Sei sulla pagina 1di 8

Proiect didactic

INSTITUTIA:Gradinita cu program prelungit nr.14 Bistrita GRUPA:mica B, grupa FLUTURASIILOR EDUCATOARE:Slavoaca Veronica TEMA ANUALA DE STUDIU:Cand,cum si de ce se ntmpla? TEMA SAPTAMANII:E toamna in orasul meu! TIPUL ACTIVITATII:mixt DATA(ZIUA):18.10.2010-Luni ACTIVITATI DE INVATARE: ALA: *Alfabetizare:Citim imagini despre toamna *Arta:Coloram frunze -desen in contur *Joc de rol:De-a gospodinele *Construcii:Bancutele din parc *Jocul in aer liber: plimbare Joc de miscare:Adunam frunze ADE: *Stiinta,DS:Culorile toamnei-aspecte caracteristice anotimpului toamna ADP: *Intalnirea de dimineaa:Cum mi-am petrecut sfritul de saptamana? *Rutina:Suntem cei mai harnici-formarea deprinderilor de a aduna si ordona jucriile de la centrele de interes; *Rutina:Stiu sa mnnc singur!-formarea deprinderilor de autoservire *Tranzitii:Bate vantul frunzele,Frunza galbena-ofilita Frunza galben-ofilita Se desprinde de pe ram Ploaia rece si grabita Bate:pic,pic,pic la geam.

OBIECTIVE CADRU: *Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia. OBIECTIVE DE REFERINTA: *sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare; *sa recunoasca anumite schimbari si transformari ale mediului inconjurator. SCOPUL ACTIVITATII: Informativ: -imbogatirea orizontului de cunoastere al copiilor referitor la schimbarile din mediul inconjurator; Formativ:- dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator; -dezvoltarea exprimarii orale ,intelegerea si utilizarea corecta a structuriilor verbale orale ,in vederea realizarii unui dialog coerent pe baza temei propuse(alfabetizare); -formarea unor abilitati practice specifice nivelului de varsta(arta); -dezvoltarea creativitatii si imaginatiei(constructii si jocul de rol); Educativ: -educarea si stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator. OBIECTIVE OPERATIONALE: ALFABETIZARE:Citim imagini despre toamna -sa identifice aspecte/caracteristici ale anotimpului toamna din imaginile date; -sa descrie anumite aspecte /caracteristici/fenomene ale anotimpului toamna pe baza imaginilor date; -sa raspunda pe cat posibil in propozitii corecte din punct de vedere gramatical la intrebarile educatoarei,in vederea realizarii unei convorbiri reusite. ARTA:Coloram frunze-desen in contur -sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motrica; -sa coloreze cu grija incercand sa nu depaseasca conturul; -sa participe activ si afectiv la activitate.

JOC DE ROL:De-a gospodinele -sa transpuna in joc experienta acumulata in familie; -sa se respecte unul pe altul,vorbindu-si politicos; -sa se joace in liniste ca sa nu-i deranjeze pe copiii de la celelalte centre. CONSTRUCTII:Bancutele din parc -sa redea cu ajutorul pieselor de lego bacutele din parc; -sa relationeze cu partenerii de joc; -sa construiasca prin imbinare,alaturare,suprapunere; -sa duca la bun sfrasit sarcina data. STIINTA: *DS:Culorile toamnei-aspecte caracteristice anotimpului toamna -sa observe transformarile din natura din imaginile prezentate; -sa descopere elemente componente ale mediului inconjurator prin antrenarea tuturor organelor de simt; -sa coreleze aspectele prezentate pe plansa cu cele din mediul inconjurator(afara); -sa identifice caracteristicile anotimpului toamna; -sa realizeze un dialog corent pe baza planselor si a intrebarilor adresate de educatoare. STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee diactice:-conversatia -explicatia -observatia -demonstratia Mijloace didactice:-planse cu aspecte /fenomene/caracteristici ale anotimpului toamna -zana toamnei -imagini cu anotimpul toamna -fise de colorat -culori -piese lego -sortiulete Forme de organizare:-frontala -pe grupuri Tipuri de invatare:-operationala

SISTEM DE EVALUARE: Forme de evaluare:-orala -munca individuala(fise de colorat) Metode de evaluare:-chestionare orala -observare curenta SCENARIUL ZILEI Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.Copii se aseaza in semicerc odata cu spunerea salutului de dimineata,se canta cantecelul Cocoselul canta dis-dedimineata pentru a ne inviora, apoi se ridica in picioare si se fac cateva elemente de gimnastica (suntem uriasi,suntem pitici;sari minge,minge sus,sari minge ,minge jos;zburam ca pasarica).Se face prezenta si se completeaza calendrul naturii, apoi apare in sala de grupa Zana T oamneicu care se poarta o scurta discutie referitoare la vremea de afara(Cum era afara cand au venit la gradinita?Ce au observat venind spre gradinita?),dupa care se prezinta centrele de activitate: la Stiinta v-am pregatit o surpriza (plansele sunt acoperite cu o panza) si tot la stiinta va va astepta Zana Toamnei pentru a mai povesti cu ea, la Alfabetizare aveti de citit imagini cu anotimpul toamna, la Artaaveti de colorat frunze, dar trebuie sa aveti grija sa nu depasiti conturul pentru a iesi o lucrare frumoasa, lucrarile cele mai frumosaese vor fi puse la expositie, asadar trebuie sa va straduiti sa colorati cat mai frumos fara sa depasiti conturul; la Joc de rol trebuie sa va jucati de-a gospodinele, mamele voastre sunt niste gospodine:fac mancare,curatenie,spala rufele,au grija de voi s.a.m.d.;la Constructii va trebui sa construiti bancutele din parc. Copiii isi vor alege centrele in functie de dorinta si preocuparea fiecaruia.Activitatile de la centre sunt mereu supravegheate de educatoare si de catre ajutorul de educatoare.Copiii schimba centrele dupa finalizarea sarcinilor de la fiecare centru.La finalul zilei o sa analizam ceea ce am facut si ceea ce am realizat pe parcursul intregii zile,apoi ne vom juca jocul de miscare adunam frunze(ne imaginam ca am aduna frunze).

