Documenti di Didattica
Documenti di Professioni
Documenti di Cultura
Get Ready
Get Ready
a)
Page 10
Question 1
P = 10 + 10 + 10 + 10
P = 40
P = 6 + 8 + 10
P = 24
Get Ready
Page 10
Question 2
MHR Chapter 1
13
Get Ready
a)
Page 11
Question 3
9000
km
1000
= 9 km
9000 m =
18 000
km
1000
= 18 km
b) 18 000 m =
1200
km
1000
= 1.2 km
c)
1200 m =
d)
700 m =
700
km
1000
= 0.7 km
Get Ready
a)
Page 11
Question 4
9 m = 9 100 cm
= 900 cm
b) 12 km = 12 1000 m
= 12 000 m
150
m
100
= 1.5 m
c)
150 cm =
d)
e)
2.5 cm = 2.5 10 mm
= 25 mm
14
MHR Chapter 1
Get Ready
a)
Page 11
Question 5
A = 4 4
A = 16
b)
A = 2 4
A=8
c)
A = 53
A = 15
The area is 15 cm2.
MHR Chapter 1
15
Page 15
Question 1
Page 15
Question 2
Matthew is right. Perimeter is a length and is measured in centimetres. Sonja mistakenly used square
centimetres.
Section 1.1
Page 15
Question 3
From the equation P = 6 1.5 m, there must be 6 sides each of 1.5 m. Draw a
hexagon with 6 equal sides of length 1.5 m.
Section 1.1
Page 15
Question 4
16
MHR Chapter 1
Section 1.1
a)
Page 15
P = 8+3+8+3
P = 22
Question 5
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (8 + 3)
P = 2 11
P = 22
P = 120 + 80 + 120 + 80
P = 400
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (120 + 80)
P = 2 200
P = 400
Page 15
Question 6
P = 30 + 25 + 60 + 25
P = 140
Page 16
Question 7
P = 50 + 50 + 40 + 80
P = 220
Page 16
Question 8
P = 6 + 5 + 14 + 5
P = 30
P = 1 + 2.5 + 2.5 + 2
P=8
P = 35 + 40 + 25 + 40
P = 140
d)
P = 12 + 8 + 20 + 24
P = 64
MHR Chapter 1
17
Section 1.1
a)
Page 16
Question 9
P = 8 12
P = 96
b)
P = 6 1.5
P=9
c)
P = 3 2.3
P = 6.9
d)
P = 5 18
P = 90
Section 1.1
a)
Page 16
Question 10
P = 4 1.25
P=5
b)
P = 3 14
P = 42
P = 8 2.6
P = 20.8
P = 6 15
P = 90
18
MHR Chapter 1
Section 1.1
Page 16
Question 11
Page 16
Question 12
Page 16
Question 13
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (150 + 75)
P = 2 225
P = 450
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (1.5 + 0.75)
P = 2 2.25
P = 4.5
Page 16
Question 14
Answers may vary. Perimeter is a length and must be measured in linear units.
MHR Chapter 1
19
Section 1.1
a)
Page 16
Question 15
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (450 + 150)
P = 2 600
P = 1200
Convert to kilometres:
24 000
24 000 m =
km
1000
= 24 km
The distance for 20 laps is 24 km.
Section 1.1
Page 16
Question 16
Page 17
Question 17
Sasha is right. Anders did not convert the length and width of the
rectangle into common units of measurement.
20
MHR Chapter 1
Section 1.1
Page 17
Question 18
175 cm =
110
m
100
= 1.1 m
110 cm =
Page 17
Question 19
or
P = 11 7 mm
P = 77 mm
MHR Chapter 1
21
Section 1.1
a)
Page 17
Question 20
P = 50 + 35 + 50 + 35
P = 170
or
P = 2 (l + w)
P = 2 (50 + 35)
P = 2 85
P = 170
Convert 3 km to metres:
3 km = 3 1000 m
= 3000 m
Total distance = Number of laps Distance for 1 lap
3000 m = Number of laps 170 m
Page 17
Question 21
22
MHR Chapter 1
Section 1.1
Page 17
Question 22
a)
b) P = 2 (l + w)
P = 2 (5 + 3)
P=28
P = 16
The perimeter is 16 cm.
c)
Answers may vary. Start with 16 cm and subtract each side length:
16 5 5 3 3 = 0
After all four side lengths have been subtracted, the result is 0.
