylindrical tank capacity = 1200 lts
8. A shop sells chocolates It is used to sell chocolates for Rs.2 each but there were no
sales at that price.When it reduced the price all the chocolates sold out enabling the
shopkeeper to realize Rs 164.90 from the chocolates alone If the new price was not less
than half the original price quoted How many chocolates were sold?
Sol: 16490 = 2 5 17 97
Now now chocolate price should be greater than 1 and less than 2. So 2 x 5 x 17 = 170
So Total chocolates sold = 97 and New chocolate price = Rs.1.7
9) Eesha bought two varities of rice costing 50Rs per kg and 60 Rs per kg and mixed
them in some ratio.Then she sold that mixture at 70 Rs per kg making a profit of 20 %
What was the ratio of the micxture?
Sol: Selling price of the mixture = 70 and profit = 20%
Cost price of the mixture = 70100120=7056
2. From the top of a 9 metres high building AB, the angle of elevation of the top of a
tower CD is 30 and the angle of depression of the foot of the tower is 60. What is the
height of the tower?
Ans:Ans: We have to find the value of CD. We use Sine rule to find the answer easily.
Sine rule is aSinA=bSinB=cSinC
In triangle BDE, 9Sin60=xSin30
So 932=x12x=93
In triangle BCD, CDSin30=93Sin60
CD12=9332CD=3
So height of the tower = 9 + 3 = 12
10. 2 gears one with 12 teeth and other one with 14 teeth are engaged with each other.
One teeth in smaller and one tooth in bigger are marked and initially those 2 marked
teeth are in contact with each other. After how many rotations of the smaller gear with
the marked teeth in the other gear will again come into contact for the first time?
a)7
b) 12
c) Data insufficient
d) 84
Correct Option : A
Assume the distance between the teeth is 1 cm. Then the circumference of first gear is
12 cm and the second is 14 cm.
Now LCM (12, 14) = 84. So to cover 84 cm, the first gear has to rotate 8412 = 7 rounds
(the second gear rotates 84 / 14 = 6 rounds as it is bigger)
2) If 75 % of a class answered the first question on a certain test correctly, 55 percent
answered the second question on the test correctly, and 20 percent answered neither of
the questions correctly, what percentage answered both correctly?
It is a problem belongs to sets. We use the following formula n(AB) = n(A) + n(B) n(AB)
Here n(AB) is the people who answered atleast one of the questions.
It was given that 20% answered neither question then the students who answered
atleast one question is 100% - 20% = 80%
Now substituting in the formula we get 80% = 75% + 55% - n(AB)
n(AB) = 50%
3) A student's average ( arithmetic mean) test score on 4 tests is 78. What must be the
students score on a 5th test for the students average score on the 5th test to be 80?
Ans: We know that Average =Sum of the observations No of observations
So Sum of 4 test scores = 784=312
Sum of 5 tests scores = 805=400
5th test score=400-312=88
Q 4 lines are parallel to the base of the triangle ,if the lines divide the triangle into 5
equal spaces . If the area of the largest space is 27sqcm what is the total area of
triangle?
Q A and B finished a piece of work in 5 days. If A had worked at twice the speed and B
at half the speed, they would have finished the work in four days. How many days would
it have taken A to finish the work alone?
ans
10 days
5(x+y)=4(2x+y/2) thus x=y
so a will take twice the time taken by a+b thus answer is 10 DAys
Q A vender sells two articles at same price with one article at 25% profit and other at
20% loss, what is the profit/loss percent in the overall transaction.
a) 5% profit b) 4.6% loss c) 4.6% profit d) 5% loss
Ans
let price of each articles 100 total price 200,then 125+80=205 . 2.5% profit in overall
transaction
Q in the magic figure below, the sum of numbers in each row ,column and diagonal are
the same. wht is the value of y+z
v -5 w
31 x y
49 z 13
sol
v-5+w=v+31+49
w=85
w+y+13=y+x+31
x=67
w+x+49=31+x+y
y=103
31+x+y=-5+x+z
z=139
y+z=242
QA bag has 1,3,5,7,9,11 and 13 cm sticks .find the probablity that they they will form a
triangle if 3 sticks are drawn?
solAns is 13/35
Total way of selecting=7C3=35
Now selections that are in fever=(3,5,7),(3,7,9),(3,9,11),(3,11,13),(5,7,9),(5,7,11),
(5,9,11),(5,9,13),(5,11,13),(7,9,11),(7,9,13),(7,11,13),(9,11,13)=total 13.
Others are rejected because to form a triangle it is neccessary that the sum of 2 small
sides must be greater than the third greatest side
Q If the equation (k^2 - 5k + 6)x^2 + (k^2 - 7k + 12)x + k^2 - 9 = 0 satisfy more than
two values of x, then the value of k is
option
a) -3
b) 3
c) 2
d) 4
Sol-as more two values of x
dn we can wrt it (k2-5k+6=0)--> k=3,2
(k2-7k+12=0) --> k=4,3
(k2-9=0)--> k=+3,-3
the common value of k is 3
and for this value(3) cn get more dn two value of x.
ans is 3
Q if the no.s m,n is divided by 6 then 2 and 3 are the remainders respectively. and
m>n,then what will b the remainder when m-n is divided by 6?
Sol=Ans is 5
m=6a+2==>m=6a-6+6+2==>m=6(a-1)+8
n=6b+3
m-n=6(a-1)+8-(6b+3)==>6(a-1-b)+5
So,the remainder when m-n is divided by 6 is 5
Q if 44^44 is divided by 8^n then what the max value of n can be?
Sol=29 is the answer.
2 8's can perfectly divide 44*44*44
So,to perfectly divide 42 44's we require 28 8's at max
Now,the remaining 2 44's are perfectly divided at max by one 8.
So,the max value of n is 29
Q four parallel lines are drawn parallel to one side of an equilateral triangle such that it
cuts the other two sides at equal intervals.the area of the largest segment thus formed
is 27msqr.find the area of the triangle?
Sol=
Area of Trapezoid= ((a+b)*h))/2(where a and b are length of parallel sides)
Now Since side is divided in 5 parts therefore,length of one interval=a/5
Now use Sin60 and to calculate the height of trapezoid( ie. a root 3/10). and cos60 to
calculate the base of the triangle whose hypotenuse is a/5..(i.e. will be a/10);
We get b= a-(a/10+a/10)
b= 4a/5
now equate the area of trapezoid with 27..
Hence area of equilateral triangle is 75 sqm
Q how many lattice points are there between (2,0) and (16,203)
Sol
Q- Average salary of 17 teachers is 45000.3 teachers left and the average salary
dropped by 2500.What is the sum of salaries of 3 teachers who left?
Sol= Total Initial Salary : 17*45000 = 765000
Average Salary After removal of 3 Teachers = 45000-2500 = 42500
Total Final Salary : 14*42500 = 595000
Sum of Salaries of 3 teachers who left : 765000 - 595000 = 170000
Q there is a circle which circumscribes three unit circle which are tangential to each
other.what is the circumference of bigger circle.?
