Sei sulla pagina 1di 2

Modurile si timpurile verbale

Indicativ
1. (vad) Prezent: Conj I, II, IV: D.A/P: tema prezent + desinte pers. de prezent
Conj III :
D.A: tema prezent + i- II sg-II pl/ u-III pl + des pers de prezent
D.P: tema prez + e- II sg/ i- III sg-II pl/ u- III pl + des pers de prezent
2. (vedeam) Imperfect: Conj I, II: D.A\P: tema prez + ba+ des pers de imperfect
Conj III, IV: D.A/P: tema prezent + eba+ des per de imperfect
3. (voi vedea) Viitor: Conj I, II:

D.A: tema prez+ bo-I sg/bi-II sg-IIpl/bu-III pl + des per de prez


D.P: tema prez + bor- I sg/be-IIsg/bi- IIIsg-IIpl/bu-III pl+ des prez
Conj III, IV: D.A/P: tema prez+ a-I sg/e-restul + des imp

4. (vazui) Perfect: D.A: tema perfect(forma a III a vb din dict.) + des de perfect
D.P: PPP+ sum,es,est,sumus,estis,sunt
5. (vazusem) M.m.c.p: D.A: tema perf+ eram, eras, erat, eramus, eratis, erant
D.P: PPP+ eram, eraserant
6. (voi fi vazut) Viitor anterior: D.A: tema perf+ ero, eris, erit, erimus, eritis, erunt
D.P: PPP+ ero, eris..erunt

Conjunctiv
1. (sa vad) Prezent: Conj I:
D.A./P: tema prez(se taie r final) + e + des imperf
Conj II, III, IV: D.A./P: tema prez + a+ des imp
2. (as fi vazut) Imperfect: D.A./P: tema prez+ re+des imp
3. Perfect: D.A: tema perf+ erim, eris, erit, erimus, eritis, erunt
D.P: PPP+ sim, sis, sit,s imus, sitis, sint
4. M.m.c.p: D.A: tema perf + essem, esses, esset, essemus, essetis, essent
D.P: PPP+ essem, esses..essent

Imperativ prezent

(vezi!)

1. pers a II-a sg: tema de prez


2. pers a II-a pl: Conj I, II ,IV: tema de prez + te
Conj III:
tema prez + i+te

Participiu ( se declina cu decl a III-a par. Cu Abl. sg.m, f, n. term in e)


1. (vazut) Prezent: Conj I, II: tema prez + N.sg: - ns
G.sg:- ntis
Conj III, IV: tema prez + N.sg:-ens

G.sg:-entis

2. Perfect pasiv (PPP): tema sup(forma a IV-a din dict)+ us(m), a(f), um(n)sg
i(m), ae(f), a(n) pl
3. Viitor activ: tema sup + ur+ us(m), a(f), um(n)sg
i(m), ae(f), a(n) pl

Gerunziu

(vazand)

Conj I, II: tema prez + ndi(G), ndo(D), ad ndum(Ac), ndo(Abl)


Conj III, IV: tema prez + endi(G), endo(D), ad endum(Ac), endo(Abl)

Gerundiv
Conj I, II: tema prez + ndus, nda, ndum, ndi, ndae, nda
Conj III, IV: tema prez + endus, enda, endum, endi, endae, enda

Infinitiv
1. (a vedea) Prezent: D.A: tema prez+re
D.P: tema prez+ ri (I, II,IV)
+i (III)
2. Perfect: D.A: tema perf+ isse
D.P: tema sup+ um(m), am(f), um(n)sg
os(m), as(f), a(n) pl
3. Viitor: D.A: tema sup + urum(m), uram (f), urum(n)sg +esse
uros(m), uras(m), urum(n)pl+ esse
D.P: sup in Ac+ iri

Supin

(de vazut)

Ac: tema supin + um


Abl: tema supin + u