Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
PROIECT DE AN
MADALIN
Grupa: 631 AA
Anul calendaristic:
* 2009-2010*
-1-
A. PROIECTAREA PROCESULUI
TEHNOLOGIC DE PRELUCRAE
Aceasta parte a proiectului are ca scop final stabilirea, pe baza
unor considerente tehnice si economice, a succesiunii operatiilor(in
cazul desfasurarii procesului de prelucrare( pe mai multe stante sau
matrite) sau a fazelor (in cazul in care procesul de prelucrare se
desfasoara pe o singura stanta sau matrita).
1Analiza piesei
Proiectarea tehnologiei de prelucrare precum si a
echipamentului necesar (stante si matrite) se face pe baza datelor
initiale ale temei de proiecatare: desenul de executie al piesei,
volumul de productie, productivitatatea prelucrarii, costul piesei
prelucrate, volumul de investitii necesar, dotarea tehnica etc.
Deoarece desenul de executie reprezinta principalul document
tehnic care sta la baza activitatii de proiectare, este justificata
preocuparea proiectantului ca acesta sa fie complet si corect. In
multe situatii practice desenul de executie al piesei nu este intocmit
de specialisti in domeniu si, ca urmare, ar putea contine greseli sau
ar putea fi incomplet. Din acest motiv inainte de inceperea oricarei
activitati propriu-zisa de proiectare trebuie realizata cu
responsabilitate, o analiza amanuntita a desenului de executie.
Aceasta analiza se face din mai multe puncte de vedere,
principalele fiind mentionate in continuare.
1.1Rolul functional al piesei
Proiecatarea formei piesei, stabilirea materialului din care
aceasta sa se execute, stabilirea dimensiunilor si a abaterilor
acestora se face avand in vedere rolul functional al piesei in
-2-
-4-
Material
STAS
0
CuZn37
Stare
de
livrare
1
HA
Rezistenta
la rupere
Rm
[N/mm2]
Compozitie
chimica
[%]
Forme si dimensiuni
de livrare
benzi
2
370.....440
Greutate
specifica
[kg/dm3]
3
37%Zn
63%Cu
Tabelu 1
-5-
4
8,2
foi de tabla
5
10,12,14,15,16,
18,20,21,22,24,
25,26,28,29,30,
32,35,36,40,42,
45,46,47,48,50,
52,55,56,60,63,
65,70,72,75,80,
81,85,90,94,95,
100,103,105,10
6,110,115,120,1
30,135,140,145,
150
6
500x2000
560x2000
1000x2000
Compozitia chimica %
Marca
aliaj
Elemente de
aliere
Cu
Zn
Duritate
Kg/dm3
Impuritati,max
Pb
Fe
Mn
Al
Sn
Total
0,3
0,2
0,1
0,3
0,1
0,8
-6-
8.4
Tolerana(-e)
de form
[mm]
Poziia
relativ
Alte
(duritate,
acoperiri de
protecie
etc.)
[mm]
S1 plana
6,3
S2 elicoidala M2,5/1,5
3,2
S3 plana
1,50,6/60,6
6,3
S4 plana
80,8/8,50,8
6,3
S5 plana
1,50,6/80,8
6,3
S6 Plana
1,50,6/421,2
6,3
S7 cilindrica
R2/R0,5
6,3
S8 plana
10,6/1,50,6
6,3
S9 cilindrica
S1
Plana
4,2/1,50,6
6,3
1,50,6/9,50,8
6,3
Cilindrica
R0,5/60,6
6,3
cilindrica
R0,5/R2
6,3
Plana
1,5O,6/70,8
6,3
plana
1,50,6/60,6
6,3
3,2
S1
1
S1
2
S1
3
S1
4
S1
5
60,6/421,2
elicoidala M2,5/1,5
-7-
Funcia(-ile)
S1, S4
Supafete de contact.