Sol= Just draw according to question,
now, join the center of the smaller circles.
radius of bigger circle= 1+ radius of circle circumscribing the equilateral triangle.
Hence radius of bigger circle = 2/root 3 + 1
Hence circumferance = 2* pie * R
ie. pi(4+2sqrt3)/sqrt3
Q the mean of three no.s is 10 more than the least of the no.s and 15 less than the
greatest of the three.if the median of three nos is 5 then the sum of three is
Sol= 30 is the answer
let 3 numbs be X,Y,Z with values in ascending order
median is the middle term which is given as 5 i.e Y=5
mean=(X+Y+Z)/3=10+X ==>30+3X=X+5+Z ==>Z-2X=25
10+X=Z-15 ==>Z-X=25 from the 2 equations,X=0,Z=25
Therefore,sum of numbers=0+5+25=30
Q A triangle was cut out of a square which was originally cut out of a circle.if the
diameter of circle was 4cms, the area of triangle is at the most
Sol= (1/2)*2*4 = 4
height will be radius of circle
base will be diam
or
area of circle = 4 pi
from Pythagoras. 2.x^2=(4^2)=16
so x = sqrt(8)
so triangle area = .5 *sqrt(8)*sqrt(8)=4
Q A woman goes to a shop to buy a product worth Rs.200. She buys the product and
gives a thousand rupee note. The shopkeeper goes to the other shop to get the change.
Then he returns back and gives the change back to the woman and then she departs.
After sometime the second shopkeeper comes and reports that 1000 rupee note is fake,
so the first shopkeeper gives him 1000rs.What is the net loss incurred by first
shopkeeper in the transaction?
Sol=ans::1000 rupees loss
Initially,he gets 1000rupees from second shopkeeper and repays him 1000 rupees.
So,there is no loss and no gain till now.Furthur,he gives 800 rupees to the woman and
also looses the 200rupees product.So,the over all loss is 1000 rupees.
Q The radii of top and bottom of a bucket are 25cms and 20cms respectively. If the
volume of the bucket is 67100 cubic cms, find the height of the bucket.
Sol=
Volume of the Frustrum is cone= 3.14*h(R^2 + r^2+ Rr)/3
Putting the values
V=67100 R=25 r=20
Height of the frustrum is 462cms
Q George works 5 times faster than his son and hence completes a job 40 days earlier
than his son. Find the time they would take to finish the job working together.
Sol= george=x
son=5x
so 5x-x=40
x=10
so 1/10+1/50=6/50
ans 8.33
Q In an airforce of a country, there are (3x^2-5x-2) fighter planes and (x^2-x-2) cargo
planes. Both types of planes are put in different group in such a way that every group
consists of equal number of planes. An official is appointed to take care of each and
every group. Find out the least number of officials to be appointed so that there is
atleast one official for every group.
Sol= the above quadratic equations can be solve which will give the groups made and
hence the officials required ...hence the ans is 2.
do value putting... put x=1 or 2 or 3... we get a +ve solution for x=3..... which gives
fighter =10 and cargo=4...thus 2 groups will be formed of 5 fighter and 2 cargo each.....
:)
Q- In base 7,a number is written only using the digits 1,2,...,6. The number 21 in base 7
is equal to 2*7+1=15 in base 10.Similarly the number 135 in base 7 is 1x72+3x7+5 in
base 10. What is the sum of base 7 numbers 1234 and 6543 in base 7.?
Sol= 1234 in base 7= 466 in base 10.(4*7^0+3*7^1+2*7^2+1*7^3)
6543 in base 7 =2334 in base 10.
adding 466+2334=2800 in base 10.
convert it into base 7 by dividing with 7.
2800 in base 10 = 11110 in base 7.
Q- The letter in the word ADOPTS are permuted in all possible ways and arranged in the
alphabetical order. Find the word at position 42 in the permuted alphabetical order.
Answer- AOSTPD
No. of words starting with AD=4!=24, AO=4!
Thus the word has to start with AO because the last word with AO will be the 48th word.
Now no. of words formed with AOD=3!=6, AOP=3!=6, AOS=3!=6 Thus the last word
formed with AOS is=4!+3!+3!+3!=24+6+6+6=42
Thus the last word formed with AOS is AOSTPD
30000*6+15000*6:40000*12+50000*12
=27:48:60
=9:16:20
therefore paul got=(16/45)*90000
=32000
Q- Alvin, Ben, and Clinton run a race, with Alvin finishing 48 meters ahead of Ben,and
72 meters ahead of Clinton while runner Ben finishes 32 meters ahead of runner
Clinton. Each runner travels the entire distance at constant speed. What is the length of
the race?
option
a. 480
b. 96
c. 192
d. None of these
Sol- answer is 192...
let whole distance is 'd' and speed of Alvin, Ben, and Clinton is A,B,C,,,
then
A*t=d .... 1
B*t=(d-48).....2
C*t=(d-72).....3
so
from eqt 1,2 & 3
A:B:C::d:(d-48):(d-72).....4
now second condition is..
B:C::d:(d-32)....5
fro eqtn 4 and 5..
(d-48)/(d-72)=d/(d-32)...
on solving(or by option) d= 192...
Q- a and b run 1k.m race if a gives b start of 50m , a win by 14sec...if b gives a start of
22sec b win by 20m...find timen by a to complete the race
Sol=
Q-15 people sit round a circular table what are the odds against two particular people
sitting together.
(a)7:1
(b)6:1
(c)5:1
(d)1:5
Sol=ans is 6:1
odds agianst an event=
(possibilities of event not happenning)/(possibilities of event happening)
=possibilities that 2 people are not togeather/possi that they are togeather
= (14!-2*13!)/(2*13!)
= 6:1
Q- The interior angle of a regular polygon is 156 . How many diagonals does the polygon
have ?
(a)60
(b)90
(c)75
(d)120
Sol- ans is 90
interior angle formula=180*(n-2)/n
herein,156=180*(n-2)/n
we get n=15
number of diagnols=n*(n-3)/2=(15*12)/2=90
Q-Jake is faster than Paul. Jake and Paul each walk 40 km. The sum of their speeds is 13
km/h and the sum of time taken by them is 13 hours. Then Jakes speed in KMPH is
equal to
(a)9
(b)7
(c)8
(d)13
Sol- s1+s2=13;
(40/s1)+(40/s2)=13;
solving these eqn u get s1=8 or 5.
Q- If a,b are two perfect square digits and ab is a two digit perfect square number,such
that (axb)+(a+b)=ab then the value of [ba-(b+a)] is
(a)27
(b)81
(c)16
(d)None of these
Sol- 81 is the solution.
the number is 49...so a=4,b=9 which satisfies the relation
(4*9)+4+9=49
so the value (94-(9+4))=81
Q-Speed of a train is 20km/hr . The strength of the steam was increased two-fold but
due to
certain other factors, the friction also increased 1 times. If in the beginning the ratio
of the strength of steam and friction was 3:1 . Find the present speed of the train.