The answers are correct.
Section 1.1
Page 17
Question 23
MHR Chapter 1
23
Section 1.1
Page 17
Question 24
The perimeter is 26 m.
24
MHR Chapter 1
Page 20
Question 1
Answers will vary. They are both the product of the base times the height.
In the case of a rectangle, the base is called the length and the height is called the width.
Section 1.2
Page 20
Question 2
The area is 20 cm2, not 20 cm. The units for area are square centimetres.
Section 1.2
a)
Page 20
Question 3
A = bh
A = 43
A = 12
A = bh
A = 23
A=6
A = bh
A = 3 2
A=6
A = bh
A = 3 1
A=3
MHR Chapter 1
25
Section 1.2
a)
Page 20
Question 4
A = bh
A = 1 1
A =1
A = bh
A = 2 2
A=4
A = bh
A = 1 3
A=3
A = bh
A = 1.5 2
A=3
Page 21
Question 5
Section 1.2
Page 21
Question 6
26
MHR Chapter 1
Section 1.2
Page 21
Question 7
Section 1.2
Page 21
Question 8
Page 21
Question 9
Joel measured the length of the short sides instead of the height. He should have
measured the distance between the longer sides, at right angles to them.
Section 1.2
Page 21
Question 10
MHR Chapter 1
27
Section 1.2
Page 21
Question 11
a) Monica is correct.
The width and length of a rectangle are the same as its base and height.
The area of a rectangle is:
length width = base height
This is the same as the parallelogram formula.
b) Answers will vary. If you use A = l w on a parallelogram, you will not get the right answer, because
the other side length of a parallelogram is not the same as its height.
Section 1.2
a)
Page 21
Question 12
Area of 1 divider = b h
= 5 12
= 60
28
MHR Chapter 1
Page 24
Question 1
Page 24
Question 2
For each triangle, any side can be measured as the base. For the height, place your ruler at right angles to
your base, and measure the distance from the base to the opposite vertex. Remember: You may have to
extend the base and move your ruler outside the triangle.
Section 1.3
Page 24
Question 3
a) Example:
b) You can both be correct even if you have different triangles, as long as you both have a base of 5 cm
and a height of 4 cm. There are many triangles with the same base and height.
Section 1.3
Page 24
Question 4
a) base = 4 cm
height = 3 cm
b) base = height
base = 7 mm
height = 7 mm
c)
base = 6.5 m
height = 4 m
d) base = 2.5 m
height = 2 m
MHR Chapter 1
29
Section 1.3
a)
Page 24
Question 5
Area of a triangle = b h 2
A = 43 2
A = 12 2
A=6
A = bh 2
A = 77 2
A = 49 2
A = 24.5
A = bh 2
A = 6.5 4 2
A = 26 2
A = 13
A = bh 2
A = 2.5 2 2
A = 2.5
Page 24
Question 6
A = bh 2
A = 7 12 2
A = 42
b)
A = bh 2
A = 20 24 2
A = 240
30
MHR Chapter 1
Section 1.3
a)
Page 24
Question 7
A = bh 2
A = 12 10 2
A = 60
A = bh 2
A = 8 4.5 2
A = 18
A = bh 2
A = 10 6 2
A = 30
A = bh 2
A = 3 5 2
A = 15 2
A = 7.5
Page 25
Question 8
Page 25
Question 9
Copy the triangle and join the two copies together, as shown in the diagram. This shows that the area
of a triangle is exactly half the area of a parallelogram with the same base and height.
MHR Chapter 1
31
Section 1.3
Page 25
Question 10
Section 1.3
Page 25
Question 11
No. Two triangles that have the same area do not always have the same
perimeter. For example, these two triangles each have an area of 6 cm2, but
different perimeters
Section 1.3
Page 25
Question 12
P = 40
Sarah must paint a total area of 2 75 cm2 = 150 cm2 to paint the reflectors on one side.
