Sei sulla pagina 1di 4

Proiect didactic

 
Grup Scolar Tudor Vladimirescu
DISCIPLINA: Educatie antreprenoriala
CLASA : a X-a
TEMA :Initierea si derularea unei afaceri
SUBIECTUL :  Planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
TIPUL LECTIEI : Dobandirea de noi cunostiinte
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clase
DURATA: 4 lectii a cate 50 minute
OBIECTIVE CADRU: Asimilarea de noi cunostiinte
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-         sa cunoască planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
-         sa inteleaga planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
OBIECTIVE EDUCATIONALE:
     -Obiective cognitive:
- sa cunoască fiecare planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
    -Obiective afective:
- sa aprecieze corect fiecare concept referitor  la planul de afaceri si problemele
aplicarii acestuia
    -Obiective psihomotorii:
              - sa utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite
OBIECTIVE ORERATIONALE
- sa-si insuseasca noţiunile despre planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
STRATEGII DIDACTICE:
              1.Principii didactice
                            - principiul  participării si invatarii active
                            - principiul conexiunii inverse
              2.Metode de invatare:
                            - metode de comunicare orala: expunere, conversaţie
                            - explicaţia in etapa de comunicare
              3.Forme de organizare:
                            - frontala
                            -  individuala
              4 Forme de dirijare a invatarii: dirijata de profesor
              5 .Resurse materiale:
                            - material bibliografic: - manual de Educaţie antreprenoriala clasa a X - a
              6 .Metode de evaluare :
                            - evaluarea frontala : întrebări orale
              7 .Desfesurarea lecţiei:
                            - moment organizatoric:
                                     - pregătirea lecţiei:- întocmirea proiectului didactic
                                                                               - pregătirea setului de întrebări
                                                                               - pregătirea temei
                                     - organizarea si pregătirea clasei- verificarea prezentei
                                     - anunţarea modului de desfăşurare a activităţii
Se face verificarea cunostiintelor asimilate de elevi
Lecţia se desfaoara frontal si se adresează elevilor următoarele întrebări:
1.    Ce intelegeti prin întreprinzător?
Elevi raspund:
2.    Ce intelegeti prin spirit antreprenorial ?
Elevi răspund:
3.    Ce intelegeti prin abilitaţi manageriale?
Elevi raspund:
4.    Care sunt calitatiile întreprinzătorului de succes?
Elevi raspund:
Captarea atenţiei clasei : anunţarea noii teme : ,, Planul de afaceri si problemele
aplicarii acestuia”
              Anunţarea obiectivelor urmărite.
              Prezentarea conţinutului lecţiei:
              Definitie- reprezinta un instrumnt indispensabil intreprinzatorilor ce construiec o
afacere sau cauta parteneri.
              Un plan de afaceri :
       obliga intreprinzatorul sa-si defineasca ideile de afaceri
       forteaza intreprinzatorul sa-si organizeze o gandire despre
fezabilitatea propriei  idei de afaceri afacere
       impinge intreprinzatorul sa caute informatii pt a dfeschide si derula
o afacere
       ii arata intreprinzatorului dreumul prin pregatirea unui document
scris, logic pt a dechid si derula o afacere
       odata realizat devine un instrument operational prin care
intreprinzatorul poate conduce ,controla intregul proces de
deschidere si derulare al afacerii
Intocmirea unui plan de afaceri necesita parcurgerea urmatoarelor trei etape:
1.    culegerea informatiilor
2.    planificarea activitatii respective- alegerea strategiei potrivite si gasirea
cailor de atingere a obiectivelor stabilite
3.    redactarea planului
Functiile planului de afaceri:
1.   cristalizarea si dez ideilor privitoare la modalitatea de a conduce o afacere
2.   realizarea unei evaluarii a performantelor unei afacerii de- lungul timpului
3.   evaluarea unei noi idei de afaceri
4.   sa obtina finantare
Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,,
Elementele planului de afaceri
Elementele planului de afaceri:
1.sinteza planului  : reprezinta prezentarea planului de afaceri
       istoricul firmei si activitatea sa prezenta
       conceptul si oportunitatea afacerii – de c se considera ca planul ar fi
deosebit
       descrierea produsului sau a serviciului
       piata
       echipa manageriala
       olicitarile financiare  si beneficiile oferite- reprezinta un punct forte
in rezumatul documentului
       alte informatii de impact
2. cuprinsul lucrarii –  reflecta modul de organizare  si forma de prezentare a acesteia,
prezinta capitolel planului de afaceri. El va fi completat dupa ce planul este finalizat
Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca
3. Descrierea afacerii- cu ajutorul datelor si informatiilor disponibile
1.    datele reprezinta cifrele brute , nepreluate , valori
absolut
 