(a)40km/hr
(b)30km/hr
(c)45 km/hr
(d)None of these
Sol- new ratio steam:friction is 6:1.5 as steam double and friction is 3/2 times so 6:1.5
=4:1, now as given 3:1=20 means 3x-x=20,x=10,s0 4:1 is 4x-x=30 ans is 30
Q-Find the Sum & Product of the roots in the polynomial 4x4+3x3+2x2+x=0
Sol- as it is an even polynomial so sum of roots is -b/a and here b=3,a=4 so sum=-3/4
and product is equal to const term/a and here constant term is 0 so product is 0
Q- The addition 457 + 982 + 896 = 2345 is incorrect. What is the least digit that can be
changed to make the addition correct?
Sol= 5
5 in 457 changed to 6...so new numb is 467 satisfying the sum
Q- 5 coffee and 4 tea costs Rs.96, 5 badam milk and 6 coffee costs Rs. 32 and 7 tea and
6 badam milk costs Rs.37. What is the combined price of 1tea, 1 coffee and 1 badam
milk?
Sol- 5c+4t=96 /........(1)
5b+6c=32 /........(2)
7t+6b=37 /.........(3)
now (1)+(2)+(3)
11c+11t+11b=165
11(c+t+b)=165
c+t+b=15
Q- A Samsung duo and a Galaxy are bought for Rs.40000. The Duo is sold at a profit of
33.33% and the Galaxy is sold at a loss of 20%. There was no loss or gain. Find the cost
price of the Samsung duo ?
Sol- ans= 15000
Q- Aishwarya want to celebrate her birthday with her friends. She had 74 choco sticks
with her, she wants one choco stick for her and also want to distribute to her friends.
How many ways she can do this?
a) 4
b) 2
c) 37
d) 74
Sol-dummie
Q- Two ISB alumni decide to meet at Caf Linger On between 9:30 am and 10:30 am.
They agree that the person who arrives first at the cafe would wait for exactly 15
minutes for the other. If each of them arrives at a random time between 9:30 AM and
10:30 AM. What is the probability that the meeting takes place?
7/18 9/16 7/16 11/18
Sol- 7/16 is the answer....
the probability that they meet=1-prob that they don't meet
prob that they don't meet=(3/4)*(3/4)=9/16
hence prob that they meet=1-9/16=7/16
Q- The letters of the word TRIANGLE are permuted in all possible ways , then what is the
probability of choosing a word from this list in which the relative positions of vowels and
consonants remain unaltered is
(a)1/56
(b)2/5
(c)3/8
(d)5/6
Sol- ans:1/56
3 vowel can be placed in 3! ways.
5 consonant can be placed in 5! ways.
so probability is (3!*5!)/8!=1/56
Q- In a 500m race Q starts 15m ahead of P. But P wins the race while Q is still 10m
behind. The ratio of their speeds ,(P:Q) assuming that both start at the same time is
(a)20:19
(b)4:5
(c)5:6
(d)4:7
Sol- when p complete the race q lag of 10 and also it starts 15m ahed so when p
comlete
the race q lag of 25m so ration is 500:475 i,e 20:19
v1:v2 =(d1/t1):(d2/t2)
t1 = t2
so v1:v2 = d1:d2 = 500:(500-10-15) = 500:475 = 20:19
Q- A group of twelve persons is to be seated around a circular table. There are only two
women in the group find the probability that there is atleast three men between the two
women.
(a)5/11
(b)7/12
(c)1/3
(d)2/9
Sol-
Q-What is the probability that a 9 digit number formed using 1,2,3,4,5,6,7,8,9 is divisible
by 36.(without repetition)
Sol- ans: 2/9
here the 9digit number formed should be divisible by 36
36=9*4
ie the number should be divisible by both 9 nd 4
1+2+3+...+9 = 45
so every number formed with these digits can be divisible by 9
now the last two digits of the number should be divisible by 4
so last 2 digits can be 12,16,24,28,32,36,48,52,56,64,68,72,76,84,92,98
total 16 possibilities
so starting 7 digits can be arranged in 7! ways
so probability = (16 * 7!)/9!
Q- 1. In how many ways a team of 11 can be must be selected from 5men and 11
women such that the team must not comprise of more than 3 men?
2. the perimeter of a square is equal to twice the perimeter of rectangle of length 8cm
and breadth 7cm. what is the circumference of a semicircle whose diameter is equal to
side of the square?
3. area of a quadrilateral whose vertices are (-1,1),(2,2),(2,-1),(-2,-2)
4. speed of the train is 20km/hr. The strenght of steam was incrsed two fold but due to
certain other factors the friction also increase 3/2 times. If in the beginning the ratio of
strength of steam and friction was 3:1.Find present speed of the train.
5. Anus ages was 3 times older to the age of banu s age 10 years ago.What will
be the age of anu next year,if their present age ratio is 2:11?
6. Anju started to move in the direction of east and turn to his left after moving 25m.
Then he turned to his left after movin 10 m and after this he moved 35 m. Then he
turned to his left and moved 20 m. Now how far is he from his starting point?
Sol
Q-write email .
thank you - keep it up - client - week-end - night - appreciating the work done , hard
work - Customer billing project - beyond call of duty - extra working hours
Dear XYZ,
I heartily thank you for completing the customer billing project and delivering it to the
client on time. You have done really hard work. The management is appreciating the
work done on this project. You gave your time on weekends and nights and thus, giving
extra working hours for its completion. It was beyond the call of duty. Well done. Keep it
up in the future.
Regards,
ABC
Q-email to your final year project guide explaining the delay in the project submission.
submission date - foreign edition books - Schedule - 10th June - laptop crash - delay in
printing - overall status - 9 days - approve the extension - shortage of money
email to your parents describing the experience related to your first campus interview.
80 minutes - tensed - formal shirt - negative marking - polish - write a program - early in
the morning - written test - four member panel - explain - offer - very happy
Q-In a mixture of a, b, & c, if a and b are mixed in 3:5 ratio and b and c are mixed in 8:5
Ratio and if the final mixture is 35 liters, find the amount of b?
Sol- 3:5 8:5
24:40 40:25
so a:b:c::24:40:25
so b=35*40/89=15.73 ans
Q- A telegraph has 5 arms and each arm is capable of four distinct positions including
the positions including the position of rest. What is the total number of signals that can
be made?
Sol- option b:1023.each arm has 4 chances i.e., 4 positions.therefore 4^5.but in that
there is a position where all the arms are in rest position so that there will be no
signal.so we have to exclude it.so,the answer is 4^5-1=1023.
Q- If m+n gives remainder 8 & m-n gives remainder 6 when divided by 12 , what is
remainder when mn divided by 6??
Sol- 12a+8=m+n;12b+6=m-n;therefore mn=[6(a+b+1)+1]*[(6(a-b)+1];so the
remainder is 1 when divided by 6
m+n=12x+8
m-n=12y+6
solve for m & n
m=6(x+y)+7
n=6(x-y)+1
mn/6=1
Q- x^y +y^x =46. Find x and y.