Section 1.3
Page 25
Question 13
a) They all have the same area, because they all appear to
have the same base and the same height.
b) Answers may vary slightly.
base of each triangle = 1.3 cm
height of each triangle =1.2 cm
They all have equal bases and heights.
c)
Each triangles base and height is the same. Their areas are all equal as predicted.
A=bh2
A = 1.3 1.2 2
A = 0.78
The area of each triangle is 0.78 cm2.
32
MHR Chapter 1
Section 1.3
Page 25
Question 14
Page 25
Question 15
The value h = 2.5 m makes this equation true. The floor plan can be any triangle with base = 4.0 m and
height = 2.5 m. Examples:
b) No. The length of edge to be painted is the perimeter of the triangular base. Different designs will
require different amounts of paint for the edge.
MHR Chapter 1
33
Page 28
Question 1
A single, standard order of operations is needed so that everyone calculates expressions in the same
manner.
Section 1.4 Page 28 Question 2
The correct answer is 11.
If you add before subtracting:
9 6 + 8 9 14 = 5
Since 5 does not equal 11, you cannot claim the prize.
Section 1.4
Page 28
Question 3
= 12 4 18 6
= 3
3
=
0
Section 1.4
Page 28
Question 4
Page 28
Question 5
3 + 4 2
= 3+8
= 11
Section 1.4
3 7 (6 1) 4 + 12
= 3 7 5 4 + 12
= 21 1.25 + 12
= 31.75
34
MHR Chapter 1
Section 1.4
Page 28
a)
6 + 25
= 6 + 10
= 16
b)
12 3 2
= 42
=2
c)
4 10 5
= 40 5
=8
d)
54 9 3
= 63
=2
e)
(7 2) 8
= 58
= 40
f)
3 (8 1)
= 3 7
= 21
Section 1.4
Page 28
a)
25 5 + 3 2
= 5 + 3 2
= 5+6
= 11
b)
4 + (23 7) 8
= 4 + 16 8
= 4+2
=6
c)
(6 + 2) 3 9
= 83 9
= 24 9
= 15
d)
18 2 (4 2)
= 18 2 2
= 18 4
= 14
Section 1.4
Page 28
Question 6
Question 7
Question 8
a)
27 (9 3) 8
= 27 3 8
= 98
=1
b)
(12 3) + (12 2 3)
= 4 + (12 2 3)
= 4 + (12 6)
= 4+6
= 10
MHR Chapter 1
35
Section 1.4
Page 28
Question 9
Division. You must do multiplication and division from left to right in BODMAS.
Section 1.4
Page 28
Question 10
64 16 4 + 3 2 2
= 4 4 + 3 2 2
= 1+ 3 2 2
= 1+ 3 4
= 44
=0
Section 1.4
a)
Page 28
Question 12
(7 3) : This calculates the total value for the 7 sides of the octagon that are
adding to the perimeter.
(2 7.5 + 3) : This calculates the total value for the 3 sides of the rectangle that
are adding to the perimeter.
b)
(7 3) + (2 7.5 + 3)
= 21 + 18
c)
36
MHR Chapter 1
Section 1.4
Page 29
Question 13
a)
(2.1 + 3.6) 2
= (5.7) 2
= 11.4
b)
c)
8 (0.4 0.2) 2 3 + (5 4)
= 8 2 2 3 + (5 4)
= 4 2 3 +1
= 4 0.67 + 1
= 3.33 + 1
= 4.33
d)
(8 + 12 3 1) [7 (4 + 1)]
= [8 + 9 1] [7 (4 + 1)]
= [17 1] [7 (4 + 1)]
= 16 [7 (4 + 1)]
= 16 [7 5]
= 16 (2)
=8
e)
2 + 9 [1.5 (5 3) ]
= 2 + 9 [1.5 2]
= 2+93
= 2+3
=5
Section 1.4
a)
Page 29
Question 14
4 + (6 5) 2
= 4 + 1 2
= 4+2
=6
4 + 6 (5 2)
= 4 + 6 10
= 10 10
=0
(4 + 6 5) 2
= (10 5) 2
= 5 2
= 10
b) The expressions show that the answer changes, depending on which operations are done first (the
operations in brackets). The order of operations tells you which operations to do first, even when there
are no brackets. If everyone follows the same order, everyone will get the same answer.
c)
4 + 6 5 2
= 4 + 6 10
= 10 10
=0
The expression 4 + 6 5 2 still results in the value 0, without adding any brackets.
