Sei sulla pagina 1di 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Informatica
Clasa :
Data:
Profesor:
Tipul leciei: Mixt
Subiectul leciei: Evaluarea expresiilor. Tipul expresiilor Pascal.
Competene specifice:
CS5. Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiz, de sintez
i de programare pentru soluionarea problemelor legate de prelucrarea digital a
informaiei.
Subcompetene:
- Identificarea partilor componente ale unui program;
- Elaborarea programelor n care se utilizeaz instruciunile n studiu.
Obiective:
- Explicarea conceptului de aciune;
- desenarea diagramlor sintactice;
- transcrierea expresiilor din notaia matematic n T.Pascal i invers;
- evaluarea expresiilor T.Pascal.
Resurse i materiale didactice:
- Proiector multimedia, conectat la calculator
- Fie pentru verificarea cunotinelor
- Fie de lucru
- Prezentre PowerPoint
- Aplicaia Turbo Pascal
Resurse bibliografice:
o Gremalschi A.., Informatica. Manual pentru clasa a 9-a, Chiinu,
Editura tiina, 2011.
o Curriculum modernizat 2010.
o Gremalschi A., Ciobanu I. Informatic , Ghidul profesorului, Clasa a
9-a, Editura tiina, 2011.
Metode de evaluare:
- ntrebri orale
- activiti practice n grup
- activiti individuale i n perechi
- lucru la calculator;
- manualul..

Scenariul leciei
Activitatea profesorului
Timp

Etapel
e
leciei

Activitatea
elevilor

2 min Se pregtesc de lecie.


Numesc categoriile de
Motto:,,Omul nu e dect o trestie, cea mai
instruciuni: simple i
fragil din natur, dar o trestie
structurate.
gnditoare (Pascal)
Completeaz ciorchinele
Adresez ntrebarea: cte categorii de
de pe tabl.
Evocare
instruciuni cunoatei?
3 min Elevi rostogolesc cubul
a
pantru a determina ce tip
Sarcin: Completai urmtoarea schem
de date simple vor
primit n grup apoi prezentai informaia
caracteriza n grup

Metode
,
strateg
ii
didacti
ce

Salut elevii,verific prezena i mpart pe grupe.

clasei.(verificarea cunotinelor)

5 min

n dependen de
instruciunea aleas o
caracterizeaz.
Un elev prezint
rezultatele, ceilali

Metoda
cubului
Observa
tie
Discuie
Lucru n
grup

Gnde
teGrupPrezint

Utilizind un cub trec un elev din fiecare grup

completeaz rspunsul.

sa-l rostogoleasc, astfel el alege instruciunea


simpl pe care va trebui s o caracterizeze
grupul su.
Subiectului leciei: ,,Evaluarea expresiilor.
Tipul expresiilor Pascal.
Anunarea obiectivelor leciei.
Ce snt expresiile? Din ce snt formate?
Formulele pentru calculul unor valori se
reprezint prin expresii.
Expresiile snt formate din:
operanzi(constante,variabile) i operatori
Realizar (simbolurile operatiilor) .
ea
Operatorii se clasific:
sensului
Operator multiplicativ ::= */
divmodand
Operator Aditiv ::= +-or
Operator relaional ::=
<<==>>=<>in
Factorul poate fi o variabil, o constant fr
semn!
Analizm din manual pag(67) formulele
metalingvistice : termen,expresie.
Analizm tabelul3.1 pag 69.

12
min

Noteaz n caiete

Elevii formuleaz definiii.

Problem
atizare
Asalt de
idei

Noteaz n caiete
Urmaresc secvenele
redate de proiector.
Elevii snt ateni la
explicaiile profesorului.
Lucreaz cu manualul.
Scriu exemplele n caiete.

Observa
ie

Explicai
e

Observa
ie
Trec la tabl 4 elevi pentru Analiz
a verifica dac au nteles
bine tema.
Rezolv exerciiul 1.

Exempe:

Realizeaz n caiete
tabelul.

Matematic

Pascal
(a+b)/(a-b)+sqrt(a+2)

ab
a2
ab

10x ( x 2

2 x 5)

ex
x

Exerciiu
l

10*x*(sqr(x)-2*x+5)*(exp(x)/x)

Le propun spre rezolvare exerciiul 1 pag (6869).

Noteaz n caiete.

Prioritatile operatorilor:
Prioritate
1

Operator
NOT, +, - (operatori unari)
AND, *, /, DIV, MOD, SHR,
SHL
(operatori
multiplivativi)
OR, XOR, +, - (operatori
aditivi)
=, <>, >, <, <=, >=, IN
(operatori relationali)

2
3
4

De elaborat programul de calcul a


valorii expresiei:
Problem:

y= 7a
Refleci

2 | a 5b 3 |
( a b) 2
5

Scriu n caiete rezolvarea apoi


se schimb cu caietul
vecinului i verific rspunsul
afiat de proiector.
Elevii elaboreaz programul n
aplicaia Turbo Pascal.
Program Expresie;
Var a,b:integer;

Lucru
individual
Evaluare
reciproc
Lucru la
calculator

y:real;
Begin
write (Introducei numerele
a,b: );
readln(a,b);

y:=(7*sqr(a)2*sqrt(abs(a+5*sqr(b)*b))/5
+sqr(a+b);

write(y=,y);
readln;
end.
Extindere
Tem
pentru
acas

Profesorul anun tema pentru acas:


De studiat tema pag 66(manual)

De rezolvat n caieele exerciiile:1,2,3 pag 7273.


Notarea elevilor.

2 min

Fixeaz n agende nota i tema Notare


pentru acas.

Potrebbero piacerti anche