Sol-x=45
y=1
trail and error is the pnly way to get the ans
Q Aishwarya want to celebrate her birthday with her friends. She had 74 choco sticks
with her, she wants one choco stick for her and also want to distribute to her friends.
How many ways she can do this?
a) 4
b) 2
c) 37
d) 74
Q- Two ISB alumni decide to meet at Caf Linger On between 9:30 am and 10:30 am.
They agree that the person who arrives first at the cafe would wait for exactly 15
minutes for the other. If each of them arrives at a random time between 9:30 AM and
10:30 AM. What is the probability that the meeting takes place?
7/18 9/16 7/16 11/18
Sol7/16 is the answer....
the probability that they meet=1-prob that they don't meet
prob that they don't meet=(3/4)*(3/4)=9/16
hence prob that they meet=1-9/16=7/16
Q- The letters of the word TRIANGLE are permuted in all possible ways , then what is the
probability of choosing a word from this list in which the relative positions of vowels and
consonants remain unaltered is
(a)1/56
(b)2/5
(c)3/8
(d)5/6
Sol- ans:1/56
3 vowel can be placed in 3! ways.
5 consonant can be placed in 5! ways.
so probability is (3!*5!)/8!=1/56
Q- In a 500m race Q starts 15m ahead of P. But P wins the race while Q is still 10m
behind. The ratio of their speeds ,(P:Q) assuming that both start at the same time is
(a)20:19
(b)4:5
(c)5:6
(d)4:7
Sol- when p complete the race q lag of 10 and also it starts 15m ahed so when p
comlete
the race q lag of 25m so ration is 500:475 i,e 20:19
Q-email to to the customer Mr. Gill Roy explain.unable to deliver product on time , issues
, benefits , 7 days , late time , extra money , reasons.
Q-write email .
thank you - keep it up - client - week-end - night - appreciating the work done , hard
work - Customer billing project - beyond call of duty - extra working hours
Q-email to your final year project guide explaining the delay in the project submission.
submission date - foreign edition books - Schedule - 10th June - laptop crash - delay in
printing - overall status - 9 days - approve the extension - shortage of money
Q-email to your parents describing the experience related to your first campus
interview.
80 minutes - tensed - formal shirt - negative marking - polish - write a program - early in
the morning - written test - four member panel - explain - offer - very happy
Q- If the price of petrol increases 30% and babu intends spend only an additional 10%
on petrol,by how much percentage should he reduce the consumption
Sol= 15.38%
Q-A 3*3 grid is coloured using red and blue colours,such that if we rotate the
grid about its centre plane by 180 degrees,the grid looks the same.The
number of ways to colour the grid this way is:
a)256 b)64 c)16 d)32
ans OPTION D.....ITS 2*2*2*2*2=32
Q A,B,C,D,E each choose a large different numbers,A says my nuber is not largest
number and not smallest number,B says my nuber is not largest number and not
smallest number,C says my number is largest number,D says my number is smallest
number,E says my number is nit smallest number,excatly one of each five children is
lying.the others are telling truth,who has the largest number?
Sol= C IS LYING...."E" HAS THE LARGEST NUMBER
Q- 9. if there are 10 people standing in a queue and A is standing before B,B is standing
before C,and C before D.how many ways?
Ans= 10!/4!
Q- B and b run a 1000m race. If A gives B a start of 50m, A wins by 14sec. If B gives A
start of 22sec B wins by 20m.
Find timen by A to complete the race
sol-
Q-In how many ways 3 boys can be placed in 9 seats in a single row,such that
no two boys are adjacent to each other.
Sol-
Q-the sum of anitha and sunitha age is 43.hence 11 years anitha age will be
7/6 times of sunitha age.find the present sunitha age?
Sol- let age of sunitha be y years,n anitha be x years
then
x+y=43
after 11 years,
x+11=7/6(y+11)
we get,6x-7y=11 and x+y=43
after solving we get y=19 and x=24
therfore age of sunitha is 19 years
Q- Here a^b means a raised to the power of b.find the highest possible value of n such
that 8^n is exactly divisible by 44^44
Sol-ans=29 44^44=(2*2*11)^44=(2^2*11)^44=2^88 * 11^44
now 8^n can be written as 2^3n
88=3n
n=29 hence 29 is the ans
8. how many no.s are form from number 1,2,3,4,5.(include all digit no.s)
ans is 325
Sol-
Q- a person covers half his journey by train at 60 kmph ,the remainder half by bus at 30
kmph and the rest by cycle at 10 kmph. find his average speed during his entire
journey??
Sol- 24kmph
let the total distance be x km
x/2 km is travelled by train at a speed of 60kmph
x/4 km is travelled by bus at a speed of 30kmph
and x/4 is travelled by cycle at a speed of 10kmph
so avg speed = total distance/total time
=> x/(x/2*60 + x/4*30 + x/4*10)
=>solving this avg speed= 24kmph
Q-A piece of paper is in the shape of rt angld tringl. this paper is cut || to its hypotenuse
leaving a smaller triangle with 35% smaller hypotenuse............if the initial area was
54sq units, what is the area of THE NEW smaller triangle....
Sol-as both triangles are similar so:
hyp1/hyp2=sqrt(area1)/sqrt(area2)
So,let bigger hyp=x unit,small hyp=(1-35/100)x=65x/100.
x/(65x/100)=sqrt(54)/sqrt(area2).
so area2=22.815 sq units.
Q-If m+n gives remainder 8 and m-n gives remainder 6 when divided by 12, what is the
remainder when mn is divided by 6 ?
Sol-m+n=12x+8
m-n=12y+6
m=12(x+y)+14/2
n=12(x+y)+2/2
7*1/6
1 remainder
Q-a group of friends tom,tim,dick,diana,harry and harriet go out to a fair three hundred
meters from the me mdonald which is five kms away.the y see weighing machine and
decided to have some fun.however the girl refuse to step on the weighing machine.so
tom,dick and harry weigh themselves in a particular order.first tom and dick and harry
weigh themselves individually.and then tom,dick and harry ,tom and harry and then tom
and dick and harry together.the recorded weight for the last measure is 158kgs,then the
avg total of the 7 measure is
option
a) 111.86
b) 52.67
c) 90.29
d) 67.71
Sol-=>{(T)+(D)+(H)+(T+D)+(D+H)+(T+H)+(T+H+D)}/7
=>4(T+H+D)/7
=>4(158)/7
=>90.29
Q-fill dirt or fill soil is usually the sub soil removed from an excavation side
and is used to level a place or used to create a artifical mounds .if the average
density of sub soil is removed form as ite is 3 gm/cu cm and its weight is 400
kgs. how many hemispherical pits each of volume 240 cu cm,can this sub soil
fill?
option
a) 555
b) 277
c) 556
d) 554
Sol- Ans:556
-> 400*1000/3=133333.333
->133333.3333/240
->556
Q- 3 boys bob ,pete .and oliver and two girls samantha and kristie are to be seated in a
row.samantha always sits to the left od bob.no gril sits at hte extreme positions and
middle positions .pete always sits at extreme positions .who sits to the right of kriste?
optioms
a) pete or oliver
b) pete
c) oliver
d) bob
e) none
Sol- pete or oliver
Q- Volume given 6*5*2 height constnt vol decreases by 19% so what is new breadth if
l,b decrease in equal
Sol- since h is constant keep h aside. so V=lXb. given the volume is reduced by 19% so
the new volume is (81/100)V. and given the decrease in l and b is same so the product
of (9/10)l and (9/10)b contributes to (81/100)V. so the breadth is decreased by (1/10)b
ie 10% of original b. so new b=4.5
Q- n is a natural number and n^3 has 16 factors. Then how many factors can n^4
have?
