Sei sulla pagina 1di 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

S CUNOATEM TERRA
DATA:17.11.2015
EDUCATOARE: STOIAN FLOARE
UNITATEA:GRDINIA P.P. Nr. 5 LUGOJ
GRUPA: MARE C
TEMA ANUAL DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST I VA FI AICI PE PMNT
TEMA PROIECTULUI: NV DE PE ACUM
TEMA SPTMNII: PMNTUL, PLANETA VIE
TEMA ZILEI: S CUNOATEM TERRA
ACTIVITI DE NVARE
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
- ntlnirea de diminea: Despre vulcani
- Tranziie: Ca o lav plutitoare, ne-ndreptm ncet spre baie
2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA I) CENTRE DE INTERES
- Bibliotec: Citim despre Terra n enciclopedii
- tiin: Erupia vulcanic- experiment
- Joc de mas: Globul pmntesc
3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Activitate integrat: DLC/DEC : Lectura educatoarei: Povestea Pmntului
Cntec: S.O.S. Natura
4. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II)
Joc distractiv: Cine ne-a ieit n drum?
SCOP: Cunoaterea consecinelor aciunilor distrugtoare ale omului asupra mediului nconjrtor i educarea unei atitudini de apreciere i protejare a
Planetei Pmnt.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ALA I

- s-i mbogeasc cunotinele despre Planeta Pmnt prin citirea unor imagini din enciclopediile pentru copii;
- s neleag modul n care se produce o erupie vulcanic;
- s redea forma globului pmntesc, utiliznd mozaicul.
ADE
- s redea succesiunea ntmplrilor pe baza ilustraiilor;
- s desprind mesajul educativ al povestirii;
- s enumere trei aciuni pe care ei le pot realiza pentru a-l ajuta pe mpratul Pmnt.
- s redea expresiv linia melodic a cntecului dup interpretarea model a acesteia.
ALA II
- s respecte regulile jocului;
SARCINA DIDACTIC: Audierea cu atenie a povestirii pentru a reui s redea momentele principale i s desprind mesajul educativ al acesteia
preum i gsirea unor soluii pentru protejarea mediului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, povestirea, explicaia, demonstraia, Plriile gnditoare.
Mijloace de nvmnt: plane din poveste, plrii colorate, cd player.
Forme de organizare: frontal, individual.
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFURARE:Sala de grup
BIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani)
-Antologie de proiecte tematice pentru activiti integrate, Ed. Diana 2009
- Revista nvmntul precolar 1-2/2015.

- Poveti, povestiri basme i legende, Ed. Arlequin 2011

SCENARIUL ZILEI
ntlnirea de diminea: Copiii vor intra n sala de grup aezndu-se n semicerc.
Salutul se realizeaz n sensul acelor de ceasornic, copiii salutndu-se i urndu-i s petreac o zi frumoas mpreun. Salutul pornete de la
educatoare i este continuat de toi copiii grupei.

Prezena Cine nu este prezent astzi? Un biat va numra fetele i o fat va numra bieii cu ajutorul educatoarei, completnd corespunztor
calendarului de prezen.
n continuare se discut despre starea vremii din ziua respectiv i data n care ne aflm, n vederea aezrii jetoanelor corespunztoare la Calendarul
naturii.
Noutatea zilei Educatoarea le art copiilor o imagine n care Pmntul este trist i bolnav, le spune acestora c el nu a fost ntotdeauna aa i i ntreb
dac le-ar plcea s asculte Povestea Pmntului pentru a afla ce s-a ntmplat.
Tranziie: Spre sectoare s pornim/ surprize descoperim i bine noi s muncim
ALA I
Copiii sunt orientai spre centrul de interes, intuind materialul didactic. La centrul Bibliotec vor avea la dispoziie enciclopedii pentru copii din care
vor citi imagini despre Planeta Pmnt, la tiin vor face un experiment pentru a nelege cum se produce o explozie vulcanic iar la centrul Joc
de mas vor reda forma globului pmntesc cu ajutorul mozaicului.
Copiii i aleg centrul de interes. n timp ce lucreaz sunt ndrumai i urmrii de educatoare. Voi da explicaiile necesare, voi pune ntrebri ajuttoare,
acolo unde exist dificulti voi monitoriza activitatea la fiecare centru i voi interveni dac e cazul.
Se reamintete copiilor comportamentul ateptat n cadrul acestor activiti; fiecare joc trebuie terminat, colaborm la realizarea sarcinilor
Tranziie:Pmntul n jurul Soarelui
ADE Se trece la desfurarea activitii de povestire anunndu-i pe copii c vor audia Povestea Pmntului pentru a afla de ce acesta este att de
trist. Voi reda povestea descoperind pe rnd imaginile din poveste pe msur ce ajung la secvenele respective. Voi povesti n mod expresiv,
nuanat, folsind un ton i o mimic adecvate. Folosind metoda Plriilor gnditoare voi mpri copiii n ase grupuri, fiecare grup primind o sarcin
corespunztoare culorii plriei.
Copiii vor asculta apoi cntecul S.O.S Natura, vom discuta despre mesajul cntecului iar apoi l vom mpri pe secvene i vom cnta dup
negativ.
Tranziie: Multe azi am nvat/ Pmntul s-a bucurat/ E timpul s ne jucm/S ne relaxm
ALA II.- Joc distractiv: Cine ne-a ieit n drum