MHR Chapter 1
37
Section 1.4
Page 29
Question 15
12 (80 20 + 60 40 2)
= 12 (1600 + 60 40 2)
= 12 (1600 + 2400 2)
= 12 (1600 + 1200)
= 12 2800
= 33 600
Page 29
Question 16
6 6 + 6 4 2
= 36 + 6 4 2
= 36 + 24 2
= 36 + 12
= 48
Answers may vary. For example, shape 2 can be split into three triangles:
d) Answers may vary. For example, given the splitting in part c),
Area = 6 6 2 + 6 6 2 + 6 4 2
= 18 + 18 + 12
= 48
This is the same result for the total area as in part a).
38
MHR Chapter 1
Section 1.4
Page 29
Question 17
MHR Chapter 1
39
Page 32
Question 1
Page 32
Question 2
Page 32
Question 3
Mya is correct. This is because the formula uses brackets as well as different operations. You must use the
correct order of operations. You have to do the brackets first.
Section 1.5
Page 32
Question 4
From the calculations, you can see that this trapezoid has a = 4, b = 6, and h = 3.
The measurements are in centimetres because the final answer is given in square
centimetres. One possible trapezoid is shown.
40
MHR Chapter 1
Section 1.5
Page 32
Question 5
a) a = 8 cm, b = 18 cm, h = 6 cm
b) a = 8 mm, b = 10 mm, h = 6 mm
c) a = 2 m, b = 6.5 m, h = 3 m
Section 1.5
Page 32
Question 6
Section 1.5
Page 32
Question 7
MHR Chapter 1
41
Section 1.5
Page 32
Question 8
42
MHR Chapter 1
c)
MHR Chapter 1
43
Section 1.5
Page 32
Question 9
Page 32
Question 10
Page 32
44
MHR Chapter 1
Question 11
Section 1.5
Page 33
Question 12
Page 33
Question 13
Page 33
Question 14
Page 33
Question 15
MHR Chapter 1
45
Section 1.5
Page 33
Question 16
a) The pool (dashed line) is approximately in the shape of a trapezoid (solid shape).
a = 37 m, b = 57 m, h = 65 m
A = ( a + b) h 2
A = (37 + 57) 65 2
A = 94 65 2
A = 6110 2
A = 3055
You could improve the accuracy by splitting the wave pool into smaller shapes that are closer to the
actual shape of the pool.
d) Answers will vary. Look at the photograph on Page 30. The rectangular section is where the waves
are generated. The curved section is the shallowest part of the pool. Like a beach on the ocean, the
waves are tallest here. It was probably designed in this shape to let more people enjoy the waves.
Section 1.5
a)
Page 33
Question 17
a = 16
b = length of entire pattern 4 trapezoids
b = 80 4
b = 20
h = height of entire pattern 2 trapezoids
h = 18 2
h=9
a is 16 cm, b is 20 cm, h is 9 cm
A = ( a + b) h 2
A = (16 + 20) 9 2
A = 36 9 2
A = 324 2
A = 162
Total green area = number of green trapezoids area per green trapezoid
= 4 162
= 648
46
MHR Chapter 1
c)
d) Answers may vary. See solutions shown in part a), b), and c) for methods.
MHR Chapter 1
47
Section 1.5
a)
Page 33
Question 18
A = ( a + b) h 2
450 = (15 + 30) h 2
450 = 45 h 2
450 = 22.5 h
Page 33
Question 19
c)
48
MHR Chapter 1
Page 36
Question 1
Page 36
Question 2
a) Answers may vary. For example, pick a height that divides into the given area. Then, select values of
a and b that give the correct area.
b) Answers may vary. If you used trial and error for part a), you may find it difficult to match the exact
area.