Sol- say no is 4= 2^1 * 2^1
then n^3= 4^3 =2^3 * 2^3 then no of factors = (3+1) *(3+1) =16
therefore for n^4 = 4^4= 2^4 * 2^4
then no of factors = (4+1)*(4+1)= 25 ..
thus answer is 25.
Q- how many three digit numbers when divided by 5,6 and 7 leave a remainder of 2,3
and 5 respectively?
Sol-ans=5
Q-A tradesman marks his good 30% above the cost price.if he allows a dicount
of 6 1/4%. then his gain percent is:
let cp =100
mp=130
sp=(1-25/400)130=121.875
p%=21.875
Q- a two digit no is 18 less than square of the sum of its digit.how many such no are
there..??
Sol- only 1
ans is 63
bcoz 6^2+3^2=45
63-45=18
Q- There are 100 wine glasses. I offered my servant to 3 paise for every broken glass to
be delivered safely and forfeit 9 paisa for every glass broken at the end of day. He
recieved Rs.2.40 .how many glass did he break
Sol- (100-x)*3-(9*x)=240
60=(12*x)
X=5
Q- A person buys a brand new Honda bicycle for Rs.800. He uses it for a year and then
sells it. He makes a profit of 10% in this transaction. Then, again, he buys a new cycle
but finds that the price has gone up by 20%. He uses the new cycle for a year and then
sells it for a profit of 30%. Find the average annual profit of the person through these
transactions.
Sol- cp of first bicycle - 800
sp of first bicycle - 880
cp of second bicycle - 960
sp of second bicycle - 960 + 0.30*960= 1248
total profit in 2 years = 880+ 1248-800-960 = 368
profit in 1 year = 184
Q-Starting from 1 if you are asked to write first 172 digits of the natural
numbers , which digit you stop at
option
1) 4
2) 7
3) 8
4) 9
sol- 12345678910=11digits
11-20=20digits
21-90=140 digits
total 171digits are completed
next number is 91 9is 172th digit & 1 is 173rd digit
so answer is 9
or
9 is the ans. The natural no are 1234567891011......think to it as digits so from 1-9 we
have 9 digits & from 10-99 we have 90 natural no therefore digits from 10-99 are 180
total digits from 1-99=189 now we want 172th digit which is 17 less from 189
Q- 6. Vinay dropped a ball from his terrace whose height is 50 meters if the height of
the ball reduces to half after every contact with the ground. What is the total distance
travelled by the ball?
a) 75
b) 100
c) 150
d) 200
Sol- s=50+2*50/2^1+2*50/2^2++2*50/2^3+....+2*50/2^infinite
s=50[1+1+1/2^1+1/2^2+1/2^3.......]
s=50+50[1+1/2^1+1/2^2+1/2^3.......]
s=a/1-r ->(infinte GP)
s=50+50[1/(1-1/2)]
s=150
Q- 5. Victor takes an escalator in the metro station. When he runs 10 steps on the
escalators, it takes him 40 seconds to reach the top; whereas when the runs 20 steps, it
takes him 25 seconds. What is the total number of steps in the escalator?
a) 36
b) 38
c) 40
d) 32
Sol- let total number of steps be x
when Victor takes 10 steps:
distance/steps remaining = (x-10), time = 40 sec, speed = (x-10)/40
when Victor takes 20 steps:
distance/steps remaining = (x-20), time = 25 sec, speed = (x-20)/25
but speed of escalator won't change, so:
(x-10)/40 = (x-20)/25
=> x = 36.667 = 36 steps
Q- Seven speakers A1, A2, A3,...., A7 were scheduled to speak at a function. In how
many ways their speech can be arranged, such that:
41^3=..21 41^8=..21
41^4=..61 41^9=..61
41^5=..01 41^10=..01
As 123! will still be having some zeroes left at the end so it value is a multiple of 10 and
so the last 2 digits are 01.
Q- Three runners A,B and C run a race,with runner A finishing 24 meters ahead of B and
36meters ahead of C,while runner B finishes 16 meters ahead of run C.Each runner
travels the entire distance at a constant distance.what was the length of race ?
a)72m
b)96m
c)120m
d)144m
Sol- let race is of= x meters
when A completed the race, distance covered by B= (x-24)and by C= (x-36)
when B completed the race (B=x), distance covered by C= (x-16)
=> (x-24)/x = (x-36)/(x-16)
=> x = 96m
Q- WHEN THE NUMBERS ARE WRITTEN IN BASE b, WE HAVEE 15*25=414 THEN THE
VALUE OF bis
Sol- write 15*25=414 as
(1*b^1+5*b^0)+(2*b^1+5*b^0)=(4*b^2+1*b^1+4*b^0)
===>
(b+5)(2b+5)=4b^2+b+4
===> 2b^2-14b-21=0
on solving we get roots as 8.2697 and -1.2697
hence b~=8.26 or 8
Q- If:
212 = 6,
327 = 9,
624 = 4,
330 = 10,
Then: 515 = ?
Sol-212=6==>12/2=6
327=9==>27/3=9
624=4==>24/6=4
330=10==>30/3=10
515=15/5=3
3 is the answer
a>24/109
b>55/412
c>10/512
d>none of these
Sol-total number of choices=5*5*5*5*5=5^5
favourable cases=5*4*3*2*1=5!
probability=5!/5^5
Q-24 random points. 7 are collinear. Any 3 points are not collinear.find the number of
triangles formed.
Soltotal = 24 points
colinear points=7
number of traingles can be formed=[ 24c3-7c3 = 1932-35 =1989 ].
Q-In a room of length 24mts, breadth 18mts, height 16 mts. what is the length of
longest rod that can be placed in the room?
Sol-Root(24^2+18^2+16^2)= 34
Q-a% of a)+ (b% ofb)=2% of ab, then what percentage of a is b? options a)50% b)75%
c)100% d) cant be determined
Sol-a^2/100+b^2/100=2*a*b/100...so a-b=0 ...a=b so 100%
Q-In an exam, students were asked to find the perimeter of a square which contains
three circles such that their enters on the diagonal of the square , the middle circle
touches two extreme circles on either side and two extreme circles touch two sides of
the square and the radius of the three are equal . And ate what times the radius equals
the perimeter?