S1
S15
S14
S13
S12
S10
S8
S2
S9
S3
-8-
S11
S7
S6
S5
S4
Fig 1
-9-
ffig2ff
L = Li + Li
unde :
Li = lungimile poriunilor rectilinii ale piesei ;
Li = lungimea fibrei neutre de pe poriunea curb ;
- 10 -
Fig 2
unde :
0,333
0,356
- 11 -
Calculul L1 :
= 1800 = 1800 900 = 900
L = [/180](r + xg) = [*90/180](0,5 + 0,356 *1,5) = 1,624 mm
Calculul L1=42-ri-g=42-0,5-1,5=40 mm
Calculul L2=3-ri-g=3-0,5-1,5=1 mm
L = Li + Li
unde :
Li = lungimile poriunilor rectilinii ale piesei ;
Li = lungimea fibrei neutre de pe poriunea curb ;
- 12 -
Fig3
unde :
0,333
Coeficientul x
0,356
Calculul L1 :
= 1800 = 1800 900 = 900
L = [/180](r + xg) = [*90/180](0,5 + 0,356 *1,5) = 1,624 mm
- 13 -
Calculul L1=14,5-ri-g=14,5-0,5-1,5=12,5 mm
Calculul L2=10-ri-g=10-0,5-1,5=8 mm
- 15 -
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DN
Fig1
a>1,2g
8>1,2x1,5
8>1,8
Fig2
- 16 -
2>1,5
- 17 -
Fig 4
2.4 Tehnologitatea formelor indoite ale piesei
Pentru piesa apar ,in plus, conditii de tehnologicitate referitoare la raza
minima de indoire , distanta minima intre marginea orificiilor si liniile de
indoire , lungimea minima a laturii indoite sunt prezente in Fig5 si Fig 6
Fig5
Raza minima de indoire este egala cu 0,3g deoarece piesa este facuta din
CuZn37.
- 18 -
Fig6
r0,3g
h>2g
t>r+d/2
0,50,45
10>3
4>0,5+4,2/2 =>4>2,6
- 19 -
Fig3.2
Perforarea semifabricatului astfel obtinut pe o stanta simpla de
perforat este reprezentata in Fig 3.3.
Fig 3.3
Indoirea semifabricatului perforat, pe 2 matrita simpla de
indoit este reprezentata in Fig 3.4
- 21 -
Fig3.4
Varianta 2
Perforarea si decuparea se pot realiza pe o stanta cu actiune succesiva
Fig3.5
Fig3.5
Fig3.6
Varianta 3
Perforarea si decuparea se pot realiza pe o stanta cu actiune simultana Fig3.7
Fig3.7
- 23 -
Fig3.6
Varianta 4
Toate prelucrarile se realizeaza pe o aceeasi matrita combinata
cu actiune succesiva.
Fig3.7
Nr
cr
t
1
Varian
ta
tehn.
0
Denumir
ea
operatie
i
2
Denumirea fazei
Schita
operatiei
Observatii
- 24 -
Pe
scule
simple
1
Decupar
e
Perforar
e
Indoire
Perforar
e+decu
pare
Pe
scule
compl
exe
Indoire
Perforar
e+decu
pare
3
Indoire
Nr
cr
t
Varianta
tehn.
a.Introducerea benzii;
1.Decupare
b.Avansul benzii
c.Scos piesa
a.Introdus semifabricatul in
stanta;
b.Orientarea
semifabricatului;
1.Perforare;
c.Scos piesa.
a.Introdus piesa in matrita;
b.Orientare;
1.Indoire;
c.Scos piesa.
a.Introdus banda;
1.Perforare;
b.Avans;
2.Decupare;
c.Scos piesa.
a.Intodus piesa;
b.Orientare;
1.Indoire;
c.Scos piesa.
a.Introdus banda;
1.Perforare+decupare;
b.Scos deseu;
c.Scos piesa.
a.Introdus piesa;
b.Orientare;
1.indoire
c.Scos piesa
Denumirea
operatiei
Denumirea fazei
- 25 -
Fig3.2
Fig3.2
Fig3.3
Fig3.4
.Productie scazuta.Scule
simple dar mai complexe
decat pe scule
simple.Numar mare de
muncitori.Precizie mai
buna decat pe scule
simple.
