Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Assignment 3 : Titration 1. 5.13 g of washing soda crystals (hydrated sodium carbonate) were dissolved in
water and made up to 250 cm3 of solution in a volumetric flask. A 25.0 cm 3 portion of the solution required 25.90 cm3 of 0.0690 mol dm-3 sulfuric acid solution for neutralisation. Calculate the percentage of anhydrous sodium carbonate in the crystals. [Ans: 36.9%] Na2CO3 + H2SO4 Na2SO4 + CO2 + H2O no. of moles of H2SO4 = 25.90 0.0690 =1.787110 3 mol. 1000
no. of moles of Na2CO3 in 25.0 cm3 = 1.7871 10-3 mol. no. of moles of Na2CO3 in 250 cm3 =1.7871 10-2 mol. Mass of Na2CO3 = 1.8943 g Percentage =
1.8943 100% = 36.9% 5.13
no. of moles of K2CO3 in 1 dm3 of FA2 = 0.00265 / 0.02 = 0.1325 mol mass of K2CO3 in 1 dm3 of FA2 = 0.1325 x 138.2 = 18.312 g % of K2CO3 = (18.312 / 30) x 100 % = 61.04 % % of KCl = 100 61.04 = 39.0 %
found
that
25.0 no. of moles of NaH2PO4.2H2O used = 0.1 = 2.50 x 10-3 mol 1000 1 mole of OH- reacts with 1 mole of H2PO4 during the reaction (ii) H2PO4 + OH HPO42 + H2O
4. 1.00 g of a sample of ammonium chloride was boiled with excess NaOH solution.
The ammonia evolved was absorbed was absorbed in 125 cm 3 of 0.8 mol dm-3 H2SO4. The solution was then made up to 250 cm3 with distilled water, and 25.0 cm3 of this required 35.10 cm3 of 0.5 mol dm-3 NaOH for neutralisation. Calculate the percentage of ammonia in ammonium chloride. [Ans: 41.7%] NH4Cl + NaOH 2NH3 + H2SO4 NH3 + NaCl + H2O (NH4)2SO4 Na2SO4 + 2H2O
H2SO4 + 2NaOH
no. of moles of NaOH = 35.10/1000 x 0.5 = 0.01755 mol no. of moles of excess H2SO4 in 25 cm3 = x 0.01755 = 0.008775 mol no. of moles of H2SO4 in 250 cm3 = 0.008775 X 10 = 0.08775 mol no. of moles of H2SO4 added = 125/1000 x 0.8 = 0.100 mol no. of moles of H2SO4 reacted = 0.1 0.08775 = 0.01225 mol no. of moles of NH3 reacted = 2 x 0.01225 = 0.0245 mol mass of NH3 = 0.0245 x 17 = 0.4165 g % of NH3 = 0.4165 / 1 x 100 % = 41.7 %
5. 0.800 g of CaCO3 was dissolved in 150 cm3 of HCl solution, and the excess acid
required 40.00 cm3 of a certain NaOH solution for neutralisataion. 20.0 cm3 of this NaOH solution neutralised 24.00 cm3 of the original HCl. Calculate the concentration of the HCl and NaOH solutions. [Ans: HCl 0.157 mol dm-3, NaOH 0.188 mol dm-3] CaCO3 + 2HCl CaCl2 + H2O + CO2 HCl + NaOH NaCl + H2O
Let M1 be the concentration of HCl solution Let M2 be the concentration of NaOH solution no. of moles of NaOH = no. of moles of HCl 20/1000 M2 = 24/1000 M1 M2 = 1.2 M1 (1)
no. of moles of NaOH = 40.00/1000 x M2 = 0.040 M2 no. of moles of excess HCl = 0.040 M2 no. of moles of HCl added = 150/1000 M1 = 0.15 M1 no. of moles of HCl reacted = 0.15 M1 0.04 M2 no. of moles of CaCO3 = (0.15M1 0.04M2)/2 mass of CaCO3 = 0.8 = (0.15M1 0.04M2)/2 x 100.1 Sub (1) into (2) 0.0079920 = [ 0.15 M1 0.04(1.2 M1) ] / 2 0.0079920= [ 0.15M1 0.048M1) ] / 2 0.015984 = 0.102 M1 (2)