Sol-Let the radius of circle be r
let the side of square be a
then diagonal of square= a*sqrt(2)
This diagonal length = 4*r + 2r * sqrt(2)
(because the extreme circle's radius is perpendicular to side of square.)
Thus we get
4*r+2r*sqrt(2)=a*sqrt(2)
r(2*sqrt(2)+2)=a
r/a=1/(2*sqrt(2)+2)
Thus ratio: r:4a = 1:4(2*sqrt(2)+2)
Q-In the reading room of a library, there are 10 reading spots. Each reading spot
consists of a round table with4 chairs placed around it. There are some readers such
that in each occupied reading spot there are different numbers of readers. If in all there
are 10 readers, how many reading spots do not have even a single reader? (TCS-2011)
option
a. 3
b. 4
c. 6
d. 5
Sol-for different no of reader=1,2,3,4(total 10)
in this way only 4 reading spot is filled
so 6 is left
answer=6
Q-A runs 4.3 times as fast as B. If A gives B a start of 45 m, how far must the winning
post be so that A and B reach it at the same time.
Sol-let distance covered by B=d
then distance covered by A=d+45
and let speed of B=x
then speed of A=4.3x
by equating for time= (d+45)/4.3x=d/x
solving for d=13.63
so winning post must be 13.63+45=58.63m from A
Q-There are two bottles A and B, each filled with milk and water in the ratio 5:3 and 1:2
respectively. A new mixture is formed by mixing the contents of A and B in the ratio
4:3.What is the ratio of composition of milk and water in the new mixture?
Sol-in first mixture : milk = 5/8 ; water=3/8
in second mixture : milk = 1/3 ; water=2/3
now in new mixture :
milk = (5/8*4/7) + (1/3*3/7) = 1/2
water = (3/8*4/7) + (2/3*3/7) = 1/2
so in new mixture milk : water = 1 : 1
Q-There are 80 litres of milk in a vessel. 8 litres milk are drawn off and equal quantity of
water is added. The same operation is repeated for a second and a third time. Find the
quantity of milk in the resultant mixture.
Sol-there is a formula for solving this problem
X*(1-Y/X)^n
Q-Three sides of a triangle PQ, QR, and RP contains 5, 6 and 3 points respectively. What
is the max number of triangles can be made using these points.
Sol-answer is 333.
here there are 5+6+3 =14 points from which triangle can be made. there for number of
triangles made out of it is 14C3.
but as triangle cannot be made out of collinear points therefore total number of triangle
would be
14C3-3C3-6C3-5C3
=333.
Q-Sum of the digits of a three digit number is 17 and sum of the squares of the digit is
109. Also when the number is subtracted by 495 the number gets reversed. Find the
number
Sol-let the number be xyz
give that x+y+z=17
x^2+y^2+z^2=109
100x+10y+z-495=100z+10y+x
on solving we get x=8,y=6,z=3
so xyz is 863
Q-On a certain internet polling, the rejection rate of Bru Exotic production was 4% , for
Bru Classic production 8% and for both the coffee varities combined was 7%. What was
the ratio of Bru exotic to Bru classic production
Sol-let x be production of bru exotic,y be production of bru classic
rejection of x+rejection of y =rejection of (x+y)
4*x/100+8*y/100=7*(x+y)/100
x/y=1/3
Q-A book called A romantic evening was printed after every seven years.If you add all
the years of the book's printed after 7th publication, the sum of those years added up
13524. When was the 1st book of the series published.
Sol-x+x+7+x+14+x+21+x+28+x+35+x+42=13524
7x=13377
x=1911
Q- From the given digit 1,2,3,4,5,6 how many three digit number could be
made such that the three digit used must be in AP.
Sol- The above digits are arranged in
123,135,234,246,345,456,654,543,642,432,531,321
so there 12 numbers
Q- Arun wanted to find the largest number of 4 digits such that when added to 7249
generated a number that gave a remainder 0 when devided by 54, 12, 14, 21, 33. Find
the number.
Sol- the answer is 9383 bcoz its the largest 4 digit no..
first we have to find the LCM of all the given numbers which is 8316
now twice the LCM is 16632..and thus 16632-7249 gives 9383...which is the ans..
hope u undertood...!!
Q- There is a square field of side 10m. A man runs with different speed 10kmph,
15kmph, 20kmph, 25kmph on the four sides of the field. What is the average speed of
man
Sol- total distance to be covered= 4(10m)=40m=0.04km
total time=sum of individual times
=>(0.01/10)+(0.01/15)+(0.01/20)+(0.01/25)=0.77/300
avg speed =total distance /total time= 0.04/(0.77/300)=15.58kmph
Q- Find the sum of number between 200 and 300, which is multiple of 3?
Sol- n=33,a=201,l=297
therefore s=n/2[2a+(n-1)d]
=8217
c=3000-2c
c=1000
q-when a number divided by 357 gives remainder 5.what will be remainder if the same
no is divided by 17?
Solthe number which when divided by 357 and gives remainder 5 will be like (357xX)+5 or
(21x17xX)+5....this number when divided by 17 will also generate remainder equal to
5...bcoz the first part of given numbr i,e. (21x17xX) is divisible by 17...
or use the simple formula
dividend =divisor*quotient +rem
let the number be n,
n=357*q1+5
similarly for
n=17*q2 + R {R is the remainder ,which is to be founded }
on equating we get
17*q2 + R = 357*q1 +5
therefore R = 17*21*q1 +5 -17 *q2
= 17(21*q1 -q2) +5
so Remainder = 5
Q-What is the value of [(3x+8Y)/(x-2Y)]; if x/2y=2?
Ans is 10.......
As given x/2y = 2
x=4y
20y/2y=10
1*1!+2*2!+3*3!=23 (4!-1)
.
so, answer will be (2013!-1)
Q- An escalqtor is moving downwards . X takes 40 steps to reach bottom from top and Y
takes 60 steps to reach top from bottom . The speeds of X and Y are equal . What is
number of steps on the escalator from bottom to the top....?
SolX moves with the escalator and Y moves against the escalator....
both X and Y speeds are same....
let escalator moves e steps totally....
hence 40+e=60-e
2e=20 ie...e=10 steps...
total no of steps in escalator are 40+e=40+10=50steps
Q- A and B run a 1km race. If a gives B a start of 50m, a wins by 14 seconds and if A
gives B a start of 22 seconds, B wins by 20 meters. Find the time taken by A to run 1km.
a/b=1000/(95014b)=980/(100022b)
50,000 -1100b = 46550 -686b
Solving we get b = 25/3
Now Assume A's speed = x
1000/(95014(25/3))=x/(25/3)
x = 10
So x takes 1000/10 = 100 seconds.
Q-jack started walking from 10:30am at speed of 6kmph and at 13:30 am paul
follows him on a cycle with a speed of 8 kmph at what time will be jack 3km
behind paul?