ETAPELE ACTIVITATII 1.Moment organizatoric

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

SISTEM DE EVALUARE

Pentru asigurarea unei bune desfasurari a activitatii se vor lua urmatoarele masuri: -aerisirea salii de grupa; -asezarea materialului didactic in toate centrele de activitate si pregatirea elementelor surpriza; -intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; -controlul tinutei si a pozitiei copiilor pe covoras. Debuteaza cu spunerea salutului de dimineata(Dimineata a sosit),dupa care se canta pentru inviorare cantecelul Cocoselul canta dis-dedimineataiar pentru ca somnul sa plece definitiv se fac cateva exercitii de gimnastica (suntem uriasi,suntem pitici;sari minge,minge sus,sari minge ,minge jos;zburam ca pasarica). Se face prezenta si se completeaza calendrul naturii,fiecare copil se saluta printr-o stringere de mana ,apoi cine doreste sa impartaseasca ceva imporatant ce i s-a intamplat in weekend va veni in fata grupei si isi va exprima trairile ,sentimentele. Se face cu ajutorul Zanei Toamnei conversatia Observarea curenta conversatia

2.Intalnirea de dimineata

3.Captarea

atentiei

care a venit in grupa sa le spuna cat mai multe lucruri despre anotimpul toamna ,copiii se vor intalni cu ea si vor putea sta de vorba la centrul stiinta. Se poarta o discutie referitoare la schimbarile si vremea de afara (se vor pune mai multe intrebari pentru a scoate in evidenta aspecte ale anotimpului toamna :Cum era afara cand au venit la gradinita?Ce au observat venind spre gradinita?Cum ne imbracam?) Tema zilei de astazi este Culorile toamnei,in fiecare centru,astazi vom afla cat mai multe lucruri despre anotimpul toamna si vom vorbi despre acesta. Se prezinta centrele in

conversatia

4.Introducere in activitate

Chestionarea orala Conversatia Observarea curenta

5.Anuntarea temei si a obiectivelor

Conversatia

care se lucreaza si ceea ce au de facut Explicatia la fiecare centru (se enunta 6.Dirijarea invatarii obiectivele de la fiecare centru). Copiii isi aleg centrele in functie de dorinta si preocuparea fiecaruia.Educataorea impreuna cu Zana Toamnei(papusa) se afla la centrul stiinta unde le va explica copiilor schimbarile ce s-au produs in mediul inconjurator cu ajutorul planselor ilustrate despre anotimpul toamna.Vom privi pe geam curtea gradinitei pentru a recunoaste unele aspecte ilustrate si pe planse(nu am Observatia Explicatia Chestionare orala Conversatia Observare curenta

putut sa observam in natura aceste aspecte mult mai bine deoarece afara ploua).La finalul activitatii de la acest centru copii au primit de la Zana Toamnei cate o frunzulita ca simbol al toamnei.La centrul alfabetizarevor citi imagini despre anotimpul toamna;la centrul arta vor avea de colorat frunze,fara a depasi conturul frunzei;la centrul joc de rolvor avea de se jucat de-a gospodineleiar la centrul constructiivor avea de construit bancutele din parc.La aceste centre copii vor fi supravegheati de catre ajutorul de educatoare.Se vor respecta regulile de comportare de la fiecare centru,urmand ca la finalul zilei sa fie recompensati pentru comportamentul exemplar de care au dat dovada. Copiii schimba centrele dupa finalizarea sarcinilor de la fiecare centru astfel la sfarsitul zilei fiecare copil a fost prin toate centrele 7.Obtinerea performantelor de activitate. La finalul zilei toti copii vor canta cantecul Bate vantul frunzeledupa care vom vizita fiecare centru pentru 8.Asigurarea conexiunii inverse(feeda vedea roadele muncii lor. Copiii explica ceea ce au facut la fiecare centru,demonstrand ca au inteles ,dovada facand lucrarile Conversatia Observare curenta Conversatia Observare curenta Demonstratia -fisa de lucru

back-ul)

realizate de acestia si explicatiile aduse la intrebarile educatoarei. Chestionare orala

9.Evaluarea performantelor

Voi face aprecieri individuale si generale asupra modului de comportare al copiilor la activitatile pe centre.Toti copii vor fi recompensati pentru participarea cu interes la activitatile desfasurate. Activitatea se incheie printr-un joc de miscare Adunam frunze. Conversatia

10.Incheierea activitatii

Potrebbero piacerti anche