Section 1.6
Page 36
Question 3
a) Answers may vary. Draw a few trapezoids of different sizes and see which one is closest to what you
need. Then, use that trapezoid and adjust it until you have the required area and perimeter.
b) Answers may vary. It is usually difficult to match both area and perimeter at the same time.
Section 1.6
Page 36
Question 4
c)
MHR Chapter 1
49
Section 1.6
Page 36
Question 5
c)
Section 1.6
Page 36
Question 6
Section 1.6
Page 36
Question 7
a) Answers may vary. Use the centimetre strip method, or try placing your non-parallel sides first and
then fitting the parallel sides in.
b) Answers may vary.
c)
Section 1.6
Page 36
50
MHR Chapter 1
Question 8
Section 1.6
Page 36
Question 9
a) Answers may vary. There is more than one way to draw this trapezoid. For example:
b) Start by using half the height and then adjust the lengths until you get a trapezoid with the right
perimeter and area.
Section 1.6
Page 36
Question 10
MHR Chapter 1
51
Page 43
Question 1
Answers may vary. Two rectangles are easy to place together, or maybe a square and a triangle, and make
a shape that looks like a house.
Section 1.7
Page 43
Question 2
Page 43
Question 3
Page 43
Question 4
Method 1:
a) Split the shape into two rectangles.
Rectangle 1: l = 9 m and w = 4 m.
Rectangle 2: l = 6.5 m and w = 4 m.
b)
Area of rectangle 1 = l w
= 9 4
= 36
52
MHR Chapter 1
Method 2:
a) Split the shape into two rectangles.
Rectangle 1: l = 13 m and w = 4 m.
Rectangle 2: l = 4 m and w = 2.5 m.
b)
Area of rectangle 1 = l w
= 13 4
= 52
Page 43
Question 5
Side 1 (vertical) = 4 + 2
=6
MHR Chapter 1
53
Section 1.7
Page 43
Question 6
a) Method 1:
Area of rectangle 1 = l w
= 65
= 30
54
MHR Chapter 1
b) Method 1:
Area of the rectangle = l w
= 12 8
= 96
Page 44
Question 7
P = 7 + 9 + 3 + 5 + 10 + 14
P = 48
MHR Chapter 1
55
Section 1.7
4.
Page 44
Question 8
P = 4 + 9 + 2.5 + 4 + 6.5 + 13
P = 39
The perimeter of the figure is 39 m.
5.a) P = 13 + 4 + 8 + 2 + 5 + 6
P = 38
The perimeter of the figure is 38 m.
5.b) P = 12 + 4 + 4 + 4 + 16 + 8
P = 48
The perimeter of the figure is 48 cm.
Section 1.7
Page 44
Question 9
a) Draw a horizontal line connecting the upper left and right corners of the
shape. You will get a triangle with a rectangle underneath it.
56
MHR Chapter 1
Section 1.7
Page 44
Question 10
=lw+
= 1.62 + 0.72
= 2.34
The area of this figure is 2.34 cm2.
b) Upper rectangle: l = 1.2 cm, w = 0.6 cm. Lower rectangle: l = 1.2 cm, w = 0.5 cm. Overlap 0.2 cm.
Perimeter = 1.2 + 0.6 + 0.2 + 0.5 + 1.2 + 0.5 + 0.2 + 0.6
= 5.0
The perimeter of this figure is 5.0 cm.
Area = Area of Upper rectangle + Area of Lower rectangle
= (l w)+ (l w)
= 1.2 0.6 + 1.2 0.5
= 0.72 + 0.6
= 1.32
The area of this figure is 1.32 cm2.
Section 1.7
Page 44
Question 11
Page 44
Question 12
This does not work for the perimeter because the perimeters of the simpler shapes include lengths that are
inside the figure, and not part of the perimeter.
MHR Chapter 1
57
Section 1.7
Page 44
Question 13
b) Since the price is per square centimetre, you first need to find the area of this logo.