Sol answer will be
time required ((6*3)+3)/(8-6)=10.5
So answer is 24:00
Q- In how many ways can we form 6 digit number from 1,2,3,4,5,6,7 so that last and
second last digit must be even
Sol- last 2 digits should be even(2,4,6)=3*3
1st 4 digits can be any(1,2,3,4,5,6)=7*7*7*7
ans=7^4*3^2
And if Repetations not allowed There are 3 even numbers : 2, 4, 6.
So, fill the last place in 3 ways. 2nd last in 2 ways.
-- -- -- -- -- -- -5* 4* 3* 2* 1* 2* 3
ans = 720 ways
Q- N is a natural number and n^3 has 16 factors. Then how many factors can n^4
have?
Sol- (3+1)(3+1)=16..this is for n^3..for n^4 it will be (3+1+(3/3))(3+1+(3/3))=5*5=25
Or
lets take n as 8
then 4^3*2^3=(3+1)*(3+1)=16 factors
same as 4^4*2^4=(4+1)*(4+1)=25 factors
whatever may be the value of n just apply this method
Q- Car A leaves city C at 5pm and is driven at a speed of 40 kmph. Two hours later
another car leaves city C and is driven in same direction as car A. In how much time car
B be 9 km ahead of car A if the speed of car B is 60 kmph.
car A speed = 40 kmph, car B speed 60 kmph
relative speed=60-40=20 kmph(same direction)
when car B stated A has already covered 40*2=80m distance
time required for two car to be at same position = 80/20=4hr
additional distance is 9 min
to additional time= (9/20)*60=27 min
answer is 4grs 27 min
q How many 2 digits number are there which when subtracted from the number formed
by reversing its digits as well as when added to the number formed by reversing its
digit, result is a perfect square.
65 is one such number.
If xy is number, then 11(x+y) and 9*(x-y) should be perfect square.
which is possible when
x+y=11 and x-y = 1,4,9
value of x,y is valid only when x-y=1, then x=6,y=5
so number is 65.
Q- The average of Tuesday Wednesday and Thursday is 37, where as the average of
Wednesday Thursday and Friday is 38. If Friday is 39 find Tuesday
ans = 36
tue+wed+thu=37*3 i.e=111 eq-------------1
wed+thu+fri=38*3 i.e=114 eq--------------2
given fri=39
wed+thur+39=114 i.e 114-39=75
so wed+thur=75 eq------3
see eq 1
put eq 3 in 1
u get
tue=111-75=36 ans.
Q- 1)f:n->{24,27,30,...}
such that f(x)=3x+21
determine the function f?
a)f is 1-1
b)f is onto
c)f is into
d)f is bijective
Soldomain: {1,2,3,4...}
Range=co-domain= : {24,27,30,33....}
a bijective function is that, which is both one-one and onto.
1-1 correspondence is there, as each element in domain is linked with a single element
in range. now onto functions are that, in which all the elements of co-domain has a
linkage in domain.
hence its both 1-1 and onto, hence bijective
2)A circle circumscribes three unit circles that touch each other.what is the area of the
larger circle?
a015.6
b)14.9
c)12.4
d)17.3
sol-sol for 2nd:
3)one guy went to fruit stall to buy oranges.he found that price of one orange is reduced
by 3rs and so he bought 30 instead of 20.howmuch money he had?
a)160
b)150
c)180
d)170
Sol-answer 180
let price of one orange is x
if price of orange not reduced, he could buy 20.
if the price reduced by rs 3 then he could by 30.
therefore 20x=30(x-3)
by solving this x is 9
therefore he has 180 rs.
Qa person starts writing all 4 digits numbers .how many times had he written
the digit 2?
a)3700
b)32000
c)3200
d)37000
Sol-ans:3700
at 1's place=900 times
at 10's place=900 times
at 100's place=900 times
at 1000's place(from 2000 to 2999)=1000 times
total=1000+900+900+900=3700
Q- In a class there are 60% girls and out of them 45% are poor. A student is selected at
random, find the probability that the student is a poor girl.
Sol- ans:27/100
let there be 100 students
no of girls = 60
45% of 60 are poor,poor girls=27
probability=27/100
Q- Roy was playing a game with n similar coins.he was in need of arranging all the coins
in a way such that atleast one coin must be in contact with all other coins.find max no
of coins that he can arrange...
Q- A man purchased cow and horse at rs 200000 and sold cow for 20% profit and horse
at a loss, if overall gain is 4000 find the selling price of cow and horse
Sol- et us suppose the cost price of a horse be Rs.x then the cost price of a cow will be
Rs.(200000-x).
Now according to question we have....
x*(80/100)+(200000-x)*(120/100)=204000
=> x=90000
So the selling price of a horse will be =90000*(80/100)=72000
Q- In a city there are 60% congress voters and 40% bjp voters. If 75% of congress
voters and 20% of BJP voters vote for candidate A. then find the total no of votes for
candidate A.
Sol- 75%(60%)*x+20%(40%ofx)=a
solving it w get 53x/100=a
53x/100/x*100=53%
Q- A rectangle ice cream was prepared with length 6cm, thicknes 2cm, height 5cm. if
the volume of the ice cream was reduced by 19% and thickness remained the same ,
and height and length was reduced by same %. Then what is the new height?
Sol- ans:4.5cm
volume=6*2*5=60
new volume=81% of 60=48.6
let height and length are now x% of previous
new volume=2*(x/100)*5*(x/100)*6=48.6
x=90
new height =90% of 5=4.5
Q- A cylindrical tank contains 500 additional litres of water than the conical tank. If 200
litres was reduced from both tanks, then cylinder is equal to twice the amount of water
in conical tank. Find the volume of cylinder when tank is full
Sol- let the volume of conical tank is x litres.
then v of cylindrical tank is x+500
Q- If three people can do a piece of work in 36 days. And first and second can do twice
as the third. First and third can do thrice the second. Then find hopw many days will c
take to do the work.
Sol- a+b+c=1/36
a+b=2c
2c+c=1/36
3c=1/36
c=1/108
c takes 108 days
Q- . In city A 50% people support brand X. in city B there are 100 people and 60%
support brand X. if from both city, 55% support brand X. then find out in total how many
people support brand X.
Sol- Let the strength of city A be x.
So from question we have
(x/2)+100*(60/100)=(x+100)*(55/100)
=> x=100
So the total number of people supporting brand X will be=(100+100)*(55/100)=110
Q- If the diagonal of the square is equal to twice of side of a equilateral triangle. Find out
the ratio of the area of the triangle to the square.
Sol- area of equilateral triangle is sqrt(3)a^2/4(a is side of triangle)
diagonal of square is sqrt(2)x(x is side of square)
they given condition sqrt(2)x=2a=>x=sqrt(2)a
area of square is x^2=>2a^2
ratio is (sqrt(3)a^2/4)/2a^2
sqrt(3)/8
ANS :sqrt(3)/8
Q- The average of A,B,C is 31. And average of B, C and D is 30. If a is 22. Then find out
D.