Timp de productie
indelungat.
Fig3.5
Fig3.6
.Productie scazuta.Scule
simple dar mai complexe
decat pe scule
simple.Numar mare de
muncitori.Precizie mai
buna decat pe scule
simple.
Fig3.5
Timp de productie
indelungat.
Schita
operatiei
Denumirea
sculei
Observatii
Pe scule
combin
ate
Perforare+
Slituire+
Indoire+
retezare
a.Introdus banda;
1.Perforare;
2.Slituira;
3.Indoire;
4.Retezare
b.Scos piesa
.
Fig3.7
- 26 -
Matrita
combinata
cu actiune
succesiva
6
Productie
mare.Scule
complexe.Pre
cizie
buna.Numar
mic de
muncitori.Nec
esita o
singura
presa.
Fig4.1
Fig4.2
c. Croirea dreapta pe un rand,cu deseuri putine,cu asigurarea pasului cu
ajutorul opritorului este reprezentata fig 4.3.
Fig4.3
d.Croirea dreapta, pe un rand, cu deseuri putine, cu poanson de
pas este reprezentata in fig4.4
- 28 -
Fig 4.4
e.Croirea pe doua randuri,cu deseuri putine,cu poanson de pas
este reprezentata in fig 4.5
Fig4.5
- 29 -
Fig4.6
g.Croirea fata in fata, cu desuri, cu poanson de pas este reprezentata
in fig4.7
Fig4.7
Lungimea fasiei calculate si lungimea foi de tabla standardizata sunt
reprezentate in talelul 7
- 30 -
Nr.
crt
Variante de croire
0
1
cu
deseuri
5
6
7
cu
deseuri
putine
fata in
fata
pe mai
multe
randuri
Lungimea benzi
3
Fig4.1
4
48,18
Fig4.2
46,18
47
cu poanson de pas
Fig4.7
27,68
28
cu poanson de pas
Fig4.5
47.92
48
cu opritor
Fig4.3
42,82
45
Fig4.4
44,82
45
Fig4.6
51,28
52
dreapta pe
un rand cu poanson de pas
combinata
Schita
croirii
Standardizata
ISTAS
5
50
1
2
dreapta pe cu poanson de pas
un rand
cu opritor
2
3
Modul de
realizare
a pasului.
cu poanson de pas
Calculata lc
Tabelul 7
Lungimea benzi:
500
L= y g m
500
Alegem L=45m
Criteriile tehnologice de selectare a schemelor de croire
asigura luarea in considerare a acelor scheme de croire care permit
- 31 -
Nr.
SCT
P
Criterii de selectare
Tehnice
Cntur
curb
tangent
Forme
complexe
Decizia
SCTA
sau
SCTN
Tehnologice
Conditii
tehnice
de
precizie
A
Productivitate
A
Directia Com
de
plexlaminare itatea
sculei
A
A
SCTA
SCTA
SCTN
SCTA
SCTA
SCTN
SCTN
- 32 -
CRITERIUL ECONOMIC
Kc[%]
82,50
Ierarhizarea
schemelor
Ku[%]
84,16
87,77
89,54
4
3
91,67
93,52
91,98
93,88
Tabelul 9
Calculul puntitelor
a=k1xk2xk3xa1;
b=k1xk2xk3xb1;
k1=1 pentru alama
k2=1(o singura trecere);
k3>0,8 pentru ghidare precisa
a1,b1- stas
a1=1,6mm
b1=2,2mm
a=1x1x0,8x1,6=1,28mm
b=1x1x0,8x2,1=1,68mm
- 33 -
a-puntita intermediara;
b-puntita laterala;
Valoarea puntitei c pe care poansonul de pas o transforma in deseu se
alege din tabelul 9.
Puntita c[mm]
<1
1,5..2,5
1.5
2
2,5..3,5
2.5
Tabelul 9
Din tabelul 9 se allege valoarea puntitei c=2mm iar pentru opritor c=o.