Area = Area of top parallelogram + 2 Area of leg parallelograms + Area of centre triangle
b h
A = b h + 2b h + 3 3
1 1
2
2
2
3 2
A = 5 2 + 2 1 2 +
2
A = 10 + 4 + 3
A = 17
58
Another way this question could be answered is to look at the logo as a big parallelogram with two
small triangles cut out of it. Doing it this way, the area would have been calculated by finding the area
of the big parallelogram and then subtracting the areas of the small triangles.
MHR Chapter 1
Section 1.7
Page 44
Question 14
a) Method 1:
Covert units to centimetres:
1.8 100 = 180
2.4 100 = 240
Perimeter = 180 + 25 + 240 + 65
= 510
MHR Chapter 1
59
60
MHR Chapter 1
Page 44
Question 15
MHR Chapter 1
61
Section 1.7
a)
Page 45
Question 16
Area of rectangle 1 = l w
= 17 4
= 68
Page 45
Question 17
a) Josh calculated the area of the large rectangle that the backyard is in (length of
17 m and width of 8 m) and then subtracted the area of the small rectangle that
isnt a part of the backyard (length of 5 m and width of 4 m).
b)
62
This answer is the same as the answer in Example 1. This makes sense because in Example 1, smaller
rectangles make up the entire size of the backyard. In Joshs method, the very large rectangle minus
the small rectangle also makes up the entire size of the backyard.
MHR Chapter 1
Section 1.7
Page 45
Question 18
a) Answers may vary. You can split the figure into smaller, simpler shapes. For
example, you can split this figure into one centre square with three pegs on each side,
and have an isosceles triangle sticking out from each side.
b) Answers may vary. You could get the area of the entire board and then subtract the areas of the
missing corners. You could look at the centre square as being made up of four small isosceles
triangles, or two bigger isosceles triangles.
Section 1.7
Page 45
Question 19
a) Rectangle:
Area of rectangle = l w
= 37 35
= 1295
The new result is more accurate. This is because to get the new result, you split the wave pool into
smaller, simpler shapes that fit the size of the pool better than the large, simple object used before.
d) To get a more accurate answer, add two right triangles to the bottom of the pool to make the curved
part a simpler shape.
MHR Chapter 1
63
Section 1.7
Page 45
Question 20
a) You can split the figure into smaller, simpler shapes. For example, you can split this
figure into one centre square with two pegs on each side, and have right triangles
lying on all four sides.
b) Answers may vary. You could also look at it as a four- peg square and then subtract the areas of the
right triangles from the edges.
Section 1.7
Page 45
Question 21
a) Answers will vary. Draw the stop sign on centimetre paper. Divide it
into two trapezoids. Obtain measurements for the sides and height of
each trapezoid from your drawing. Calculate the area of the stop
sign.
Answers may vary slightly around 2500 cm2 or 0.25 m2 for the area,
and $825.00 for the paint.
b) Answers will vary.
64
MHR Chapter 1
Chapter 1 Review
Review
Page 46
Question 1
The perpendicular distance from the base of a shape to its opposite side or vertex is D height.
Review
Page 46
Question 2
Page 46
Question 3
Page 46
Question 4
Page 46
Question 5
Page 46
Question 6
a) Method 1:
P = 2 + 4.5 + 2 + 4.5
P = 13
MHR Chapter 1
65
c)
Method 1:
P = 2.4 + 2.4 + 2.4 + 2.4 + 2.4 + 2.4 + 2.4 + 2.4
P = 19.2
Page 46
Question 7
P = 8 + 5 + 11 + 4
P = 28
Page 46
Question 8
A = bh
A = 14 8
A = 112
Page 46
Question 9
66
MHR Chapter 1
Review
a)
Page 46
Question 10
A = bh 2
A = 2.3 1.7 2
A = 3.91 2
A = 1.955
It is not completely accurate since the river does not run in a straight line.
Review
Page 46
Question 11
a) Method 1:
Convert units to centimetres:
1.4 100 = 140
A = bh 2
A = 80 140 2
A = 11 200 2
A = 5600
MHR Chapter 1
67
Review
Page 46
Question 12
a)
13 9 3
= 13 3
= 10
b)
3 (16 2) 5
= 3 8 5
= 24 5
= 19
c)
8 3 6 3
= 24 6 3
= 43
4
=
3
d)
20 + (12 2) 5 3
= 20 + 10 5 3
= 20 + 2 3
= 20 + 6
= 26
Review
a)
Page 47
Question 13
Correct format:
4 4 + 6 2
= 16 + 6 2
= 16 + 3
= 19
b)
9 3 is calculated before 81 9 is calculated; division should be calculated in the order that it appears.