Sol- ans.=19.
average of a,b,c is 31 ,it means a+b+c=93
average of b,c,d=30,it means b+c+d=90
given a=22
22+b+c=93,,b+c=71
putting value of b+c in b+c+d=90
71+d=90 ,,hence D=90-71=19;
Q- If a won 80% of the games and they play 5 more games and won 3 and lost 2.
Overall loss becomes 15%. Find out the total games played?
Sol- his must be a dummy question bcz
-ve ans is coming by solving this....
Calculating the loss
x/5+2=(x+5)*(15/100)
x= -25
-25 can't be an answer....
Q-If salary of A, B and c is in the ratio 1:2:3 and their expenditure is in the
ratio 3:2:1. Find out who saves the most and the least
Sol- salary of A,B,C in ratio 1:2:3=6
their expenditure are in the ratio 3:2:1=6
hence A=3/6=1/2
B=2/6=1/3
C=1/6
C saves most
A saves least
Q- If m+n is divided by 12 then the remainder is 8. And if m-n is divided by 12 then the
remainder is 6. Find out the remainder when mn is divided by 6.
Q- If A owes 50 rs on a B. he decides to return the money in 10rs and 20rs note only on
every alternate day starting on Monday. Find out the different ways in which he can
return the money.(two ways are said to be different if different denominations of notes
are given )
Sol- A can return money to B in 8 ways
10 10 10 10 10 -1way
10 10 10 20 -4!/3!=ways
10 20 20 -3!/2!=3ways
so total 8ways
Q- In a clock the long hand is of 8cm and the short hand is of 7cm. if the clock runs for 4
days find out the total distance covered by both the hands.
Sol- ans 5174.72
ans=1648*pi..
explaination4(2*2*pi*7+24*2*pi*8)=1648*pi= 5174.72
Q-A, B and C are three girls who go to a haunted house and get trapped. They find three
door with the
following things written there...
1)way to heaven
2)way to hell
Q-A white cube is painted red on two different faces. How many different ways can this
be done(two paintings are considered the same if on a suitable rotation of the cube one
painting can be carried to the other)?
Sol-ans:2
paint any one side of cube.
1)paint on the opposite side.
2)paint on any of the 4 adjacent sides.
Q-sum of digits of a two digit number is 12.on adding 5 to the number then the new
number form has units and ten's digit equal, then find the number?
Sol-39 is the number
3+9=12
and 39+5=44
So unit's digit=ten's digit.
Go through the options for this type of questions..
7. If a publication occurs every seven years and the sum of the years is 13524. Then
find the first year.
Ans- 1911
17. If a can do a piece of work in 16 days and b can do in 24 days and A,B and C can do
in 8 days then find out in how many days can C do the work.
Ans-48
Q-Leena cut cubes of 10cm dimension each.She joined it to make a cuboid of lngth
100cm width 50cm and depth 50cm.How many more cubes does she need to make a
perfect cube?
solvolume of large cube= 100*100*100
volume of small cube = 10*10*10
total cubes needed for large cube= 1000
volume of cuboid= 100*50*50
number of small cubes used for building the cuboid = 250
remaining small cubes needed for the perfect cube = 1000- 250
so the answer is 750.
Q-There are 5 packers A,B,C,D,E in a company. They charge 66,52,46,32,28 $ for each
item. The time taken to pack one item is 20, 24,30,40,48 minutes respectively. All items
are sold at the end of the day. Each item gets a profit of 100$ and the packers are paid
from this profit. If each works for 8 hours a day, which packer contributes the most to
the net profit of the company?
1) B
2) A
3) C
4) D
SolB contributes more to the net profit , even though A packs more.
A takes 20 min for each which means in 8 hrs he can make (8*60=480)480/20=24
packs
B takes 24 min for each which means in 8 hrs he can make (8*60=480)480/24=20
packs
C takes 30 min for each which means in 8 hrs he can make (8*60=480)480/30=16
packs
D takes 40 min for each which means in 8 hrs he can make (8*60=480)480/40=12packs
E is not in options so I am leaving
Now, A makes 24 and hence company earns 24*100=2400 but he charges 66 for each
one so he charges 66*24=1584. hence profit for the company is 2400-1584=816
Now, B makes 20 and hence company earns 20*100=2000 but he charges 52 for each
one so he charges 52*20=1040. hence profit for the company is 2000-1040=960
Similarly for C we have 864 and D 816. Hence B contributes for more profit
Q-Crusoe hatched from a mysterious egg discovered by Angus, was growing at a fast
pace that Angus had to move it from home to the lake. Given the weights of Crusoe in
its first weeks of birth as 5, 15, 30,135, 405, 1215, 3645. Find the odd weight out.
option
a) 3645
b) 135
c) 30
d) 15
Sol-30.
5
5*3=15
15*3=45(here it is given as 30)
45*3=135
135*3=405
405*3=1215
1215*3=3645
Q-On a certain assembly line, the rejection rate for Hyundai i10s production was 4
percent, for Hyundai i20s production 8 percent and for the 2 cars combined 7 percent.
What was the ratio of Hyundais i10 production?
option
a) 3/1
b) 2/1
c) 1/1
d) 1/2
let the no of i10 cars be x and i20 be y
now th rejcted i10 cars are 4x/100 and i20 cars are 8y/100
and it is given that 4x/100 +8y/100 = 7(x+y)/100
so we get y = 3x
so the ratio is 3:
Q-Ram and Sakil run a race of 2000 meters. First, Ram gives Sakil a start of 200 meters
and beats him by one minute. Next, Ram gives Sakil a start of 6 minutes and is beaten
by 1000 meters. Find the time in minutes in which Ram and Sakil can run the races
separately.
option
a) 8,10
b) 10,18
c) 12,18
d) 10,12
ram travel 2000m then sakil travel 1800-v.[v=velocity of sakil]
ram travel 1000m then sakil travel 2000-6v.
i.e.2000/1000=1800-v/2000-6v
v=200m/min
time taken by sakil=2000/200=10min
similrly time taken by ram=8min
Q-Consider all permutations ( i.e arrangements ) of the digits 1, 2, 3 we will say that a
hit has been scored if at least one digit occurs in its proper position ( i.e 1 occurs in the
first position, 2 occurs in the second position and 3 occurs in the third position ). In how
many ways of this permutation can be scored
option
a) 4
b) 2
c) 1
d) 3
Sol-4 ways ....123,132,213,321
Q-The sum of the digits of a three digit number is 17, and the sum of the squares of its
digits is 109. If we subtract 495 from that number, we shall get a number consisting of
the same digits written in the reverse order. Find the number
Sol-Its better if we do option verification.
The answer could be 863.
coz we have x+y+z=17
100x+10y+z-495=100z+10y+x ie x-z=5
using this we can have
2z+y=12, by trial and error we have 863
Q-
13. If there are exactly 4 Thursdays and 4 Sundays in a month of January then find out
January 1st is on which day? Ans " Monday