Calculul coeficientului de croire kc a materialului:
1.kc =
n A
1 973,584
100 =
100
pl
23,6 50
2. kc =
4.kc=
5.kc=
n A
1 973,584
100 =
100
pl
23,6 47
=82,50%
=87,77%
n A
1 973,584
100 =
100 =91,67%
pl
23,6 45
n A
2 973,584
100 =
100 =91,98%
pl
44,1 48
- 34 -
N Ao
1694 993,731
100 =
100 =84,16%
Ll
40000 50
2. ku =
N Ao
1694 993,731
100 =
100 =89,54%
Ll
40000 47
4. ku =
N Ao
1694 993,731
100 =
100 =93,52%
Ll
40000 45
5. ku =
N Ao
1814 993,731
100 =
100 =93,88%
Ll
40000 48
L
p
Fig4.8
pC=44,1mm
l=45mm
c=2mm
a=1,7mm
Nr. Forma si
Formula de
Forta de deformare
- 38 -
Forta total
crt
dimensiun
ile
sectiunii
transversa
le
a
parti
active
a
poansoane
lor
calcul
Fst
F=K1*l*g*
pe
poansonl
i [N]
Find
Fsc
Fimp
Fel
3487,168
.
34,87
20,92
3542,96x4
F=K2*l*g*
7323,05
73,23
43,938
7440,2x2
F=K3*l*g*
73082,4
730,82
438,49
74251,71
F=K4*l*g*
6660
66,6
39,96
6766,56x2
F=K5*l*g*
8880
88,8
53,28
9022,08
486
486x2
258,07
154,845
26220,415
475,7
1
F=K7*l*g*
25807,5
475,71
=Fi=
163527.145
=370N/mm2
Fst=370*2**1*1,5=3487,168N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*3487,168=34,87N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*3487,168=20,92N
2. Fst=l*g*
=370N/mm2
Fst=370*2**2,1*1,5=7323,05N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*7323,05=73,23N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*7323,05=43,938N
3. Fst=l*g*
=370N/mm2
Fst=370*(2*34,32+2*36,52)*1,5=73082,4N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*73082,4=730,82N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*73082,4=438,49N
4. Fst=l*g*
=370N/mm2
Fst=370*12*1,5=6660N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*6660=66,6N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*6660=39,96N
5. Fst=l*g*
=370N/mm2
- 40 -
Fst=370*16*1,5=88800N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*8880=88,8N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*8880=53.28N
6.Find= *b*g2/4l0
b=6mm
l0=rp+rpl+1,5=0,5+0,5+1,5=2,5
Find=(370*6*1,52 )/4*l0 = 486 N
7. Fst=l*g*
=370N/mm2
Fst=370*46,5*1,5=25807,5N
Fsc=Ksc*Fst
Fsc=0,01*25807,5=258,07N
Fimp=Kim*Fst
Fimp=0,006*25807,5=154,845N
8.Find= *b*g2/4l0
b=8mm
l0=2rp+rpl+21,5=2*0,5+2*0,5+1,5=3,5
Find=(370*8*1,52 )/4*3.5 = 486 N
Forta totala
Ftot=163527.145N
- 41 -
- 42 -
Centre de presiune.
Xcp=
X 1 * F1 X 2 * F 2 X 3 * F 3 X 4 * F 4 X 5 * F 5 X 6 * F 6 X 7 * F 7 X 8 * F 8 X 9 * F 9
F1 F 2 F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9
Y7 * F7
Ycp= F1 F 2 F 3 F 4 F 5 F 6 F 7 F 8 F 9
X1=1
X2=2.1
X3=18.26
X4=0.85
X5=4
X6=2.5
X7=25.29
X8=6
X9=1
F1=3542.96
F2=7440.2
F3=7425.71
F4=6766.56
F5=9022.8
F6=486
F7=26220.415
F8=475.71
F9=3542.96
XCP=16,06
YCP=0.007
- 43 -