2.    informatiile se obtin in urma proceselor de prelecrare
Orice afacere se sprijina pe o strategie didactica care are drept obiectiv obtinerea unui
echilibru intre  riscurile proiectului, cond de mediu, reursele disponibile, concurenta,
perspective pe termen lung
Structura planificarii:
ii.           precizarea clara a scopului
iii.         identificarea obiectivelor ce trebuie atinse
iv.         fixarea sarcinilor ce urmeaza sa fie realizate si a
responsabilitatiilor
v.           precizarea actiunilor planificate
vi.         identificarea riscurilor
4. Planul de marketing- reprezinta scopul de a arata in ce fel afacerea planificata
intentioneaza sa stisfaca cererea si de a demonstra  capacitatea ei de adaptare la cond pietei. El
trebuei sa porneasca de la cerintele manifestate pe piata pana la satisfacere  nevoilor clientilor
Elementele  planului de marketing:
1.    descrierea pietei
2.    identificarea segmentului de piata-tinta( motivarea
clientului, trendul pietei)
3.    concurenta si alte influente( gradul de concurenta ,
surse de concurenta viitoare, bariere de intrare pe
piata)
4.    strategia de marketing( vanzari si distributie, pret,
promovare si relatii publice, amplasament si
amenajari. feedback)
Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,,
Planul operational ”
5 . Planul operational- modul de transpunere in practica a strategiei afacerii. El va
cuprinde urmatoarele elemente:-  forta de vanzare- modul in care intreprinzatorul abordeaza
vanzarile, precum si organizarea acestui domeniu
   - productia - 
   - personalul – reprezint elementul cheie intr-o afacere
   - protectia impotriva riscurilor
Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,,
Managementul si organizarea afacerii ,  planul financiar si anexele planului”
6. Principala cauza a falimentelor afacerilor o reprezintea lipsa de compretenta si
experienta a  managementului( ansamblul activitatiilor de organizare, conducere si gestionare
a intreprinderi)
Echipa manageriala:
       intreprinzatori
       directori –persoane care poate nu au investit intr-o afacere, dar al
carol talent este apreciat
       corpul consilierilor
       consultantii cheie ( avocati , contabili, etc)
7. Planul financiar – reprezinta partea cea mai flexibila a planului, el trebuie sa asigure
o imagine completa a afacerii
Obiective financiare:
       reducerea riscurilor financiare
       rezolvarea situatiilor  neprevazute( intreruperea productirei,
introducerea unui produs superior de un concurent, disparitia unui
concurent)
       reducerea costului finantarii( dobanzile, dividendele)
       obtinerea surselor de finantare externe
Structura unui plan financiar:
       analiza existentei anterioare a afacerii- daca este cazul
       prezentarea ipotezelor pe care se bazeaza previziunile
       intocmirea situatiilor financiare( bilant, cont de profit si pierderi)
       identificarea riscurilor asociate
8 . Anexele planului- injtreprinzatorul trebuie sa alcatuiasca planul afacerii proprii
Pentru a ne asigura ca elevii au asimilat cunoştinţele predate se adresează următoarele
întrebări:
1.   Ce intelegeti prin întreprinzător?
Elevi raspund:
2.    Ce intelegeti prin plan de afaceri ?
Elevi raspund:
3.    Care sunt functiile planului de afaceri?
Elevi raspund:
Se fac aprecieri asupra modului cum elevii au asimilat noile cunostiinte.
Tema pentru acasă presupune ca elevii sa revadă cunoştinţele privind ,,Individul ca
întreprinzător”
              Lecţia s-a desfăşurat frontal cu răspunsuri individuale.
              Evaluarea cunostiintelor s-a făcut frontal      

Potrebbero piacerti anche