Correct format:
81 9 3
= 93
=3
68
MHR Chapter 1
Review
Page 47
Question 14
b)
Method 2:
( a + b) h
2
(8 + 14) 10
=
2
= 110 cm 2
Area =
c)
MHR Chapter 1
69
Review
Page 47
Question 15
A = ( a + b) h 2
A = (35 + 50) 20 2
A = 85 20 2
A = 1700 2
A = 850
Page 47
Question 16
Page 47
Question 17
Page 47
Question 18
Page 47
Question 19
70
MHR Chapter 1
Review
a)
Page 47
Question 20
MHR Chapter 1
71
Method 2:
Area of rectangle 1 = l w
= 15 9
= 135
Perimeter = 15 + 9 + 15 + 9 + 15 + 30 + 45 + 30
= 168
Page 47
Question 21
a) Answers may vary slightly. One method is to split the shape into a
parallelogram, trapezoid, and triangle as shown. The area is about 6.0 cm2.
b) Answers may vary slightly. The perimeter is about 15.9 cm.
72
MHR Chapter 1
Page 48
Question 1
D 21cm
Method 1:
P = 3.5 + 3.5 + 3.5 + 3.5 + 3.5 + 3.5
P = 21
Page 48
Question 2
C 600 cm
A = bh
A = 20 30
A = 600
Page 48
Question 3
B 1 m
A = bh 2
A = 2 1 2
A= 22
A =1
Page 48
Question 4
C 24.9 m
P = 3.0 + 8.9 + 8.0 + 5.0
P = 24.9
MHR Chapter 1
73
Practice Test
Page 48
Question 5
B 22 m
Method 1:
Area = Area of triangle 1 + Area of triangle 2
= ah 2 + b h 2
= 3.0 4.0 2 + 8.0 4.0 2
= 12.0 2 + 8.0 4.0 2
= 6.0 + 8.0 4.0 2
= 6.0 + 32.0 2
= 6.0 + 16.0
= 22
Page 48
Question 6
74
MHR Chapter 1
c)
Page 48
a)
5+9 3
= 5+3
=8
b)
12 (6 3)
= 12 3
=9
c)
3 (4 2 + 5)
= 3 (2 + 5)
= 3 7
= 21
Practice Test
Page 48
Question 7
Question 8
a)
6 + 12 3 4 2
= 6+442
= 6+42
= 10 2
=8
b)
MHR Chapter 1
75
Practice Test
Page 48
Question 9
a) Answers may vary. Use a strip of centimetre grid paper, or try placing
the non-parallel sides first.
b) Answers may vary.
c)
Practice Test
Page 48
Question 10
Practice Test
Page 49
Question 11
Page 49
Question 12
a) Method 1:
You can draw a horizontal, straight line from the far left vertical line to the middle
vertical line. The line you draw should create a small rectangle (length of 18 m
and width of 15 m) and a large rectangle (length of 48 m and width of 25 m).
Method 2:
You can draw a vertical, straight line that extends down the middle vertical line.
Draw this line until you hit the bottom of the figure. The line you draw should
create a small rectangle (length of 40 m and width of 18 m) and a large rectangle
(length of 40 m and width of 25 m).
76
MHR Chapter 1
b) Method 1:
Area of rectangle 1 = l w
= 18 15
= 270
MHR Chapter 1
77
Page 49
Question 13
Method 1:
Two 8 12 squares and a 25 16 rectangle method.
A = l1 w1 + 2 (l2 w2 )
= 25 (8 + 8) + 2 8 12
= 25 16 + 2 8 12
= 400 + 2 8 12
= 400 + 16 12
= 400 + 192
= 592
78
MHR Chapter 1
Practice Test
Page 49
Question 14
MHR Chapter 1
79