EVENIMENT
DIDACTIC

STRATEGII
CONINUTUL TIINIFIC

1.
Momentul - aerisirea slii
organizatoric
- aranjarea mobilierului
- intrarea ordonat a copiilor
- poziia corect pe scunel
2. Captarea ateniei Le voi arta copiilor o imagine n care Pmntul este trist i bolnav
i le voi spune c prin intermediul activittilor desfurate astzi
vom descoperi de ce este trist i cum l putem ajuta s se
nsntoeasc.
3. Anunarea temei Astzi v voi citi o poveste frumoas numit Povestea
i a obiectivelor (pe Pmntului. Dac vei asculta cu atenie vei descoperi de ce
ntreaga zi)
mpratul Pmnt este att de trist i ce putem noi s facem pentru
a-l ajuta. Dup aceea vom nva un cntecel cu mesaj ecologic
numit S.O.S Natura
4. Dirijarea
ALA I Copiii vor trece la centrele de interes unde vor realiza
nvrii
sarcinile, respectnd indicaiile educatoarei i meninnd o
atmosfer plcut.
ADE Lectura educatoarei Povestea Pmntului
Voi citi povestea folosind intonaia, mimica, gestica adecvat
pentru a exprima mesajul textului. n timpul povestirii voi
ntoarce, pe rnd, cte o plan, n momentul n care ajung cu firul
povetii la aciunea prezentat. Voi explica n timpul povestirii
cuvintele necunoscute.
Copiii vor fi mprii apoi n ase echipe, fiecare echip primind
cte o plrie.
Echipa plariei albe va reda momentele principale ale povetii pe
baza imaginilor, din perspectiv obiectiv, neutr.
Echipa plriei albastre va defini problema ce trebuie rezolvat-

DIDACTICE

METODE
I
PROCEDEE

MIJLOACE
DIDACTICE

FORME
DE
ORGANIZARE

conversaia,
explicatia

plan

frontal

expunerea,
explicaia

plane din
poveste,

frontal,
individual,

Plriile
gnditoare

plrii
colorate

pe grupuri

EVALUARE

expunerea

oral

Ajutarea mpratului Pmnt, va interveni pe parcurs, oferind


sugestii celorlalte echipe.
Echipa plriei roii i va exprima sentimentele pe care i le
provoac povestea , oferind o analiz din perspectiv emoional
(Aa simt eu....).
Echipa plriei negre va analiza povestea din perspectiva
pesimismului, va judeca faptele prezentate, va emite acuzaii.
Echipa plriei galbene va oferi o perspectiv pozitiv, i va
exprima sperana c oamenii se vor schimba, Pmntul va fi din
nou fericit.
Echipa plriei verzi va cuta soluii pentru nsntoirea
Pmntului, va emite idei creative, le va spune copilor ce s fac
pentru ca Pmntul sa se nsntoeasc.
5. Obinerea
performanelor

6. Asigurarea
feedback-ului

Copiii vor audia cntecul S.O.S Natura, vom purta o scurt


expunerea
discuie despre mesajul cntecului iar apoi vom face cteva
exerciiul
exerciii de respiraie i nclzire a vocii. Voi recita prima secven
a textului iar apoi vom recita pe grupuri mici pentru a nva
textul. Vom aduga apoi i a doua secven a textului. Vom face
acest exerciiu de dou-trei ori iar apoi vom pune textul pe muzic
i vom cnta mpreun urmrind respectarea tonalitii, a liniei
melodice. Pentru fixarea cntecului voi mprti copiii pe echipe i
fiecare echip va trebui s cnte cte o secven a cntecului.
ALA II
jocul
Joc distractiv: Cine ne-a ieit n drum- Copiii aezai n cerc,
unul n spatele celuilalt pleac n drumeie. Educatoarea st n
mijloc i are n mn mai multe imagini pe care le arat pe rnd.
Copiii se plimb unul dup altul fiind ateni la imagini i spun.
Cine ne-a ieit n drum? Educatoarea arat un munte iar copiii
spun ,,e un munte foarte mare, suntem pregtii de crare i
imit urcarea pe munte...Celelalte cartonae vor avea imagini cu
pod, ru, lac, pdure iar copiii vor imita sritura peste ru, mersul

cd player

frontal

oral

cartonae cu
imagini

frontal

oral

n echilibru peste pod, notul n lac, mersul cu minile pe umerii


copilului din fa pentru a nu se pierde prin pdure etc.
8.
ncheierea Se fac aprecieri asupra implicrii copiilor n activitate, acetia Aprecieri
activitii
primind i recompense.
verbale

recompense

frontal

oral

Potrebbero piacerti anche